Ethernet Nedir ve Wifi Bağlantısından Daha Mı İyi ?

Ethernet Nedir ve Wifi Bağlantısından Daha Mı İyi ? Ethernet, bilgisayar ağlarına kablolu bağlantılar için ortak standarttır. Ethernet bağlantısı kullanan cihazlar, diğer ağa bağlı cihazlara bağlanmak, veri göndermek ve almak için belirli bir tür bükülmüş elektrik kablosu kullanır ve ayrıca internet gibi daha geniş ağlara erişim sağlar.

Bir Ethernet bağlantısı kullanarak iki cihazı birbirine bağlayabilir veya birden fazla cihazla yerel alan ağı oluşturabilirsiniz . Bunlar, bağlı aygıtların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak için bir yönlendirici veya anahtar aygıtı gerektirir. Ethernet standardını biraz daha keşfedelim, WiFi ile karşılaştıralım ve kontrast oluşturalım.

Farklı Ethernet Standartları

Ethernet nedir? Ethernet standardı, 1980’lerde ilk kez geliştirildiğinden beri modern bilgisayar ağlarının değişen talepleriyle başa çıkmak için gelişti. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü bu standartları IEEE 802.3’ün şemsiye referansı altında üretmektedir.

İster küçük ister büyük bir değişiklik olsun, her yeni Ethernet standardı, onu tanımlamak için yeni bir artımlı kod referansı kazanır. Daha yeni standart sürümlerden biri olan 802.3bt, örneğin Ethernet üzerinden Güç üzerinden Ethernet cihazlarına sunulan güç çıkışını arttırmakla ilgileniyordu.

Bu, bir Ethernet ağı için kullanmanız gereken kablo türüne de yansır. Cat-5 Ethernet kablolaması, yalnızca 100Mbit (megabit) hıza kadar bağlantılara izin verirken, Cat-6 kablolama 10Gbit’e (gigabit) kadar destekler.

Farklı Ethernet kabloları geriye dönük uyumludur, yani birbirleriyle çalışmaları gerekir. Bununla birlikte, Ethernet kablolama standartlarının bir karışımını kullanan ağlar, yalnızca en düşük değere sahip kablonun üst sınırında veri iletebilir ve alabilir.

Bu, Ethernet standartlarının neredeyse tüm varyasyonları için de geçerlidir. Fast Ethernet standardını kullanan cihazlar (100Mbits hız kapasitesine sahip), genellikle Gigabit (1Gbits ve üzeri) Ethernet standardını kullanan cihazlara bağlanır.

Wifi mi ? Ethernet mi ? ( Ethernet vs WiFi )

Adından da anlaşılacağı gibi, kablosuz (veya WiFi) bağlantılar kablolu, Ethernet bağlantılarına kablosuz bir alternatif sunar. Her iki yöntem de diğerine göre farklı avantajlar ve dezavantajlar sunar.

Ethernet genellikle 10Mbit (megabit) ile 100Gbit (gigabit) arasında değişen maksimum hızlarla WiFi bağlantılarına göre bir hız avantajına sahiptir . Tipik WiFi ağları çok daha yavaştır, diğer radyo sinyallerinin ve engellerin bozulmasının olumsuz yanı, herhangi bir kablosuz ağın hızını ve kalitesini azaltır.

WiFi bağlamında engeller fizikseldir; duvarlar ve diğer nesneler bir cihaz ile bir ağ yönlendiricisi arasındaki WiFi sinyallerini engelleyebilir veya azaltabilir. Tasarım gereği, Ethernet kablo döşemek için alanınız olduğu varsayılarak, kablolu Ethernet bağlantıları için bu bir sorun değildir. WiFi sinyallerini artırmak mümkün olsa da , bir Ethernet bağlantısı problemi tamamen ortadan kaldırır.

Güvenlik, WiFi ağları için de bir sorundur. WiFi ağları, ağı ihlal edebilmek için fiziksel erişime ihtiyaç duyacağınız, yalnızca Ethernet ağından çok daha kolay bir şekilde ihlal edilebilir. Sen edebilirsiniz WiFi güvenli siteyi tamamen ortadan kaldıramaz halde yardıma, bu riski azaltır.

Ancak, Ethernet vs WiFi için büyük bir dezavantajı var. Ağlara kablosuz bağlantı, mobil cihazların son birkaç on yıl boyunca pratik bir olasılık, işlem hızı ve taşınabilirlik ve boyut için güvenlik haline gelmesini sağladı.

En iyi ağlar, PC’ler ve sunucular gibi statik cihazlar için bir Ethernet bağlantısı kombinasyonu kullanan ve daha küçük, mobil cihazlar için güvenli WiFi bağlantıları olan ağlardır. Bu, evdeki ağların yanı sıra iş ortamındaki ağlar için de geçerlidir.

Ethernet Sınırlamaları

Ethernet standardında tanınması gereken bazı sınırlamalar vardır, özellikle de Ethernet kablolaması kullanarak bir ağ kurmak istiyorsanız.

Kısaca belirttiğimiz gibi, Ethernet her zaman en pratik çözüm değildir. Dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlar, bazı durumlarda kablolu ağa izin vermek için Ethernet bağlantısı sunar, ancak bu, onu kullanabilmek için altyapının yerinde olmasını gerektirir.

Bu, kabloların döşenmesi, görünümden gizlenmesi, duvarlardan ve diğer fiziksel engellerden geçmesi anlamına gelir. Bu kablolama kötü kurulum nedeniyle hasar görür veya biçimsizleşirse, ağ bağlantısı başarısız olur.

Ethernet kablosu, özellikle daha ucuz kablolamada ve daha eski Cat-5 kablolarında elektromanyetik parazitlerden kötü bir şekilde korunuyorsa da olabilir. Cat-6 kablolar da dahil olmak üzere daha yüksek değerli kablo kullanmak bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, en büyük sınırlamalardan biri kablo uzunluğudur. Bir Ethernet kablosu ne kadar uzun olursa, o kadar yavaşlar ve karşılaştığı parazit miktarı o kadar artar. Bu nedenle sertifikalı Ethernet kabloları için onaylanmış maksimum uzunluk 100 metredir. 

Daha uzun kablolar teorik olarak çalışabilir, ancak bunun sonucunda bağlantının kalitesi muhtemelen düşecektir.

Ethernet için Alternatif Kullanımlar

Ethernet kablolaması oldukça esnektir ve sadece veri gönderip almanın ötesinde başka amaçlar için de kullanılabilir.

Bir kullanım, Ethernet Üzerinden Güç (PoE) kullanarak IP Üzerinden Ses (VOIP) telefonları ve IP kameralar gibi belirli cihaz türlerine güç sağlamaktır. Bu, tek bir kablo üzerinden güç alırken veri göndermenize ve almanıza olanak tanır. 

Ethernet üzerinden güç (PoE) bağlantıları genellikle PoE özellikli bir ağ anahtarı gibi çalışmak için ek ekipman gerektirir.

Ethernet için, özellikle medya kurulumlarında bir diğer potansiyel kullanım, Ethernet üzerinden HDMI’dır. Genellikle özel bir dönüştürücü gerekliyken, Ethernet üzerinden HDMI, tipik bir HDMI kablonun yaklaşık 15 metre ile sınırlı olduğu bir medya oynatıcı ile TV gibi bir çıkış cihazı arasındaki mesafeyi büyük ölçüde artırmanıza izin verir.

Son olarak, USB kabloları USB-Ethernet dönüştürücü kullanılarak genişletilebilir. USB kablolama sınırının yaklaşık 3 ila 5 metre olduğu göz önüne alındığında, cihazları (USB kamera gibi) tipik bağlantının pratik olmadığı veya imkansız olduğu daha geniş bir mesafeye bağlamanın başka bir yoludur.

Ethernet :

Ethernet, modern yerel ve geniş alan ağlarını destekleyen ve bilgisayar ağlarındaki cihazlar arasında en hızlı ve en güvenilir iletişim yöntemini koruyan belkemiğidir. Ayrıca, HDMI gibi diğer çıkış aygıtlarının menzilini genişletmeye yardımcı olmak ve Ethernet Üzerinden Güç kullanan aygıtlara güç sağlamak için de kullanılabilir.

Cihazlarınızı kablolu bir bağlantı kullanarak bağlamak istiyorsanız, ancak Ethernet kablolarını döşemek için yeterli alan veya kapasiteye sahip değilseniz, bunun yerine güç hattı adaptörlerine sahip Ethernet aygıtlarını kullanmayı düşünebilirsiniz .

Yorum Yap