Android Telefondan iPhone’a Nasıl Geçilir

Apple’ın iOS ve Google’ın Android’i, güvenlik, gizlilik ve yazılım seçimine çok farklı yaklaşımları olan iki mobil platformdur. Birinden diğerine geçiş bir ayarlama olabilir.

Android gemisini bir iPhone’a atlıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Resmi bir “iOS’a Taşı” Yardımcı Hizmeti var

Yeni iPhone’unuzu ilk kez kurduğunuzda, yeni bir telefon olarak ayarlamak, eski bir iPhone’dan içerik aktarmak veya Android’den taşımak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Son seçenek sizi hızlı bir şekilde hazır hale getirmelidir.

Bilgilerinizi Taşımak  için Android cihazınızdaki Google Play’den Apple’ın  iOS’a Taşı uygulamasını indirin. Bu uygulama kablosuz olarak yeni iPhone’unuza veri aktarmanızı sağlar. Aktarabileceğiniz veriler arasında kişiler, mesajlar, fotoğraflar ve videolar, yer imleri, e-posta hesapları, takvimler ve bazı ücretsiz uygulamalar bulunur. Eğer iOS’a Taşı herhangi bir hata verirse detaylı makelimizi inceleyin.

İPhone'a aktarılan bir Android telefondan veriler.
apple

Hizmet yararlıdır, çünkü bu verileri Telefon uygulaması (kişiler), Safari (yer işaretleri) ve Fotoğraflar (medya) gibi ilgili iOS uygulamalarına yerleştirir. WhatsApp, Slack veya Facebook gibi ücretsiz uygulamalar da indirilebilir ve kullanıma hazır olabilir.

Yeni cihazınızdaki şifrelerinizi ve hesap kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekir (aktarılan e-posta hesapları dahil).

Yeni iPhone’unuzu Kontrol Etme

İPhone iOS işletim sisteminde, Android’de olduğu gibi ekranda kalan “geri” veya “çoklu görev” düğmeleri yoktur. Daha ziyade, bu işlevlere jestler veya sabit düğmeye basarak erişirsiniz (sahip olduğunuz iPhone modeline bağlı olarak).

İPhone’unuzda fiziksel bir Giriş düğmesi yoksa (iPhone X, 11 veya üstü gibi), Ana ekrana gitmek için ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Uygulama değiştirici menüsüne erişmek için parmağınızı yukarı doğru basılı tutun. Geri dönmek için ekranın kenarından soldan sağa kaydırabilirsiniz. Ekranın altındaki sanal Ana Sayfa düğme çubuğunda sola ve sağa kaydırarak uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

ilgili : iphone nin az bilinen 100 özelliği için tıklayın

İPhone’unuzda Dokunmatik Kimliğe sahip fiziksel bir Giriş düğmesi varsa (iPhone 8 veya yeni SE gibi ) Ana ekrana gitmek için basın. Uygulama değiştiriciyi görüntülemek ve uygulamalar arasında kaydırmak için Ana Ekran düğmesine iki kez basın. Ekranın sol kenarından kaydırdığınızda, çoğu menüde ve uygulamada bir adım geri gidersiniz.

İPhone 11 Pro ve iPhone SE 2.
apple

Kontrol Merkezi, Uçak moduna, medya kontrollerine, Bluetooth cihazlarına ve sistem kısayollarına hızlı erişim sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Fiziksel Ana Ekran düğmesi olmayan bir iPhone’da, sağ üst köşeden (saatin olduğu yerde) aşağı kaydırın. Diğer iPhone modellerinde, ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın.

Kontrol Merkezi’ni , sizin için en yararlı olan kısayolları gösterecek şekilde özelleştirebilirsiniz . Bu, el feneri, hesap makinesi, cüzdan ve erişilebilirlik geliştirmeleri gibi özelliklere kolay erişim sağlar. Ekran parlaklığını ve ses seviyesini ayarlamak için bu menüyü kullanabilir veya ekranın dönmesini önlemek için portre kilidini etkinleştirebilirsiniz.

Birçok iPhone işlevi sesli komutlar ve Siri ile gerçekleştirilebilir . Siri’ye erişmek için, yeni Face ID iPhone’larda yan (güç) düğmesini basılı tutun. İPhone’unuz varsa fiziksel Ana Ekran (Dokunmatik Kimlik) düğmesini basılı tutun.

Siri'nin sonuçları San Francisco'da saatin kaç olduğunu gösteriyor.

Son olarak, ekran görüntüsü almak da kolaydır. Fiziksel Ana Ekran düğmesi olmayan bir iPhone’da, yan taraftaki (güç) ve Sesi Açma düğmelerine aynı anda basın. İPhone’unuzda fiziksel bir Ana Sayfa düğmesi varsa, aynı anda ve Güç düğmesine basın. Ekran görüntüleri Fotoğraflar uygulamanıza gönderilir, ancak bir tanesini anında düzenlemek ve paylaşmak için yer paylaşımına da dokunabilirsiniz.

Sıkıştırma-yakınlaştırma gibi eski cihazınızda alışkın olduğunuz kontrollerin çoğu aynıdır. Ayrıca, yeni bir sekmede bağlantı açma veya bir uygulamayı silme gibi işlevlerin bağlam menüsünü görmek için bir öğeye dokunup basılı tutabilirsiniz. Bir listenin veya web sayfasının üstüne gitmek istiyorsanız, ekranın üst kısmına hafifçe vurmanız yeterlidir.

Apple’ın Sınırlarını (ve Avantajlarını) Anlama

iOS, Apple’ın mobil cihazlara “duvarlı bahçesi” yaklaşımı nedeniyle oldukça kilitli bir işletim sistemidir. Şirket, insanların ürünleri üzerinde neler yapabileceği ve izin verilen yazılım türü üzerinde yüksek derecede kontrol sahibi.

En belirgin fark, iPhone’un herhangi bir yerinden uygulama yükleyememenizdir. Büyük çoğunluğu Apple’ın küratörlüğünü yapmış ve hepsi onaylanmış ve onaylanmış bir yazılım kataloğu olan App Store ile sınırlıdır. Bu uygulamalar Apple’ın katı kurallarına da bağlıdır.

Ancak, Apple’ın temkinli yaklaşımında kesinlikle bazı olumsuzluklar var. Sıkı uygulanan App Store politikaları nedeniyle, kötü amaçlı yazılımın cihazınıza gizlice girmesi konusunda fazla endişelenmenize gerek yok.

İOS’ta, uygulamalarınıza verilerinize gereksiz olarak erişmelerini veya cihazınıza zarar vermelerini önlemek için sanal alan da yerleştirilmiştir. Uygulamaların konumunuz veya kişi listeniz gibi şeylere erişmek için izin istemesi gerekir. Ayrıca uygulamalara kameraya veya mikrofona erişim izni vermelisiniz.

Yelp uygulamasından, sahibinin bir iPhone'daki konumuna erişmek için izin isteği.

İstediğiniz noktada uygulama izinlerinizi inceleyebilir ve rahatsız olduğunuz herhangi bir şeyi iptal edebilirsiniz. Bu, Apple’ın üçüncü taraf yazılımlara yaklaşımının en iyi yönlerinden biridir. Hangi uygulamaların neye erişebileceği üzerinde ayrıntılı kontrolünüz vardır. Ayrıca, bir uygulamanın bu uygulamayı kullanma taleplerinin tümünü kabul etmek zorunda değilsiniz.

Bunun tersi, Apple’ın mağazalarında istemediği uygulamaların yasaklanmasıdır. Bu yüzden App Store’da bir BitTorrent istemcisi bulamazsınız. Bununla birlikte, daha adanmış için bunun etrafında yollar var , ancak çoğu insan bununla yaşamayı öğreniyor.

Apple’ın kısıtlamaları işletim sistemi boyunca bir temadır, ancak kavrama son yıllarda gevşemiştir. Varsayılan tarayıcınızı Safari’den değiştiremezsiniz, ancak özel klavyeler yükleyebilirsiniz . Ana ekran ve başlatıcı, iPhone’un 2007’de ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana değişmedi, ancak en azından şimdi bir Karanlık modunu kullanabilirsiniz .

İOS 13'te "Karanlık" modunu etkinleştirme.

Eski Android cihazınızdan kaçırabileceğiniz son bir şey, verileri yedeklemek ve aktarmak için çıkarılabilir microSD karttır. Herhangi bir iPhone’da böyle genişletilebilir bir depolama alanı yok. MacOS Catalina’daki Finder , Windows’ta iTunes, AirDrop veya iCloud aracılığıyla dosya aktarmanız gerekir .

Apple’ın Hizmetlerini Tanıyın

Artık bir iPhone’a sahip olduğunuza göre, Apple’ın sesli ve görüntülü sohbet hizmeti olan FaceTime dahil olmak üzere Apple müşterileri için ayrılmış birçok hizmete erişebilirsiniz. FaceTime Apple cihazları arasında çalışır, böylece Apple Kimliği ve cihazı olan herkes ücretsiz sohbet edebilir. Özel FaceTime uygulamasını kullanabilir veya Telefon uygulamasında konuşmak istediğiniz kişiyi bulabilir ve ardından FaceTime simgesine dokunabilirsiniz.

Benzer şekilde iMessage, Apple’ın cihazdan cihaza anlık mesajlaşma protokolüdür. Hizmet, Mesajlar uygulamasıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Birisiyle sohbet ediyorsanız ve mavi sohbet balonları görüyorsanız, iMessage üzerinden iletişim kuruyorsunuz. Yeşil baloncuklar SMS yoluyla alınan mesajları gösterir. iMessage ücretsizdir ve internet bağlantınızın olduğu her yerde çalışır.

iCloud, Apple’ın bulut depolama hizmetidir. Cihazınızı bulutta yedeklemek, dosya depolamak veya cihazlar arasında veri senkronize etmek için kullanabilirsiniz. Bu özelliklerin çoğuna iCloud.com adresindeki web üzerinden erişebilirsiniz . Cihazınızı düzenli olarak yedeklemek için iCloud’u kullanmak istiyorsanız, muhtemelen ek depolama alanı için ödeme yapmanız gerekecektir; yalnızca 5 GB alan kazanırsınız.

İPhone'da "Depolama" altındaki kullanılabilir iCloud alanı.

Yükseltmek için Ayarlar> [Adınız]> iCloud’a gidin. Burada, iCloud depolama alanınızın nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Daha fazla alan elde etmek için “Depolamayı Yönet” düğmesine dokunun veya uygulamalar ve hizmetler için iCloud senkronizasyonunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

Her şeyi açık bırakmanızı ve yedeklemeler için az miktarda depolama alanı satın almanızı öneririz . Bu şekilde, iPhone’unuzu kaybederseniz veya bozarsanız, tüm verilerinizi buluttan geri yükleyebilirsiniz.

Ayarlamak isteyebileceğiniz son bir şey Apple Pay. İPhone’unuzla ( ve varsa Apple Watch’unuzla) temassız ödeme yapmanıza olanak tanır . Bunu Ayarlar> Cüzdan ve Apple Pay altında yapabilirsiniz.

Kredi kartınızı ekledikten sonra, iPhone X veya sonraki sürümlerinde yan düğmeye iki kez dokunarak cüzdanınıza erişebilirsiniz. İPhone SE veya iPhone 8’de parmağınızı Touch ID sensörünün üzerine getirin ve ödeme cihazının yakınında tutun.

Ana Ekran, Arama ve Widget’lar

İOS “başlatıcısını” Android’de olduğu gibi değiştiremediğiniz veya özelleştiremeyeceğiniz için, kullanabileceğiniz birkaç seçeneğe alışmaya değer.

Bir uygulamaya, simgesine dokunup basılı tutup sallanmasını bekleyerek hareket ettirebilirsiniz. Uygulama simgeleri sallandığında, uygun gördüğünüz şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Değişikliklerinizi kaydetmek için Giriş hareketini kullanın veya Giriş düğmesine basın. Bir simgeyi diğerinin üzerine sürüklerseniz, bir klasör oluşturur. Bu, uygulama organizasyonu iOS’taki kadar derin.

Bu nedenle arama çubuğu bir nimettir; bir uygulamayı nerede sakladığınızı veya hangi klasörde olduğunu hatırlamanız gerekmez. Arama çubuğunu göstermek ve yazmaya başlamak için yukarıdan aşağı doğru kaydırmanız yeterlidir. Uygulamaları, kişileri, tercih panellerini veya uygulamaların içindeki öğeleri (Evernote’taki Notlar veya Google Drive’daki belgeler gibi) arayabilirsiniz. Toplamları bile gerçekleştirebilir ve görüşmeler başlatabilirsiniz.

İPhone’unuzla etkileşim kurmanın en mükemmel yolu. Arama çubuğunu aşağı çektiğinizde “Siri Önerileri” ni görmelisiniz. Bir alışkanlık yaratıksanız, Siri hangi uygulamayı istediğinizi doğru bir şekilde tahmin edecektir. Örneğin, her sabah saat 8’de Podcast uygulamasını başlatırsanız, asistan rutinizi öğrendikten sonra “Siri Önerileri” altında listelenir.

İOS 13'te "Siri Önerileri" ni gösteren Arama çubuğu.

Bu kadar kullanışlı olmasalar da iPhone’un da widget’ları var. Apple’ın widget’lar sürümü bilgileri gösterir, başka bir şey değil. Widget’ları görmek için Ana ekranda soldan sağa kaydırın. Altta bir Düzenle düğmesi göreceksiniz; farklı widget’ları yeniden düzenlemek, gizlemek veya eklemek için dokunun.

Bir widget’a dokunulduğunda genellikle ilgili uygulama başlatılır. Widget’lar, başlıkları ve spor sonuçlarını kontrol etmek veya döviz kurları ve hisse senedi fiyatları gibi bilgilere göz atmak için iyidir, sadece Android düzeyinde widget işlevselliği beklemeyin.

Google Hizmetlerini Uygulamalar üzerinden Kullanmaya Devam Edin

Android’i geride bırakmanız, Google’ı terk ettiğiniz anlamına gelmez. Aslında, Google’ın iOS uygulamaları, platformun sunduğu en iyi üçüncü taraf hizmetlerinden bazılarıdır.

Gmail uygulaması eller aşağı, Gmail hesabı kullanmak en iyi yoldur. Ayrıca Google’ın anlık bildirimlere layık gördüğü tek uygulama. Etiketlerinizi dağıtan üçüncü taraf e-posta uygulamalarının aksine, iPhone için Gmail mükemmel bir şekilde çalıştığı için temel hizmetin bir uzantısıdır.

Google Drive , iOS’ta kusursuz çalışan başka bir yıldız uygulamasıdır. Apple Files uygulamasından tartışmalı olarak daha yararlıdır, bu da iCloud depolama alanınızla nasıl etkileşim kurduğunuzdur. Hareket halindeyken biraz iş yapmanız gerekirse Google’ın Dokümanlar , E-Tablolar ve Slaytlar için ayrı uygulamaları da vardır .

İOS için tüm Google uygulamalarının simgeleri.

İPhone için Google Chrome’u da indirebilirsiniz . Performans açısından, Safari için bir kabuktan biraz daha fazlasıdır, ancak sekmelerinizi, yer işaretlerinizi ve geçmişinizi, giriş bilgilerinizi paylaşan diğer Chrome sürümleriyle senkronize etmenize olanak tanır. Arama, göz atma ve Google Goggles için temel bir Google uygulaması da vardır .

Ancak bunlar sadece temel Google hizmetleri; unutma YouTube , Google Maps , Hangouts , Google Ana veya  Google Takvim , sadece için sadece birkaç isim .

Gmail uygulamasını e-posta için kullansanız bile, Google hesabınızı Ayarlar> Şifreler ve Hesaplar altında da bağlayabilirsiniz. Bu, Google kişileriniz, Google Takvim ve notlar gibi ek verileri senkronize etmenize olanak tanır.

iPhone Gizlilik ve Güvenlik

Apple’ın iOS ekosistemini tasarlama ve kontrol etme şekli, güvenli ve gizliliğe saygılı olduğu için bir ün kazandı. Hiçbir platform kurşun geçirmez olmasa da, iOS yıllar boyunca Google’ın laissez-faire alternatifi gibi kötü amaçlı yazılımlara ve dış müdahaleye karşı hassas olmadığını kanıtlamıştır.

İOS için virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımına ihtiyacınız yoktur . Apple’ın korumalı alanı ve iPhone’un çoklu görevleri yürütme şekli göz önüne alındığında, sürekli çalışmasına veya cihazınızı potansiyel tehditler için taramasına izin verilmez. İPhone’unuzu korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, onu güncel tutmaktır.

Apple, eski modeller de dahil olmak üzere cihazları için sık sık güncellemeler yayınlar. İOS her yıl yeni bir sürüm şeklinde büyük bir yükseltme alıyor. Genellikle Haziran ayında ilan edilir ve Ekim ayında kullanılabilir. Yükseltme genellikle temel uygulamaları günceller ve yeni özellikler ve performans iyileştirmeleri ekler. Örneğin, iOS 13, Karanlık modu, daha iyi medya düzenleme ve gizlilik denetimlerini ve çok daha fazlasını ekledi .

İPhone'da önizlemenin gizlendiği bir WhatsApp bildirimi.
Tim Brookes

Platform doğal olarak gizliliğinizi korur. Bu, Apple’ın bir bilgi şirketi değil, bir donanım şirketi olması gerçeğinden kaynaklanıyor. Hem iMessage hem de FaceTime varsayılan olarak uçtan uca şifreleme kullanır.

Apple ayrıca hükümetler ve kolluk kuvvetleri için iPhone’lara “arka kapı” erişimi sağlamayı birkaç kez reddetti. Face ID tarafından kullanılan yüz tanıma “parmak izi” hiçbir zaman iPhone’unuzdan ayrılmaz ve üçüncü taraf uygulamalar veya hizmetler için asla erişilebilir değildir.

Artık Facebook veya Google kimlik bilgilerinizden vazgeçmeden hizmetlerde oturum açmak için anonim bir kullanıcı jetonu oluşturan “Apple ile oturum aç” da yapabilirsiniz. Şirketin gizlilik konusundaki kararlılığı kanıtlanmıştır.

Bunu göz önünde bulundurarak, Apple gibi milyar dolarlık şirketlerin motivasyonlarını sorgulamak her zaman sağlıklıdır.

Yeni iPhone’unuzda Ustalaşın

İPhone kullanımı inanılmaz kolay bir cihaz. Onunla oynayarak hiçbir şeyi berbat edemezsin. Bu nedenle, menülere ve seçeneklere göz atın ve iOS’u daha iyi tanıyın.

Hazır olduğunuzda , iPhone’unuzu güvende tutmak için bazı ipuçlarına göz atın . Daha iyi iPhone fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi  ve hangi gizlilik ayarlarında değişiklik yapmak isteyebileceğinizi de öğrenebilirsiniz .  Mac’inizde veya PC’nizde daha kaliteli video görüşmeleri yapmak için iPhone’unuzu web kamerası olarak bile kullanabilirsiniz . Bunların hepsi için tıklayın

Yorum Yap