“Bu eylemi gerçekleştirmek için izne ihtiyacınız var” Hatası Çözümü

Microsoft, bilgilerinizin yanlış ellere geçmemesini sağlamak için Windows’ta dosyalarınızın veya verilerinizin silinmesini, yeniden adlandırılmasını veya değiştirilmesini önlemenin çeşitli yollarını sunar .

Ancak, bu korumaların bazıları zıvanadan çıkabilir ve “Bu eylemi gerçekleştirmek için izne ihtiyacınız var” gibi hatalara yol açabilir. Bu, bir dosyayı açmaya, bir klasörü silmeye veya bir uygulamayı çalıştırmaya çalıştığınızda oluşabilir. Bazen Windows, Yönetici olsanız da olmasanız da belirli görevleri veya eylemleri kilitleyebilir.

Bu hatayla karşılaşırsanız, bu kılavuzdaki çözümleri kullanarak hatayı nasıl düzeltebileceğinizi öğrenin.

“Bu Eylemi Gerçekleştirmek İçin İzne İhtiyacınız Var” Hatasının Nedenleri

Bu hatanın tek bir nedeni yoktur, ancak en iyi yanı, her zaman tutarlı bir şekilde ortaya çıkmamasıdır. Dosyaları kopyalamaya, klasör / dosya adını değiştirmeye, dosya, klasörü silmeye  veya bir programı yüklemeye çalışmak gibi daha sık göründüğü bazı durumlar da vardır .

İdeal olarak, bu tür eylemlerin her zaman düzgün çalışmasıdır. Doğru güvenlik izinlerine, yanlış değiştirilmiş izinlere sahip değilseniz klasör,  dosya, bir Windows hizmeti için önemli olduğundan bir sistem hizmeti veya işlemi tarafından kilitlenmişse , bu hatayı alabilirsiniz.

Hata, kötü amaçlı yazılım bulaşmasından veya belirli üçüncü taraf uygulamalarından da kaynaklanabilir. Yönetici hesabınız olsa bile tüm bunlar sinir bozucu olabilir, çünkü dosya veya klasör oluşturamaz, değiştiremez ve hatta silemezsiniz.

“Bu eylemi gerçekleştirmek için izne ihtiyacınız var” Hatası Nasıl Düzeltilir

Güvenlik yazılımınız – virüsten koruma veya güvenlik duvarı – bunun gibi çakışmalara ve hatalara neden olabilir. Antivirüsünüzü geçici olarak devre dışı bırakmak, bunu test etmenin en iyi ve en güvenli yoludur. Sorunu çözüyorsa,  daha iyi bir antivirüs yazılımı seçeneklerine geçin .

Not : Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımınız devre dışıyken, herhangi bir yazılım yüklemeyin. Tekrar devreye alana kadar bekleyin.

Üçüncü Taraf Güvenlik Yazılımını Devre Dışı Bırakma

Virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakmanın bir yolu Görev Yöneticisi’ni kullanmaktır. Basın CTRL + ALT + DEL tuşlarına aynı anda basıp Görev Yöneticisi mavi güvenlik seçenekleri ekranından veya görev çubuğunu sağ tıklatın ( win logo + x ) ve bağlam menüsünden Görev Yöneticisi’ni seçin.

Görev Yöneticisi’nde Başlangıç sekmesine tıklayın ve bilgisayarınız başlatıldığında başlayan uygulamaları kontrol edin. Üçüncü taraf virüsten koruma uygulamanızı seçin ve durumunu değiştirmek için Devre Dışı Bırak’ı tıklayın .

PC’nizdeki diğer tüm üçüncü taraf antivirüs uygulamaları için de aynısını yapın ve yeniden başlatın. Hatanın yok olup olmadığını kontrol edin, eğer değilse, aşağıdaki bir sonraki düzeltmeyi deneyin. Yardımcı olursa, Windows Defender’ı kapatabilir ve işiniz bitince koruma yazılımınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Windows Defender ile Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapma

Kişisel bilgisayar virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir “Bu eylemi gerçekleştirmek için izne ihtiyacınız” hatasına neden oldu. Windows Defender kullanarak kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırmak, bilgisayarda bu tür kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol eder ve bunları kaldırır, ardından hatanın kaybolup kaybolmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için Başlat> Ayarlar’ı tıklayın ve Güncelleme ve Güvenlik’i seçin .

Soldaki menüden Windows Güvenliği’ni tıklayın ve Virüs ve Tehdit Koruması’nı seçin .

Yeni pencerede, Tarama Seçenekleri bağlantısını tıklatın ve Tam Tarama’yı seçin . Bu, büyük olasılıkla PC’nizde saklanan sinsi virüsleri veya kötü amaçlı yazılımları avlar ve siler, ancak Hızlı taramadan daha uzun sürer.

Tarama herhangi bir tehdit bulduysa, tarama tamamlandıktan sonra uygun işlemi yapın ve taramadan sonra hatanın kaybolup kaybolmadığını kontrol edin.

SFC Taraması Yapma

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC), bilgisayarınızdaki çeşitli sistem sorunlarını tarayan, algılayan ve çözen sorun giderme araçlarından biridir.

Arama kutusuna CMD yazarak yükseltilmiş bir Komut İstemi açın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin .

Bu komutu girin: sfc /scannow

Tarama tamamlandığında, SFC tarayıcı tanımlanan sorunları otomatik olarak düzeltmeye çalışır. Bilgisayarınızda aynı eylemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda hatanın kaybolup kaybolmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hesabınızı Yönetici Grubuna Ekleyin

Birden çok yönetici hesabı varsa ve diğer yöneticilerin içeriğine erişmeye çalışıyorsanız, “Bu işlemi gerçekleştirmek için izne ihtiyacınız var” hata iletisini alabilirsiniz.

Başlat’a sağ tıklayın ve Bilgisayar Yönetimi’ni seçin .

Git Yerel Kullanıcılar ve Gruplar ve çift tıklayın Kullanıcılar klasörü.

Sol bölmedeki hesabınızı çift tıklayın.

 Üyelik sekmesine geçin. Ekle  düğmesine tıklayın

Yöneticiler içinde nesne adlarını girin alanına isimleri girin ve ardından Tamam> Adları Kontrol . Yöneticiler’i seçin , Uygula> Tamam’ı tıklayın .

Hesabınız yöneticiler grubunda olduğunda, istediğiniz işlemi gerçekleştirirken hatanın hala görünüp görünmediğini kontrol edin.

Klasörlerin / Dosyaların Farklı Bir Yönetici Hesabı Altında Olup Olmadığını Kontrol Edin

Yardımcı programını açmak için ( win logo + R ) Başlat> Çalıştır’ı tıklatın , netplwiz yazın ve Enter tuşuna basın .

Yeni pencerede kullanıcı hesaplarını ve hesap türlerini göreceksiniz. Yönetici ayrıcalıklarına sahip olduğunuz diğer hesapların hesap türünü değiştirmek için Kullanıcılar sekmesini tıklayın ve Bu bilgisayarın kullanıcıları bölümünde değiştirmek istediğiniz hesabı seçin .

Özellikler’i tıklayın .

Grup Üyeliği sekmesini tıklatın ve kullanıcı hesabı türü için Standart veya Yönetici’yi seçin . İşlemi tamamlamak için Uygula> Tamam’ı tıklayın .

İstediğiniz eylemi tekrar deneyin ve hatanın kaybolup kaybolmadığına bakın. Bir sonraki çözüme geçmezse.

Güvenli Modda Yeniden Başlat

Daha önce, Windows kullanıcıları Güvenli Mod’a girmek için F8 işlev tuşuna basmışlardı, ancak sistem önyükleme süresini iyileştirmek için Windows 10’da F8 önyükleme menüsü kaldırıldığı için bu değişti. Ancak bilgisayarınızı Güvenli Modda yeniden başlatmak için atılacak adımlar şunlardır.

Sorun Giderme ekranını açmak için Başlat> Güç’ü tıklayın , Shift tuşunu basılı tutun ve Yeniden Başlat’ı tıklayın .

Gelişmiş seçenekler’i tıklayın .

Ardından, Başlangıç ​​Ayarları’na tıklayın .

Yeniden Başlat’ı seçin .

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Güvenli Mod’u etkinleştirmek için F4 tuşuna basın ve ardından bu modda hatanın kaybolup kaybolmadığını kontrol etmek için eylemi tekrar deneyin.

Kilitli Bir Klasörü / Dosyayı Silmek için Kilit Açıcıyı Kullan

Bir klasör açmaya çalışıyorsanız ve bu hata görünüyorsa, klasörünüzü kilitleyen programları veya işlemleri tanımlamak için ücretsiz Unlocker programını kullanabilirsiniz.

Not : Unlocker’ı yüklerken, diğer programları yüklemenizi istediğinde birkaç kez Atla’yı tıklayın .

Unlocker’ı yükleyin, Gelişmiş’e tıklayın ve Delta Araç Çubuğunu Kur’un işaretini kaldırın . Yükleme tamamlandıktan sonra, Dosya Gezgini’ndeki klasörüne gidin , sağ tıklayın ve Unlocker’ı seçin . Klasörü kilitleyen işlemlerin veya programların bir listesini içeren bir açılır pencere görürsünüz. Herhangi bir kilit yoksa, kilit olmadığını söyleyecektir. 

Bir liste varsa, üç seçeneğiniz vardır: işlemi öldürmek, belirli bir öğenin kilidini açmak veya klasördeki tüm kilitleri serbest bırakmak için hepsinin kilidini açmak.

Dosya / Klasör Üzerinden Tam Denetim İzinleri Alın

Silmek veya açmak istediğiniz dosya veya klasörü sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin .

Güvenlik sekmesini tıklatın Gelişmiş e basın.

Sahibi yazının yanındaki, değiştire basın .

Seçilecek nesne adını girin , kullanıcı hesabınızın adını yazın ve tıklatın Adları kontrol edin .

Ardından, Tamam’ı tıklatın ve Alt kapsayıcılarda ve nesnelerde sahibini değiştir onay kutusunu işaretleyin.

Özellikler klasörüne geri dönün ve Tamam’a tıklayın .

Dosya / klasörün sahipliğini almadan izinleri değiştirmek istiyorsanız, dosya veya klasörü sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve Güvenlik sekmesine gidin ve Gelişmiş’i tıklayın .

Erişim sütununun altında, kullanıcı hesabınızda Tam Denetim olup olmadığını kontrol edin . 

Kullanıcı hesap listede yoksa Değilse, Ekle ye tıklayın  ve ardından Seç Principal linki.

Seçilecek nesne adını girin alanına yerel kullanıcı adınızı yazın .

Kullanıcı hesabı adınızı doğrulamak için Adları kontrol et’i tıklayın ve Tamam’ı seçin . Özel izin dışındaki her eylemin işaretlenmesi için Tam kontrol’ün yanındaki onay kutusunu işaretleyin.

Hata görünmeden istediğiniz işlemi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinize bakın.

Etkilenen Uygulamayı Yeniden Yükleme

Belirli bir uygulamada bu izin hatasına neden olan izin sorunları varsa, uygulamayı yeniden yükleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Başlat> Ayarlar> Uygulamalar’ı tıklayın .

Kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulun, seçin ve Kaldır’ı tıklayın . Kaldırıldıktan sonra uygulamayı yeniden yükleyin ve hatanın kaybolup kaybolmadığına bakın.

Bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, sisteminizi temiz bir şekilde yeniden yüklemeniz gerekebilir, ancak bu işlem sürücünüzü tamamen temizlediğinden yalnızca son çare olarak gerekebilir. Bu rotaya giderseniz, önce kişisel dosyalarınızı ve diğer verilerinizi yedekleyin. Bulut depolama, harici bir sabit sürücü kullanma veya dosyalarınızı farklı bir bilgisayara taşıma gibi diğer yedekleme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TeknoViral spami azaltmak için Akismet kullanıyor. Detaylı Bilgi için.