DDR3 vs DDR4 vs DDR5: En İyisi Hangisi?

Çoğu insan RAM hakkında düşünmek için çok fazla zaman harcamıyor . Sonuçta CPU veya GPU kadar seksi değil. Çoğunlukla, herkesin umursadığı tek şey, ihtiyaçları için yeterli miktarda olması. Ancak gerçek şu ki, RAM için saf kapasiteden çok daha fazlası var.

Bellek teknolojisindeki gelişmeler, bilgisayar performansının neden bu kadar iyi olduğunun önemli bir parçasıdır. Dünyanın en hızlı CPU’su, verileri yavaş, eski RAM ile besleniyorsa, ancak salyangoz hızında çalışabilir. Yazma sırasında, bir bilgisayar oluştururken veya satın alırken uğraşmanız gereken üç tür RAM vardır. 

On yılı aşkın bir süredir eski olan ancak günümüzde kullanılan birçok bilgisayarda hala mevcut olan DDR3 var. Sonra, yeni bilgisayarlar için mevcut standart olan DDR4 var. DDR5 henüz satın alabileceğiniz bir bilgisayarda bulunmuyor, ancak standart resmi olarak 2020 ortalarında piyasaya sürüldü.

Bu, gerçek DDR5 donanımının gönderilmeye başlamasının uzun olmayacağı anlamına gelir. Peki, bu RAM nesilleri arasındaki fark nedir ve bugün sizin için hangisini seçmeniz en iyisidir?

DDR nedir?

Farklı DDR’ler arasındaki nesil farklılıklarına dalmadan önce, ilk olarak “DDR” nin ne olduğunu açıklamaya değer. Zihninizin hemen gittiği yer burası olabilir diye Dans Dans Devrimi değil. Bununla ilgili bir şey bildiğimizden değil!

Hayır, DDR, Double DataRate’in kısaltmasıdır ve bu bellek teknolojisinin, saat döngüsünün hem tepe hem de dip noktasında bir işlemi gerçekleştirmek için kullandığı özel yöntemi ifade eder. Başka bir deyişle, 100Mhz’de çalışan bir DDR bellek yongası, 200Mhz’de çalışan bir SDR (Tek Veri Hızı) yongasıyla aynı sayıda işlemi yapar.

DDR bellek hızlarının modülün gerçek saat hızının iki katı hızında yazılmasının nedeni budur. Örneğin, DDR3 1600 RAM aslında 800Mhz’de çalışır.

Bant Genişliği Farkları

DDR’nin farklı nesilleri arasındaki en önemli farklardan biri sundukları bant genişliği miktarıdır. Birbirini izleyen her nesil, veri aktarım hızlarında önemli bir artış sağladı. Tabii ki, DDR4’ün alt ucuna yaklaşan yüksek kaliteli DDR3 satın alabilirsiniz ve aynısı muhtemelen DDR5 için de geçerli olacaktır. 

Ürün yelpazesinin kenarlarında bir miktar performans çakışması olması kaçınılmazdır. Ancak, en düşük fiyata bir sistem oluşturmayı hedeflemediğiniz sürece, her yeni nesil bir öncekinden önemli ölçüde daha hızlı olmalıdır.

Artan bant genişliği ne kadar fark yaratır? 

Genel olarak, daha az miktarda hızlı RAM’den daha yüksek miktarda daha yavaş RAM’e sahip olmak daha iyidir. Ancak, NVME SSD’ler ve çok çekirdekli CPU’lar çağında, her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Belirli bir CPU’nun desteklediği DDR neslinde, bant genişliği farklılıkları daha az önemlidir, ancak önemli olan çok kanallı belleğin kullanılmasıdır. Diğer bir deyişle, anakartınız çift (veya daha fazla) kanal belleğini destekliyorsa, bunu etkinleştirmek için doğru yuvalarda doğru sayıda modülün bulunduğundan emin olun.

Güç tüketimi

Her yeni nesil RAM ile performans artar ve güç tüketimi azalır. Bu özellikle mobil bilgisayarlar düşünüldüğünde faydalıdır, ancak daha iyi performansla daha az güç tüketimi hiçbir bağlamda asla kötü bir şey değildir. 

RAM şimdiye kadarki en fazla güç tüketen bileşen olmasa da, diğer bileşenlerdeki güç tasarrufu ile birlikte modern sistemler için enerji ihtiyaçlarında büyük bir düşüşe neden olur. 

Sonuç olarak, bir DDR3 sisteminin piliniz veya elektrik faturanız için daha zor olması muhtemeldir, çünkü bu nesil DDR ile çalışmak üzere tasarlanan bileşenler, çağlarından dolayı daha fazla güç tüketeceklerdir.

Arabellek Boyutlarını Önceden Getirme

Ön getirme tamponu, verilerin CPU’ya teslim edilmeden önce yüklendiği bir RAM alanıdır. Orijinal DDR standardı bir birim veri alabilir, ancak DDR bir seferde iki kat daha fazlasını yapabilir. DDR3 ve DDR4, belirli modele bağlı olarak aynı anda etkileyici sekiz birim yapabilir ve DDR5 16’ya kadar çıkabilir. 

Ön getirme tamponu ne kadar büyükse, RAM o kadar verimli olur. Bunun nedeni, arabelleğin daha büyükse CPU’nun ihtiyaç duyduğu verileri içermesi ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. 

DDR3, DDR4 ve bazı DDR5 modüllerinin tümü sekiz birimlik bir arabellek boyutuna sahiptir. Yani verimlilik açısından onları ayıracak hiçbir şey yok. 16 birim arabellek boyutuna sahip DDR5 bellek, kağıt üzerinde büyük bir sıçramayı temsil ediyor, ancak çoğu kullanıcı için gerçek dünya bilgisayarında kayda değer bir yükseltme olup olmadığı hala net değil.

Fiziksel Farklılıklar

Kasıtlı tasarımla, farklı DDR nesillerinin farklı donanım form faktörleri vardır. Hepsi bir DIMM (Çift Yerleşik Bellek Modülü) biçiminde gelir , ancak konektör kenarındaki çentikler farklı bir yerdedir.

Bu, belleğin yanlış yuvaya yerleştirilmesini imkansız kılar. Eski DDR standartları yeni teknolojilerden çok daha fazla voltaj kullandığından bu özellikle sorunlu olacaktır. Poof!

LPDDR nedir?

Ultrabooklarda ve pil gücünden uzun süre çalışması gereken diğer cihazlarda bulacağınız bir DDR türü vardır. 

Düşük Güçlü DDR (LPDDR) başlangıçta DDR1’in değiştirilmiş bir versiyonuydu, ancak o zamandan beri mobil DDR’nin temelde bir türü olarak giderek daha fazla farklılaştı. Bu yüzden, LPDDR 3, 4 ve 5’i masaüstü adlarının mobil versiyonları olarak düşünmeyin. Bunun yerine, önemli miktarda kendi benzersiz DNA’larına sahip, agresif bir şekilde güç verimli bellek teknolojileridir.

Gecikme Sorunları

DDR 4’ün DDR3’ten daha fazla gecikmeye sahip olduğunu duymuş olabilirsiniz. Yani, DDR4’ün bellek hücrelerinden okuma ve yazma isteklerine yanıt vermesi daha uzun sürer. Bu kağıt üzerinde doğrudur, ancak gerçek hayatta fark edilir bir fark yaratmaz. DDR4, diğer açılardan o kadar hızlı ki genel olarak selefinden daha iyi performans gösteriyor. DDR 5, gecikme sorununu iyileştirebilir, ancak iyileşmese bile, aynı zamanda DDR 4’ü bir bütün olarak geride bırakacaktır.

Hangi DDR En İyisidir?

Bu sorunun yanıtlanması o kadar kolay değildir çünkü başlangıç ​​pozisyonunuza bağlıdır:

  • Bu makalenin yayınlandığı tarihte yeni bir bilgisayar satın alıyor veya inşa ediyorsanız, DDR4 tam size göre.
  • DDR3 çalıştıran bir bilgisayarınız varsa, yalnızca CPU ve GPU’nuzun sınırlarına ulaşırsanız yükseltmeyi düşünün. DDR4 tek başına yeni bir sisteme geçmek için yeterince iyi bir neden değil.
  • DDR5, bir süre daha pahalı ve zayıf bir şekilde desteklenmeye devam edecek, bu nedenle gemiden atlamadan önce onu destekleyen ana akım anakartları ve işlemcileri beklemeye değer.

Bir de bellek bant genişliğine karşı kapasite sorunu var. Çoğu kullanıcı için, daha önce belirtildiği gibi, daha az hızlı RAM’den daha yavaş RAM’e sahip olmak daha iyidir. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan kapasite için karşılayabileceğiniz en hızlı belleği almalısınız. İhtiyaç duymayan bir sisteme çok fazla RAM koymak, performans için hiçbir şey yapmaz. 

Bu fazladan RAM bu nedenle kullanılmaz ve para kaybı olur. Örneğin, çoğu oyun sistemi 16GB RAM ile çalışacaktır, bu nedenle 32GB koymak daha az getiri sağlayacaktır. En iyi strateji, ihtiyaçlarınıza en uygun toplam RAM miktarını belirlemek ve ardından bu RAM boyutunun karşılayabileceğiniz en hızlı sürümünü elde etmektir.

Yorum Gönderin