Amazon Web Servisleri Nedir? (AWS)

Dünyanın en kapsamlı ve geniş çapta benimsenen bulut platformu olarak adlandırılan A mazon W eb S ervices (AWS), Amazon’un iş portföyünün dev bir bileşeni haline geldi. Amazon.com’un çevrimiçi perakende alanını sarstığı gibi, AWS de bilgisayar dünyasını sarstı.

Sunucular, depolama ve ağ iletişimi gibi birden çok bulut bilişim ürün ve hizmetinden oluşan Amazon Web Services, bulut bilişim platformlarının öncüsü haline geldi ve Microsoft Azure gibi rakipleri gölgede bıraktı.

Kısacası AWS, Amazon için bir nakit ineğidir. Ama Amazon Web Servisleri tam olarak nedir? Dünyada bulut bilişim nedir? 

Amazon Web Servisleri Nedir?

Amazon.com’un bir yan kuruluşu olan Amazon Web Services (AWS), müşteri tabanını Pinterest gibi küçük ölçekli şirketlerden D-Link gibi büyük şirketlere kadar güçlü hale getirme gücüne sahip uygun fiyatlı bulut bilişim hizmetleri sunmaktadır.

Bulut bilişim, yerel bir sunucu veya kişisel bilgisayar yerine verileri depolamak, yönetmek ve işlemek için İnternet’teki uzak sunucuların kullanılmasıdır. Bulut bilişim, halihazırda dahil olan yazılımla bir bulut sunucusu sağlayarak şirket harcamalarını azaltan Hizmet olarak Yazılım (SaaS) ile başlayan üç temel kategoride gelir.

Hizmet Olarak Platform (PaaS), geliştiricilerin altyapı satın almaya veya sürdürmeye gerek kalmadan çeşitli projeler üzerinde uygulamalar oluşturmalarına ve işbirliği yapmalarına olanak tanır.

Son olarak, AWS’nin diğerlerinden daha çok altında kaldığı Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) var. IaaS, şirketlere bir bulut sağlayıcısından sunucu, depolama, güvenlik vb. Kiralama şansı verir.

Amazon Web Services Hizmetleri

Amazon Web Services, müşterilere çok çeşitli bulut hizmetleri sunar. Hangi Amazon sunulan seçenekler bazı e , bahsedilen plastik  ompute  yüksek (EC2) Amazon S uygu S UZUN SÜRELİ MUHAFAZA S SERVİS (S3), Amazon V irtual p rivate  yüksek (VPC), Amazon SimpleDB ve Amazon çalışma alanları.

  • Amazon EC2 , AWS bulutunda uygun fiyatlı ölçeklenebilir bilgi işlem kapasitesi sunan sanal bilgi işlem ortamları sağlar. EC2, donanıma yatırım yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak müşterilerin uygulamaları daha hızlı bir şekilde geliştirmelerine ve dağıtmalarına olanak tanır.
  • Amazon S3 , verilerin herhangi bir zamanda, web üzerindeki dünyanın herhangi bir yerinden depolanmasında ve alınmasında kullanılır. Daha büyük işletmelere fayda sağlayan güvenilir, ölçeklenebilir ve ucuz bir veri depolama altyapısıdır.
  • Amazon VPC , sizin tanımladığınız AWS’nin ölçeklenebilir altyapısını kullanan sanal bir veri merkezi benzeri ağdır. Amazon VPC ile, AWS ortamında tutulan kaynaklarınızı yazılım veya altyapı satın almaya gerek kalmadan bu sanal ağda başlatabilirsiniz.
  • Amazon SimpleDB , veritabanı yönetimi çalışmalarını boşaltmak için bir NoSQL veri deposudur. Bir geliştirici, SimpleDB’nin işi tamamlayacağı güveniyle web hizmetleri isteği yoluyla farklı veri öğelerini saklayabilir ve sorgulayabilir.
  • Amazon WorkSpaces , başka bir bulut bilgi işlem biçimi, Hizmet olarak Masaüstü (DaaS) olarak çalışır. Bununla, bir Windows veya Linux işletim sistemi kullanarak güvenli bir masaüstü çözümü alırsınız. Bu hizmet daha sonra tüm dünyadaki işçilere sanal masaüstü bilgisayarlar sağlamak için ölçeklendirilebilir.

AWS’nin Faydaları

Maliyet

Şirketler büyük miktarda veri depolamak ve bu verileri korumak için fiziksel olarak bir depolama alanı oluşturmak zorundaydı. Verileri bulutta depolamayı seçmek, şirketin büyümesini engelleme potansiyeline sahip uzun sözleşmeler üzerine önemli bir maliyet getirdi. Gerekenden daha fazla alan satın almak çok pahalı olabilirken, çok az satın almak felaket getirebilir.

Aynı prensip hesaplama gücüne de uygulanır. Yoğun zamanlarda işlerin sürdürülmesi, şirketlerin daha fazla güç almasını gerektiriyordu. Sorun, gücün artık gerekmediği yoğun olmayan zamanlarda ortaya çıkıyordu. Şirket hala kullanmadıkları güç için ödeme yapmak zorunda kalacaktı.

AWS, şirketlerin yalnızca kullandıkları için ödeme yapmalarını sağlar. Depolama ve altyapı için ön maliyetler olmadan, artık maliyete karşı kullanımı tahmin etmeye gerek yoktur. AWS, maliyetlerini otomatik olarak müşterilerinin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirir.

Ölçeklenebilirlik

Yeni başlayanlar ve küçük işletmeler Amazon Web Services’in sunduğu ölçeklenebilirlikten bariz faydalar elde eder. Maliyet, müşterilerin kullanımına bağlı olarak değiştirilerek AWS’yi aşağıdan yukarıya doğru bir iş kurmak için mükemmel bir seçenek haline getirir. Bu işletme, bulut ile bir başlangıç ​​oluşturmak için gerekli tüm araçları alacaktır.

Halihazırda kurulmuş olan işletmeler, altyapının sorunsuz bir şekilde AWS’ye taşınmasını sağlayan Amazon’un düşük maliyetli taşıma hizmetlerinden yararlanacaktır.

Esnek kullanım iş modeli sayesinde bir işletme büyümeye devam ederken AWS, genişlemeye yardımcı olan kaynaklar sağlamaya devam ediyor. Müşterilerin artık bilgisayar kullanımı için mevcut bütçelerinin gerekli olup olmadığı konusunda bir tartışmayı tekrar gözden geçirmeleri gerekmiyor. Bazı durumlarda AWS’nin ölçeklenebilirliği ile ilgili olarak, bir şirket AWS’yi “ayarlamak ve unutmak” için kullanabilir.

Güvenlik ve Güvenilirlik

AWS’nin 245 kullanılabilirlik bölgesinde yer alan ve 245 ülke ve bölgeye yayılmış sunucuları vardır. Bu bölgeler, kullanıcılara yalnızca hizmetleri üzerinde coğrafi sınırlar belirleme seçeneği sunmakla kalmayıp, aynı zamanda fiziksel konumları çeşitlendirmek, daha güçlü güvenlik sağlamak ve dünya çapında kalıcı veri kaybını önlemek için bölünmüştür.

Dünyadaki her veri merkezi korunur ve sürekli olarak izlenir. Muhtemelen, Amazon Web Services, kendi web sitesini veya deposunu barındıran bir şirketten çok daha güvenlidir. Bunun nedeni, verilerin tek ve kolayca tanımlanabilen bir konumda yerelleştirilmesinin savunmasız olabileceğidir. 

AWS, fiziksel veri merkezlerine yalnızca temelde erişim sağlar. Bu, bu konumların halktan gizlenmesinin yanı sıra, fiziksel saldırılara karşı daha güçlü bir engel oluşturur. Amazon’un bulut hizmetleriyle ilgili deneyimi sayesinde kesintiler ve potansiyel sunucu saldırıları da daha güvenlidir. Gece gündüz ağır izleme sayesinde herhangi bir saldırı tek bir BT uzmanı tarafından hızlı bir şekilde tanımlanabilir ve ele alınabilir.

Amazon Web Services Seçme

Çevrimiçi perakende alanında küresel bir lider tarafından oluşturulan Amazon Web Services, altyapı ihtiyaçlarınızı tanımlamak için gereken tahmin çalışmasını ve bilimsel analizi kaldırır. Esnek kullanım başına ödeme modeli, daha ucuz bir başlangıç ​​seçeneğine ihtiyaç duyan yeni başlayanlar için avantajlar sağlar. Uzun süredir mevcut işletmeler, 190’dan fazla ülkede AWS’den yararlanan yüzlerce ve binlerce müşteriyle büyümeye devam ediyor.

AWS’nin eğitimi ve sertifikasyonu, aynı zamanda bulut girişimleri için yenilikçi ekiplere ihtiyaç duyan profesyoneller ve kuruluşlar tarafından çok aranan ve yüksek talep gören doğrulama oldu.

AWS’nin dezavantajları yoktur, öncelikle EC2’nin bölgeden bölgeye varsayılan kaynak sınırları ve sunucu kapalı kalma süresi ve sınırlı kontrol gibi diğer genel bulut bilişim sorunları ile ilgilenir.

Ne olursa olsun, Amazon Web Services’i seçmek, uygun maliyetli, güvenilir ve güvenli bir platformda kapasite sınırı olmadan kullanımı kolay bulut bilişim sağlar.

Yorum Gönderin