Android Telefona Apk Dosyası Nasıl Yüklenir?


Google Play Store
 , Android cihazlar için tek uygulama kaynağı değildir. Android uygulamalarını da barındıran birçok site var. Uygulamaları bu sitelerden özel APK dosyaları olarak indirebilir ve telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bunları yüklemek için, resmi olmayan Android uygulamaları olduğundan telefonunuzu yapılandırmanız gerekir.

APK’larda yeniyseniz ve Android uygulamalarını bu APK dosyalarıyla nasıl yükleyeceğinizden emin değilseniz, buradaki kılavuzumuz size yardımcı olacaktır.

android apk dosyalari nasıl yüklenir

APK Dosyası Nedir?

APK, Android Paket Kitinin kısaltmasıdır ve uygulamanın yüklemesi gereken tüm kaynaklardan ve kodlardan oluşan bir dosyadır.

Örneğin, YouTube için APK indirirseniz, APK, YouTube’un banner’lar, logolar ve diğer içerik gibi kaynaklarını içerir. APK ayrıca, belirli bir seçeneğe bastığınızda uygulamaya ne yapması gerektiğini bildiren kodu da içerir .

Özetle, APK, Android cihazlar için bir uygulama yükleyicisidir. Bir APK dosyasına dokunduğunuzda uygulamayı telefonunuza yükler.

Android’de Bir Uygulama Kurmak İçin Neden Bir APK Kullanmalı?

Uygulamaları yüklemek için bir APK kullanmak isteyebileceğiniz çeşitli nedenler vardır .

Yaygın bir neden, aradığınız uygulamanın Google Play Store’da mevcut olmamasıdır. Söz konusu uygulama için APK’yı geliştiricinin sitesinden indirebilir ve uygulamayı telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Diğer nedenler arasında Google Play Store’un bölgenizdeki belirli uygulamaları kısıtlaması yer alır . Bir APK, bu sınırlamanın üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Mağaza Dışından APK Kurmanın Riskleri Nelerdir?

Android uygulamalarını yüklemek için bir APK kullanmak risklerle birlikte gelir. Önemli bir risk, uygulamanın telefonunuzda ne yapacağından emin olmamanızdır. Örneğin, verilerinizi çalabilecek kötü amaçlı bir uygulama olabilir.

Bu uygulamalar Google Play Store kalite ve güvenlik kontrollerinden geçmediğinden, bu uygulamalar herhangi bir koda sahip olabilir ve telefonunuza her şeyi yapabilirler.

Ancak çoğu uygulamanın kullanımı güvenlidir . APK’yi aldığınız web sitesine veya geliştiriciye güvendiğiniz sürece sorun yaşamazsınız.

Android Cihazınızda APK Kurulumunu Etkinleştirme

Hemen hemen tüm Android telefonlarda, resmi olmayan uygulamaları (APK’ler) yükleme seçeneği varsayılan olarak devre dışıdır. APK’leri yüklemek için bu seçeneği açmanız gerekir. 

 1. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını başlatın .
 2. Aşağı kaydırın ve Telefon hakkında seçeneğine dokunun .
 1. Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için Yapı numarası’na yaklaşık 7-8 kez dokunun .
 1. Ana ayarlar ekranına geri dönün, Geliştirici seçenekleri’ne dokunun ve Bilinmeyen kaynakları etkinleştirin .
 2. Geliştirici seçenekleri menüsünü bulamazsanız, Güvenlik veya Kilit ekranı ve güvenlik gibi seçenekleri arayın . Bu seçenek cihaza göre değişir, ancak onu bulmalısınız.

Android’de Uygulamaya Özgü APK Kurulumu Nasıl Etkinleştirilir

Bazı Android telefonlar, yalnızca belirli kaynaklardan APK yüklemelerini etkinleştirebileceğiniz bir özelliğe sahiptir. Bu telefonlarda, APK’ları indirmek için kullanacağınız her uygulama için APK yükleme seçeneğini açmanız gerekir.

Örneğin, APK’ları indirmek ve yüklemek için Chrome’u kullanacaksanız, Chrome için APK yükleme seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun .
 1. Aşağı kaydırın ve Özel uygulama erişimi yazan son seçeneğe dokunun .
 1. Aşağıdaki ekranda Bilinmeyen uygulamaları yükle öğesini seçin .
 1. APK’leri yüklemek için kullanacağınız uygulamayı seçin. Çoğu durumda, tarayıcınız veya dosya yöneticiniz olacaktır.
 2. Bu kaynaktan İzin Ver seçeneğini etkinleştirin .

Bir APK Kullanarak Bir Android Uygulaması Nasıl Kurulur

Bir APK dosyası kullanarak bir uygulama kurmak en kolay kısımdır. Uygulamanız için APK’yı henüz indirmediyseniz, şimdi indirin veya APK’nızı almak için bazı popüler ve güvenli APK indirme sitelerine göz atın .

Daha sonra, indirilen APK’yı kullanarak uygulamanızı yüklemenin iki yolu vardır.

Android Hata Ayıklama Köprüsü’nü (ADB) kullanma

Android Hata Ayıklama Köprüsü (ADB) , telefonunuzdaki komutları bilgisayarınızdan uzaktan yürütmenize yardımcı olur. APK dosyanız bilgisayarınıza kaydedilmişse, APK’yi cihazınıza göndermek ve uygulamayı yüklemek için ADB’de bir komut kullanabilirsiniz.

ilgili : güvenli apk indirme siteleri

Android Telefonunuzu Kullanma

APK dosyasını zaten doğrudan telefonunuza aktardıysanız, APK dosyasını yüklemek için tarayıcınızı veya dosya yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz.

 1. Tarayıcınızı veya dosya yöneticinizi başlatın ve APK dosyasına dokunun.
 2. Uygulamayı yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir istem göreceksiniz. En alttaki Yükle’ye dokunun .
 1. Canlı kurulum ilerlemesini ekranınızda göreceksiniz.
 1. Uygulama yüklendiğinde, mevcut ekranı kapatmak için Bitti’ye dokunun veya yeni yüklenen uygulamayı başlatmak için Aç’a dokunun .

Android’de APK Uygulamaları İçin Güncellemeler Nasıl Kurulur

Google Play Store, yalnızca mağazadan indirdiğiniz uygulamaları güncellemenize izin verir . APK’ları kullanarak yüklediğiniz uygulamalarınızı güncellemek için iki yönteminiz vardır.

Güncellemeleri Manuel Olarak Bul ve Yükle

APK uygulamalarınızı güncellemenin bir yolu, daha yeni APK dosyasını indirip yüklemektir. Bu, mevcut uygulamanızın üzerine yazacak ancak bu uygulamalardaki verilerinizi koruyacaktır.

APK uygulamalarınızın daha yeni sürümlerini bazı APK indirme sitelerinde veya uygulamanın resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Uygulamalarınızı Güncellemek İçin Bir Uygulama Kullanın

Resmi Google Play Store yöntemi gibi indirdiğiniz uygulamaları güncellemek için APKUpdater gibi ücretsiz bir uygulama kullanabilirsiniz . Bu uygulama, cihazınızda yüklü tüm uygulamaları tarar, bu uygulamalar için güncellemeleri bulur ve güncellemeleri yüklemeyi önerir.

APKUpdater, yüklü uygulamalarınızın en son sürümlerini bulmak için birden çok kaynak kullanır. Ayrıca , uygulamalarınız için bir güncelleme bulunduğunda bir bildirim gönderir .

Uygulamayı Yükledikten Sonra APK İle Ne Yapmalı

İndirilen APK dosyasını kullanarak bir uygulama yükledikten sonra artık APK dosyasına ihtiyacınız yoktur.

Dağınıklığı gidermek ve bellek alanınızı boşaltmak için bir dosya yöneticisi kullanarak APK’yi telefonunuzdan güvenle silebilirsiniz .

Uygulamaların resmi Google Play Store’da yayınlanmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bununla birlikte, Android uygulamalarını APK’ları kullanarak yükleme özelliği sayesinde, telefonunuza herhangi bir uygulamayı ne olursa olsun yükleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak kendi geliştirdiğiniz uygulamaları bile test edebilirsiniz.

Yorum Gönderin