Android Auto Nedir ve Nasıl Kullanılır


Android Auto Nedir ve Nasıl Kullanılır. Modern otomobillerin çoğu , aracınıza ek özellikler eklemenize ve erişmenize yardımcı olmak için Android Auto ile donatılmıştır . Arabanızda bu özelliğin simgesini görürseniz, Android Auto’nun ne olduğunu ve bu özelliği nasıl kurabileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz.

Android Auto’yu kurmak ve kullanmak oldukça kolaydır. Ayrıca, yazılımın yeteneklerini genişletmek için ekstra uygulamalar ekleyebilirsiniz.

Android Auto nedir?

Android Auto , telefon özelliklerinizi arabanıza bağlamak için Android cihazınızda kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Telefonunuzun müzik uygulamalarını, harita navigasyonunu, arama ve mesajlaşma yeteneklerini ve diğer birçok özelliği aracınızın bilgi-eğlence sistemine getirebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde, cihazınızdaki çeşitli uygulamaların seçeneklerini kullanmak için telefonunuza bakmanıza gerek kalmaz. Arabanızın dokunmatik ekranındaki Android Auto seçeneklerine dokunmanız yeterlidir ve bu sizin için tüm işlemlerinizi gerçekleştirir. Ayrıca doğrudan Android Auto ile konuşabilir ve tanıdık OK, Google ifadesini kullanarak ona komutlar verebilirsiniz . 

Android Auto ile Neler Yapabilirsiniz?

Android Auto, çeşitli özelliklerle yüklü olarak gelir. Bu özelliklerin birçoğu önemli olanlardır ve muhtemelen bunları sürüş sırasında zaten kullanıyorsunuzdur.

Haritalar Navigasyon

Android Auto, tüm Google Haritalar navigasyon sisteminizi arabanıza getirir . Bu, yol tarifi istemenize, adım adım navigasyon almanıza, çeşitli yerlerdeki trafik durumlarını bulmanıza vb. Olanak tanır.

Müzik dinlemek

Navigasyondan sonra çoğu arabada en çok kullanılan ikinci özellik müziktir. Android Auto, telefonunuzdaki neredeyse tüm müzik uygulamalarını arabanıza getirir . Amazon Müzik, Spotify ve diğer çeşitli bölgesel müzik uygulamaları gibi uygulamalarda müzik dinleyebilirsiniz.

Arama ve Mesajlaşma 

Android Auto ile telefon görüşmeleri de alabilir ve yapabilirsiniz. Bu özellik, kişilerinizi aramanızı, aramak için yeni bir numara girmenizi ve arama geçmişinizi görüntülemenizi sağlar. Ellerinizi kullanmadan yanıt verebilmenizi sağlayan kısa mesaj göndermek kadar basittir. 

Google Asistan

Android Auto’da Google Asistan yerleşik olarak bulunur, böylece telefonunuza dokunmadan birçok şey sorabilirsiniz. Hava durumu bilgilerini isteyebilir, kişilerinizdeki kişileri arayabilir, navigasyonunuzu kontrol edebilir, müzik çalma işleminizi yönetebilir vb.

Android Auto ile Hangi Telefonlar Uyumlu?

Android 5.0 veya sonraki sürümleri çalıştıran tüm Android cihazlar Android Auto ile uyumludur. Android 10 şu anki sürümdür, bu nedenle gerçekten eski bir Android telefonunuz yoksa, iyi çalışması gerekir. 

Android Auto ile Hangi Arabalar Uyumlu?

Resmi Android Auto web sitesinde, Android Auto ile uyumlu arabaların tam listesi vardır . Çoğu popüler arabanın Android Auto desteği vardır.

Android Auto’yu Kullanmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Android Auto’yu kullanmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • Android 5.0 veya sonraki bir sürüme sahip bir Android cihaz.
 • Android Auto uyumlu bir araba.
 • Android cihazınızı arabanıza bağlamak için bir USB kablosu .
 • Android Auto uygulaması (Android 10.0, uygulamayla birlikte yüklenir).

Android Auto Nasıl Kurulur

Android Auto’yu kurmak için arabanızın hareket etmediğinden ve park halinde olduğundan emin olun. Arabayı kullanıyorsanız çoğu araba bu özelliği kurmanıza izin vermez.

 1. Arabanızın bilgi-eğlence sistemindeki ayarlar menüsüne gidin ve bağlantı yönteminin Android Auto Moduna ayarlandığından emin olun . Yalnızca Şarj Moduna ayarlıysa, telefonunuz yalnızca şarj olur ve Android Auto’yu çalıştırmaz.
 2. Arabanı çalıştır.
 3. Android cihazınızı bir USB kablosuyla arabanıza bağlayın.
 4. Cihazınızda Android Auto uygulamasını başlatın .
 5. Kurulum işlemini başlatmak için ana ekranda Başlayın’a dokunun .
 1. Android Auto’nun bağlanmak için belirli izinlere ihtiyacı var. Devam’a dokunun ve ardından tüm izin istemlerini kabul edin .
 1. Android Auto’nun size bildirim göndermesine izin vermeniz gerekiyor. Bunu yapmak için Devam’a dokunun .
 1. Yanındaki geçiş öğesini döndürün Android Auto için AÇIK konuma. Bu, Android Auto’nun bildirimlerinize erişmesine izin verir.
 1. Ana Android Auto kontrol panelini hem telefonunuzda hem de arabanızın ekranında göreceksiniz. Android Auto’yu kullanmaya başlamak için bir seçeneğe dokunun.
 1. Android Auto ayarlarını değiştirmek için sol üst köşedeki hamburger simgesine dokunun ve Ayarlar’ı seçin .
 1. Artık Android Auto’yu arabanız için yapılandırabilirsiniz. Bu seçenekler, Google Asistan’ı eller serbest kullanmak isteyip istemediğinizi ve diğer birçok seçeneği kontrol panelinde hangi uygulamaların gösterileceğini seçmenize olanak tanır.

Android Auto ile Hangi Uygulamaları Kullanabilirsiniz?

Hemen hemen tüm popüler uygulamalar Android Auto ile uyumludur. Bu özellik ile çeşitli müzik, navigasyon, haberci, podcast ve haber uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Android Auto uyumlu uygulamaları cihazınızda şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. Android Auto uygulamasını açın .
 2. Üstteki hamburger simgesine dokunun ve Android Auto için Uygulamalar’ı seçin .
 1. Play Store, üzerinde listelenen tüm Android Auto uyumlu uygulamalarla açılacaktır.
 1. Bilgisayarınızdaysanız Play Store’da Android Auto uygulamaları sayfasına gidebilirsiniz . Ardından , uygulamayı cihazınıza yüklemek için bir uygulama için Yükle’yi tıklayabilirsiniz .

Bir Android Auto Uygulaması Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

Bazen bir uygulama, aracınızın dokunmatik ekranına dokunduğunuzda bile hiçbir şey yapmaz. Bu , uygulamanız için pil optimizasyon modu etkinleştirildiğinde gerçekleşir.

Pil modunu devre dışı bırakmak, uygulamadaki sorunu çözmelidir.

 1. Ayarlar’ı açın ve Pil’e dokunun .
 1. Pil optimizasyonu’na dokunun .
 1. Android Auto ile çalışmayan uygulamayı seçin.
 2. Optimize etme seçeneğini seçin ve Bitti’ye dokunun .

Arabanız Android Auto’yu Desteklemiyorsa Ne Yapmalı?

Arabanızın Android Auto için yerleşik desteği yoksa, Android Auto’yu desteklenmeyen arabanızla kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, satış sonrası bilgi-eğlence sistemi kullanılarak mümkündür.

Arabanızı Android Auto uyumlu bir araca dönüştüren BOSS BCPA9685RC ve Sony XAV-AX5000 gibi cihazlar var . Bu cihazlar mevcut sisteminizin yerini alır ve Android Auto ve Apple CarPlay gibi özelliklere erişmenizi sağlar .

Bu cihazların takılmasının aracınızın garantisini geçersiz kılmadığından emin olun. Bunu arabanızın üreticisiyle kontrol etmeniz gerekir.

Android Auto, Android kullanıcılarının arabalarında telefonlarının tüm özelliklerini kullanmaları için mükemmel bir araçtır. Bu, yol tarifi almaya, müzik dinlemeye ve çeşitli diğer görevleri yerine getirmeye devam ederken sürüşe odaklanmanıza yardımcı olur .

Yorum Gönderin