Bozuk Usb Bellekten Dosya Kurtarma Nasıl Yapılır

Bozuk bir USB bellekteki dosyaları kurtarmanın en iyi yolları! USB Flash bellek, çoğunlukla veri aktarmak ve depolamak için kullanılan taşınabilir depolama araçlarıdır. Bununla birlikte, diğer tüm depolama ortamlarında olduğu gibi, USB flash bellek de virüs saldırısı, ani çıkarma veya ani elektrik kesintisi nedeniyle bozulmaya / hasar görmeye meyilliydi.

USB’nizi bozabilecek veya tepkisiz hale getirebilecek çeşitli başka nedenler de olabilir. Bozuk USB belleği düzeltmek için, her zaman mümkün olmayan, soruna yol açan kesin nedeni bilmeniz gerekir. Bu tür senaryolarda, önemli verileri kurtarmak için üçüncü taraf veri kurtarma araçlarına güvenmek en iyisidir.

Bozuk USB Bellekten Dosyaları Kurtarma Yöntemleri

Bu nedenle, bu makalede, erişilemeyen veya bozuk bir USB bellekten verileri kurtarmanıza yardımcı olacak en iyi yöntemlerden bazılarını paylaşacağız. Hadi kontrol edelim.

1. Yeni Sürücü Harfi Atama

Bilgisayarınız sabit sürücünüzü tanımazsa, depolama ortamınıza yeni bir sürücü harfi atamayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem harika bir şekilde çalışacak ve dosyaları kurtarmak için herhangi bir üçüncü taraf araca ihtiyacınız olmayacak. İşte yeni bir sürücü harfini nasıl atayacağınız.

Adım 1. USB çubuğunuzu bilgisayarınıza takmanız ve ardından Bilgisayarım’a sağ tıklamanız ve ardından ” Yönet ” seçeneğini seçmeniz gerekir.

Adım 2. Şimdi bilgisayar yönetim panelini göreceksiniz, buradan “Disk Yönetimi” seçeneğini seçmeniz gerekiyor

Adım 3. Ardından “Disk Yönetimi” üzerine sağ tıklayın ve ardından ” Sürücü Harflerini ve Yollarını Değiştir” seçeneğini seçin.

Adım 4. Şimdi, yeni sürücü harfini atama seçeneklerini göreceksiniz, sadece açılır menüden istediğiniz harfi seçin ve ardından “Tamam” düğmesine basın.

Bu kadar! Bitirdiniz. Şimdi, USB belleği yeniden takın ve bilgisayarınızın onu tanıyıp tanımadığına bakın! Bunu yapamazsa, sonraki yöntemlerle devam edin.

2. Sürücüleri Yeniden Yükleme

Eh, USB Stick’inizin ve verilerinizin zarar görmemesi ihtimali yüksek. Bunun yerine, Windows’taki sürücülerin bozulmuş olması mümkündür. Bu durumda, Sürücüleri yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bunun için USB belleği bilgisayara takmanız ve ardından Aygıt Yöneticisini Açmanız gerekir. Aygıt Yöneticisi’nde, ‘Disk Sürücüleri’ne tıklamanız ve menüyü genişletmeniz gerekir.

Artık bilgisayarınıza bağlı tüm cihazları göreceksiniz. USB belleğe sağ tıklamanız ve ardından ‘ Cihazı Kaldır’ seçeneğini seçmeniz gerekir.

Şimdi, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor ve yeniden başlatmanın ardından, sürücüyü otomatik olarak algılayacak ve yükleyecektir. Bu muhtemelen USB sorununu çözecektir.

3. CMD Kullanarak Bozuk Depolama Aygıtındaki Tüm Dosyaları Kurtarın

Windows’un komut istemi çok güçlü bir araçtır ve bozuk USB cihazını düzeltmek için onu kullanabilirsiniz. Aşağıda verilen basit adımlardan bazılarını izleyin.

Adım 1. Öncelikle, sürücünüzü bir bilgisayara takın ve Windows düğmesine basın. Bu, Windows aramasını açacaktır, sadece CMD yazıp Enter düğmesine basın. Şimdi Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin .

Adım 2. Şimdi,  Chkdsk H: / f yazın,  burada “H” sürücü harfidir ve bilgisayarınızda kontrol edebileceğiniz farklı olabilir.

3. Adım. Şimdi dosya ve klasörleri doğrulama işlemi başlayacak ve işlemi orada yüzde cinsinden görebilirsiniz. Sürücünüzün Windows XP sürücüsü olmadığı hatasını alırsanız, oraya Y girin. Tamamlandığında, bunu komut pencerenizde görmelisiniz.

Adım 4. Yukarıda belirtilen ekran görüntüsünde USB bellek iyi çalışıyor ve herhangi bir bozulması yok. USB bellek bozulmuşsa, USB belleğinizdeki Lost.dir dizininde saklanan kurtarılmış verileri alacaksınız.

USB bellek için de hiçbir öğe görmüyorsanız, sadece “yazın ”(Tırnak işaretleri olmadan nokta) bir arama kutusunun sağ üst köşesine girin ve enter tuşuna basın.

4. EaseUS Data Recovery’yi Kullanma:

EaseUS Data Recovery Wizard Free Edition, dijital kamera tarafından kullanılan hafıza kartı için ücretsiz kart kurtarma yazılımıdır. Kayıp, silinmiş, bozuk veya biçimlendirilmiş dosyaları çeşitli hafıza kartlarından etkili bir şekilde kurtarabilir.

Adım 1. Öncelikle, Windows bilgisayarınıza EaseUS Data Recovery Wizard aracını indirip kurun ve çalıştırın. Kurtarmak istediğiniz dosya türlerini seçmeniz ve “İleri” yi tıklamanız gerekir.

Adım 2. Artık USB belleği seçmeniz ve “Tara” düğmesine basmanız gerekiyor, EaseUS veri kurtarma, kayıp dosyaları hızlı bir şekilde tarayacaktır.

Adım 3. Tarama tamamlandığında, tüm kurtarılabilir dosyaları önizleyebilirsiniz. Kayıp dosyalarınızı geri almak için sadece “Kurtar” düğmesine tıklamanız yeterlidir .

5. Recuva Kullanımı

Recuva, kullanıcıların silinen dosyaları geri almalarına yardımcı olan başka bir dosya kurtarma yazılımıdır. Web üzerinden kullanılabilen birçok dosya kurtarma aracı vardır. Ancak Recuva en etkili olanıdır. Bozuk USB bellek dosyaları kurtarmak için Recuva’yı nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1. Öncelikle, Recuva dosya kurtarma aracını Windows bilgisayarınıza indirip kurun ve ardından uygulamayı başlatın.

Adım 2. Şimdi benzer türde bir ekran göreceksiniz. Burada kurtarmak istediğiniz dosya türlerini seçmeniz gerekir. Resimleri kurtarmak istiyorsanız, Resimler seçeneğini seçin ve ardından “İleri” yi tıklayın.

Adım 3. Şimdi bir sonraki açılır pencerede, konumu seçmeniz gerekir. Bunun için USB belleğe göz atmanız ve ardından “İleri” düğmesine tıklamanız gerekir .

4. Adım. Şimdi birkaç dakika bekleyin. Yazılım dosyaları tarayacaktır.

Adım 5. Tamamlandığında, size tüm dosya türlerini gösterecektir. Sadece seçin ve ardından “Kurtar” ı tıklayın .

Bu kadar! Bitirdiniz. Recuva yazılımını kullanarak bozuk USB bellekteki dosyaları bu şekilde kurtarabilirsiniz.

6. Stellar Data Recovery’yi Kullanma

Stellar Data Recovery, Windows bilgisayarınızda kullanabileceğiniz başka bir en iyi kurtarma aracıdır. Stellar Data Recovery ile ilgili en güzel şey, verileri hızlı ve kolay bir şekilde kurtarabilmesidir. Öyleyse, bozuk USB Flash Sürücüdeki verileri kurtarmak için Stellar Data Recovery’yi nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Adım 1. Öncelikle, USB flash sürücüyü bilgisayara bağlayın.

Adım 2. Ardından, Stellar Data Recovery programını Windows bilgisayarınıza indirmek ve kurmak için bu bağlantıyı ziyaret edin .

Adım 3. Şimdi, aracı çalıştırın ve aşağıdaki gibi bir arayüz göreceksiniz. Burada kurtarmak istediğiniz dosya türlerini seçmeniz gerekir.

Adım 4. Sonraki adımda, taramak istediğiniz sürücüyü seçmeniz gerekir. Basitçe, USB flash sürücüyü seçin ve ‘Tara’ya tıklayın

Adım 5. Şimdi, aracın kurtarılabilecek dosyaları taramasını bekleyin.

Adım 6. Şimdi Stellar Data Recovery kurtarılabilecek tüm dosyaları listeleyecektir. Basitçe, kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve ardından ‘Kurtar’ düğmesine tıklayın.

İşte bu, bitirdiniz! USB sürücüsündeki bozuk dosyaları kurtarmak için Stellar Data Recovery’yi bu şekilde kullanabilirsiniz.

7. MiniTool Güç Veri Kurtarma’yı Kullanma

MiniTool Power Data Recovery, herhangi bir bağlı cihazdan silinen dosyaları kurtarabilen başka bir en iyi Windows aracıdır. Yalnızca USB bellek değil, MiniTool Power Data Recovery, SSD, HDD, SD kartlar, vb .’deki dosyaları da kurtarabilir. Windows aracının kullanımı son derece kolaydır ve Bozuk USB bellekten dosyaları kurtarmak için MiniTool Power Data Recovery’yi nasıl kullanabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Adım 1. Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda MiniTool Power Data Recovery programını indirin ve kurun . Yüklendikten sonra yazılımı açın.

Adım 2. Şimdi aşağıdaki gibi bir arayüz göreceksiniz. USB bellek ‘Çıkarılabilir Disk Sürücüsü’ altında geldiğinden , kullanıcıların ‘Çıkarılabilir Disk Sürücüsü’ seçeneğine tıklaması gerekir .

Adım 3. USB bellek ‘Bu PC’ seçeneğinden de seçebilir ve ardından USB Aygıtına çift tıklayabilirsiniz. Son olarak, silinen dosyaları taramak için ‘ Tara ‘ düğmesine tıklayın.

Adım 4. Şimdi tarama tamamlanana kadar beklemeniz gerekiyor. Tamamlandığında, kurtarılabilecek dosyaları listeleyecektir. Basitçe, dosyaları seçin ve ardından ‘Kaydet’e tıklayın

İşte bu, bitirdiniz! Bozuk USB bellek dosyaları kurtarmak için MiniTool Power Data Recovery’yi bu şekilde kullanabilirsiniz.

8. Recoverit’i Kullanma

Wondershare’den Recoverit, görüntüler, videolar, belgeler vb. Dahil tüm dosya türlerini kurtarmanıza yardımcı olabilecek Windows için başka bir en iyi veri kurtarma aracıdır. Recoverit ayrıca USB gibi çökmüş depolama aygıtlarındaki verileri de geri yükleyebilir.

Adım 1. Öncelikle, bu bağlantıdan Recoverit’i indirip kurun ve aracı çalıştırın.

Adım 2. Sonraki adımda, ‘Harici Aygıtları Kurtarma’yı tıklayın.

Adım 3. Şimdi Recoverit size bilgisayara bağlı tüm harici cihazların listesini gösterecektir. Listeden diski seçin ve ‘Başlat’a tıklayın

Adım 4. Yazılım, dosyaları geri yüklemek için sürücüyü tarayacaktır. Tamamlandığında, geri yükleyebileceğiniz tüm dosyaların listesini göreceksiniz.

Adım 5. Dosyaları seçin ve ‘Kurtar’ı tıklayın.

İşte bu, bitirdiniz! Bozuk USB sürücülerindeki dosyaları kurtarmak için Recoverit veri kurtarmayı bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, bozuk bir USB sürücüsündeki dosyaların nasıl kurtarılacağına dair ayrıntılı bir kılavuzdur. Umarım bu makale size yardımcı olmuştur! Lütfen bunu arkadaşlarınızla da paylaşın. Bununla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna bize bildirin.

Yorum Gönderin