Akıllı Saat Alınmaya Değer mi?

Bir akıllı saat , bir problem arayışında bir çözüm gibi görünebilir, ancak insanların iPad’lere , akıllı telefonlara ve hızla vazgeçilmez hale gelen hemen hemen her yeni cihaza karşı benzer tutumlara sahip olduğunu unutmak kolaydır . Peki bir akıllı saat buna değer mi? 

Kullanıcıların çoğu için cevap çoğu kullanıcı için “hayır” olmuştur, ancak en son nesil akıllı saatler bunu değiştirmiştir. Modern akıllı saatlerin fiyatlarını haklı çıkarmak için yeterince şey yapıp yapmadığını inceleyelim.

Akıllı Saatler Yeterince Olgun mu?

İlk akıllı saatler tavizlerle doluydu. Zayıf donanım ve küçük bir kurulum tabanı sayesinde üçüncü taraf uygulama desteği de yetersiz kaldı. En büyük sorunlardan biri, her zaman açık ekranların olmamasıydı. Eski yonga tasarımı ve LCD teknolojisi, saatin ekranda her zaman bir şey göstermesi için çok fazla güçlüydü. Bu da akıllı saatleri gerçek saat olma konusunda oldukça kötü hale getirdi!

Apple ve Samsung gibi şirketlerin modern saatleri bu sorunları büyük ölçüde çözdü. Yeni modeller OLED teknolojisini kullanır ve ekran yenileme hızını tek basamaklı hertz sayılarına yavaşlatabilir. Böylece hem her zaman açık bir saat yüzüne hem de bir veya iki günlük pil gücüne sahip olabilirsiniz. Artık üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinden de bol miktarda destek var. Yani akıllı saatler hakkında hiçbir çekincemiz yok

Sağlık ve Tıbbi Cihaz Olarak

Bir akıllı saatin buna değer olmasının en zorlayıcı nedenlerinden biri, sağlığınızı iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olmaktır . Birçok akıllı saat, akıllı saatler yerine gelişmiş spor izleyicileri olarak pazarlanmaktadır. Bu muhtemelen bir tane satın almanın en önemli ve pratik nedenlerinden biridir. Muhtemelen en büyük akıllı saat üreticileri olan Apple ve Samsung, saatlerine uygun mükemmel bir sağlık yazılımı geliştirdiler.

Akıllı saatler, çok uzun süre hareketsiz kalmak veya ne yediğimizi izlememek gibi yaygın modern sorunlarla etkili bir şekilde mücadele etmeye yardımcı olur. Yiyecek alımınızı ve ne kadar aktif olduğunuzu takip etmenin kullanışlı ve sezgisel bir yolunu sunarlar. 

Daha iyi sensörler ve daha akıllı algoritmalar sayesinde, akıllı saatler artık adım sayısı ve kalori yakma konusunda çok daha doğru tahminlere sahip. 

Ufukta daha da fazlası var. Örneğin, Galaxy Active 2’de yerleşik bir EKG (elektrokardiyogram) sensörü bulunur. Samsung, etkinleştirmek için düzenleyici onayı bekliyor. Akıllı düşme sensörleriyle birlikte bu işlev, aslında zayıf veya kronik hastalığı olan kullanıcıların hayatını kurtarabilir. 

Ayrıca, potansiyel olarak daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek düzensiz kalp atışları için bir erken uyarı sistemi görevi görebilir. Kısacası, bugün itibariyle ve kesinlikle gelecekte, akıllı saatler değerli sağlık cihazlarıdır ve yalnızca bu bakış açısıyla buna değer.

Mesajları Kontrol Etmek ve Çağrı Almak Çok Daha Kolay

Küçük bir şey gibi görünse de, her bildirim olduğunda telefonunuzu cebinizden çıkarmak hem yorucu hem de zaman alıcı olabilir. Çoğu yeni akıllı saat, bildirimleri ve mesajlaşma uygulamalarını entegre ederek bunları telefonunuzla senkronize eder.

Bu, bileğinizi hareket ettirerek gelen mesajları hızlı bir şekilde kontrol edebileceğiniz ve telefonunuzu dışarıda tutmanın çabaya değip değmeyeceğine karar verebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca WhatsApp veya EverNote gibi uygulamalarda basit metin mesajı yanıtları verebilir veya sesli notlar bırakabilirsiniz.

Ayrıca, aramaları saatin kendisinde cevaplamanın genellikle bunu yapmanın en hızlı ve en uygun yolu olduğunu bulduk. Saat her zaman bileğinizde olduğundan, aramaları yanıtlamak için kaçınılmaz olarak en kolay yerdir. Artı, bonus olarak, Dick Tracy’nin bileğinize konuştuğunu hissediyorsunuz!

Çoğu akıllı saat aynı zamanda bluetooth uyumludur, bu yüzden bir bluetooth kulaklık kullanarak arama yapmanıza izin verirler.

Diğer Cihazları Akıllı Saatle Kontrol Etme

Akıllı saatler olgunlaştıkça, her zaman bileğinize taktığınız bir cihazın en iyi kullanımlarından birinin diğer teknolojinin uzaktan kumandası olduğu ortaya çıktı. 

Örneğin, akıllı TV’ler için evrensel bir TV uzaktan kumandası görevi gören bir uygulama indirebilirsiniz. Spotify abonesiyseniz, başka bir cihazdaki bir Spotify uygulamasını kontrol etmek için smartwatch Spotify uygulamasını kullanabilirsiniz. Akıllı saatinizi telefon kameranız için uzaktan tetikleyici olarak kullanmaya ne dersiniz? Bunların hepsi olasılıklar ve geliştiriciler her gün daha fazla düşünüyor.

IFTTT veya Zapier gibi bir hizmeti kullanarak birçok akıllı saat cihazı, özel tariflerle diğer hizmetlere bağlanabilir. Böylece akıllı saatinizi akıllı ev sisteminize entegre edebilirsiniz. Örneğin, akıllı güvenlik kameranız hareket algılarsa, saatinize bir bildirim alabilirsiniz.

Modüler Saat Yüzleri Gerçekten Kullanışlı

Çoğu akıllı saatin bir tür sanal saat yüzü gösteren ekranları vardır. Bunları genellikle birinci taraf şirket veya üçüncü taraf yaratıcılar tarafından yapılan başkalarıyla değiştirebilirsiniz.Bazen bunları ücretsiz olarak edinebilirsiniz ve diğer zamanlarda bazı saat yüzleri biraz paraya mal olur.

Akıllı saatinizin saat kadranını değiştirebilmek, muhtemelen en küçümsenen özelliklerden biridir. Bu sadece görünüşle ilgili değil, ancak bu onları sevmek için de büyük bir sebep. Sonuçta, saat kadranınızın görünümünü ve rengini mevcut kıyafetinize veya ruh halinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz!

Ancak daha pratik bir bakış açısıyla, ihtiyacınız olan bilgilere göre farklı saat yüzlerine geçmek çok yardımcı olabilir. 

Örneğin, bir drone uçururken, rüzgar hızı gibi canlı hava durumu verilerine sahip bir saat yüzü yararlıdır. Koşuyorsanız, kalp atış hızınızı önde ve ortada görmek isteyebilirsiniz.

Seyahat ederken, belki de belirli saat dilimlerinin aynı anda görüntülendiğini görmek istersiniz. Bir akıllı saatle, mevcut ihtiyaçlarınız için en yararlı bilgilere sahip olan saat yüzünü kullanabilir ve işiniz bittiğinde günlük kullanım için daha genel bir şeye geri dönebilirsiniz.

Akıllı Saatler Buna Değer, Ama Hala Sorunları Var

Akıllı saatlerin artık hem paraya değer hem de uygun şekilde kullanışlı araçlar olduğunu düşünsek de, iyileştirme için hala çok yer var. Pil ömrü muhtemelen en büyük sorundur. Yıllar boyunca birkaç saat kullandık ve bazıları sınırlı özelliklere sahip bir hafta kadar sürebilir. Galaxy Active 2 gibi üst düzey modeller size en fazla bir ila iki gün süre tanır.

Akıllı saat işletim sistemleri söz konusu olduğunda hala oldukça fazla parçalanma var. Android Wear, Apple’ın watchOS ve Samsung Tizen en büyük isimlerinden sadece üçü. Çok fazla farklı smartwatch işletim sistemi varsa, geliştiricilerin hepsini kapsamasını zorlaştırır.

Akıllı saatlerin de daha bağımsız hale gelmesi gerekiyor. Şu anda hala bir akıllı telefon aksesuarı. Mobil internete bağımsız olarak bağlanabilen modeller mevcut olsa da. Şimdilik, bir akıllı saat artık bir telefona bağlı olmadığında o kadar da kullanışlı değil.

Bununla birlikte, gelecekteki saatlerde daha iyi donanım, onları navigasyon gibi kullanım durumları için birincil akıllı cihaz olabilecekleri bir noktaya götürebilir.

Bu nedenle, bir akıllı saatin buna değip değmeyeceği sorusuna cevap vermek için, olgunlukları ve işlevsellikleri göz önüne alındığında objektif olarak paraya değer olduklarını söyleyebiliriz. Sizin için buna değip değmeyecekleri, elbette bu işlevlerin önemli veya yararlı olup olmadığına bağlı olacaktır.

Her iki durumda da, erken benimseyen baş ağrıları konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu şık araçlar, gelişimlerinin o aşamasından çıkmışlardır.

Yorum Gönderin