120Hz Ekran Tv ve Telefonlara İhtiyacımız Var mı?

Televizyonlar ve telefonlar gibi tüketici elektroniği genellikle, kutunun dışına yapıştırması kolay, yeni teknoloji terimleri ile pazarlanmaktadır. Bu nedenle , pazarlama materyallerinde ” 4K “, ” HDR ” ve diğer teknoloji ses bitleri gibi terimlere sahip simgeler görüyorsunuz . 

Şimdi ” 120Hz “, bu ürün türlerinin her ikisi için de pazarlanabilir özellikler listesine katıldı. Ne anlama geliyor? “120Hz TV”, sadece küçük bir açıklama gerektiren TV ekranının “yenileme hızı” anlamına gelir.

“Yenileme Hızı” Ne Anlama Geliyor?

Yenileme oranı, ekranınızın gösterdiği görüntüyü ne sıklıkla tamamen güncelleyebileceğini açıklar. Böylece 120Hz’lik bir TV ekranı, her saniye 120 benzersiz yeni görüntü görüntüleyebilir! Bu basit bir kavram, ancak görüntünün nasıl göründüğü üzerinde önemli bir etkisi var.

Bulanıklaştırma Busters’ten UFO Yenileme Hızı Testi

Yenileme hızı, görüntülemekte olduğunuz içeriğin “kare hızı” ile ilgilidir. Yani, videonun süresinin her saniyesi için kaç tane benzersiz hareketsiz kare. Her saniye ne kadar çok kare varsa, hareket o kadar yumuşak görünür. İçerik, ekranın yenileme hızından daha yüksek bir kare hızına sahipse, fazladan hareket ayrıntısından hiçbir fayda görmezsiniz.

Yenileme Hızı Vs. çözüm

Modern ekranlar söz konusu olduğunda muhtemelen “çözünürlük” kavramına zaten aşinasınız. Bu, resmi oluşturan “piksel” sayısıdır. Çözünürlük ne kadar yüksekse, görüntüdeki ayrıntı o kadar ince olur. Bu, ekranın görüntüleyebilecekleriyle eşleşecek kadar ayrıntı içeren bir görüntüyü görüntülediğinizi varsayar!

Yenileme hızı bir şekilde çözünürlük gibidir. Aslında bazen “zamansal” çözüm olarak adlandırılır. Tek bir karede gösterilebilen toplam ayrıntı miktarının aksine, zaman içinde görüntülenebilen hareket ayrıntısı miktarıdır.

120Hz ekranların belirli bir çözünürlük olması gerekmez. 120Hz TV’ler için, çoğu birim 4K görüntü çözünürlüğü sunacaktır, ancak daha düşük çözünürlüklerde bu yenileme hızını sunan örnekler bulabilirsiniz. Bu nedenle, bu iki özelliği ayrı ayrı değerlendirmeyi unutmayın. 

TV’nizdeki bağlantı seçeneklerinin istediğiniz çözünürlükte 120 Hz’yi desteklediğinden emin olmanız da önemlidir. HDMI 2.1 konektörlü bir TV , 4K çözünürlüklerde 120 Hz kapasiteye sahiptir. Bundan daha düşük herhangi bir değer, bu çözünürlük ve yenileme hızı kombinasyonunu resmi olarak desteklemez.

120 Hz TV’ler için Neden Önemlidir?

Günümüzde evlerdeki ve raflardaki hemen hemen her TV minimum 60Hz’yi desteklemektedir. Şu anda, YouTube gibi platformlarda daha yüksek yenileme hızında çalışan herhangi bir video içeriği bulamayacaksınız. Sinematik içerik için, saniyede 48 kare olarak sunulan Hobbit filmleri gibi ara sıra daha yüksek hızlarda yapılan deneylerle saniyede 24 kare normdur. Televizyon içeriğinin çoğu saniyede 30 karedir. Gördüğünüz gibi 60 Hz’nin üzerinde izlenecek çok az şey var.

Bilgisayarlara veya oyun konsollarına geçtiğimizde işler çok farklı. En yeni nesil oyun konsolları, başlığa bağlı olarak 120 Hz’de kare hızları verebilir. Yani bu hızlarda çalışabilen oyunlarda inanılmaz akıcılık ve yanıt verme deneyimi yaşayacaksınız.

Telefonlar ve Tabletler için 120 Hz Neden Önemlidir?

Bir TV’de 120Hz için durum tamamen nihai akışkanlık ile ilgili olsa da, telefonlarda ve tabletlerde ek bir boyut var. Bunun nedeni, bir akıllı telefondaki ekranın yalnızca baktığınız bir şey olmamasıdır. Dokunsal bir arayüz. 

120 Hz ekranın akıcılığı, dokunmatik arayüz kullanma hissini geliştirir. Genellikle bu tür telefonlardaki dokunma algılama özelliği, dokunma girişinizi 120 Hz’de örnekleyecek şekilde ayarlanır, bu da telefonun hızlı ve sezgisel bir şekilde kullanılmasını sağlar. 120Hz akıllı telefon kullanan birçok kişi, dahili işlemciler ne kadar hızlı olursa olsun, 60Hz arabirimlerinin artık durgun hissettiğini düşünüyor.

120Hz telefonların takasları vardır. Genellikle telefonun ekranının yapabileceğinden biraz daha düşük bir çözünürlükte çalışması gerekir ve bu da biraz daha az keskin bir görüntü sağlar. 120Hz telefonlar, pil tasarrufu modunda yenileme oranını düşürmek gibi güç tasarrufu seçenekleri sunmalarına rağmen daha fazla güç tüketirler.

Dikkate Alınacak Diğer Ekran Özellikleri

Bir ekranın yenileme hızı, genel görüntü kalitesini etkileyen yalnızca bir bileşendir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bazı durumlarda 120Hz modu, görüntü çözünürlüğünüzün düşürülmesini gerektirir. HDR veya iyi siyah seviyeleri gibi özelliklerden yoksun bir 120Hz TV, bu özelliklere sahip 60Hz’lik bir modelden daha kötü bir genel seçim olabilir.

Bu nedenle, “120Hz” gibi tek bir pazarlama numarasının sizi öyle ya da böyle etkilemesine asla izin vermemelisiniz. Aksine, aygıta bütünsel olarak bakın ve gerçekten tüketeceğiniz içerik ve bunun için sahip olduğunuz kullanım durumlarıyla ilişkili olarak düşünün.

“Sahte” 120Hz TV’lerin Farkında Olun!

Çoğu TV, 120 Hz’lik “etkili” bir hızı veya başka bir yüksek yenileme hızını listeler. Ancak, bu TV’lerin gerçekte yaptığı şey, hareketin daha pürüzsüz görünmesini sağlamak için siyah çerçeve ekleme veya çerçeve enterpolasyonu gibi bir teknik kullanmaktır.

Ancak, sahte çerçeveler yeni bilgiler içermediğinden, aslında saniyede 60 kareden fazla video görmüyorsunuz. Gerçek anlaşmayı istiyorsanız her zaman yerel bir 120Hz (veya daha yüksek) yenileme hızı arayın!

120Hz Sizin İçin mi?

Burada alt satıra geliyoruz. Mevcut TV’nizi veya telefonunuzu 120Hz ekrana yükseltmeli misiniz?

Denklemin TV tarafında, kısa vadede 120 Hz’e atlamayı gerçekten düşünmesi gereken tek kişi oyunculardır. Yeni PlayStation 5 ve Xbox Series S ve X konsolları, saniyede 120 kareye kadar oyun içeriği sunabilir. Bu önemli bir yükseltmedir. Güçlü bir oyun PC’niz varsa, bir grafik kartı 120’den daha yüksek bir kare hızında çıkış yapabildiğinden 240 Hz’e kadar destekleyen monitörler vardır.

Bu yeni konsollardan birini almayı düşünüyorsanız, 4K özellikli 120 Hz TV satın almaya değer. Diğer içerik türleri için hiç acelesi yok. Aslında, çoğu insan film ve TV şovları söz konusu olduğunda yüksek kare hızlı video görüntüsünden hoşlanmaz.

120Hz telefonlara gelince, oyunlar da güzel bir gelişme gösteriyor. Söz konusu telefonun oyunu bu hızlarda çalıştırabileceğini varsayarsak. Bununla birlikte, 120Hz’nin gerçek değeri dokunsal kullanıcı deneyiminde gelir. 120 Hz mobil cihazlar önemli ölçüde daha hızlı ve reaktif hissediyor. Hemen hemen herkesin takdir edeceği bir kullanılabilirlik devrimi. Mevcut akıllı telefonunuzu hemen terk etmek için bir neden olmasa da, çoğu insan telefonları televizyonlardan çok daha kısa bir değiştirme döngüsüyle satın alıyor. 

O zaman geldiğinde tavsiyemiz, 120Hz giriş ve ekran sunan bir ahize aramaktır. Tepki verme ve hissetmedeki öznel gelişme o kadar dramatik ki, 120 Hz’lik bir ekranın ilerleyen telefonlar ve tabletler için minimum olması gerektiğini söylemekte rahatız.

Yorum Gönderin