Bonjour Nedir? Ne işe Yarar¿ Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Apple ürünleri diğer Apple ürünleriyle iyi çalışır, ancak Windows veya Linux ile daha az çalışır. Bir Windows PC’nin dosyaları Mac ile paylaşması veya yazıcılar gibi ürünlerin (genellikle Windows düşünülerek tasarlanmıştır) bir Mac’e bağlanması kolay değildir. Windows 10 için Bonjour hizmeti burada devreye giriyor.

Fransızca’da merhaba anlamına gelen Bonjour, farklı cihaz türleri arasında sıfır yapılandırma ağına izin verir. Bir ağdaki diğer Apple servislerini bulmak, yazıcılar (Bonjour desteği sağlayan) gibi cihazlara bağlanmak, ortak sürücülere erişmek ve daha fazlası için kullanılabilir. Apple Bonjour hizmeti hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Bonjour Servisi (Services) nedir?

Apple cihazları birbirlerini kolayca bulabilir, birbirleriyle iletişim kurabilir ve genellikle büyük miktarda ara bağlantıyla çalışabilir. Bu, verileri veya hizmetleri kolayca paylaşamayan iki sistem olan Windows ve Mac’in aksine.

Apple, bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olmak ve cihazlar arasında ağ yapılandırmasını kolaylaştırmak için, diğer cihazların Apple ürünlerini bulmasına ve onlarla iletişim kurmasına olanak tanıyan bir dizi ağ hizmetinin birleşimi olan Bonjour’u yarattı.

Bonjour, Macbook’lar ve iPad’ler gibi Apple cihazlarıyla entegredir, bu nedenle Bonjour servislerini kullanmak için bunlara fazladan bir şey yüklemenize gerek yoktur. Bununla birlikte, Windows aygıtları için, Bonjour desteği almak için belirli Apple yazılımlarını (iTunes’un eski bir sürümü gibi) yüklemeniz gerekir.

Ancak Bonjour bir uygulama değil. Bonjour hizmetini Windows 10’a yüklemek, Apple yazılımının (ve bazı üçüncü taraf uygulamalarının) ağınızdaki diğer Apple ürünlerini ve hizmetlerini bulmasına ve bunlarla iletişim kurmasına olanak tanır.

Bonjour, Apple ağ hizmetlerinin keşfini (dosya paylaşımı gibi), aygıt paylaşımını (Mac’e bağlı ağ yazıcıları gibi) ve ağ yapılandırmasını (diğer Apple aygıtlarıyla düzgün bir ağ kurmak için) destekler. 

Bonjour yalnızca bunun gerçekleşmesine izin veren teknoloji olduğu için bu destek, bu özellikleri destekleyen uygulamalara bağlıdır.

Windows 10’da Bonjour Hizmetine İhtiyacınız Var mı?

Bonjour hizmeti ( Windows’ta mdnsresponder.exe ), Windows için bazı Apple yazılımlarıyla entegre edilmiştir. Apple ürünlerine bağlı hizmetlere ve bağlı cihazlara bağlanmayı kolaylaştırmak istiyorsanız, bunun çalışması için Bonjour’un Windows 10’da kurulu ve etkinleştirilmesi gerekebilir.

Ancak Bonjour hizmeti gerekli değildir. Ağınızda Apple ürünleri yoksa, muhtemelen ihtiyacınız yoktur. Devre dışı bırakmak, bazı Apple yazılımlarının veya özelliklerinin çalışmasını engelleyebilir, ancak PC’niz üzerinde başka bir etkisi olmayacaktır. Bu, ntoskrnl.exe gibi önemli bir sistem hizmeti değildir , bu yüzden onu kapatmakta özgürsünüz.

Ayrıca tamamen kaldırabilirsiniz. Bonjour hizmetinin kaldırılması bazı Apple yazılımlarının çalışmamasına neden olabilir, ancak bu yalnızca eski yazılımlar içindir. Bonjour artık iTunes’un mevcut en son sürümüne dahil değildir, ancak Safari gibi bunu gerektiren diğer Apple yazılımları artık Windows’ta desteklenmemektedir.

Windows 10’da Bonjour Hizmetini Kullanma

Bonjour (olarak görünmesini hizmet mDNSresponder.exe Windows üzerinde) doğrudan bir etkileşim içindedir şey değildir. Bunun yerine Bonjour, arka planda çalışan ve diğer uygulamaların ve yazılımların bir ağdaki diğer aygıtlar ve hizmetlerle (Apple ürünleri dahil) iletişim kurmasına izin veren bir hizmettir.

Kullanmak için bilgisayarınızda Bonjour’u destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Bunu bulmak daha zordur, çünkü Windows için iTunes, Bonjour desteğini içerirken, bu artık Microsoft Store sürümünde (mevcut en son sürüm) mevcut değildir. Bunun yerine iTunes’un daha eski bir sürümünü yüklemeniz gerekir.

Safari gibi diğer eski Apple yazılımlarını da yükleyebilirsiniz, ancak bu önerilmez. Eski yazılımlar genellikle bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakabilecek hatalar ve güvenlik sorunları ile birleştirilir .

Apple, Bonjour’un (mDNSresponder.exe) açık kaynaklı bir parçasını oluşturmuştur, bu nedenle diğer üçüncü taraf uygulamalara, donanımlara ve hizmetlere entegre edilmiş desteğini bulabilirsiniz. Bu nedenle Bonjour desteği, son yıllarda yazıcılar gibi ürünlere daha geniş bir temelde entegre edildi.

Windows 10’da Bonjour’u Devre Dışı Bırakma veya Kaldırma

Çalışan tüm hizmetler gibi, Bonjour hizmeti de Windows Görev Yöneticisinde sistem kaynaklarınızı kullanıyor görünebilir. Bu genellikle yalnızca hizmet, Bonjour destekli yazılım tarafından diğer cihazlara veya hizmetlere bağlanmak için kullanıldığında gerçekleşir. 

Ancak, Bonjour’un bunu yapmasını istemiyorsanız, devre dışı bırakabilir veya tamamen kaldırabilirsiniz. Bonjour’u (mDNSresponder.exe) Windows PC’nizden durdurmak veya kaldırmak istiyorsanız, bu adımları izlemeniz gerekir.

  1. Bonjour hizmetini geçici olarak durdurmak için, alttaki görev çubuğuna sağ tıklayın, ardından Görev Yöneticisi seçeneğini seçin .
  1. Gelen Hizmetler sekmesini Görev Yöneticisi penceresinde, bulmak Bonjour hizmetini. Sağ tıklayın, ardından Durdur seçeneğini seçin . Bonjour, bilgisayarınızı bir sonraki yeniden başlatışınızda (veya hizmeti manuel olarak yeniden başlattığınızda) otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.
  1. Bonjour’u tamamen devre dışı bırakmak için , Görev Yöneticisi penceresindeki Hizmetler sekmesinin altındaki Hizmetleri Aç düğmesini seçin .
  1. In Hizmetler penceresinde, bulmak Bonjour sağdaki listede hizmeti. Girişe sağ tıklayın, ardından Özellikler seçeneğini seçin .
  1. In Bonjour Özellikleri penceresinde, değiştirmek Başlangıç türü den açılır menüden seçeneğini Otomatik için Engelliler . Bonjour hala etkinse, hemen durdurmak için Hizmet durumu bilgilerinin altındaki Durdur düğmesini seçin . Ayarlarınızı kaydetmek için Tamam düğmesini seçin .
  1. Bonjour’u tamamen kaldırmak için Windows Ayarları menüsünü kullanmanız gerekir . Bunu yapmak için, Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Ayarlar seçeneğini seçin .
  1. In Ayarlar penceresinde, seçmek Uygulamalar> Uygulamaları ve özellikleri . Arama çubuğunu kullanarak Bonjour’u arayın veya listelenen Bonjour’u bulana kadar listede ilerleyin. Kaldırma işlemine başlamak için Kaldır > Kaldır düğmelerini seçin .

Bonjour kaldırıldıktan sonra, Bonjour teknolojisinin tüm izlerinin bilgisayarınızdan kaldırıldığından emin olmak için iTunes gibi diğer Apple yazılımlarını kaldırmanız gerekebilir. Ancak Bonjour hizmetinin kendisi bu aşamada kaldırılmalıdır.

Windows 10’da Apple Aygıtları ile Etkileşim

Windows 10’daki Bonjour hizmetiyle, Apple cihazlarında depolanan müziklere, fotoğraflara ve diğer dosyalara erişmeye çalışmak konusunda endişelenmenize gerek yok. Bonjour, yerel ağınızdaki Apple hizmetlerine daha kolay erişim sağlamanıza yardımcı olmalıdır, ancak Windows 10’daki daha iyi ağ özellikleri sayesinde bunun gerekli olmadığını görebilirsiniz.

Bonjour, Windows ve Mac cihazları arasında iletişim kurmak için ihtiyacınız olan tek şey değil. Birden fazla işletim sistemi türü içeren bir ağdaki diğer bilgisayarları göremiyorsanız , her iki cihazdaki güvenlik duvarınızın bağlantıyı engellemediğini kontrol ederek sorunu daha da gidermeniz gerekebilir.

Yorum Gönderin