Facebook Hesabı Nasıl Kurtarılır ve Geri Alınır

Facebook, eskiden olduğu gibi herkesin gittiği sosyal ağ değil. Yine de profilinizde muhtemelen erişiminizi kaybetmek istemeyeceğiniz resimleriniz, kişileriniz ve bilgileriniz var. Facebook hesabım kilitlendi hatta günlük bazda platformu kullanmayanlarda ciddi hasara neden olabilir. 

Facebook sürekli olarak güvenlik özelliklerini geliştirirken, hesabınız yine de saldırıya uğrayabilir. Facebook hesabınızdan herhangi bir şüpheli etkinlik geldiğini fark ederseniz veya giriş yapamıyorsanız , hızlı davranın. 

Çalınan Facebook hesabını kurtarma ve Hemen Geri Alma Nasıl Yapılır?

Saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, saldırıya uğramış Facebook hesabınızı kurtarmak için yapabilecekleriniz. 

Facebook Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarsınız?

Kendinizi Facebook hesabınızın dışında bulmanızın birkaç farklı nedeni vardır. Facebook’ta birden fazla cihazda oturum açmış olabilirsiniz veya birisi hesabınızı sahte olarak bildirdi. Bu durumda en kötüsünü – saldırıya uğradığınızı – varsaymak ve hesabınızı hemen kurtarmak için gerekli adımları atmaya başlamak daha iyidir.

Dolandırıcıların hesabınızı ele geçirdiğini gösteren bazı işaretler şunlardır:

 • Giriş bilgileriniz (e-posta veya şifre) değişti.
 • Facebook adınız değişti.
 • Facebook’taki doğum günün değişti. 
 • Yazmadığınız mesajlar hesabınızdan gönderildi.
 • Yazmadığınız gönderiler Facebook sayfanızda görünüyor. 
 • Tanımadığınız kişilere arkadaşlık istekleri gönderildi.

Hacklenmiş veya Çalınmış Facebook Hesabınızı Nasıl Kurtarırsınız

Bunlardan herhangi birini fark ettiğinizde, hesabınızın ele geçirildiğini varsayın ve kurtarmak için hızlı hareket edin.

Bir Güvenlik Kodu Kullanarak Facebook Hesabınızı Kurtarın

Hesap ayrıntılarınız değiştirilirken, Facebook’tan değişiklikleri size bildiren bir e-posta alacaksınız. Dolayısıyla, şifrenizin değiştirildiğini ve bu kişinin siz olmadığını söyleyen bir e-posta alırsanız, hızlı hareket edin ve güvenlik kodunu kullanarak hesabınızı geri alın. 

 1. Facebook e-postasındaki bağlantıyı kullanın veya Facebook oturum açma sayfasına gidip Parolanızı mı unuttunuz? 
 1. Facebook profilinizi bulmak için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin.
 1. Sonraki sayfada, güvenlik kodunu e-posta veya SMS yoluyla nasıl almak istediğinizi seçin ve Devam’ı tıklayın .
 1. Kodu aldığınızda, yazın ve Devam’ı tıklayın . Ardından şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. 

İlişkili e-posta adresinize veya telefon numaranıza erişiminiz yoksa Parolanızı Sıfırlayın sayfasının altındaki Bunlara artık erişiminiz yok’u tıklayın ve bu adımlarla devam edin.

 1. Açık size nasıl ulaşabilir , ekrana temas sen için kullanılabilecek yeni bir e-posta adresi veya telefon numarasını girin. 
 1. Eski bir Facebook hesabınız varsa, bir Güvenlik sorusunu yanıtlamanız istenir . Yeni hesaplar için Facebook, Güvenilir Kişiler adlı bir özellik kullanır . Herhangi bir 3 ila 5 arkadaşınızı güvenilir kişileriniz olarak ayarlarsanız, onlara güvenlik kodunu sizin için almaları için özel bir bağlantı gönderebilirsiniz. Daha sonra hesabınıza yeniden erişim kazanmak için bunu kullanabilirsiniz. 

En Çok Kullandığınız Cihazla Hesabınıza Yeniden Erişim Sağlayın

Bu yöntem herkes için işe yaramayabilir, ancak muhtemelen Facebook hesabınızı kurtarmanın en kolay ve en hızlı yollarından biridir.

 1. Ağa giriş yapmak için en çok kullandığınız cihazda Facebook’u açın. Daha iyi şanslar için, Facebook’un da tanıyabileceği ev Wi-Fi ağınızı kullanın.
 2. Giriş sayfasına gidin ve şifrenizi sıfırlamayı deneyin. 
 3. Facebook cihazınızı tanırsa, şifrenizi sıfırlayabilir ve başka bir doğrulama yapmadan hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Çalınan Facebook Hesabını Kimlikle Geri Alma

Hesabınıza yeniden erişim kazanmak için kullanabileceğiniz en yeni Facebook güvenlik özelliği Kimlik Doğrulama’dır. Saldırıya uğramış bir Facebook hesabını kurtarmak için nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

 1. Bilgilerinizi Doğrulamak için Facebook Yardım Merkezi sayfasını açın . 
 2. Formu adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve doğum tarihinizle doldurun.
 3. Resmi kimliğinizi forma ekleyin. 
 4. Bilgilerinizi göndermek için Gönder’i tıklayın .

Facebook’un bilgilerinizi incelemesi ve hesabınıza nasıl geri döneceğiniz konusunda size talimatlar göndermesi 1-3 iş günü sürecektir. 

Facebook Hesabınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Hesabınızın saldırıya uğrama riskini tamamen ortadan kaldıramazken, Facebook kullanırken temel güvenlik uygulamalarını uygulayarak bu riski büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Güçlü Bir Parola Kullanın

Hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumanın en iyi yolu, güçlü ve benzersiz bir şifre kullanmaktır . Aynısını çevrimiçi olarak başka hiçbir yerde kullanmadığınızdan ve başkalarıyla paylaşmadığınızdan emin olun. 

Giriş Bilgilerinizi Paylaşmayın

Dolandırıcılar kişisel bilgilerinizi almak için sahte siteler kullanır. Kimlik avı girişimlerini nasıl tespit edeceğinizi öğrenin ve oturum açma ayrıntılarınızı girmeden önce sitelerin URL’lerini kontrol ettiğinizden emin olun. 

Buradaki bir başka iyi uygulama, başkalarıyla paylaştığınız ortak bilgisayarları veya bilgisayarları kullanırken her zaman oturumu kapatmaktır. Facebook ayrıca bunu Güvenlik ve oturum açma Ayarları aracılığıyla uzaktan yapmanıza izin verir . 

Facebook Güvenlik Özelliklerini Etkinleştirin

Facebook, hesabınızı korumak için kullanabileceğiniz oldukça farklı araçlar ve özellikler sunar. Hepsi Güvenlik ve oturum açma Ayarları altında bulunur ve iki faktörlü kimlik doğrulama, tanınmayan oturum açmalar hakkında uyarılar ve güvenilir kişiler içerir. Maksimum güvenlik için hepsini etkinleştirdiğinizden emin olun. 

Bilgisayarınızda bir Facebook Güvenlik Kontrolü gerçekleştirerek istediğiniz zaman güvenlik ayarlarınızı gözden geçirebilirsiniz . 

Facebook Hesabınızı Hackerlardan Koruyun

Gelecekteki dolandırıcılıklardan kaçınmak için önleyici tedbirler almak, saldırıya uğramış Facebook hesabınızı kurtarmaya zaman ve çaba harcamaktan çok daha kolaydır. Üstünde kalmak için nasıl Öğrenme Facebook’ta gizlilik ve güvenlik ve performans amaçlı yazılımlar için düzenli kontroller denemelerini hack herhangi gelecekten hesaplarınızı güvende tutmak yardımcı olabilir. 

Facebook hesabınızı hiç hacklediniz mi? Hesabınıza tekrar erişim sağlamak için ne yaptınız? Facebook bilginizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın. 

Yorum Gönderin