Apple AirPods Şarj Olmuyor Sorunu Hızlı Çözümü

apple airpods’lar şarjz olmuyor mu?

AirPods kutusu şarj olmuyor mu? Bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu anlıyoruz çünkü çoğumuz bu durumdan en az bir kez geçtik. Bu nedenle, AirPods kutusundaki ışığın şarj cihazını taktıktan sonra bile parlamadığını gördüğünüzde nadir değildir. Acrimony, sadece birkaç dakika önce en sevdiğiniz parçanın verdiği iyi histen iki kat daha fazla olur. Peki, bu durumdan nasıl kurtulur ve ‘AirPod davası şarj edilmiyor sorunu’ nasıl düzeltilir?

AirPod’unuzu çalışır halde tutmak için 7 sırrın hepsini söylemeden önce, bu sorunu tetikleyen nedenleri kontrol etmelisiniz. Tüm potansiyel gerekçelerin farkında olduktan sonra, bunu kendi başınıza kolayca düzeltebilirsiniz. Daha fazla zaman gecikmesi olmadan, teknik bilgi kılavuzumuza bir göz atın. Hadi bakalım!  

AirPods Kutusu Şarj Olmuyor?

AirPods, şu anda piyasada bulunan iyi yapılandırılmış kablosuz kulaklıklardan biridir. Ancak, diğer tüm elektronik cihazlar gibi AirPods da belirli bir ömre sahiptir. Uzun süreli kullanımlardan sonra bazı sorunlar yaşamak zorundadırlar. Ve en yaygın sorunlardan biri AirPod kutusunun şarj etmeme sorunudur. 

Bugün bu sorunun arkasındaki olası nedenleri araştıracağız ve sonra bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için size bir dizi etkili çözüm sunacağız. Aşağı inin!

1. Şarj Kablosu Düzgün Bağlanmamış

Çoğu zaman, AirPods kutusu şarj etmekte zorluk çektiğinizde, gevşek bağlı USB kablosundan kaynaklanır. Kablonun her iki ucunda da olabilir. Özellikle üçüncü taraf bir şarj kablosu kullandığınızda ortaya çıkar, çünkü bu kablolar Apple tarafından kutuda verilen özel bir şarj kablosu gibi iyi inşa edilmemiştir. Sebep bu ise, o zaman şansınız var, çünkü diğer nedenler gibi gerçek bir sorun değildir ve güç kablosunu dikkatlice takarak önlenebilir. 

2. Hatalı Güç Çıkışı

Bazen şarj kablosu veya şarj kutusu yerine rahatsızlığa neden olan elektrik prizi kaynağı olabilir. Her elektrik prizinin bir son kullanma tarihi vardır, bundan sonra sabit bir güç kaynağı sağlayamaz ve yenisiyle değiştirilmesi gerekir. AirPods kutunuz diğer elektrik prizlerine takarak elektrik prizinizin çalışıp çalışmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

3. Üçüncü Taraf Şarj Kabloları

Apple dışı şarj tuğlaları, satın alma sırasında Apple’dan aldığınız kadar güvenilir değildir. Çin yapımı ucuz jenerik yıldırım kabloları herhangi bir süpermarkette bulunabilir ve çevrimiçi mağazalar ve insanlar orijinal kablo kırıldıktan sonra bunlardan birini satın alarak birkaç dolar tasarruf etme eğilimindedir. AirPod şarj durumunuza uzun vadeli bir çözüm istiyorsanız bu iyi bir fikir değildir. 

4. Arızalı Kablosuz Şarj Pedi

AirPod 1’den farklı olarak AirPod 2, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran kablosuz şarjı destekler. Kablosuz şarj pedleri güvenilir bir sürekli güç kaynağı kaynağı olsa da, bazen bu pedler arızalanabilir. Elektromanyetik dalgalar üreten bir kablosuz şarj cihazının içindeki bakır bobinler belirli bir süre sonra çalışmayı durdurabilir. 

5. Temas Noktalarında Pas Oluşumu

Temas noktalarında ve şarj bağlantı noktalarında pas ve toz oluşabilir. Çalışır durumda tutmak için düzenli bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır. Şarj kutusunun yıldırım bağlantı noktasında kalıntı varsa, şarjın yavaşlamasına veya hiç olmamasına yol açabilir, bu nedenle AirPod’lar için tüm şarj işlemini bozabilir. 

Bunlar, AirPods kutusu şarj etmeme sorunuyla yüzleşmenize neden olabilecek en yaygın hatalardır. Böyle bir sorunla karşılaştıktan sonra yeni bir birime ihtiyacınız olduğunu düşünmenize rağmen, gerçekte, sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Sonraki birkaç segmentte, bu sorundan doğru çıkış yolunda size rehberlik edeceğiz. 

Şarj Etmeyen AirPods Kutusu Nasıl Onarılır?

AirPods için şarj sorununu gidermek roket bilimini içermez. Açıklamak üzere olduğumuz, AirPod vakanızı çözebilecek, sorunu hemen şarj etmeyecek birkaç sorun giderici var. Kırık AirPods kutusunu sabitleme yöntemlerini öğrenmek için bu makalenin sonuna kadar gidin. 

Düzeltme 1: Kablo Bağlantınızı Kontrol Edin

USB kablosu ile şarj ederken emin olmanız gereken ilk şey, kabloyu şarj cihazına ve güç alıcısına sıkıca takmaktır. Her iki uç da gevşek bir şekilde takılırsa, şarj hatasına neden olabilir. 

Ayrıca, güç alıcısının duvar prizine sıkıca takıldığından emin olmalısınız. Elektrik prizinde gevşek bir bağlantı varsa, AirPod’unuzu şarj edemez. Bu nedenle, AirPod kasanıza güç gelmediğinde, kablo bağlantısını yeniden kontrol edin. 

Düzeltme 2: Güç Kaynağını Test Edin

Bu yöntem çok basit görünebilir, ancak en basit şeyler genellikle göz ardı edilir. Güç kaynağını kontrol etmek, elektrikli test cihazı tornavidası takılarak yapılabilecek çok kolay bir işlemdir. Test cihazının içindeki ışık yanmazsa, elektrik prizinizin elektriğin içinden geçmesini engelleyen bir arızası olduğunu gösterir.

Hatalı bir güç kaynağınız varsa, başka bir prize geçin veya arızalı olanı onarın. AirPod diğer çıkışlarda şarj olursa, herhangi bir arızası yoktur ve endişelenmeden kullanılabilir.  

Düzeltme 3: Şarj Portunu ve Temas Noktalarını Fırçalayın

Şarj portunun içindeki bir kalıntı tabakası şarj arızasının nedeni olabilir. Yani, yılda iki kez veya üç kez, günlük kullanımdan dolayı şarj portuna giren tüm kirleri temizlemelisiniz. Bununla birlikte, AirPod’ların temas noktalarının temizlenmesi, şarj kutusundan sorunsuz bir şekilde güç alabilmeleri için de gereklidir. İşte AirPod’u temizlemek için adım adım bir kılavuz.

AirPod kılıfı şarj olmuyor
 • Bir kürdan al
 • Şarj kutusunun yıldırım portuna takın 
 • Limanın içindeki görünür kiri yumuşak bir şekilde çıkarın
 • Bir diş fırçası alın ve artık kalıntıları gidermek için AirPod’ların bağlantı noktalarını ve bağlantı noktalarını fırçalayın
 • Temas noktalarını temizlemek için temiz bir bez almanız gerekir
 • Üzerine 3-4 damla izopropil alkol dökün
 • Her iki AirPod üzerindeki temas noktalarını hafifçe ovalayın

Düzeltme 4: AirPods Kutusunu Sıfırlayın

Bu, AirPod’unuzu onarmaya çalışırken en etkili sorun giderme adımlarından biridir. Şarj bağlantı noktalarını temizledikten sonra bile sorun devam ediyorsa, sıfırlama izlemeniz gereken yoldur. AirPod’unuzu sıfırlamak için yapmanız gerekenler aşağıdadır. 

 • Şarj kutusunun arkasındaki kurulum düğmesine basın ve 15 saniye basılı tutun
 • Şarj kutusundaki el feneri sarı ve sonra beyaz renkte yanıp sönmeye başlar
 • Beyaz ışık yanıp söndüğünde düğmeyi bırakın
 • Sıfırlama işleminiz tamamlandı ve AirPod’unuz şimdi şarj olmalı

AirPod’unuzla ilgili bir tür yazılım sorunu yaşıyorsanız, sorunu sıfırlamak sorunu ortadan kaldıracaktır. Sorun hala devam ediyorsa, sonraki düzeltmelerimizi deneyin. 

Düzeltme 5: Farklı Bir Şarj Kablosu Kullanın

AirPod şarj olmuyor

Şarj kutusunun sıfırlanması hile yapmadıysa, yıldırım kablonuzun hasar görmesi gerçek bir olasılıktır. Herhangi bir gözyaşı izi olup olmadığını görmek için yıldırım kablosuna yakından bakın, özellikle her iki kablonun ucunu kontrol edin. Kabloda herhangi bir aşınma ve yıpranma varsa, hemen yeni bir tane almayı düşünmelisiniz.

Herhangi bir hasar işareti bulmasanız bile, dış katmanın içindeki olası hasarlardan emin olmak için farklı bir kablo denemelisiniz. AirPod şarj çantanız diğer kablolarla güç alıyorsa, kablonuzda bir arıza olduğu ve değiştirilmesi gerektiği açıktır. Hasarlı kablolar sadece daha fazla güç emmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir elektronik cihaza da zarar verebilir. 

AirPod’unuz garanti kapsamındaysa, mevcut kablonuz bozulduğunda Apple Care’den yeni bir kablo alabilirsiniz. Profesyonel bir ipucu, asla MFI Sertifikasına sahip olmayan herhangi bir kablo kullanmayın. Aynı yapıdaki başka bir tuğlayı kullanarak şarj tuğlası ile ilgili arızaları da aramalısınız.

Düzeltme 6: AirPod’unuzu Yeniden Eşleştirin

Bazen AirPod’unuzu iPhone’unuzla kurmak, bir yazılım hatasıysa bu sorunu çözebilir. AirPod’unuzu tekrar iPhone’unuzla eşleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin. Ancak önce, ayarlara gidip AirPod logosundaki unut’u tıklayarak mevcut bağlantıyı kaldırmanız gerekir. 

AirPod şarj olmuyor
 • İPhone’unuzda BlueTooth’u açın
 • Her iki AirPod’u şarj kutusuna yerleştirin ve kapağı açın
 • Şarj kutusunun arkasındaki kurulum anahtarını beyaz ışık yanıp sönene kadar basılı tutun
 • Şimdi iPhone’unuzda AirPod kutu kapağı açılışının bir animasyonu görünecek
 • Animasyonun altındaki bağlan’ı tıkladığınızda AirPod bir kez daha bağlanır

Düzeltme 7: Apple’ın Genius Barını ziyaret edin

Sorunu kendiniz çözemiyorsanız, bir uzmanın yardımını almalısınız. Ve ürünlerini Apple’ın deha çubuğundaki uzmanlardan daha iyi bilen. Şarj çantanızın dahili bir kusuru varsa, o adamlardan başka hiçbiri sorununuzu çözemez. 

Kendiniz için randevu almak için  Apple’ın Genius Bar web sitesine gidin  ve hizmetiniz için bir zaman aralığı ayırın. Sonra size en yakın Apple Store’da bir yuva tahsis edilecektir. Oraya check-in yapın ve sorununuzu profesyonellere açıklayın. Şarj tuğlalarını ve kablolarını da kontrol edecek şekilde taşıyın. 

Herhangi bir sanal yardıma ihtiyacınız varsa, Apple’ın canlı destek sitesini ziyaret ederek yardım alabilirsiniz  ,  Apple Genius Bar’ın garanti dışı AirPod için yardım alması, diğer hizmetleri gibi birkaç dolara mal olabilir. Ancak, bu onarım işi için en uygun kişidir. İşte AirPod onarımının bir ücret tablosu. 

Yani, bunlar AirPod durumunuz kendini şarj etmeyi durdurduğunda takip edebileceğiniz tüm prosedürlerdir. Bu sorun gidericilerden birinin sizin için çalıştığını umarız ve artık pilin boşaltılmasından endişe etmeden müziğinizin keyfini kablosuz olarak çıkarabilirsiniz. Şimdi AirPod’unuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olacak birkaç profesyonel ipucu verelim. 

Ek İpuçları: –

 1. AirPod’lar da dahil olmak üzere herhangi bir elektronik aygıtı şarj ederken uzatma kablosu kullanmamaya çalışın. Uzatma kablosu elektronik üzerinde olumsuz bir etki bırakabilecek sık karşılaşılan sorunları gösterme eğilimindedir. Bu yüzden bir duvar prizine takmak daha iyidir
 2.  Güç çıkışı 100 volttan az olduğunda cihazlarınızı şarj etmeyin. AirPod’lar 100-240 volt içinde şarj edilebilir. Bunun altında, yedekleme süresini azaltarak pile zarar verebilir.
 3. Ucuz bir jenerik şarj cihazı satın alarak tasarruf etmeye çalışmayın. Şarj kablosu satın almadan önce daima MFI Sertifikasını kontrol edin

Son Olarak

Bununla, AirPod kutusu şarj etmeme sorunlarının nasıl düzeltileceğiyle ilgili makalemizi tamamlıyoruz. Bu kılavuzun, AirPod’larınızı şarj etmeme durumunu düzeltmek için gerekli bilgileri sağladığını umarız. Artık bildiğiniz gibi AirPods şarj sorunlarını giderme işlemi, önümüzdeki günlerde yalnızca aynı sorunu ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda benzer bir sorunla karşılaştıklarında arkadaşlarınıza da yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yap