Instagram Hikayeleri (Story ) Nedir? Nasıl Kullanılır

Instagram’ın Hikayeleri, Snapchat Hikayelerine benzer. Facebook’un sahip olduğu sosyal medya platformu, başlangıçta fotoğrafların yayınlandığı ve arkadaşlarınızla paylaşılacağı bir yer olarak başladı. Yıllar geçtikçe platform muazzam bir şekilde büyüdü, etkileyiciler, arkadaşlar ve işletmelerin hepsi Instagram’ın sunduğu birçok özelliğe katıldı.

Platformda yeniyseniz veya Instagram Hikayeleri hakkında belirli bilgiler arıyorsanız endişelenmeyin. Size Güzel bir haberimiz. Bu makalede, Hikayelerin nasıl çalıştığını, nasıl yayınlanacağını ve daha fazlasını açıklayacağız!

Hızlıca Başlığa git

Instagram Hikayeleri Her Yönü İle Açıklandı

Muhtemelen Instagram yayınınızın üst kısmında çeşitli Instagram arkadaşlarının küçük profil simgelerini fark etmişsinizdir. Bu, başkalarının yayınladığı hikayeleri göreceğiniz yerdir, ancak süreleri dolduğu için bunları hızlıca görüntüleyebilirsiniz!

Instagram’da birini takip ettiğinizde, yayınladıkları herhangi bir hikaye Instagram yayınınızın en üstünde görünecektir.

Birinin Hikayesini izlediğinizde uyarılırsınız: hesabınızın hikayeyi görüntülediğini görebilirler. Alt kısımdaki Hikaye ve Göz sembolüne tıklandığında, hikayenin posteri hikayesine tıklayan her bireyin profilini görebilir. Kaç kez izlediğinizi göstermeyecek, ancak en az bir kez izlediğinizi bilecekler.

Instagram Hikayeleri, oldukça özelleştirilebilir ve Snapchat’taki Snaps’a çok benzeyen 15 saniyelik kısa video kliplerdir. En sevdiğiniz içeriği kaydedin, çıkartmalar ve metin ekleyin, ardından doğrudan Instagram yayınınıza gönderin. Ne yazık ki bu hikayeler kalıcı değil. Onları aşağıda daha fazla bahsedeceğimiz bir Önemli Noktaya dönüştürmediğiniz sürece yalnızca yirmi dört saat dayanırlar.

Instagram Hikayesi Nasıl Oluşturulur

Hikayeler, gün boyunca rastgele olaylar gerçekleşirken, bir hevesle fotoğraf ve video göndermenize olanak tanır. Instagram’da Hikayeler modundan şu şekilde yararlanabilirsiniz:

Üstteki ‘+’ simgesine dokunun

Instagram uygulamasının sol üst köşesindeki artı (+) simgesine dokunun.  

Instagram Hikayesi

Şimdi kamera ekranında olacaksınız. Mobil cihazınızda öne bakan veya arkaya bakan kamerayı kullanabilirsiniz.

Kayıt düğmesini basılı tutun

Bir resim çekmek ve bunu Instagram Hikayelerinize eklemek için ekranınızın altındaki beyaz yuvarlak düğmeye dokunun.  

Instagram resmi veya Video

Veya hikayenize eklemek üzere bir Instagram videosu kaydetmek için, beğeninize göre bir video çekene kadar aynı beyaz yuvarlak düğmeyi basılı tutun.

Hedef kitlenizi seçmek için ‘Gönder’e dokunun

Bir gruba veya bir kişiye göndermeyi seçebilir veya hikayenizi akışınızda yayınlayabilirsiniz.

‘Gönder’e dokunun

Hikayelerinizi Özelleştirme

Instagram Hikayeniz ile yapabileceğiniz birçok şey var. Unutmayın, içeriği bir kez yayınladıktan sonra onu değiştirme seçeneğiniz yoktur, bu nedenle göndermeden önce mükemmel olduğundan emin olun.

Yazı ekle

Instagram Hikayelerinizin resmine veya videonuza metin eklemek için:

Mobil cihazınızın ekranının sağ üst köşesindeki “Aa” simgesine dokunun. (Not: Bu resme bir filtre eklenmiştir – buna bir dakika içinde ulaşacağız.)                                               

Instagram Hikaye metni

Ardından, istediğiniz metni ekleyin ve uygun şekilde konumlandırın.

Gerekirse, parmaklarınızla mobil cihazınızın ekranında içeri veya dışarı doğru sıkıştırarak metni yeniden boyutlandırın.                                 

Instagram hikaye metni

Fotoğrafınız veya videonuz üzerine yazmak için renkli metin kullanmak istiyorsanız, önceki adımda “Aa” nın hemen solunda, çizgi çizen bir işaretçi gibi görünen simgeye dokunun.

Normal uçlu bir işaretleyici, geniş uçlu bir işaretleyici veya yanardöner bir işaretleyici kullanabilirsiniz. Metninizin rengini seçmek için renk paleti, mobil cihazınızın ekranının alt kısmında bulunur.                                                                                      

Instagram renk boyutu

Ekranınızın sol alt köşesinde bir gösterge, işaretçi ucunuzun boyutunu ayarlamanıza olanak tanır.                                                                                                                                               

İşaretçi boyutu

Filtrelerinizi Değiştirme

Ekranınızda sağa kaydırarak, Instagram hikayenize göndermeden önce fotoğrafınız veya videonuzdaki filtre ayarlarını değiştirebilirsiniz.  

Hikayenize Çıkartmalar Ekleyin

Çıkartmalar genellikle gönderinizdeki mesajınızın kalitesini artıran veya daha eğlenceli hale getiren komik animasyon karakterlerdir. Tabii ki onlar da bir açıklama yapabilirler! Hikayenize çıkartma eklemek için üst kısımdaki köpek kulaklı yapışkan nota tıklayın.

Filtreler Ekleyin

Filtreler sizi daha genç gösterebilir, size komik köpek kulakları verebilir ve hatta Hikayenize havai fişek ekleyebilir. Hikayenizi daha da eğlenceli ve eğlenceli hale getirmek için kayıt yaparken filtre seçeneklerinizde gezinmek için üstteki Emoji + simgesine dokunun. Hatta bazıları sesini bile değiştirebilir!

Hikayenizi Telefonunuza Kaydedin

Fotoğrafınızı veya videonuzu kaydetmek istiyorsanız, cihazınıza indirmek için sağ alt köşedeki sembole (yatay çizgiyi aşağı doğru gösteren bir ok gibi görünen) dokunun.

Hikayenizi Silin

Alternatif olarak, kendi Instagram hikayenizi izlerken, mobil ekranınızın sağ alt köşesindeki üç küçük noktaya dokunarak resmi veya videoyu kaydetme seçeneğine sahip olursunuz. Bu ayrıca size fotoğrafı veya videoyu silme, gönderi olarak paylaşma veya Hikayeler ayarlarınıza gitme seçeneği sunar.                          

Ayrıca Hikayeleri kullanmanın, en iyi arkadaşlarınızın altyazıları üzerinde çalışmak için harika bir fırsat olduğunu da belirtmek isteriz !

Instagram’ın Hikayesinde Öne Çıkanlar

Story Highlights, kalıcı bir Story çözümüdür. 24 saat sonra sona ermek yerine, Öne Çıkanlar siz onları silene kadar profil sayfanızda kalacaktır. Önemli Noktaları burada yayınlama ve özelleştirme hakkında çok daha fazla bilgiye sahibiz, ancak başlamanız için kısa bir öğretici burada.

Hikayenizi Yayınlayın

Hikayenize geri dönün ve “Vurgula” ya dokunun

Kapağınızı seçmek ve yayınlamak için adımları izleyin. Hepsi tamam! Artık Hikayeniz profilinizde ‘Profili Düzenle’ düğmesinin hemen altında yayınlanıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Hikayeleri ile ilgili bazı soruların birkaç cevabı burada.

Boomerang nedir?

Instagram, kullanıcılara Hikayelerinin iki versiyonunu yapma seçeneği sunar. Video veya “Boomerang” gibi oynayan “Normal” bir format seçebilirsiniz. Boomerang, bir GIF’e biraz benzeyen döngüsel bir videodur.

Bir Boomerang oluşturmak için, kayda başlamadan önce Boomerang seçeneğine dokunun. İçeriğinizi yakalayın, çıkartmalarınızı ve metninizi ekleyin, ardından normalde yaptığınız gibi yayınlayın.

Hikayelerimi sonsuza kadar saklayabileceğim bir yol var mı?

Instagram Öne Çıkanlar dışında Hikayelerinizi Instagram Arşivlerinize de ekleyebilirsiniz. Hikayenizi normalde yaptığınız gibi gönderin, üç noktayı tıklayın ve Hikayeyi Arşiv klasörünüze ekleyin.

İçeriğe daha sonraki bir tarihte Profil sayfanızdaki Ayarlar simgesine ve “Arşivle” ye dokunarak erişebilirsiniz.

Yorum Gönderin