Epic Games Unreal Engine 5’i Duyurdu – Oyunlar için Heycan Verici

epic game Unreal Engine 5

Gerçek zamanlı grafiklerin ve yeni nesil konsolların geleceğinin nasıl olacağını merak ediyorsanız, Epic Games, Unreal Engine 5’i (UE5) bir PlayStation 5 ile çalışan, inanılmaz bir demo ile duyurdu. PC oyunları umut verici.

Bir video bir milyon kelimeye bedeldir :), bu yüzden bunun teknik olarak ne kadar etkileyici olduğuna bakmadan önce bir göz atın. Muhtemelen kaliteyi 4K’ya yükseltmek isteyeceksiniz.

Nanit Çokgen Ayarlamalara Son Verdi

Sanal bir oyun dünyası tasarlarken her zaman göz önünde bulundurmanız gereken bir şey vardır: performans. Oyunlar, Pahalı bir sistemle meraklı oyun bilgisayarlarından çok daha ucuz konsollara kadar çok çeşitli donanımlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, oyunlar çokgen ayar sayısı veya çoklu sayım etrafında optimize edilir.

Bunca yıl sonra bile, bilgisayarlar hala çokgen çizimleri gerçekten emiyor. On yıl önce olduğundan çok daha güçlü oldukları ve milyonlarda çoklu sayım içeren oyun sahneleri saniyede birçok kez kırılabilir. Ama kırımlar çok fazla eklenince, oyununuz yavaş yavaş bir Powerpoint sunumu gibi görünmeye başlayacaktır.

Çokgenlerin bu yumuşak sınırı çokgen bütçesi olarak bilinir ve ekranda oluşturulan her şey bu bütçeye uymalıdır.

Tabii ki, oyun endüstrisindeki her şey gibi, bunuda aşmak için hack’ler var. Günümüzde hemen hemen her oyun bir tür Ayrıntı Düzeyi ölçeklendirme veya LOD kullanır. Kameradan uzakta olan şeyler daha düşük detaylı modellerle değiştirilir. Genellikle bu, 4 veya daha fazla farklı model önceden yapılmış olarak oldukça sorunsuz bir şekilde ayarlanır. Bu şekilde, uzaktaki nesnelerin aşırı işlenmesiyle ilgili çok fazla endişelenmenize gerek kalmaz, çünkü sadece yanınızdaki şeyler (aslında baktığınız) tam kalitede işlenir.

LOD 0 en yüksek çözünürlüklü modeldir ve hemen yaklaşıp yüzünüzü bir kayanın yanına yapıştırırsanız gösterilecek olan şeydir. Biraz uzaklaşırsanız, motor bunu LOD 1 için değiştirir vb. Unreal Engine 4’ün bunları otomatik olarak oluşturmak için çok iyi bir aracı olmasına rağmen, bu farklı LOD’ların genellikle sanatçı tarafından önceden yapılması gerekir.

Ancak LOD 0 bile  gerçek, tam kaliteli ağ değildir. Bir sanatçı, örneğin bir kaya üzerinde çalışırken, yüzlerce kat daha fazla poligonu olan kafeslerle, genellikle tek nesneler için on milyonlarca insanla çalışıyor. Tabii ki, bu varlıklardan tek bir tanesi çokgen bütçesinin iyi bir kısmını dolduracaktır.

UE5 ile Epic Games, bu konseptten tamamen Nanite adı verilen yeni bir teknoloji ile kurtulduğundan emin . İddia şudur ki, Nanite ile “ artık çokgen sayım bütçeleri, çokgen bellek bütçeleri veya çizim sayımı bütçeleri yoktur; ayrıntıları normal haritalara veya LOD’ları manuel olarak yazmaya gerek yoktur; ve kalite kaybı olmaz. 

Demoda, 2: 20’de, benim için gerçekten tatmin edici bir açıklama yapıyorlar . Her üçgen farklı bir renkle işlenir ve o kadar çok var ki eski bir CRT’de statik gibi görünür. Kaliteyi 4K’ya geçirmek ve videoyu tam ekran yapmak zorunda kaldım ve o zaman bile YouTube sıkıştırma algoritması bu kadar ayrıntılı ayrıntıyı işleyemedi. Normal bir oyunda, çokgenlerin gereksiz hale geldiği bir nesneden yeterince uzakta olduğunuz bu aşırı çekime diyebiliriz, LOD ayarlarını genellikle aşırı olduğu için ayarlamanız gerekir.

Nanite ile, fazlalıkları gözden geçiriyorlar. Doğrudan Zbrush veya Maya gibi bir 3D modelleme programından tam, film kalitesinde bir ağa dönüşebilir ve LOD seviyeleri hakkında endişelenmenize veya optimize edilmiş bir LOD 0 ağ oluşturmanıza ve ekstra ayrıntıları normal haritalara dönüştürmenize gerek yok. Motor her şeyi sizin için otomatik olarak halleder. Bu, doğrudan bir Pixar filminden sahneler gibi görünen demo gibi inanılmaz gerçekçi oyunlara yol açar. Mükemmel kalite, her zaman.

Üzerinde çalıştığı donanım artmadı çünkü Kaputun altında, büyük olasılıkla, LOD seviyelere benzer bir şey kullanıyor o kadar. Hala GPU’nuzu ateşe topuna çevirme pahasına bir milyar çokgen oluşturmasını söyleyemez. Ama, yapılabilir gerçek zamanlı olarak daha makul bir şey için bu milyar çokgenler sanatçıların büyük bir performans ile güzel sahneleri oluşturmak için efor sarf etmesine neden olabilir.

Uygulamada, muhtemelen devasa çoklu sayım yapan sanatçıların Nanite için biraz daha uygun bir şeye bağlandığını göreceksiniz, ancak çoklu sayım bütçesi artık bir kuraldan ziyade bir öneri gibi görünüyor.

Tabii ki, büyük getirilerle birlikte büyük dosya boyutları geliyor – geleceğin oyunları yüzlerce gigabayt olarak ölçülecek. Ancak, aynı öğenin birden fazla LOD kopyasını diskte depolamanız gerekmeyeceğinden, sorun o kadar şiddetli olmayacaktır ve her iki yeni nesil konsol da hızlı SSD’lerle donatılmış olarak gelirken, yükleme süreleri muhtemelen en aza inecektir .

Lümen Yeni Nesil Aydınlatmadır

Nanit zaten yeterince çılgın, ama Lumen pastayı burada almayı başarıyor. Oyunlar, bir süredir iyi bir şekilde ışıklandırmalar kullanarak iyi ışıklandırmaya sahip. Bunlar, oyun geliştiricisinin PC’sinde editörde (çok yavaş) üretildi. Oyun bir konsolda çalıştığında, oluşturmayı önemli ölçüde hızlandırmak için bu ışık haritalarını kullanabilir. Performans için disk alanı dengesi gerek.

Bir dezavantajı var – statik. Işıkları hareket ettirebileceğiniz dinamik aydınlatma yapmak oldukça zor. Mevcut gen oyunları elbette bununla başa çıkabilir, ancak çok fazla taviz verilecek. Donanım hızlandırmalı ışın izlemeyle yakın zamana kadar tamamen dinamik aydınlatma mümkün değildi.

Lumen ile Epic Games, statik ışık haritalarına olan ihtiyacın tamamen değiştirildiğini iddia ediyor. Lumen, gerçek zamanlı çalışan ve bir slayt gösterisinden daha eğlenceli olacak kadar hızlı olan tamamen dinamik bir küresel aydınlatma sistemidir.

Videoya 5:15 bakın. Karakter karanlık bir koridorda yürür ve modelindeki aydınlatma çevreye uyacak şekilde yumuşak bir şekilde geçer. Sonra bir ışık çıkarır ve yanındaki heykeller muhteşem metalik yansımalar ile parlar. Yansımadan faydalanmak için bir ayna olmak zorunda değildir – her şey ışığı yansıtır ve bu şekilde yapmak ortamların her zaman gerçek hayatta gibi görünmesini sağlar.

Nihayetinde, Nanite gibi, performansın ön planda olduğu oyunlarda , geliştiriciler sahnelerini nasıl doğru şekilde aydınlatacağından endişe etmeleri gerekmeyen bir aydınlatma sistemidir.

Ayrıca Nanite ile çok güzel oynuyor. 5:55’te, doğrudan Zbrush’tan ithal edilen 33 milyon çokgen içeren inanılmaz karmaşık bir heykele bakıyoruz . Tamamen dinamik aydınlatma ile işlenmiş. Her nasılsa, sihir gibi, PS5 alev çıkartarak patlayacak gibi 🙂 .

Bunun kaputun altında bir çeşit raytracing kullandığından şüpheleniyorum. Her iki yeni nesil konsol da (PS5 ve Xbox Series X), AMD’nin çok yüksek hızlarda tam ışın izleme desteği sunacak olan RDNA 2 mimarisi üzerine inşa edilecek. Nvidia’nın yaklaşmakta olan Amper grafik kartı serisi, mevcut söylentilere göre, ışın izleme performansını önemli ölçüde hızlandıracak, mevcut RTX kartları üzerinde 60 FPS’de ışınlanmış sahneleri zorlukla çalıştırabilecek kuşak bir sıçrama olacak.

Raytracing ile güçlendirilmişse, mevcut gen grafik kartlarının çoğunda mükemmel performansa veda edebilirsiniz. Oyunların, daha eski (veya  modası geçmiş ) donanımına sahip kullanıcılar için mevcut tekniklerine geri dönmesi gerekecektir  .

Raytracing kesinlikle gelecek ve eğer bu yeterince açık değilse, bu yeni nesil konsollar bunu kanıtlamak için buradalar. PC kullanıcıları için, konsollara gelen özelliklere sahip olmak harika bir şeydir, çünkü PC oyunları da muhtemelen bu özellikleri alacaktır.

Niagara VFX, Kaos Yıkım Motoru, Destansı Çevrimiçi Hizmetler

Nanite ve Lümen bugün açıklanan iki ana özelliktir ve halihazırda UE4’e göre nesil iyileştirmeleridir. Bununla birlikte, UE4’te zaten mevcut olan Nanite ve Lumen ile güzel çalışan iki özellik olan Niagara ve Kaos’tan da bahsediyorlar.

Niagara, GPU üzerinde çalışan ve çok karmaşık parçacık simülasyonlarını işleyen bir parçacık sistem motorudur. Parçacıklar sadece duman veya ateşle sınırlı değildir; videoda, Niagara’yı, yer boyunca sıçrayan yarasa ve böcek bulutlarının hareketlerini simüle etmek için kullanıyorlar. Oldukça etkileyici ve UE5’in araç setine harika bir ektir.

Kaos, kırma işlemi içeren her şeyi halleden bir yıkım motorudur. Muhtemelen, bu, gerçek bilgisayarınızı patlatmadan, yeni Nanite teknolojisi ile çok iyi çalışıyor. Oldukça havalı, bir göz atın:

Duyurduğu tek yeni özellik, son olarak, Epic Online Services’in piyasaya sürülmesidir . Bunlar, arkadaş listesi ve varlığı, lobiler, eşleştirme, P2P bağlantısı, veri depolama (oyunları kaydet), skor tabloları ve istatistikler gibi özellikler ve daha sonra gelen sesli sohbet dahil Steam ile rekabet etmek için tasarlanmıştır. Bunu bir süre önce açıklamıştı ama aslında şimdiye kadar bunu gerçeğe dönüştürmemişti.

Yorum Gönderin