iOS 14: iPhone Ana Ekranını Nasıl Düzenlenir

iOS 14 - Ana Ekranı Özelleştir

İPhone’un Ana ekranını yıllarca büyük ölçüde aynı tuttuktan sonra, Apple nihayet iOS 14 ileçalışma şeklini değiştirdi. Artık sıkıcı görünen tek tip olan ekranı kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, Ana ekranda dağınıklığa neredeyse hiç kullanmadığınız uygulamalara da katlanmak zorunda değilsiniz.

Tüm bunları mümkün kılan üç önemli değişiklik var: Ana ekrana ekleyebileceğiniz yeniden tasarlanmış ve yeniden boyutlandırılabilir widget’lar, yüklü tüm uygulamalar için tek noktadan hedef olarak işlev gören bir Uygulama Kitaplığı ve tüm Ana Ekranı gizleme yeteneği olan ekran sayfaları.

Hadi derin bir dalış yapalım ve iPhone’unuzun Ana ekranını özelleştirmek için tüm bu özellikleri nasıl kullanabileceğinize bakalım.

iOS 14 Genel Beta’yı yükleyerek iPhone’unuzun Ana ekranını özelleştirmeye hemen başlayabilirsiniz. 

iPhone Ana Ekran Widget Nasıl Eklenir ve Düzenlenir

iOS 14 - Ana Ekran Önizlemesi

İOS 14’te widget’lar, yalnızca öncekinden daha az saydam değil, aynı zamanda ayrıntılı olarak daha zengin hale getiren eksiksiz bir görsel tasarım aldı. Dahası, şimdi her biri farklı ayrıntı seviyelerinde üç farklı boyutta (küçük, orta ve büyük) geliyorlar. Örneğin, daha küçük boyutlu Hava Durumu widget’ında yalnızca geçerli sıcaklık ve yağış görüntülenirken, orta ve büyük boyutlu widget’lar sırasıyla günlük ve haftalık hava tahminlerini gösterir.

Ancak, widget’ların şu anda spor yaptığı belki de en büyük ve en önemli ‘yetenek’, doğrudan Ana ekran içinde çalışma kapasiteleri. Başka bir deyişle, widget’lara iPhone’unuzdaki herhangi bir Ana ekran sayfasına kolayca yerleştirebilirsiniz, ve bilgilere bu widget’ler araçılığı ile kolaylıkla erişiyoruz.

Widget Ekle

iOS 14, iPhone’unuzun Ana ekranına widget eklemeyi son derece kolaylaştırır.

Adım 1: Uygulamalarınızı sallamaya başlamak için Ana ekrandaki boş bir alana uzun süre basarak başlayın – artık bunu yapmak için uygulama simgelerine uzun süre basmanız gerekmez, bu da kendi başına önemli bir gelişmedir.

iOS 14 - Widget Ekle

Adım 2: Ekranın sol üst köşesindeki Ekle simgesine (+) dokunun.

iOS 14 - Widget Sayfası

Adım 3: Bu widget sayfasını getirmelidir. Sayfanın üst kısmında farklı boyutlarda rastgele bir widget seçimi göreceksiniz – Ana ekran widget’larının tam listesine erişmek için tamamen aşağı kaydırın. Alternatif olarak, herhangi bir widget’ı hızlıca filtrelemek için Widget’ları Ara alanını kullanabilirsiniz.

4. Adım: Eklemek istediğiniz widget’a dokunun. Ardından, kullanılabilir widget boyutu arasında seçim yapın – küçük, orta veya büyük. Bazı pencere öğeleri, aynı türde farklı bilgi türlerini görüntüleyen iki veya daha fazla pencere aracını da kullanabilir. Örneğin, daha küçük Notes widget’ı tek bir not veya tek bir klasör görüntüleyebilir.

Her küçük boyutlu widget, Ana ekranda dört uygulama simgesinin boşluğunu gerektirirken, orta ve büyük boyutlu widget’lar sırasıyla sekiz ve on altı simgenin boşluğunu gerektirir. Değiştirilen uygulamalar simgeleri otomatik olarak bitişikteki Ana ekran sayfasına aktarılacaktır.

iOS 14 - Widget Ekle

5. Adım: Seçiminizi yaptıktan sonra, Ana ekrana eklemek için Widget Ekle’ye dokunun veya widget önizlemesini sayfa dışına sürükleyin.

iOS 14 - Widget'ı Taşı

Adım 6: Daha sonra ekranın etrafında hareket edebilirsiniz ve uygulama simgeleri otomatik olarak yoldan çekilmelidir. Widget’ları diğer Ana ekran sayfalarına da taşıyabilirsiniz.

Adım 7: Eklemek istediğiniz diğer widget’lar için tekrarlayın ve ardından Bitti öğesine dokunun.

Daha sonra herhangi bir ayar yapmak isterseniz, Giriş ekranını sallayarak başlayın ve ardından uygulama simgelerini ve widget’larını istediğiniz yere sürükleyin.

Smart Stack’i Ekleme

iOS 14 - Akıllı Yığın

Her zamanki widget’lara ek olarak, Smart Stack’i Ana ekrana da ekleyebilirsiniz. Akıllı Yığın, kullanım şekillerine bağlı olarak otomatik olarak dönecek bir widget koleksiyonudur.

Örneğin, geçmişte o sırada Müzik uygulamasını açmayı alışkanlık haline getirdiyseniz Akıllı Yığın, günün belirli bir saatinde Müzik widget’ını üstte gösterecektir. İstediğiniz herhangi bir widget’a erişmek için yığını yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz.

Adım 1: Akıllı Yığın eklemek için, widget sayfasını açarak başlayın.

iOS 14 - Akıllı Yığın Ekle

Adım 2: Sayfanın üstünde Akıllı Yığın görmelisiniz. Dokunun.

Adım 3: Kullanılabilir bir boyut seçin ve ardından Widget Ekle’ye dokunun. Ardından, tıpkı diğer widget’lar gibi Ana ekranda hareket ettirebilirsiniz.

Akıllı Yığın, yığını otomatik olarak döndürme yeteneğinin yanı sıra, çok fazla ekran gayrimenkulünden ödün vermeden birden fazla widget’a erişmek için en iyi yolu sağlar.

Yığın Pencere Öğeleri

iOS 14, widget’ları istiflemenizi ve kendi Akıllı Yığınlarınızı oluşturmanızı sağlar. Bunu, aynı boyuta sahip oldukları sürece Ana ekrana zaten eklediğiniz widget’larla yapabilirsiniz.

1. Adım: iPhone’unuzun Ana ekranını jigggle yaparak başlayın.

iOS 14 - Yığınlama Widget'ları

Adım 2: Bir widget’ı benzer boyuttaki başka bir widget’ın üzerine sürükleyin ve bırakın. Yığılmalılar.

Adım 3: Yığına eklemek istediğiniz diğer widget’lar için tekrarlayın.

Alternatif olarak, widget’ları ilk olarak Ana ekrana eklerken yığınlamaya başlayabilirsiniz; widget’ları widget’lardan doğrudan Ana ekrandaki diğer widget’ların üzerine sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Yığınları Düzenle

Hem Akıllı Yığını hem de kendi widget yığınlarınızı kolayca düzenleyebilirsiniz.

iOS 14 - Yığınları Düzenle

Adım 1: Yığına uzun basın ve ardından Yığını Düzenle’ye dokunun.

iOS 14 - Yığınları Düzenle

Adım 2: Daha sonra widget’ların sırasını değiştirebilir veya artık yığın içinde saklamak istemediklerinizi kaldırabilirsiniz (sola kaydırın ve Sil’e dokunun).

Ayrıca, Akıllı Döndür’ün yanındaki düğmeyi kapatarak widget yığınlarındaki ‘Akıllı’ işlevini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, istediğiniz widget’a erişmek için bir yığını elle kaydırmanız gerektiği anlamına gelir.

Adım 3: Yığını düzenlemeyi tamamlamak için ekranın sağ üst köşesindeki ‘x’ simgesine dokunun.

Widget’ları Sil

Ana ekranda tutmak istemediğiniz widget’ları veya widget yığınlarını hızlı bir şekilde silebilirsiniz.

Adım 1: Widget veya widget yığınına uzun basın.

iOS 14 - Widget'ı Kaldır

Adım 2: Görünen menüde, Widget’ı Kaldır veya Yığını Kaldır’a dokunun.

3. Adım: Onaylamak için Kaldır’a dokunun.

Alternatif olarak, Giriş ekranını jigggle yapmaya başlayın ve ardından herhangi bir widget’ın üstündeki Kaldır simgesine dokunun.

Bugün Görünümü

Widget’ları Bugün Görünümü’nde Ana ekranda yaptığınız gibi ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz – Bugün Görünümü’nü sallayın, widgetlar sayfasına erişin, bir widget boyutu seçin ve eklemeye başlayın. Widget’ları Bugün Görünümü’nden ve isterseniz Ana ekrana sürükleyebilirsiniz.

Bugün Görünümünde tanıdık Düzenleme seçeneği de vardır – iOS 14’te henüz yeni pencere öğesi tasarım konseptini desteklemeyen üçüncü taraf pencere öğelerini eklemenizi sağlar. Ancak bu pencere öğelerini Ana ekrana sürükleyemezsiniz.

İPhone’da Uygulama Kitaplığı ile Uygulamaları Yönetme

Uygulama Kütüphanesi, iOS 14’te, Ana ekranda bulunan uygulamalar üzerinde kapsamlı kontrol sağlayan harika bir ektir. Son Ana ekran sayfasından sağa kaydırarak erişebilirsiniz.

iOS 14 - Uygulama Kitaplığı Önizlemesi

Uygulama Kitaplığı, iPhone’unuza yüklediğiniz, önceden belirlenmiş kategoriler halinde – Verimlilik, Sosyal, Yaratıcılık, vb. – Gruplandırdığınız tüm uygulamaları sunar.

İlgili simgelere dokunarak uygulamaları başlatabilir veya istediğiniz uygulamayı seçmek için grupları (beşten fazla uygulama içeriyorsa) genişletebilirsiniz. Ayrıca, ekranı aşağı kaydırarak Uygulama Kitaplığını bir listeye dönüştürebilir, böylece açmak veya yönetmek istediğiniz uygulamaları bulmayı ve bulmayı daha da kolay hale getirebilirsiniz. Ancak kendi kategorilerinizi ekleyemez veya uygulamaları gruplar arasında taşıyamazsınız.

Bununla birlikte, Uygulama Kitaplığı’nın dahil edilmesi, Ana ekranda yer almak istemediğiniz uygulamaları gizlemek için mükemmel araçlar sağlar.

Uygulamaları Gizle

iOS 14, Ana ekran sayfalarındaki herhangi bir uygulama simgesini silmenize veya bir klasöre koymadan kolayca gizlemenize olanak tanır.

1. Adım: Bir uygulama simgesine uzun basın.

iOS 14 - Uygulamayı Gizle

2. Adım: Uygulamayı Kaldır’a dokunun.

iOS 14 - Uygulamayı Gizle

Adım 3: Onaylamanız istendiğinde Ana Ekrandan Kaldır öğesine dokunun.

Bu, uygulamayı görünümden gizlemelidir, ancak Uygulama Kitaplığı’na gidebilir ve istediğiniz zaman arayabilir ve erişebilirsiniz.

Uygulamaları Göster

Önceden gizlenmiş bir uygulamayı Ana ekrana geri getirebilirsiniz.

1. Adım: Uygulama Kitaplığı’ndaki uygulama simgesine uzun basın.

iOS 14 - Uygulamayı Göster

Adım 2: Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.

3. Adım: Uygulama Kitaplığından çıkın ve uygulamayı Ana ekranda görmeniz gerekir.

Uygulama Kitaplığına Yükle

App Store’dan yüklediğiniz uygulamaları Ana ekran yerine doğrudan Uygulama Kitaplığı’na da ekleyebilirsiniz.

1. Adım : iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2: Ana Ekran’a dokunun.

iOS 14 - Uygulama Kitaplığına Yükle

3. Adım: Yeni Uygulama İndirmelerini Yalnızca Uygulama Kitaplığı olarak ayarlayın.

Uygulama Kitaplığına uygulama yüklemeye rağmen, Ana Ekrana Ekle’ye uzun süre bas menü seçeneğini kullanarak bunları her zaman Ana ekrandan kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

İPhone’da Ana Ekran Sayfalarını Düzenleme

iOS 14, iPhone’da tüm Ana ekran sayfalarını gizlemek için araçlar sağlar ve böylece kayıt zamanında karmaşık bir Ana ekranı hızlı bir şekilde kontrol altına almanıza yardımcı olur. Uygulama Kitaplığı’nın varlığı nedeniyle, ilgili simgeler gizli Ana ekran sayfalarında olsa bile uygulamalarınıza her zaman erişebilirsiniz.

iOS 14 - Ana Ekran Sayfalarını Düzenle

Örneğin, bir Ana ekran slaydına önemli uygulamalar ve widget’lar ekleyebilir ve ardından diğer sayfaları gizleyebilirsiniz. Bu, Uygulama Kitaplığını yalnızca bir kaydırma hareketiyle uzaklaştırır.

Bu durumda, yalnızca sıfır dağınıklığa sahip kompakt bir Ana ekranınız değil, aynı zamanda Uygulama Kitaplığı aracılığıyla herhangi bir uygulamaya kolayca erişebilirsiniz.

Sayfaları Gizle

İPhone’unuzdaki Sayfaları Düzenle ekranına erişin; Ana sayfaları gizlemeye hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Adım 1: iPhone’un Ana ekranını sallayarak başlayın.

iOS 14 - Sayfa Düzenle'yi Göster

Adım 2: İPhone’unuzdaki Ana ekran sayfalarının sayısını geçiren nokta şeridine (bağlantı istasyonunun hemen üzerinde) dokunarak izleyin.

iOS 14 - Sayfaları Gizle

Adım 3: Görüntülenen Sayfaları Düzenle ekranında, ilgili Ana ekran sayfasını gizlemek için her bir sayfa önizlemesinin altındaki dairelerin işaretini kaldırın.

Herhangi bir Giriş ekranı sayfasını (ilk sayfa dahil) gizleyebilirsiniz, ancak en az bir sayfayı görünür tutmalısınız. Bugün Görünümü’nü veya Uygulama Kitaplığı’nı da gizleyemezsiniz.

Sayfaları Göster

Ana ekran sayfalarını kolayca gösterebilirsiniz.

Adım 1: Ana ekranı sallayın.

Adım 2: Bağlantı biriminin üzerindeki nokta şeridine dokunun.

3. Adım: Sayfayı tekrar Ana ekrana yerleştirmek için ilgili sayfa önizlemesinin altındaki daireyi kontrol edin.

iOS 14 – Özelleştirmeye Başla

İPhone’un Ana ekranı yıllarca durdu, ancak iOS 14 ile Apple işleri düzeltmek üzere. Bir bakışta birçok bilgiyi ortaya çıkaran widget’lar eklemek, Uygulama Kitaplığı ile kullanılmayan uygulamaları yönetmek ve zorunlu olmayan Ana ekran sayfalarını gizlemek, genel iPhone deneyimini kesinlikle geliştirmelidir.

Bir dezavantaj varsa, Ana ekran widget’larında etkileşimli öğeler yoktur . Yalnızca, ilgili uygulamalardaki belirli bölümler için kısayol görevi gören salt okunur bilgiler içerirler ve hepsi bu kadar. Ancak bunun iPhone için yeni bir gelişme olduğu düşünüldüğünde, bu sınırlamaların beklenmesi gerekiyor ve widget’ların zaman içinde nasıl geliştiğini görmek ilginç olmalı. Uygulama Kitaplığı ayrıca, kullanıcıların kategorileri arasında hareket etmesine izin vermelidir, çünkü bunları çok yanlış kategorize eder.

Bununla birlikte, iPhone’unuzun Ana ekranını özelleştirme konusunda büyük ölçüde acısız bir deneyiminiz olması gerektiğini söyledi. Yukarıda belirtilen özellikler iOS 14 betalarında zaten bir cazibe gibi çalışıyor, bu nedenle kararlı sürüm bu sonbaharda bir kez daha iyi olmasını bekleyin. Dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var.

Yorum Yap