Facebook Messenger Odaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zoom’un yeterince alternatifi olmasına rağmen , başka bir grup görüntülü görüşmesi seçeneği (Facebook Messenger Odaları) görüntülü gurp konuşmalarına rakabet katıyor. Sosyal ağ kısa süre önce Messenger uygulaması kullanıcıları için Messenger Odaları adlı yeni bir hizmet sundu . Bu yazıda, Facebook Messenger Odaları ve diğer birçok ilginç ipucunu nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Facebook görüntülü konuşma odaları

Açıkça söylemek gerekirse, Zoom ve Houseparty’nin bir bebeği olsaydı, Messenger Odalarına benzerdi. Facebook Messenger odaları ile ilgili büyüleyici olan şey, katılma sürecinin sorunsuz olmasıdır. Facebook hesabınız yoksa hiçbir şey indirmenize ve hatta bir hesap oluşturmanıza gerek yok.

Facebook Messenger Odaları ne olabileceği konusunda ufak bir fikriniz olabilir. Hadi yolculuğumuza başlayalım. Uzun olacak. Kendinizi hazırlayın.

1. FACEBOOK MESSENGER ODALARI NEDİR

Facebook Messenger Odaları, Messenger uygulaması kullanıcıları için grup görüntülü görüşmeleri seçeneğidir. Resmi olmayan görüşmeler için sanal alanlar olarak düşünün. Bir kişinin müsait olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sadece bağlantıyı paylaşın ve rahatlıkla katılabilir.

Odalar konu odaklı alan olarak da düşünülebilir. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle gündelik görüşmelere ev sahipliği yapabilir veya katılabilirsiniz. Ayrıca, bu alanları doğum günü partisi veya düğün gibi (sanal) kutlamalar için kullanabilirsiniz.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 10

Messenger odalarını anlamak için kitap okuma gibi gerçek hayattan davet amaçlı etkinliklere örnek verelim . İnsanları katılmalarını söylemek için çağırmak zorunda değilsiniz. Yani bir davet yeter. O zaman onların katılmak isteyip istemedikleri kendilerine kalmış. Etkinlik başladığında, daveti olan herkes herhangi bir noktada katılabilir ve herhangi bir kısıtlama olmadan ayrılabilir. Sanal bir dünyada da aynı senaryoyu düşünün ve bu Facebook Messenger odaları nın temelidir.

Biriyle neden görüntülü görüşme yapmamanızı merak ediyor olabilirsiniz? Bir sonraki cevabı bul.

2. FACEBOOK MESSENGER ODALARI VE GÖRÜNTÜLÜ ÇAĞRILAR ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İster grup ister bireysel görüntülü görüşme yapın – Facebook Messenger odaları her ikisini de destekler. O halde odalara ne gerek var? Onlarla konuşmak için mutlaka başkalarını aramanız gereken normal çağrıların aksine, Facebook Messenger odaları için durum böyle değildir.

Odaları açılır video sohbetleri olarak düşünün. Bir grup video görüşmesi devam ederken, davetiyeniz varsa istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Ancak, bu bir Odanın nasıl oluşturulduğuna bağlıdır (daha fazlası aşağıda). Daha ilginç olan şey, bir odaya katılmak için bir Facebook hesabına bile ihtiyacınız olmamasıdır. Rastgele odadan ayrılırsanız zaman kısıtlaması olmayan giriş Messenger odalarının özüdür.

Bununla birlikte, normal görüntülü görüşmelere benzer şekilde, kameranızı kapatabilir ve bir odada ekranı paylaşabilirsiniz.

3. BİR ODAYA KAÇ KİŞİ KATILABİLİR?

Bu yazıyı yazarken, Facebook Messenger Odaları 50 üyeyi destekliyor.

4. ZAMAN SINIRI VAR MI

Hayır. Neyse ki, Facebook herhangi bir zaman sınırlaması koymadı. Böylece, bir odadaki toplantılar süresiz olarak devam edebilir.

5. KİMLER ODA OLUŞTURABİLİR?

Facebook’taki odalar, birden fazla yerden herhangi bir Facebook kullanıcısı tarafından oluşturulabilir. Facebook Messenger odaları etkinlikler içinden bir oda oluşturabilirsiniz . Odalar, Facebook web sitesinden , Messenger web sitesinden ve hem Facebook hem de Messenger’ın mobil uygulamalarından oluşturulabilir.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 15

Bir oda oluşturduğunuzda, insanların girebileceği benzersiz bir bağlantıya sahip bir sanal alan oluşturulur. Bir oda oluşturan kişi odanın gizliliğini kontrol eder. Odayı kilitleyebilir, bir katılımcıyı çıkarabilir, odayı silebilir ve kimlerin katılabileceğini kontrol etme yetkisine sahiptir.

6. KİMLER ODAYA KATILABİLİR VE BİR ODAYA NASIL KATILABİLİRİM

Daha önce de belirtildiği gibi, bir odaya bağlantısı olan (Facebook hesabı olan veya olmayan) herkes katılabilir. İnsanların Facebook uygulamalarına bile ihtiyacı yok. Bir odaya web tarayıcısı aracılığıyla katılabilirler. Sadece isminizi girin ve hazırsınız.

NOT: Herhangi bir odaya katılmak için bir Facebook hesabı gerekmese de, bir oda oluşturmak için hesaba ihtiyacı vardır.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 11

Facebook Messenger Odaları, özellikle yaşlı insanlar olmak üzere teknoloji sahibi olmayan anlayışlı kişilere faydalı olabilir . Bir hesap oluşturmanın veya herhangi bir şeyi indirmenin zorluğunu ortadan kaldırır.  Mark Zuckerberg göre , sadece büyükannesine bir bağlantı göndererek onunla iletişime geçebilirsin.

Facebook’a giriş yapmış olmanız durumunda, bir odaya katılmak odanın gizlilik ayarlarına ve nerede oluşturulduğuna bağlıdır.

Örneğin, Facebook özet akışından bir oda oluşturursanız, görünürlük Facebook arkadaşlarına saklanırsa, özet akışının üzerindeki Odalar bölümünde görünür. Görünürlüğü yalnızca birkaç arkadaş seçmek için değiştirebilirsiniz. Odaya gitmek için arkadaşlarınızın Katıl düğmesine dokunmaları gerekir.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 14

Messenger’dan oluşturulan odalar özeldir ve katılmak için bir bağlantı gereklidir. Bağlantı ayarını ‘Yalnızca Facebook hesabı olan kişiler’ ile sınırlandırabilirsiniz.

 Facebook grup odaları varsayılan olarak guruplara açıktır ve grupta olan tüm üyeler katılabilir. Ayrıca odalar yönetici ve Facebook grupları içinden üyeler tarafından oluşturulabilir. Ancak, bu ayarı kontrol edebilirsiniz.

NOT: Bir odanın bağlantısını arkadaşlarınızla her paylaştığınızda, bunu odanıza katılabilecek daha fazla kişiye iletebilirler. Benzer şekilde, odanın bağlantısı da bir grubun dışındaki kişilerle paylaşılabilir.

Bir odaya katıldığınızda, diğerleri yalnızca adınızı ve profil fotoğrafınızı görebilir (varsa). Bir Facebook hesabına katıldıysanız, diğerleri profilinizi tıklayabilir ve herkese açık olarak görüntülenebilecek her şeyi görebilir .

FACEBOOK’TA BİR KİŞİYİ ENGELLEDİYSENİZ ODALARA NE OLUR?

Bir odaya bağlantısı olan herkes katılabilir, merak ediyor olabilirsiniz – Facebook veya Messenger’da engellediğiniz bir kişi odaya katılırsa ne olur ? Kişi Facebook veya Messenger’da oturum açtıysa, oturum açtığınız bir odaya katılamaz. Benzer şekilde, engellenen kişi herhangi bir odaya katıldıysa, o odaya katılamazsınız. . Ancak, siz veya engellenen kullanıcı Facebook hesapları olmadan katılıyorsa, aynı odalara girebilirsiniz.

8. BİR ODANIN KİLİTLENMESİ NE ANLAMA GELİYOR

Kilitleyerek daha fazla kişinin odanıza katılmasını engelleyebilirsiniz. Artık yalnızca bir odanın içindekiler odaya erişebilecek. Bir oda kilitlendiğinde, bağlantı yoluyla bir odaya katılmaya çalışan insanlar ‘Şu anda katılamıyor’ mesajını görecek.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 1

NOT: Bir oda bir Facebook grubunun içinde oluşturulmuşsa ve kilitliyse, grup yöneticileri yine de gruba katılabilir.

Bir odayı mobil cihazda kilitlemek için odanın arama ekranını yukarı kaydırın. Kilit Odası’nın yanındaki geçişi etkinleştir.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır kılavuzu 2

NOT: Bir odanın kilitlenmesi katılımcıların ayrılmasını engellemez. İstedikleri zaman ayrılabilirler.

9. İSTENMEYEN KATILIMCILAR ENGELLENE BİLİR Mİ?

Evet. Bir odanın kurucusu herhangi bir katılımcıyı atma yetkisine sahiptir. Herhangi bir katılımcı çıkarıldığında oda otomatik olarak kilitlenir. İçerik oluşturucunun başkalarının katılmasına izin vermek için odanın kilidini açması gerekir. Zoombombing gibi sıkıntılardan kaçınmak için Facebook tarafından atılan harika bir adım . Bir katılımcı kendi isteğiyle ayrılırsa geçerli değildir.

Bir katılımcıyı engellemek için uygulamadaki odanın ekranını yukarı kaydırın ve Odayı Yönet’e dokunun. Kişinin adının yanındaki engelle (sil) üzerine dokunun.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 3
Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 4

10. BİR ODADAN ÇIKTIĞINIZDA NE OLUR

Bu, bir içerik oluşturucu veya odanın düzenli bir üyesi olup olmadığınıza bağlıdır. Bir oda katılımcısıysanız, odadan çıkmak için askıya alma düğmesine dokunmanız veya tıklamanız yeterlidir. Oda kilidi açıksa aynı bağlantıyı kullanarak odaya tekrar katılabilirsiniz.

Odanın kurucusu sizseniz, odayı sonlandırma veya odadan çıkma seçeneğiniz vardır. Önceki durumda, oda bağlantısı geçersiz hale gelecek ve hiç kimse buna katılamaz.

Facebook, içerik oluşturucuların bir odadan çıkmaları için farklı seçenekler ekleyerek odaları ilginç hale getirdi. Bunun iki yönü var. İlk olarak, bir oda oluşturursanız ve kimse yoksa, kamera kaynağınızı beklemenize ve boşa harcamanıza gerek yoktur. Odadan çıkabilirsiniz. Ardından, birisi odaya katıldığında bir çağrı alacaksınız. Bir odadan çıkmak için, bir oda oluşturduğunuzda üstteki çarpı simgesini tıklayın. Ayrıl üzerine dokunun.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır kılavuzu 6

Odadan ayrılmanın bir başka yolu, telefon görüşmesi düğmesine basmaktır. Bu odanızı silmez. Oda hala var ve diğer katılımcılar görüşmeye devam edebilir. Değişen tek şey, odanın kilitli olması. Böylece, yeni bir katılımcı katılamaz. İçerik oluşturucu bağlantıyı kullanarak gruba tekrar katılabilir ve kilidini açabilir veya sonlandırabilir.

Benzersiz oda bağlantıları, içerik oluşturucu odayı silene veya sona erene kadar oda devam eder. Yani, tüm katılımcılar odadan ayrılsa bile bağlantılar aktiftir. Bağlantıya sahip olan herkes odaya tekrar katılabilir. Bu, kişinin sizi görebileceği anlamına gelmez. Birisi eski oda bağlantısını tıkladığında bir çağrı alacaksınız. Sadece kabul ettiğinizde sizi görebilir ve duyabilirler.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 9

Bir oda kurucu iseniz, aşağıda gösterildiği gibi odayı her zaman silmeniz önerilir.

11. MESSENGER ODASI NASIL SİLİNİR?

Bir odayı kalıcı olarak silmenin iki yolu vardır. Eski bir odayı silmek istiyorsanız oda bağlantısını tıklayın. Ardından, üstteki çarpı simgesine dokunun ve Odayı bitiri seçin.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 5
Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 7

Canlı bir odayı silmek için odanın arama ekranını kaydırın. Odayı Yönet’e ve ardından Odayı bitire dokunun. Odayı sonlandırmak tüm katılımcıları odadan atacak ve oda bağlantısını devre dışı bırakacaktır.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 3
Facebook haberci odaları nasıl kullanılır kılavuzu 8

BONUS: MESSENGER UYGULAMASINA SAHİP OLMANIN AVANTAJI

İlk olarak, Facebook Messenger uygulaması oda oluşturmanın yollarından birini sağlar. İkinci olarak, uygulamanız varsa videolarınıza filtreler ve efektler ekleyebilirsiniz. Facebook, gelecekte Zoom sanal arka planlarına benzeyen, ilerideki odalar için sürükleyici 360 arka plan ekleme sözü verdi . Bu yazıyı yazarken, videolarınıza yalnızca AR ve yıldırım efektleri ekleyebilirsiniz.

Bir efekt eklemek için video önizleme ekranınızdaki Efektler simgesini tıklayın ve ardından bir filtre seçin.

Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 12
Facebook haberci odaları nasıl kullanılır 13

ODA ALMA ZAMANI

‘Bir oda oluştur’ ifadesi tamamen yeni bir boyut kazandı. Şimdi, aslında sanal bir odaya sahip olabilirsiniz. Şu anda odalar yalnızca Facebook ve Messenger platformlarında kullanılabilmektedir. Yakında, odalar Facebook, Instagram, WhatsApp ve Portal gibi diğer uygulama ve cihazlarla entegre edilecek . Facebook Messenger odaları yeni geldi. Gelecekte nasıl şekilleneceklerini görelim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TeknoViral spami azaltmak için Akismet kullanıyor. Detaylı Bilgi için.