Batarya Pil Şarj Etme ve Kullanımı Hakkında Bütün Bilgiler

Batarya Pil Şarj Etme ve Kullanımı Hakkında Bütün Bilgiler. Günümüzde kişisel teknoloji söz konusu olduğunda mobil cihazlar norm haline geliyor, bu da her gün kullandığınız teknolojinin çoğunun bir çeşit pil içerdiği anlamına geliyor. Bu, güç bittiğinde şarj etmeniz gerektiği anlamına gelir, ancak bunu yapmanın doğru yolunu gerçekten biliyor musunuz? 

Pek çok insan, batarya pil şarjı konusunda şüpheli görünüyor. Etrafta dolaşan pek çok efsane ve düpedüz kötü uygulamalar var, bu yüzden batarya pil şarjı konusunda kesin bir kılavuz oluşturmaya karar verdik, böylece pilleriniz hakkında endişelenmek için daha az zaman harcayabilir ve cihazlarınızın keyfini çıkarmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

batarya veya pil nasıl şarj edilmeli hakkında kesin bilgiler

Lityum Batarya ve Pil Nasıl Şarj Edilir.

Piller hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, bir tane yapmanın büyük ölçüde farklı yolları olmasıdır. Tüm piller, elektrik enerjisini depolamak için kimyasallar kullanır, ancak iş yerindeki belirli kimya, pilin özelliklerinin ne olduğunu belirler. 

Örneğin, nikel-kadmiyum batarya piller nispeten hızlı bir şekilde şarj edilebilir, ancak yeniden şarj edilmeden önce batarya pil tamamen boşalmazsa kapasitenin azaldığı “hafıza etkisi” denen durumdan muzdariptir. Nikel metal hidrit piller, nikel kadmiyumdan daha yüksek kapasiteye sahiptir, ancak aşırı şarja duyarlıdır ve çok sayıda şarj döngüsüne dayanamaz.

Çoğu modern elektronik için, tercih edilen batarya pil kimyası lityum iyondur. Özellikle lityum polimer piller. Bu piller en yüksek güç / ağırlık oranına sahiptir ve bu da onları cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve dronlar için mükemmel kılar. Bu makale öncelikle lityum iyon batarya pillerle ilgilidir, çünkü artık çok yaygınlar. 

Başka bir kimya kullanan pilleri şarj etmekle uğraşmanız gerekiyorsa, kendi tuhaflıkları üzerine biraz ödev yapmaya özen gösterin. Başlamak için mükemmel bir yer Battery University’dir .

Batarya şarj yöntemleri ve Ömrü

Lityum polimer piller, önceki popüler pil türlerinin sahip olduğu dezavantajların neredeyse hiçbirine sahip değildir. Hafıza etkisi yok, bu günlerde oldukça hızlı şarj oluyorlar ve çok uygun fiyatlılar. Bununla birlikte, tam şarj-deşarj döngüsünü her tamamladığınızda yıpranırlar. Her pil, bu döngülerin belirli bir sayısı için derecelendirilir ve ardından maksimum kapasitesi düşmeye başlar. Sonunda pil, yeterli miktarda şarj tutmaz ve değiştirilmesi gerekir.

Günümüzde telefonlar, tabletler ve hatta bazı dizüstü bilgisayarlar gibi cihazların çıkarılabilen pilleri yok. Bu nedenle, bunları değiştirmek genellikle yetkili bir bayiye pahalı bir ziyaret gerektirir.

İyi haber şu ki, bir pilin kullanım ömrünü çeşitli şekillerde uzatabilirsiniz. Pilinizi nasıl koruyacağınız ve gerekenden daha kısa sürede değiştirilmesine gerek kalmaması hakkındaki ayrıntılı kılavuzumuza bakın .

Bunun çoğunun, lityum pillerin ayda bir veya iki kez% 50’ye kadar boşalmasına izin vermek veya belirli cihazları dolduktan sonra AC gücünden çıkarmak gibi şarj alışkanlıklarıyla ilgisi vardır. Bununla birlikte, bundan biraz daha nüanslıdır, bu nedenle, pil ömrünün sizi endişelendiren bir sorun olup olmadığını yukarıda belirtilen makaleye bir göz attığınızdan emin olun.

Doğru Şarj Cihazını Kullanma

Lityum piller aslında oldukça uçucudur, bu nedenle düzenlemeler, alev çıkışlarını, patlamaları ve diğer tehlikeli olayları önlemek için gelişmiş korumalara sahip olmalarını gerektirir.

Birkaç yıl önce ithal elektrikli scooterların birkaç kişinin evini yakmaktan sorumlu olduğunu hatırlayabilirsiniz. Bunun nedeni, bu cihazların Avrupa ve ABD yetkilileri tarafından zorunlu kılınan güvenlik özelliklerinden yoksun olmasıdır. Bu nedenle, içindeki lityum piller uygunsuz bir şekilde şarj edildi ve kontrolden çıkmış bir reaksiyona neden oldu.

Bu nedenle, yalnızca türkiye veya içinde yaşadığınız bölgenin güvenlik standartlarına uygun pil şarj ekipmanı kullanmanız çok önemlidir. Bu şekilde onaylanmamış şarj cihazlarını veya pilleri satın almayın veya kullanmayın. Akıllı telefonlar gibi cihazların kendileri bu tür yıkıcı arızaları önlemek için güvenlik özelliklerine sahipken, en azından kısmen ekli şarj cihazına güvenirler. 

Güvenlik, doğru şarj cihazını kullanmak için önemli bir neden iken, doğru şarj cihazını cihazınızla eşleştirmenin bir diğer nedeni de şarj hızıdır. Farklı cihazların farklı hızlı şarj standartları olabilir. Bu nedenle, uyumsuz hızlı şarj standartlarına sahip bir şarj cihazı ve telefon kullanırsanız, standart en düşük ortak paydaya geri dönerler.

USB’nin güvenli, ancak çok yavaş bir temel şarj hızı vardır. Qualcomm’da “Hızlı Şarj”, Samsung’da “Uyarlanabilir Hızlı Şarj” ve USB-C üzerinden USB 3.1 “Güç Dağıtımı” özelliğine sahiptir.

Çoğu modern şarj cihazı birden fazla hızlı şarj modunu destekler, bu nedenle muhtemelen en az biri cihazınızla çalışacaktır. Ancak neredeyse her durumda en iyi sonuçları cihazla aynı üreticinin şarj cihazıyla alırsınız.

Bu Romoss 30+ modeli gibi bazı güç bankaları, hemen hemen her bağlantı türünü ve hem Hızlı Şarj hem de USB-C Güç Dağıtımı’nı destekler. Kendini de hızlı şarj edebilir, bu da bu kadar büyük bir banka için büyük bir fark yaratır. 

Bu arada, güç bankaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu kullanışlı taşınabilir güç tuğlaları hakkındaki ayrıntılı makalemize bakın .

Yazılım Pil Şarj Kontrolleri

Akıllı telefonlar veya dizüstü bilgisayarlar gibi lityum piller içeren modern cihazlarda genellikle bu pillerin sağlığını yönetmeye yardımcı olan gelişmiş pil şarj yazılımı bulunur. Sıcaklığı ve voltajları izler, pil geçmişinin ayrıntılı kayıtlarını tutar ve cihazın ne için kullanıldığına bağlı olarak şarj seviyesini kontrol eder.

Örneğin, telefonunuz% 100 şarjda olduğunu gösterse bile, gerçek muhtemelen bundan biraz daha düşük bir yerdedir. Lityum piller sürekli olarak% 100 kapasitede tutulursa daha hızlı bozunduğu için, pilin gerilmesini önlemek için telefon gece boyunca takılı bırakılırsa biraz boşalır. 

En son macOS cihazları da bu özelliğe sahiptir . Çoğunlukla MacBook’unuzu prize takılı kullanıyorsanız , pil% 90’a kadar boşalır ve orada kalır ve pilin ömrünü büyük ölçüde artırır.

Uzun Süreli Batarya Pil Saklama

Bu, pil şarjı ile ilgili başka bir sorunu ortaya çıkarır: cihaz depolama. Lityum piller, kendi başlarına bir rafta oturarak yavaş bir şekilde boşalır. Tamamen boşalmasına izin verirseniz, pil kalıcı olarak kullanılamaz hale gelebilir. Bununla birlikte, yukarıda tartıştığımız aynı nedenlerden dolayı bunları% 100’e şarj etmek ve sonra saklamak da harika bir fikir değildir.

DJI’ın drone’larında bulunanlar gibi “akıllı” pillerden ders alabiliriz . Bu piller, kullanılmalarından bu yana ne kadar zaman geçtiğini gösterir. Onları çok uzun süre rafta bırakın ve yaklaşık% 60 kapasiteye kadar kendi kendilerine boşalacaklar ve sonra bunu korumaya çalışacaklar.

Uzun vadede bir telefonu veya başka bir lityum cihazı kaldıracaksanız, kaldırmadan önce yaklaşık% 60’a kadar şarj edin. Ardından, pilin% 30’un altına düşmediğinden emin olmak için ayda bir kontrol edin. Bu rakama yaklaşırsa% 60’a kadar şarj edin. Bu şekilde, tekrar kullanmanız gerektiğinde pil hala iyi durumda olmalıdır.

Lityum Batar Pil Canlandırma

Lityum piller, çok fazla boşalırsa pilin uyku moduna geçmesini sağlayacak bir koruma devresine sahiptir. Bazı durumlarda, “güçlendirme” moduna sahip özel şarj cihazları kullanarak bu pilleri hayata döndürmek mümkündür.

Bu her zaman başarılı olmaz ve eğer pil çok uzun süre aşırı deşarj olmuşsa, bunu denemek tehlikeli olabilir. Kolayca değiştirilemeyen bir piliniz varsa, canlandırma denemesi için bir uzmana götürmenizi öneririz.

Batarya Şarj Güvenliği

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Lityum piller oldukça uçucudur. Modern lityum piller yerleşik birçok güvenlik özelliğine sahipken, yine de başarısız oluyorlar. En hassas zamanlardan biri şarj işlemi sırasında yaşanır, bu nedenle lityumla çalışan cihazınızı sıkarken ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Bir cihazı asla kabarık, şişmiş bir pille şarj etmeyin. Bir lityum pili şarj ederken biraz ısınma normal olsa da, çok sıcak bir cihaz ani bir arızanın işareti olabilir.

Cihazlarınızı nerede şarj ettiğinizi dikkatlice düşünün. Kolayca yanabilecek diğer nesnelere yakın mı? Lityum cihazları, pil arızasının bulunabileceği belirlenmiş bir alanda şarj etmek daha iyidir. Gerçekten endişeleniyorsanız, bir Lipo Muhafızı almayı düşünün . İçine şarj cihazları veya piller yerleştirebilir, arızalanmaları durumunda patlama ve alev, çantanın yapıldığı özel malzemeler içerisinde bulunur.

Yedek Piller

Pillerinizi ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, sonunda değiştirilmeleri gerekecektir. İster kendiniz yapın ister kurulumu profesyonel bir şekilde gerçekleştirin, seçtiğiniz pillere çok dikkat edin. Piyasada çok sayıda sahte pil veya kalitesiz yetkisiz piller bulunmaktadır. 

Daha düşük bir fiyata aynı kağıt üzerinde özellikler ve kapasite ile çekici görünebilirler. Bununla birlikte, böyle bir pil kullanmak, bir şeylerin yanlış gitme olasılığını önemli ölçüde artırır. Yüzlerinde veya ceplerinde patlayan telefonlardan zarar gören insanların hikayelerinin tümü, çakma pillerden daha sık kullanıldı. Birkaç dolar biriktirmeye değmez. 

Yorum Gönderin