Apple Watch ile Mac Kilidini Açma – Nasıl Yapılır

Apple, birbirleriyle iletişim kurmak ve verileri sorunsuz bir şekilde paylaşmak için cihazlarını platformlar arasında entegre etmesiyle tanınır. Örneğin bir Apple Watch’unuz varsa, bunu Mac’inizin kilidini açmak için kullanabilirsiniz.

Bunu bir kez kurduğunuzda, başka bir şey yapmanız gerekmez. Apple Watch’unuzu takmanız yeterlidir ve yazmaya başlamaya hazır olduğunuzda Mac’inizin kilidi açılır. 

Cihazlarınız Otomatik Kilit Açma Uyumlu mu?

Otomatik Kilit Açma özelliği tüm Apple Watch modellerinde çalışır.Apple Watch Mac kilit açma destekleyip desteklemediğinden emin değilseniz, Sistem Bilgileri’ni kullanarak hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

 1. Mac’inizin sol üst köşesindeki Apple menüsünü seçerken Option tuşunu basılı tutun . Ardından Sistem Bilgileri’ni seçin . 
 1. Sol kenar çubuğunda Wi-Fi’yi seçin . 
 1. Aşağı kaydırın ve sağda Otomatik Kilit Açma: Desteklenir seçeneğini göreceksiniz . 

 Auto Unlock: Desteklenen  yazıyorsa, o zaman Mac kilidini açmak için apple watch saatinizi kullanabilirsiniz. Desteklemiyor yazıyorsa , o zaman farklı bir Mac veya MacOS yeni bir sürümünü gerekir. Bu Apple Destek sayfasında desteklenen cihazların kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz .  

Cihazlarınızı Hazırlayın

Apple Watch ile Mac ve macbook kilidini açmaya başlamadan önce, Watch’unuzu ve Mac’inizi etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri için ayarlamanız gerekir. 

 1. Mac’inizi açın ve Wi-Fi ile Bluetooth’un açık olduğundan emin olun. Açma / Kapama geçişlerini ekranın sağ üst köşesindeki araç çubuğunda bulabilirsiniz. Bluetooth açıkken Bluetooth’u Kapat yazacaktır . Aynı şekilde, WiFi açıkken WiFi’yi Kapat diyecek . 
 1. Mac’inizin ve Apple Watch’unuzun aynı Apple Kimliği kimlik bilgileri kullanılarak iCloud’a giriş yaptığını onaylayın. Öncelikle, Mac’inizle iCloud hesabınızda oturum açın . Ardından iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasını açıp Genel > Apple Kimliği’ni seçerek Watch’unuzda oturum açın . Ardından oturum Apple kimliğinizle. 
 2. Apple Kimliğiniz de iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanacak şekilde ayarlanmalıdır .

Otomatik Kilidi Aç

Tüm aygıtlarınız yapılandırıldıktan sonra, artık Mac’inizde Otomatik Kilit Açma özelliğini açmanız gerekir. Bunu ayarlamak hızlı ve kolaydır.

 1. Mac’inizde, sol üst köşedeki Apple menüsünü seçin ve Sistem Tercihleri’ni seçin .
 1. Güvenlik ve Gizlilik’i seçin .
 1. Genel’i seçin .
 1. Uygulamaların ve Mac’inizin kilidini açmak için Apple Watch’unuzu kullanın’ı seçin .
 1. Birden fazla Apple Watch’unuz varsa uygulamalarınızın ve Mac’inizin kilidini açmak için kullanmak istediğiniz Saati seçin.

Mac’inizin kilidini Watch’unuzla açma seçeneği, yalnızca Apple Kimliğiniz için iki faktörlü kimlik doğrulama açıksa kullanılabilir . İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdikten sonra Uygulamaların ve Mac’inizin kilidini açmak için Apple Watch’unuzu kullanın onay kutusunu tekrar seçmeyi deneyin . 

Apple Watch ile Mac Kilidini Açma

Apple Watch’unuzu bileğinize taktığınızdan ve Saatin kilidinin açık olduğundan emin olun. Mac’inize oturun ve Mac’inizi uyandırmak için kapağı açın. Mac’inizin kilidini otomatik olarak açmalısınız. 

Parolanızı girmeniz istenirse, Otomatik Kilit Açmanın çalışmadığı sonucuna atlamayın. Apple bazen güvenlik nedeniyle parolanızı girmenizi ister. Örneğin, Otomatik Kilit Açmayı açtıktan sonra ilk kez oturum açtığınızda, şifrenizi manuel olarak girmeniz gerekecektir. Mac’inizi yeniden başlattıktan veya Mac’inizdeki kullanıcı hesabından çıkış yaptıktan sonra da parolanızı girmelisiniz.

Mac’inizin Kilidini Neden Saatinizle Açmalısınız?

Mac’inizin kilidini Watch’unuzla açma yeteneği, Mac’inizi açtığınızda parolanızı girmekten daha fazlasını yapar. Ayrıca, Sistem tercihlerinde uygulamaların ve ayarların kilidini açmanıza da olanak tanır.

Saatinizi çoğu durumda Mac Parolanızı girmeniz gerektiğinde kullanabilirsiniz. Otomatik Kilit özelliğini kullanmaya başladığınızda, bunun Mac üretkenliğinizi artıran kullanışlı bir özellik olduğunu çabucak anlayacaksınız .  

Yorum Gönderin