Amazon S3 Nedir? Amazon Simple Storage Service

Saklanması gereken büyük miktarda veri mi var? Bu verileri depolamak için büyük, sabit ücretli ücretler ödemekten bıktınız mı? Güvenli, şifreli dosya yükleme ve indirme ihtiyacına ne dersiniz? Bu sorulardan herhangi birine cevabınız bir “Evet” ise, Amazon S3 keşfetmeye değer bir seçenek olabilir.

Ama Amazon S3 nedir? Basit web hizmetleri arayüzü ile Amazon S3, tüm bu sorulara ve veri depolama ihtiyaçlarınız açısından çok daha fazlasına çözümler sunar. Geliştiriciler, Amazon’un kendi küresel web sitesi ağını çalıştırdığı aynı yüksek düzeyde ölçeklenebilir, güvenilir, hızlı, ucuz veri depolama altyapısına erişimin tadını çıkarabilirler.

Amazon S3’ü kullanarak, istediğiniz zaman, web üzerindeki herhangi bir yerden herhangi bir miktarda veri depolayabilir ve alabilirsiniz.

Amazon S3 Nedir?

Amazon S imple S torage S ervice (S3), geliştiriciler düşünülerek tasarlanmıştır. Web ölçeğinde hesaplamayı kolaylaştırır ve sağlam A mazon W eb S ervices (AWS) bulut ortamının önemli bir parçasıdır .

Web arayüzü aracılığıyla Amazon S3, nesne depolama sağlar veya AWS’nin dediği gibi “Amazon S3’te depolanabilen temel varlıklar”. Nesne depolama, kovalar olarak adlandırılan “temel saklama kaplarından” veri saklamak, korumak ve almak için oluşturulmuştur . Bir kullanıcı bir grup oluşturur ve grup nesneleri bulutta depolar.

Bu hizmet, web siteleri, mobil uygulamalar, arşivleme, veri yedeklemeleri ve geri yüklemeleri, IoT cihazları ve kurumsal uygulamaların kullanımı, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, herhangi bir sektördeki her büyüklükteki kuruluş tarafından kullanılabilir.

Amazon S3 Nasıl Çalışır?

Amazon S3’ün ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için, depolama sisteminin her bileşenine biraz daha derinlemesine bakacağız. İki ana şeye odaklanacağız – kovalar ve nesneler. Bu iki bileşen, Amazon S3 depolama sisteminizi oluşturmak için birlikte çalışır.

Amazon S3 nesneleri herhangi bir dosya türünde belgeler, fotoğraflar, videolar ve daha fazlası olabilir. Her nesneye S3 ortamında tanımlanabilir olmasını sağlayan benzersiz bir anahtar verilir. Nesne dosyası yükleme boyutu maksimum 160 GB olarak ayarlanmış olsa da, AWS gerekirse daha büyük dosyalar eklemenize yardımcı olacak çeşitli araçlara sahiptir.

Nesneler S3 ortamında depolanacak yerlere ihtiyaç duyar ve kovalar devreye girer. Daha önce belirtildiği gibi, bir kova bir nesne için temel saklama kabıdır. Amazon S3 API’sını kullanarak tek bir gruba sınırsız nesne yükleyebilirsiniz.

AWS, AWS bulut hesaplarınızın her biri için kova oluşturmayı 100 ile sınırlar. Bu sayı, bir servis limiti artırma talebi gönderildikten sonra maksimum 1000’e çıkarılabilir.

Bir grup oluşturulduğunda, depolanmasını istediğiniz AWS bölgesini seçersiniz. Bölge fiziksel konumunuza ne kadar yakınsa, gecikme endişeleriniz ve maliyetleriniz minimum olacaktır. Belirli bir bölgede saklanan bir kova içindeki nesneler tarafınızdan aktarılana kadar orada kalacaktır.

Her grup için benzersiz tanımlayıcı geneldir. Bu, dünyanın başka hiçbir yerinde bir grubun o kova silinene kadar oluşturduğunuz adla aynı ada sahip olmayacağı anlamına gelir.

Amazon S3 Konsolu AWS Yönetim Konsolu’nda bulunabilir . İçeride tutulan depolama nesnelerinin yanı sıra her kovayı da oluşturacak, yapılandıracak ve yöneteceksiniz.

Amazon S3 konsolu, aradığınızı kolayca bulmanıza ve almanıza yardımcı olan anahtar kelimeler veya kelime öbekleri içeren aramalara izin veren hiyerarşik bir klasör yapısı kullanır.

Kovalarınıza ve nesnelerinize erişim izinleri de yönetim konsolu kullanılarak ayarlanır.

Amazon S3’ün Avantajları

Amazon S3 basit ve sağlam bir güvenli depolama alanıdır. Sağlanan özellikler ölçeklenebilirlik, dayanıklılık, erişilebilirlik, maliyet etkinliği ve güvenlik sunar. Ayrıca, bir veri geri alma veya kurtarma için bir arıza güvenliği ile aynı kova içinde bir nesnenin kopyalarını oluşturmanıza izin veren, sürüm oluşturma olarak adlandırılan bir şey sunar.

Ölçeklenebilirlik

Amazon S3, fabrika içi bulut depolama sağlayıcınızla aynı standarda sahip değildir. Kullanabileceğiniz veya kullanamayacağınız belirli sınırlar için ödeme yapmak yerine, Amazon S3 sizi yalnızca gerçekte kullandığınız için ücretlendirir.

Bu hizmet, boş alan için fazla ücret alınmasını ve sınırınızı aşmanız durumunda fazla ücret alma olasılığını önlemeye yardımcı olur. Amazon S3 ile hiçbir gizli ücret veya fazlalık ücreti yoktur. Değişken taleplerinizi karşılamak için depolama kaynaklarınızı yukarı ve aşağı ölçeklendirebilirsiniz.

Dayanıklılık, Erişilebilirlik ve Maliyet Etkinliği

AWS, Amazon S3’ün “% 99.999999999 dayanıklılık için tasarlandığını ve tüm dünyadaki şirketler için milyonlarca uygulama için veri depoladığını” belirtti. Amazon S3, S3 nesnelerinizi otomatik olarak çoklu arıza korumalı sistemlerde oluşturur ve saklar. Bu, gerektiğinde verilerinize hızlı erişim sağlar.

Veriler, çeşitli frekans tabanlı depolama sınıflarında saklanabilir . Depolama sınıfları, dosyaların ne kadar kritik olduğuna ve belirli dosyalara ne sıklıkta erişildiğine bağlı olarak yüksek ile düşük maliyet arasında değişir.

Önemli dosyalara anında erişmeniz gerekiyorsa, aralık daha pahalı olana ayarlanacaktır. Bu, dosyalara ne sıklıkta erişildiğine bağlı olarak zaman içinde değişebilir. AWS size her nesneyi izlemek ve daha yüksek veya daha düşük bir depolama sınıfına taşınmaları gerekip gerekmediğini belirlemek için araçlar sağlar. Ayrıca, devam eden erişim modellerine göre nesnelerinizi otomatik olarak hareket ettirir.

Bu kurulum, Amazon S3’ün bir nesnenin ömrü boyunca gerçekleştirmesini istediğiniz eylemleri tanımlayan bir yaşam döngüsü politikası oluşturmak için kullanışlıdır. Bunun bir örneği, nesnelerin başka bir depolama sınıfına geçişi, arşivlenmesi veya belirli bir süre sonra silinmesi olabilir. Ardından, belirlediğiniz politika şartları karşılandığında otomatik veri aktarımı ayarlayabilirsiniz.

Güvenlik

Şifreleme özellikleri ve erişim araçları, AWS S3 ortamınızda sakladığınız verileri yetkisiz erişime karşı korur. Bu hem grup düzeyi hem de hesap düzeyindedir.

Varsayılan olarak, kullanıcılar yalnızca oluşturdukları kovalara ve nesnelere erişebilir. AWS, erişim izinlerini değiştirmek ve özelleştirmek için çeşitli güvenlik yönetimi özellikleri sunar.

Amazon S3’ü Seçme

Amazon S3, ölçeklenebilirliğe ihtiyaç duyan olgun işletmeler için üretilmiştir ve bu nedenle minimum veri depolamasına ihtiyaç duyan küçük işletmeler için ideal olmayabilir ve genişletme için yakın dönem planları yoktur.

Bununla birlikte, esnek bir maliyet modeli, sağlam mimari ve web’de her yerde bulunan varlığıyla Amazon S3, ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilen web erişim verisi gerektiren her işletme için iyi bir seçimdir.

Yorum Gönderin