Artırılmış Gerçeklik Nedir?ve Tüm Ekranların Yerini Alabilir mi?

Ekranlar her yerdedir. Şu anda bir ekrana bakıyorsun. Bir telefonda, tablette veya masaüstü bilgisayarda olabilir. Şimdi, ekranın dijital dünyasının gerçek dünyadaki bir nesne olmadığını hayal edin. Bunun yerine, dijital görüntüler ve veriler üst üste bindirilir ve etrafınızdaki alana entegre edilir. Bu sanal gerçeklik değil, artırılmış gerçeklik . 

Bu makalede, artırılmış gerçekliğin ne olduğunu keşfedeceğiz ve bu teknoloji bugün bildiğimiz şekliyle tüm ekran biçimlerinin yerini alabilir mi?

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

“Artırılmış gerçeklik” terimi, söylediği anlamına gelir. Çevrenizdeki gerçek dünyayı bazı ek bilgilerle güçlendiriyorsunuz. Modern bir arabadaki veya bir savaş uçağındaki baş üstü ekranı, bir tür temel artırılmış gerçekliktir. Dünyaya bakıyorsunuz ve hız veya rakım gibi şeyler hakkındaki bilgiler görüş alanınıza yansıtılıyor.

İnsanlar bu günlerde “Artırılmış Gerçeklik” terimini kullandıklarında, genellikle daha karmaşık bir şeye gönderme yapıyor. Örneğin, canlanan bir film posteri veya sanki etrafınızdaki hava aniden suyla yer değiştirmiş gibi, odanın etrafında balıklar yüzüyormuş gibi gösteren karmaşık bir simülasyon olabilir.

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Modern artırılmış gerçeklik iki farklı şekilde sunulur: işaretçi tabanlı ve işaretsiz. Marker tabanlı artırılmış gerçeklik, gerçek dünyada yazılıma sanal görüntüyü nerede ve ne zaman yansıtacağını söyleyen bir tür hazırlanmış nesneye ihtiyaç duyar.

İşaretçi herhangi bir şey olabilir, ancak genellikle bir kart veya bir dergide basılmış özel bir QR kodudur. PlayStation 3 oyunu The Eye of Judgment ve Nintendo 3DS ile birlikte gönderilen AR oyunları gibi birçok eski AR oyunu , AR mekaniği için kart işaretçilerinden yararlandı.

Apple’ın ARKit’i İş Başında

Bu günlerde, daha ileri teknoloji sayesinde, işaretleyicilere gerçekten ihtiyaç duyulmuyor. Gelişmiş yapay görme teknolojisi çevrenizdeki dünyayı anlamlandırabilir. Örneğin, masa gibi düz yüzeyleri ve duvar gibi dikey yüzeyleri tanıyabilir. Dijital görüntüleri onlara doğru şekilde yansıtmak. Bunu oldukça iyi yapan birçok AR uygulaması var.

Artırılmış gerçeklik yazılımı, görüntülerin perspektifinin gerçek dünyada doğru, sağlam ve topraklanmış görünmesini sağlamak için arka planda tüm matematiği yapar. Bu günlerde, odadaki mevcut aydınlatmayı bile not edebilir ve yansıtılan görüntünün onunla harmanlanmasını sağlayabilirler!

Genişletilmiş Gerçeklik Spektrumu

Gerçeklik algınızı değiştirebilecek teknolojiler çoğalmaya başlıyor. Her türden gelirler, bu da bizim dilimizin onları barındıracak şekilde adapte etmesi gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden “genişletilmiş” gerçeklik terimine sahibiz. 

Microsoft Hololens 2 İçin Bir Tanıtım Resmi

Genişletilmiş gerçeklik, normal, doğal dünya görüşünüzle başlayıp ardından artırılmış gerçeklikten karma gerçekliğe geçerek tamamen sürükleyici sanal gerçeklikle biten tüm yelpazeyi tanımlar. Günümüzde insanlar artırılmış ve karma gerçekliği birbirinin yerine kullanma eğilimindedir, ancak karma gerçeklik genellikle çevrenizdeki gerçek dünya alanını ve nesneleri içeren daha gelişmiş deneyimleri ifade eder.

Gerçek Hayatta Artırılmış Gerçeklik

Şu anda artırılmış gerçekliği deneyebilirsiniz! Bir Android veya iOS telefonunuz varsa Pokemon Go gibi bir oyun indirebilir ve gerçek dünyaya yansıtılan bir dijital oyun karakterinin neye benzediğini görebilirsiniz. 

Android ARCore olarak bilinen bir teknolojiyi kullanırken , iOS ARKit kullanıyor . Her ikisi de uygulamaların telefonun kamerasından başka bir şey kullanmadan gelişmiş AR hileleri yapmasına izin veriyor.

Etrafta küçük bir nakit dağınız varsa , muhtemelen var olan en gelişmiş artırılmış gerçeklik başlığı olan Microsoft HoloLens gibi bir şey deneyebilirsiniz . 

Artırılmış Gerçekliğin Geleceği

Gelecekte artırılmış gerçekliğin neye benzeyeceği konusunda bize fikir verebilecek pek çok heyecan verici artırılmış gerçeklik projesi var. En büyük değişiklik, artırılmış gerçekliği telefon ekranınızdan kafanıza taktığınız bir görüntüleme cihazına taşımak olacaktır.

Başa takılan artırılmış gerçeklik, teknolojinin gelişmesi için en mantıklı olanıdır. Teknolojiyi kullanmanın en doğal yolu bu olacaktır. Modern artırılmış gerçekliğin en etkileyici uygulamalarından bazıları kulaklık kullanıyor. Sorun, bu kulaklıkların büyük ve pahalı olmasıdır. Onları her zaman giyemezsin.

Artırılmış gerçekliğin gerçekten kendine gelmesi için, en azından standart gözlüklerle benzer boyut ve şekle küçülmesi gerekir. Görüş alanınızda çok temel bilgileri görüntülemek için küçük bir projektör kullanan Google Glass projesini muhtemelen hatırlamışsınızdır . Gelecekteki AR, uygun bir karma gerçeklik deneyimi sunarken en azından bu kadar kompakt olmalıdır.

Bunun olup olmayacağını, nasıl ve ne zaman olacağını kimse bilmese de, birkaç bilgiye dayalı tahmin yapabiliriz. Bu cihazın bilgisayar beyninin ya buluttan ya da cebinizdeki akıllı telefon sınıfı bir cihaz gibi yerel bir bilgisayar kutusundan güç almasını bekliyoruz.

Görüntü biriminin kendisi, görüntüleri gerçekten gözbebeklerinize çekmek için ortam izleme ve doğrudan retinal projeksiyon için muhtemelen çok küçük kameralar kullanacaktır. Retinal projeksiyon teknolojisi halihazırda çeşitli biçimlerde mevcuttur ve bundan yararlanan AR prototipleri vardır.

Çok uzun vadede, Elon Musk’ın Neuralink cihazına benzer cihazlar aracılığıyla artırılmış gerçeklik sunulduğunu görebiliriz , ancak bu çok uzak bir gelecekte. 

Evrensel Görüntüleme Cihazı Olarak Artırılmış Gerçeklik

Peki, artırılmış gerçeklik bugün kullandığınız her ekranın yerini alabilir mi? Kısa cevap evet. Prensip olarak ihtiyacınız olan tek dijital görüntüleme sistemi olabilir. Sonuçta, istediğiniz yerde sanal “ekranlar” yaratma yeteneğine sahip olacaksınız. 100 inçlik devasa bir TV’ye mi ihtiyacınız var? İstediğiniz noktada görünmesini sağlayın!

Aslında, artırılmış gerçeklik teknolojisi muhtemelen ekran konseptini tamamen bozacaktır. Belki de gerçek gerçek dünya masaüstünüz aynı zamanda bilgisayarınızın masaüstü olabilir. Uygulamalar, en kullanışlı biçimde, çevrenizdeki boşlukta serbestçe yüzebilir. Bazı insanlar alarm uygulamalarının bir masada oturan gerçek bir fiziksel alarm gibi görünmesini tercih edebilir. Diğerleri, bir zaman okumasının daha soyut olmasını ve sadece kendi görüş alanlarında yüzen dijital bilgiler olarak görünmesini isteyebilir.

Lenovo’nun AR Konsept Çoklu Ekran Gözlükleri

Uzun vadede kendimizi bir “AR dünyasında” yaşarken bulabilirdik, burada AR ekranı olmadan her şey bize burada ve şimdi oldukça tuhaf gelebilir. AR gözlükleri olmadan hiçbir reklam panosu, reklam, işaret, hiçbir şey üzerinde etiket olmazdı! Bugünlerde herkesin bir akıllı telefona sahip olması beklendiği gibi, geleceğin günlük dünyasını dolaşmak için artırılmış gerçeklik başlığına ihtiyacınız olabilir.

Ancak bunun gerçekleşmesi için, bu AR kulaklığın birçok farklı rolü yerine getirmesine ihtiyacımız var. Başlangıç ​​için inanılmaz derecede yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlaması gerekiyor. Ayrıca henüz geliştirilmiş bir evrensel kablosuz ekran standardı kullanması gerekir. Böylece herhangi bir cihaz onunla arayüz oluşturabilir. Aynı zamanda küçük, hafif ve rahat olmalı. Belki aynı modelde olmasa da, normal kullanıcılara olduğu kadar profesyonel kullanıcılara da hitap etmelidir. 

En önemlisi, farkındalığınızdan etkili bir şekilde yok olması gerekiyor! Uzun bir düzen, ama bu artırılmış gerçeklik dünyasını mümkün kılar.

Yorum Gönderin