Akıllı Telefonlardaki Optik ve Dijital zoom Arasındaki Fark

Cep telefonlarının ilk günlerinden birisi günümüze gelse, telefonlarımızda en çok önemsediğimiz özelliklerden birinin kamera olması muhtemelen zaman yolcumuzun kafasını karıştırabilir. 

İlk telefon kameraları kesinlikle berbattı, ancak nereye giderseniz gidin yanınızda bir kamera bulundurma yeteneği onları hızla son derece popüler hale getirdi. Üreticiler bu nedenle kamera geliştirmeye mutlak bir servet veriyorlar ve şimdi profesyonel kameralara paralarının karşılığını verebilecek kameralı telefonlarımız var. En azından doğru koşullar altında. 

Bununla birlikte, nispeten az sayıda akıllı telefon kamerasının sahip olduğu bir şey, optik yakınlaştırmadır. Ancak, zaman geçtikçe daha yeni telefonlarda görmeye başlayacaksınız. Bu da optik ve dijital yakınlaştırma konusunu tartışmak için doğru zamanı sağlıyor.

“Yakınlaştırma” Nedir?

Muhtemelen kamera yakınlaştırmasının ne olduğunu zaten biliyorsunuzdur. En azından ne yaptığını biliyorsun. “Yakınlaştırma”, fotoğrafınızdaki uzaktaki bir öznenin yakında görünmesini sağlayan bir işlevdir. Fotoğraf üzerindeki etki, nesneyi veya kişinin alanı daha fazla doldurmasını sağlayarak fotoğrafı yeniden çerçevelendirmektir.

Bu efekti elde etmenin farklı yolları vardır, ancak çoğu akıllı telefon kamerası dijital yakınlaştırma adı verilen bir yöntem kullanır. Optik yakınlaştırmanın şu anda kullandığımız dijital yakınlaştırma yönteminden ne kadar farklı olduğunu anlamak için, önce şu anda telefonların büyük çoğunluğunda kullanıldığı şekliyle dijital yakınlaştırmayı açıklamamız gerekecek.

Dijital Zoom Nedir?

Dijital yakınlaştırma, PhotoShop gibi bir uygulamada bir fotoğrafı kırpmak ve yeniden boyutlandırmakla hemen hemen aynı şeydir . Temel fark, bunu bir fotoğraf çekerken veya video çekerken canlı yapmanızdır. Peki önemli olan nedir? Hepsi piksellere indirgeniyor. Dijital yakınlaştırmadaki “dijital” nereden geliyor.

Dijital bir görüntüyü büyüttüğünüzde, daha “pikselli” hale gelir. Bunun nedeni, sabit bir piksel kaynağınız olmasıdır. Yakınlaştırmanın tek yolu pikselleri büyütmektir. Görüntü daha grenli, daha ince hale gelir ve düşük kaliteli bir resimle sonuçlanır.

Bu, akıllı telefonlar için biraz felaket gibi geliyor, ancak yıllar boyunca akıllı telefon üreticileri tarafından pikselleşmenin dijital olarak yakınlaştırılmış görüntüler üzerindeki etkilerini daha az sorun haline getirmek için çeşitli hileler geliştirildi. Modern telefonlardaki kameralar, çoğu insanın tipik olarak ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla piksel yakalayabilen sensörlere sahip olduğundan. Böylece, herhangi bir kalite kaybı yaşamadan tam sensör çözünürlüğünün bir bölümüne kırpabilirsiniz . 

Sosyal medyaya uygun bir fotoğraf çekmek istiyorsanız bu gayet iyi , ancak kameranızın tam çözünürlüğünde fotoğraf çekmek istiyorsanız, ayrıntılarını kaybetmeden fotoğrafın herhangi bir bölümünü yakınlaştıramazsınız. 

Çoğu insan muhtemelen FaceBook veya InstaGram’a gerçek kalitede yüklenemeyen devasa, tam çözünürlüklü görüntülere sahip olmayı umursamıyor. Ancak, giderek daha fazla insan akıllı telefon fotoğrafçılığını çok ciddiye alıyor. Bu, daha premium çözümler için bir pazar olduğu anlamına gelir. Optik yakınlaştırmanın resmin içine girdiği yer burasıdır. 

Optik Zoom Nedir?

Optik yakınlaştırma, bir görüntüyü büyütmek için ışık kullanan bir yakınlaştırma yöntemidir. Büyüteçle aynı şekilde çalışır ve daha büyük bir görüntü oluşturmak için ışığı optik ortamdan (lens) büker.

DSLR (dijital tek lensli refleks kamera) gibi özel bir kamerada, lensi fiziksel olarak ileri geri hareket ettirerek yakınlaştırabilen büyük lens düzeneklerine sahipsiniz. Bu, lens ve kamera sensörü arasındaki odak uzaklığını değiştirir. Tüm sensöre büyütülmüş bir görüntü yansıtma.

Muhtemelen çalışma şeklinden de anlayabileceğiniz gibi, bu, mercekten yansıtılan büyütülmüş görüntünün ışıktaki tam çözünürlüklü sensörün tamamını kapladığı anlamına gelir. Bu, yakınlaştırılmış görüntünün yalnızca dijital yakınlaştırmalı bir kameradaki tam görüntü kadar ayrıntıya sahip olduğu anlamına gelir. Gerçekten kayıpsız görüntü büyütme.

Optik Zoom Olan Telefonlar Hangileri?

Bir akıllı telefonda optik yakınlaştırma elde etmek önemsiz bir mesele değildir. Telefonun arkasında gerçekten büyük bir motorlu lens tertibatına sahip olamazsınız. Yine de, bu aslında denendi. Örneğin, Samsung Galaxy S4 Zoom, esasen arkasına kompakt bir dijital kamera yapıştırılmış bir akıllı telefondu. Şuna bir bak:

Açıkça görülüyor ki bu, cebinize sığdırabileceğiniz bir şey değil, bu yüzden bu yaklaşım hiçbir zaman gerçekten yakalanmadı. Bunun yerine, modern akıllı telefonlar, telefonlarımızın arkasına bir grup kamera yapıştırır. Her kameranın farklı bir odak uzaklığı aralığı vardır, bu nedenle tüm kameraları bir araya getirdiğinizde bir optik yakınlaştırma aralığı elde edersiniz.

Bu, örneğin bir DSLR’de büyük bir telefoto lense sahip olmakla aynı şey değildir. Bunun nedeni, görüntüyü farklı yakınlaştırma seviyelerinde aynı sensöre odaklamak için telefoto lensin odak uzunluğunu hareket ettirebilmenizdir. Sorun, çok kameralı akıllı telefon kurulumlarının çoğunun her lens için farklı sensörlere sahip olmasıdır. Ana kamera genellikle en yüksek piksel sayısına sahip en büyük sensöre sahiptir. Daha küçük, daha ucuz sensörlere sahip geniş açılı ve telefoto kameralarla.

Bu tüm noktayı boşa çıkarmaz mı? Bir anlamda öyle, ancak çoklu kamera kurulumu hala bir telefondaki en iyi yüksek kaliteli yakınlaştırma aralığını sunuyor. Mühendisler, parçalarının toplamından daha büyük bir şeyi yakınlaştırmak için bu farklı yaklaşımları birleştirmenin yollarını buldular.

En iyi Hem Optik Zoom hemde Dijital Zoom Kullanmak

Sözde “karma” yakınlaştırma sistemleri, dijital yakınlaştırma ve “hesaplamalı fotoğrafçılık” olarak bilinen şeyle birlikte yerleşik kameraların optik yeteneklerini kullanır.

Hesaplamalı fotoğrafçılık, kameranın yakalayabileceği görüntüleri değiştirmek ve geliştirmek için yapay zeka ve diğer süslü matematiksel yöntemleri kullanan bir dizi yazılım tekniğini ifade eder. Örneğin, yapay zeka , bir görüntünün çözünürlüğünü, daha yüksek bir çözünürlükte nasıl görüneceğini “hayal ederek” artırabilir. 

Sihir gibi gelebilir ama aslında çoğu durumda oldukça iyi çalışıyor. Bunun gibi yazılım teknikleri, fotoğrafın ayrıntılarını optik yakınlaştırma aralığının üst ucunda geliştirmek için yerleşik kameralardan gelen farklı görüntüleri birleştirmeye de yardımcı olabilir. Dijital yakınlaştırma devreye girdiğinde bile, tüm bu görüntü verisi kaynakları ve akıllı yazılım algoritmaları oldukça çarpıcı görüntüler oluşturabilir.

En iyi Optik Zoom Telefon

İPhone 12 gibi ileri teknoloji akıllı telefonlar iyi bir optik yakınlaştırma aralığına sahiptir. Bu, hayal gücünün herhangi bir sınırına göre gerçekten “telefoto” değildir, ancak genellikle pikselleşme olmaksızın 2x ila 2.5x görüntü boyutunda artış bekleyebilirsiniz. Bu, fiziksel olarak yaklaşamayacağınız makul derecede yakın bir şeyin fotoğrafını çekmek gibi tipik kullanım durumları için mükemmeldir.

Elbette sahip olmak güzel bir özellik, ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu dijital yakınlaştırmadan çok memnun kalacak. Özellikle güzel bir yapay zeka dolusu ile zenginleştirildiğinde. Telefonlar, ana sensörle aynı çözünürlükte 2.5x’in üzerinde optik yakınlaştırma aralıkları sunmaya başlarsa, oturup dikkat çekme zamanı gelmiş demektir. Ancak, yazarken satın alma kararınızı etkilemesi gereken bir özellik değildir.

Yorum Gönderin