FreeSync vs G-Sync: Monitör Teknolojileri Nedir?

Monitörler arasında karşılaştırarak zaman geçirdiyseniz, “G-Sync” ve “FreeSync” terimleriyle karşılaşmışsınızdır. Daha iyi performans arayan bir oyuncu değilseniz, bu terimler muhtemelen sizin için pek bir şey ifade etmeyecektir.

Ancak terimlerin ne anlama geldiğini ve uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisinin nasıl çalıştığını bilmek, hangi monitörü kullanacağınız konusunda en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Adaptive Sync nedir?

Hem FreeSync hem de G-Sync, uyarlamalı senkronizasyonun her ikisi de. Daha önce bir oyun oynadıysanız ve ekran yırtılma, takılma veya diğer grafik hatalarını yaşadıysanız, deneyimin ne kadar rahatsız edici olabileceğini bilirsiniz. 

Bu hatalar genellikle bir bilgisayarın grafik işleme birimi (GPU) tarafından sağlanan kare hızının ve monitörün yenileme hızının aynı hizada olmaması nedeniyle oluşur. Uyarlanabilir senkronizasyon , monitörün yenileme hızının GPU’nun kare hızıyla eşleştirildiği süreçtir.

Yenileme Hızlarını İzleyin

Görüntü sorunlarının çoğu, yenileme hızları arasındaki eşitsizlik nedeniyle ortaya çıkar. Çoğu modern monitör saniyede yaklaşık 60 kez veya 60 Hz yenilenir. Ancak 75 Hz, 120 Hz, 144 Hz ve hatta 240 Hz monitörler de vardır . Daha yüksek çerçeve hızı sağlayabilen bir grafik kartınız varsa, bu cihazlar daha iyi performans sağlayabilir .

Ekran yırtılması ve diğer grafik sorunları, monitörün yenileme hızı ile GPU tarafından üretilen kare hızı eşleşmediğinde ortaya çıkar. Ekran görüntüsünün üst yarısı alt yarısı ile senkronize olmadığında, yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekran yırtılmasının farkına varabilirsiniz.

Şöyle düşünün: Eski oyunlar genellikle grafik olarak yoğun değildir, bu nedenle GPU’nun kare hızını monitörün yenileme hızıyla eşleştirmek için uyarlamalı senkronizasyon gerekmez.

Öte yandan, daha modern başlıklar üst düzey GPU’ları bile zorlayabilir. Microsoft Flight Simulator buna iyi bir örnektir; Üst düzey bir oyun bilgisayarı bile saniyede 30 ila 45 kare üretmekte zorlanabilir.

Bir oyunun kare hızı bir monitörün yenileme hızından daha yüksek olduğunda, ekran buna ayak uyduramayacağından ekran yırtılır ve takılır. 

FreeSync Vs G-Sync

Hem FreeSync hem de G-Sync, bir görüntünün monitördeki görüntüsünü yumuşatmak için tasarlanmıştır, ancak buna farklı yöntemlerle yaklaşırlar. Her iki teknoloji de donanım düzeyinde farklılık gösterir. İkisi arasındaki temel fark şudur: FreeSync bir AMD teknolojisidir, G-Sync ise bir NVIDIA teknolojisidir. 

Freesync nedir?

FreeSync, AMD grafik kartları tarafından kullanıldığından, NVIDIA kullanıcıları için mevcut bir seçenek değildir. Ayrıca her monitörde mevcut değildir. Yalnızca VESA Adaptive-Sync’i destekleyen ekranlar FreeSync’i kullanabilir. Uyumlu monitörler, görüntüyü doğru şekilde görüntülemek için dahili kartlarının tüm işleme ve işleme işlemlerini gerçekleştirmesine izin verir. FreeSync, hem HDMI hem de DisplayPort üzerinden çalışır. 

Ancak FreeSync markası, uyumlu monitörlere gelişigüzel bir şekilde uygulanmaz. Ekranlar bir dizi katı teste tabi tutulur ve FreeSync markasına hak kazanmak için belirli kriterleri karşılaması gerekir. 

Maliyet açısından, FreeSync uyumlu monitörler, karşılaştırılabilir G-Sync monitörlerinden daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir. Bunun başlıca nedeni, FreeSync’in VESA tarafından oluşturulan açık kaynak standardını kullanmasıdır. 

G-Sync nedir?

G-Sync, NVIDIA’nın FreeSync’e göre uyarlanabilir senkronizasyon alternatifidir. FreeSync, temel olarak açık kaynaklı bir program kullanırken, G-Sync oluşturma ve işleme için özel bir yongaya güveniyor. Bu, biraz daha yüksek bir fiyat etiketi taşıyan G-Sync uyumlu monitörlerle sonuçlanır. Bu sayede, G-Sync’in üstün bir teknoloji olduğuna dair genel bir fikir var – ancak bu tam olarak doğru değil.

Üç ana G-Sync teknolojisi türü vardır: G-Sync , G-Sync Ultimate ve G-Sync Uyumlu . G-Sync standart seçenektir, G-Sync Uyumlu ise daha bütçe dostu bir seçenektir. G-Sync Ultimate, monitörün uygun olması için son derece katı standartları karşılaması gerektiğinden, en pahalı seçimdir.

FreeSync Vs. G-Sync: Hangisi Daha İyi?

FreeSync ve G-Sync arasında seçim yapmak göründüğünden daha karmaşıktır, ancak onu basit bir seçim yapan bir yönü vardır. AMD grafik kartına sahip bir makineniz varsa ve onu değiştirmeyi planlamıyorsanız, FreeSync tek seçeneğinizdir.

Öte yandan, bir NVIDIA grafik kartınız varsa , G-Sync sizin seçiminizdir. Sıfırdan bir makine yapıyorsanız, daha fazla değişken devreye girer.

Daha düşük çözünürlüklerde, iki teknoloji arasındaki performans farkını fark etmek daha zordur. 1080p ve 60Hz’de bir fark görebilirsiniz, ancak genellikle küçüktür ve ekstra maliyete değmez. Daha yüksek performansı zorlamayı planlıyorsanız ancak yapabildiğiniz yerde tasarruf etmek istiyorsanız, FreeSync cüzdanda daha dostudur.

Özellikle 4K ve HDR ile mutlak en yüksek performansı hedefliyorsanız, G-Sync’i seçin. FreeSync mükemmel derecede yeterli ve çoğu durumda oldukça iyi performans gösterirken, G-Sync daha yüksek performans seviyelerinde üstündür. 

G-Sync Ultimate seviyesi, her fırsatta Freesync’ten daha iyi performans gösterir ve NVIDIA, GPU’lar açısından mevcut pazar lideridir. Grafikler deneyiminizi etkiliyor veya bozuyorsa, G-Sync’e bağlı kalın. 

Yorum Gönderin