GoPro Webcam Olarak Kullanma – Nasıl Yapılır


GoPro  HERO 8 Black aksiyon kamera şirketi şimdiye kadar geliştirdiği en rafine ürünlerinden biridir. Bu, birçok nesil aksiyon kamerası üzerinden öğrenilen derslerin bir sonucudur. 

Artık 4K çözünürlük, yüksek kare hızları, çoklu en boy oranları ve doğrudan WiFi akışı gibi özellikler sunan çok yönlü bir kamera . Ancak GoPro, HERO 8’e yeni HERO 9 Black kamerasının lansmanında da mevcut olan yeni özellikler eklemeye devam etti . 

Bu iki kameranın paylaştığı çok ilginç bir özellik, kablolu bir web kamerası işlevidir. Doğru, son teknoloji GoPro kameralarınızı Windows veya macOS’ta bir web kamerası olarak kullanabilirsiniz! Bilmeniz gerekenlerin üzerinden geçelim.

GoPro’yu Neden Webcam Olarak Kullanmalı?

Neden normal bir web kamerası kullanmıyorsunuz? Sadece dizüstü bilgisayarınızda yerleşik olan web kamerasını veya normal bir ucuz USB web kamerasını kullanmakta yanlış bir şey yoktur. Yani, video çıktılarının kalitesinden memnunsanız. Üst düzey dizüstü bilgisayarlar bile yalnızca küçük iğne deliği lensleriyle 720p web kamerası sunar. Uygun 1080p HD USB web kameraları da oldukça pahalıdır! Bunları yalnızca tek bir amaç için kullanabileceğinizi düşünürsek.

Zaten bir GoPro Hero 8 veya daha yenisine sahipseniz, yüksek kaliteli bir web kamerasına daha fazla para harcamanıza gerek yoktur. Artık olağanüstü video kalitesine sahip tam bir HD kameranız da var. Ancak bir GoPro’nun iyi bir web kamerası yapmasının başka birçok nedeni vardır. 

Örneğin, kameranızı dilediğiniz gibi konumlandırmak için mevcut birçok GoPro montaj çözümünden yararlanabilirsiniz. Ayrıca , uygun profesyonel kurulumlara olanak tanıyan, desteklenen herhangi bir uzunluktaki USB C kablosunu da kullanabilirsiniz . 

GoPro HERO’yu Webcam Olarak Kullanmak İçin İhtiyacınız Olanlar

HERO 8’den daha eski GoPro kameraları web kamerası olarak kullanmak teknik olarak mümkündür, ancak yalnızca birkaç pahalı üçüncü taraf aksesuar satın almaya istekli iseniz. HERO 8 ve 9 artık web kamerası işlevini kameranın yerel bir özelliği olarak destekliyor. Bunu kullanmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • GoPro Hero 8 veya 9 Black
 • Fotoğraf makinesine yüklenmiş en son aygıt yazılımı
 • Bilgisayarınıza bağlantı için uygun bir USB C kablosu
 • İşletim sisteminiz için GoPro web kamerası yardımcı programı

Bu kadar! Teknik talimatlara geçelim.

GoPro HERO’yu Windows’ta Web Kamerası Olarak Ayarlama

Bir Windows kullanıcısı olarak daha ileri gitmeden önce, Windows için GoPro web kamerası yardımcı programının hala beta yazılımı olduğunu bilmeniz gerekir. Henüz macOS sürümü kadar kararlı veya uyumlu olmayabilir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Öncelikle Windows GoPro web kamerası yardımcı programını buradan indirin ve kurun.
 2. Sihirbaz basittir, istemediğiniz sürece herhangi bir seçeneği değiştirmeniz gerekmez.
 3. Bir sanal ağ adaptörü kurulumunu onaylamanız gerekecek
 4. Son olarak, işlemi sonlandırmak için bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekecektir.

Windows’a geri döndükten sonra, bildirim tepsisinde yeni bir web kamerası simgesi göreceksiniz.

GoPro’nuzu açın ve bilgisayara bağlayın. Simge şimdi küçük bir mavi ışık göstermelidir. Bu, kameranın bağlı ve çalışıyor olduğu anlamına gelir. Artık bunu Skype veya Teams gibi uygulamalarda bir web kamerası seçeneği olarak seçebilirsiniz.

MacOS’ta GoPro HERO 8 ve 9’u Web Kamerası Olarak Ayarlama

MacOS GoPro web kamerası yardımcı programı zaten nihai ve kararlı bir yazılımdır. Bu yüzden neredeyse tüm kullanıcılar bununla sorun yaşamamalı. Kurulumu adım adım inceleyelim.

 1. Öncelikle, macOS GoPro web kamerası yardımcı programını buradan indirin ve kurun.
 2. Sihirbaz basittir, istemediğiniz sürece herhangi bir seçeneği değiştirmeniz gerekmez.
 3. TouchID veya yönetici parolanızı sağlamanız gerekir .
 4. Son olarak, işlemi tamamlamak için Mac’inizi yeniden başlatmanız gerekecek.

MacOS’ta tekrar oturum açtığınızda, bildirim alanında bu GoPro web kamerası simgesini görmelisiniz. Bu, kameranın çalışması için durum göstergesi olacaktır.

Şimdi yapmanız gereken tek şey kameranızı açmak, bir USB C kablosuyla bilgisayara bağlamak ve uygulama simgesinde mavi bir gösterge ışığının görünüp görünmediğini kontrol etmektir. Varsa, GoPro’nuz web kamerası modundadır! Akış veya kayıt sırasında bu ışık kırmızıya döner. 

Artık GoPro’ya Skype veya Microsoft Teams gibi uygulamalarda harici bir web kamerası seçeneği olarak sahip olmalısınız!

Önemli Web Kamerası Uygulaması İşlevleri

İster Windows ister macOS’ta, web kamerası uygulaması simgesine sağ tıklarsanız bazı önemli özelliklere erişebilirsiniz:

 • “Dijital Lens” geniş, dar ve doğrusal görüş alanları arasında geçiş yapmanızı sağlar.
 • “Önizlemeyi Göster”, kamera görünümünün neye benzediğini gösteren bir pencere açar.
 • Şu anda yalnızca macOS sürümü çözünürlük değiştirmeye izin veriyor gibi görünüyor.

Bu, bu noktada olması gerekenden daha karmaşık olmayan web kamerası uygulamasıyla ilgili.

Mükemmel Değil

Bu yeni işlevin harika olduğunu düşünsek de, hala iyileştirilmesini istediğimiz bazı şeyler ve dikkat edilmesi gereken birkaç hata var. 

Her şeyden önce, hem Heros 8 hem de 9 canlı akışı desteklemesine rağmen, kablosuz web kamerası işlevi yoktur. Özellikle kameranın pil kapağı kapalı olarak çalışmasına izin vereceği için bunun katil bir özellik olacağını düşünüyoruz. Sualtı veya zorlu koşullarda çekim yapmaya izin verir.

Ayrıca GoPro’da web kamerası modunun pil olmadan çalışmasını sağlayamadık. Bunun normal bir davranış olup olmadığı belli değil, ancak ihtiyacınız olduğunda web kamerası olarak kullanamamaktansa GoPro pilinizi elinizin altında tutmak en iyisidir.

Ne yazık ki, 4K video kalitesi için de bir seçenek yok. Fantastik optikler ve tam 1080p görüntü hala tipik web kamerasından çok daha iyi olsa da, bu kameraların sahip olduğu 4K kalitesini sunmamak utanç verici görünüyor. GoPro’nun gelecekte daha yüksek çözünürlükleri mümkün kılacağını umuyoruz.

GoPro Web Kameranızdan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Son İpuçları

GoPro’yu harici bir web kamerası olarak kullanmak size bir dizi ilginç fırsat sunar. Testlerimizde USB 2.0 C-C kablo kullandık ve 1080p görüntüyü bilgisayara taşırken herhangi bir sorun yaşamadık. USB 2.0 Type-C kabloları 4 metreye kadar uzunlukta olabilir. Bunu Oculus Quest’ten 3 metrelik bir USB-C kablosuyla test ettik ve hiçbir sorun olmadı.

Bu kadar uzun bir kabloyla kamerayı her yere etkili bir şekilde yerleştirebilirsiniz. GoPro Jaws esnek kelepçeyi her zaman en çok yönlü çözüm olarak öneriyoruz , ancak GoPro’nuzu bir tripoda veya başka bir uyumlu montaj aparatına yerleştirebilirsiniz. Fiziksel sunumlar, eğitim gösterileri ve daha geniş bir görüş, hareketli bir kamera ve alan gerektiren diğer akış türlerini yapmayı kolaylaştırır.

Denemek için zaman ayırın ve GoPro’nuzu web kamerası olarak kullanmanın standart USB web kameralarına harika bir alternatif olduğunu göreceksiniz. Mutlu akışlar!

Tek Yanıt

 1. ufuk Kasım 26, 2020

Yorum Gönderin