iOS 14 te En Eeyecan Verici 12 Yeni özellik

Apple , iOS 14’ü ve tüm yeni özelliklerini dünyaya tanıtan, iOS’un en yeni sürümünü resmen tanıttığından beri uzun zaman geçmedi . Öyleyse dört gözle beklemeye değer olan şeyleri gözden geçirelim.

iOS 14, evye ile birlikte akla gelebilecek her yeni özelliği dahil etmekle ilgili değil. Bazı alanlarda bir inceliktir, ancak Apple, her şeyden önce karışıma biraz yeni malzemeler ekliyor. Yani değişiklikleri içerir Mesajları değişir, widget kullanılabilirliği genişleyen, Siri , ve daha fazlası.

Öyleyse girelim. İşte iOS 14’e gelen en heyecan verici yeni 12 özellik.

ilgili : Peki hangi cihazlar ios 14 uyumlu?

widget’lar

Widget’lar. Apple bu fikre tam bir yabancı değil, ancak uygulama söz konusu olduğunda Android ve hatta Microsoft’un geçersiz Windows Phone / Mobile’ına kıyasla şirket geleneksel olarak oldukça farklı bir şekilde oynadı. Ancak burada 2020’deyiz ve widget’lar iOS 14 ile yeni bir yaşam dalgası yaşıyor. Kullanıcılar sevdikleri uygulamalar için farklı boyutlardaki widget’ları seçebilecek, Ana ekranlarının etrafında hareket ettirebilecek ve sadece bir bakışta bol miktarda bilgi alabilecek .

Apple ayrıca “Akıllı Yığın” widget’larını da içeriyor. Bunlar, en çok kullandığınız uygulamalar ve hatta günün saati dahil olmak üzere farklı değişkenlere göre değişecektir. Dolayısıyla, bu Akıllı Yığın’da görünen şey bir gün boyunca değişecek, en çok ihtiyacınız olduğunda kullanmak isteyebileceğiniz veya düzenli olarak kullanmak isteyebileceğiniz farklı uygulamalar ve / veya hizmetler sunacaktır.

Kullanıcılar ayrıca hızlıca kaydırabilecekleri 10 widget’a kadar yığın oluşturabilirler. Cihazınızda hangi widget’ların bulunduğunu seçmek, widget galerisinde gezinmek kadar kolaydır ve hatta indirilebilecek en popüler üçüncü taraf seçeneklerini gösterecektir.

Uygulama Kütüphanesi

Uygulama Kitaplığı, tüm uygulamalarınızı bulmayı her zamankinden daha kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. İOS 14’teki Ana ekranlarınızın sonunda kullanılabilir ve tümü otomatik olarak “Sosyal”, “Eğlence”, “Yaratıcılık”, “Apple Arcade” ve diğerleri gibi kategorilere ayrılmıştır. Ancak aradığınızı hemen bulamasanız bile, Uygulama Kitaplığı’nın üst kısmındaki arama çubuğu doğrudan ona atlamanıza yardımcı olacaktır.

Uygulama Kitaplığı, yakın zamanda eklediğiniz uygulamalarınız için klasörler sunacak ve en sık kullandıklarınız yeni özellikle her zaman en kolay başlangıç ​​olacaktır. Yeni “Öneriler” klasörü, iOS 14’ün kullanım süresi, etkinlik ve konumunuz gibi çeşitli faktörlere göre aradığınıza inandığını düşündüğü uygulamaları sunacak.

Yeni indirilen uygulamalar iOS 14 ile otomatik olarak Uygulama Kitaplığı’na taşınacaktır. Apple, tüm uygulamalarınız bu yeni bölümde kolayca bulunacağından, dağınıklığı gidermeye yardımcı olması için Ana Sayfa ekranlarını kaldırabileceğinizi söylüyor.

Yeni, kompakt bir kullanıcı arayüzü

Apple, iOS yazılımını biraz yenileyerek çeşitli alanlarda daha kompakt bir görünüm sunuyor. Buna telefon aramaları, Siri ve diğerleri dahildir. Bu değişiklikler en başından itibaren belli olacak. Örneğin, yeni gelen arama bildirimi, tüm ekranı kaplamak yerine iOS cihazınızın ekranının üstünde bulunur. Bu, kullanıcıların istedikleri takdirde gelen aramayı reddetmek için bildirimi hızlıca yukarı kaydırabilecekleri veya kabul edebilecekleri anlamına gelir.

Bu özellik Skype gibi üçüncü taraf VoIP uygulamalarıyla ve FaceTime ile de çalışır.

Siri, okul ekranına girmek yerine kompakt bir yaklaşım sergiliyor. Bir kullanıcı dijital asistanı etkinleştirdiğinde, ekranın alt kısmında küçük bir Siri simgesi görünecektir. İstekte gösterilen herhangi bir sonuç, ekranın üst kısmında gelen bildirim gibi görünür.

Arama artık her şeyi kapsayan tek bir hedeftir. Bu, uygulamaları başlatmayı, dosyaları bulmayı, işletmeler hakkında bilgi bulmayı, kişileri bulmayı ve hatta hava durumu gibi bilgileri kolaylaştırır.

Ve son olarak, resim içinde resim (PiP) desteği iOS 14’e geliyor. Bu, video izlerken veya FaceTime çağrısında videonun küçük, hareketli bir kutuya büzülmesini sağlamak için hızlıca yukarı kaydırabileceğiniz anlamına gelir. veya içeriğinizi izlemeye ve başka bir şey yapmaya devam edin. PiP videosu yeniden boyutlandırılabilir ve gerektiğinde çıkarılabilir.

ilgili : iPhone bilinmeyen özellikleri.

Mesajlar deneyimini ayarlama

Apple, Mesajlar deneyiminde bazı önemli değişiklikler yapıyor. Birincil hedef, herhangi bir anda yaptığınız en önemli konuşmaları takip edebileceğinizden emin olmak gibi görünüyor ve değişiklikler bunu yapıyor gibi görünüyor. Bu, iOS 14 Mesajları uygulamasında konuşmaları sabitleme özelliğiyle başlar.

İleti dizilerini sabitlemek, İletiler listesinin en üstünde ileti dizisi için bir simge olacağı anlamına gelir. İleti dizilerinizin geri kalanı aşağıda normal şekilde sunulduğundan, hiçbir yere gitmiyorlar. Pimler de animasyonludur, bu nedenle yazım göstergeleri, Tapback’ler ve son mesajların göstergeleri mevcut olacaktır. Ve grup konuşmalarında üç katılımcıya mesaj gönderdiklerinde raptiyeyi daire içine alacak şekilde gösterilir.

En fazla dokuz piminiz olabilir. Ve grup konuşmalarından bahsetmişken, artık grup için bir fotoğraf da ayarlayabileceksiniz.

İOS 14’teki mesajlar bir grup görüşmesindeki sözleri destekleyecektir, bu nedenle mesajınıza kişinin adını yazın ve gönder’e basın. Ayrıca, grup görüşmelerinde, kullanıcılar yalnızca belirtildiklerinde bildirimleri özelleştirmek için özelleştirebilirler. Son olarak, satır içi yanıtlar (yukarıda resmedilmiştir), kullanıcıların bir grup görüşmesindeki belirli bir iletiyi doğrudan yanıtlamasına izin verir.

Haritaların Geliştirilmesi (sabit)

Apple , karışıma birkaç yeni özellik ekleyerek hisse senedi Haritalar deneyimini değiştiriyor. Bu, bisikletçiler için çok daha fazla bilgi içerir. Haritalar artık bisikletlileri otomatik olarak bisiklet yolları, bisiklet şeritleri ve bisiklet dostu yollarda yönlendirecek. Ayrıca bir sokağın ne kadar meşgul olduğunu, yükselişi görebilir ve hatta dik yokuşlardan veya merdivenlerden kaçınabilecek yollar ayarlayabilirler. Haritalar ayrıca Apple Watch’u kullanırken özelleştirilmiş bisikletçi sesli rehberliği ve bir bakışta gezinme olanağı sunar.

Elektrikli bir aracınız mı var? Haritalar’da bir rota belirlediğinizde, servis otomatik olarak şarj duraklamalarını yol boyunca gösterir. Beklenen varış zamanını gösterirken şarj süresini bile gösterecektir. Dahası, Haritalar şarj cihazı türünüzün sekmelerini tutar ve sahip olduğunuz araca göre tüm bu bilgiler için en iyi rotayı verir.

Bu bölümün en üstünde yer alan rehberler, farklı şehirlerde güvenilen kaynaklardan toplanan bilgilere dayanarak görülecek şeyler hakkında öneriler sunar. Görülecek, yenilecek yerler ve daha fazlası da buna dahildir. iOS 14 kullanıcıları bu kılavuzları daha sonra kullanmak üzere de kaydedebilecek. Ve hizmet güncellenen bilgileri yansıtacak şekilde sürekli olarak güncellenecektir.

Hız kameraları ve kırmızı ışık kameraları şimdi iOS 14’teki Apple Haritalar’da gösterilecek ve hizmet Londra ve Paris ve diğer büyük şehirler gibi yerlerde sıkışık bölgeler gösterecek.

Dahili çeviri

En çok istenen özelliklerden biri, gerçek zamanlı çeviri, iOS 14 ile iOS’a geliyor. Sesli çeviri, kaydedilen sesinizi ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde farklı bir dile çevirecektir. Dahası, yazılım seçtiğiniz dili tanıyabilir ve farklı dillerden otomatik olarak çeviri yapabilir. Ve diğer dilleri indirirseniz, internet bağlantısı olmadan bile çevrilebilirler.

Yeni Görüşme modunda, kullanıcılar telefonu yatay moda çevirebilir ve görüşmenin her iki tarafını da görebilirler. Yazılımın söylediklerinizi kaydetmesi için mikrofona dokunmanız ve ardından hedef dile çevrildiğini görmeniz yeterlidir. Bu mod indirilen dillerle de çalışır.

Metin çevirisi, tüm dillerin klavyelerinin iOS 14’te yer alması sayesinde kolaydır. Kullanıcılar, daha sonraki bir tarihte hızlı ve kolay bir şekilde çevrilmek üzere seçilebilecekleri en sevdikleri ifadeleri kaydedebileceklerdir.

Çeviri özelliği şu an itibariyle 11 dili desteklemektedir: İngilizce, İspanyolca, Mandarin Çincesi, Japonca, Korece, Rusça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Brezilya Dili, Portekizce ve Arapça. Yerleşik bir sözlük de var.

Daha yararlı bir Siri

Siri için yeni kompakt kullanıcı arayüzünden zaten bahsettik, bu yüzden bunu tekrar gözden geçirmek için hiçbir neden yok. Ama şimdi yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Apple, Siri’nin artık dijital asistanın sadece üç yıl önce 20 kat daha fazla gerçek sunduğunu söylüyor, bu da özelliği otomatik olarak daha yararlı hale getiriyor.

Buna yardımcı olmak için Siri’nin daha fazla kullanılabilir kaynaktan yanıt alma yeteneği iOS 14’te de mevcut. Siri, web üzerindeki çeşitli kaynaklardan yanıtlar alabilir. Ve şimdi Siri bir mesajı yanıtlarken sesli mesaj göndermeyi mümkün kılacak. Siri ayrıca bisikletle yol tarifleri de sağlayabilir.

Apple Maps kullanıyorsanız, iOS 14 kullanıcıları Siri’den ETA’nızı bir kişiyle paylaşmasını isteyebilir.

Son olarak, gelişmiş sinirsel metin-konuşma teknolojisi sayesinde iOS 14 Siri’nin daha doğal metni ile, iyileştirilmiş deneyim şu yeni bölgelerde sunulacak: İngilizce (Avustralya, Hindistan, İrlanda, Güney Afrika ve İngiltere), Fransızca ( Fransa), Almanca (Almanya), İspanyolca (Meksika, İspanya), Çince (Çin anakarası, Hong Kong) ve Japonca (Japonya).

Akıllı ev geliştirme

Apple’ın Ev uygulamasında yaptığı değişiklikler ve genel olarak akıllı ev, bazı yeni özellikler eklerken gizliliğe odaklanır. Bu yeni otomasyonlar önermekle başlar. İOS 14 ile, kullanıcı yeni bir HomeKit özellikli aksesuar eklediğinde, yazılım otomatik olarak çalışması için yararlı yollar önerir. Dolayısıyla, sundurmanız için yeni ışıklar alırsanız, Ev uygulaması otomatik olarak dışarıda hava karardığında açılacak şekilde ayarlanmasını önerir.

Günün saatine bağlı olarak, Ev denetimleri aksesuarın kendisi de dahil olmak üzere belirli öğelere günün saatine ve ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak öncelik verir. Bu nedenle, Ev uygulamasının üst kısmında bazı aksesuarları diğerlerinden daha sık mevcut olduğunu göreceksiniz. Apple’ın örneğinde, aksesuarları sabahları yatak odanızda ve geceleri oturma odasında görebilirsiniz.

Uyarlanabilir aydınlatma, iOS 14 ve HomeKit aksesuarları için yeni bir seçenektir. Aydınlatma parlaklığını değiştirme yeteneğini destekleyen ampullerle, artık gün boyunca otomatik olarak değişmelerini sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Sabah olduğu zaman daha sıcak bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz, o zaman gün ilerledikçe ışığın normatif olmasını sağlayın. Akşam döndüğünde, mavi ışığı azaltabilirsiniz, böylece gözleriniz daha kolay olur.

Yüz tanıma ve etkinlik bölgeleri HomeKit özellikli kameralara ve video kapı zillerine geliyor. Bu ikisinden birincisi ile, video kapı zili, Fotoğraflar uygulamanızda daha önce etiketlediğiniz bir yüzü tanıyabilir; etkinlik bölgeleri, yalnızca kameranın görünümünde özel olarak tanımlanmış bir alanda hareket bildirimleri alacağınız anlamına gelir.

Safari

Yükleme süreleri ve genel performans söz konusu olduğunda Safari zaten hızlı ve şimdi iOS 14’te bu kapasitede iyileşiyor. Apple, JavaScript motoruyla Apple’ın web tarayıcısının Android’deki Chrome ile karşılaştırıldığında 2 kata kadar daha hızlı JavaScript performansı elde edebileceğini söylüyor .

Safari, yerleşik çeviri özellikleri de dahil olmak üzere yeni özellikler de alıyor. Bu, tüm web sayfalarını çevirmeyi kolaylaştıracaktır. Apple, “uyumlu bir web sayfası” gerektirdiğini söylüyor ve bir sayfaya gittiğinizde, iOS 14 kullanıcılarının sayfayı çevirmek için dokunabilecekleri bir çeviri simgesi olacak. Apple yalnızca şu dillere çeviri yapabileceğinizi belirtiyor: İngilizce, Rusça, İspanyolca, Çince, Fransızca, Almanca veya Brezilya Portekizcesi.

İOS 14’teki Safari, şifrelerinizi de izleyecektir. Tarayıcı, güçlü kriptografik teknikler kullanarak yaptığı bir veri ihlaliyle ilişkili olabilecek şifrelerin sekmelerini tutar. Tüm bunları, Apple’ın kendisi için bile şifrenizi göstermeden yapabilir.

Dijital araba anahtarları

Dijital araba anahtarları gelecek ve Apple oyunun başlarında bandwagon’a atlıyor. Başlamak için, burada sadece BMW Apple’ın yeni girişimini destekliyor, ancak bu zamanla değişecek. NFC’yi destekleyen otomobil üreticileri, iOS 13.6 ve iOS 14 kullanıcılarının, aracın kilidini açmak için telefonlarını kapı koluna yaklaştırmasını mümkün kılacak. Dijital anahtar, otomobili de çalıştırmayı mümkün kılacak.

Dijital araba anahtarları Mesajlar’daki diğer kullanıcılarla paylaşılabilir. Paylaşılan bir anahtarın farklı erişim düzeyleri de olabilir. Kısıtlamasız dijital anahtar, dijital anahtarı paylaştığınız birinin araca tam olarak erişebilmesi de dahil olmak üzere arabaya tam olarak erişebileceği anlamına gelir. Kısıtlı Sürüş ile, sürücüler aracın kilidini açabilir ve sürebilir, ancak en yüksek hız, çekiş kontrolü ve daha fazlası dahil olmak üzere kısıtlamalara uymaları gerekir.

Ve elbette, anahtar erişimini dağıtmak kadar kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Güç rezervi modunda, dijital pil, iPhone piliniz bitse bile beş saate kadar çalışacaktır.

CarPlay

Dijital araba anahtarları için destek getirmek, iOS 14’e gelen tüm araba odaklı yeni özellikler değil. Apple ayrıca otomobiller için araç içi bilgi-eğlence sistemi CarPlay’de bazı değişiklikler yapıyor . İlk olarak, yeni duvar kağıtları. Kullanıcılar, CarPlay’in ana ekranında görüntülenebilecek bir dizi yeni duvar kağıdı arasından seçim yapabilir.

Ve CarPlay, bilgi-eğlence sistemi ile kullanılabilecek yeni uygulamalar için destek kazanıyor. Yeni uygulama kategorileri arasında EV şarjı, hızlı yemek siparişi uygulamaları ve üçüncü taraf otopark yer alıyor.

Apple ayrıca yazılımın dikey ekranlarla çalışma biçiminde değişiklikler yapıyor. CarPlay durum çubuğu artık CarPlay ekranının altında gösterilebilir ve bu araç içi ekranlarla daha doğal bir düzen sağlar. Çince ve Japonca klavyeler iOS 14’ün CarPlay’i ile desteklenmektedir. İOS 14 CarPlay ile sesli mesaj göndermek ve bunları almak da mümkündür. ETA’nızı Haritalar ve Siri ile paylaşmak da mümkündür.

AirPods

AirPods Pro hem Pro AirPods ve süre, bir katı yeni bir özelliği alıyorsanız AirPods iOS 14 ile bağlı cihazlar arasında geçiş daha da kolay olacak.

İlk olarak, mekansal ses. Bu, gerçekten kablosuz kulak içi kulaklıklara daha gerçekçi bir ses deneyimi getiren sanal bir surround ses özelliği olacak. Apple, bunun kulaklıklara “kafanızı çevirdiğinizde veya hareket halindeki bir araçta olsanız bile, ses profili değişmeyecek şekilde kafa izleme içeren bir“ sinema salonu deneyimi ”ekleyeceğini söylüyor. Bu, şu anda mevcut olan standart çalışma prosedürüne kıyasla daha sürükleyici bir ses deneyimidir.

Kulaklık konaklama ile AirPods ve AirPods Pro, yumuşak sesleri yükseltmek ve diğer frekansları ayarlamak için bu erişilebilirlik özelliğinden yararlanabilir. Bu, filmlerin, podcast’lerin ve diğer içeriklerin daha net görünmesine yardımcı olmalıdır. Bu özellik AirPods Pro’daki Saydamlık Modunu da destekleyecektir.

Cihazlara otomatik olarak bağlanma yeteneği Apple’ın AirPods serisinde zaten mevcut, ancak şimdi cihazlar arasında otomatik olarak geçiş yapma yeteneği ile geliştiriliyor. Dolayısıyla, iPhone’unuzda müzik dinliyorsanız ve iPad’inizde bir film başlatırsanız, AirPod’lar otomatik olarak iPad’e geçecektir. Ve o filmi tablette izliyor ve MacBook’unuzda bir çağrı başlatıyorsanız, kulaklıklar tekrar değişecektir.

Son olarak, AirPods ve AirPods Pro pil ömrünüzün çok azalması durumunda pil bildirimleri, iOS 14, bir çağrıya geçmeden veya müzik çalmaya başlamadan önce size bildirir. Yazılım, AirPod’larınızın ömrünü uzatmayı amaçlayan optimize edilmiş pil şarjı içerir. Yeni özellik, AirPod’ların “günlük şarj rutininizden öğreneceği” ve “kullanmanız gerekene kadar”% 8’i aşan şarj işlemini bitirmek için bekleyeceği anlamına gelir.

AirPods’un pil ömrünün ne zaman düştüğüne ilişkin bildirimler alırsınız, bu da yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Bu, Apple Watch’a da uzanıyor, ancak iOS 14, Apple Watch’ları tamamen şarj olduğunda kullanıcıları bilgilendirecek.

Kırpma Uygulamaları

İşte sonundayız, bu yüzden bu “son fakat en az değil” kısmı olarak nitelendiriliyor. Apple, “Uygulama Kliplerini” farklı uygulamaları keşfetmenin yeni bir yolu olarak faturalandırır. İhtiyacınız olabileceği anda keşfedilebilen “uygulamanın küçük bir kısmı” ve belirli bir göreve odaklanmış durumda. Bunlar sadece saniyeler içinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle çoğu zaman tam bir uygulama yüklemekten daha hızlıdır.

Uygulama Klipleri bir QR kodunu tarayarak veya bir NFC etiketine dokunarak bulunabilir. Ayrıca Haritalar, Safari, Mesajlar ve her küçük uygulama için oluşturulan Uygulama Klibi etkin kodlar içinde etkinleştirilebilirler. Ayrıca yukarıda belirtilen Uygulama Kitaplığı’nın Son Eklenenler bölümünden de başlatılabilirler.

Bir Apple Clip kullandıktan sonra, isterseniz tam uygulamayı indirmek kolaydır. Ve yeni özellik Apple Pay ile çalışır, böylece tam bir uygulama yüklemeden veya kredi kartı bilgilerinizi girmeden hızlıca bir şey satın alabilirsiniz. Yeni Uygulama Klipleri, Apple ile Oturum Açma ile de çalışır ve başka bir güvenlik katmanı ekler.

Daha küçük dokunuş noktaları

Apple ayrıca diğer alanlarda da iyileştirmeler yaptığını belirtiyor. Bu, artırılmış gerçeklik içerir ve ARKit 4 , geliştiricilerin tüm dünyadaki belirli konumlarda yaşam boyu sanat kurulumu gibi öğeleri ayarlamasına olanak tanıyan Konum Çapaları gibi özellikler sunar. Apple, stok kamera uygulamasıyla fotoğraf çekmenin de daha hızlı olduğunu ve GameCenter’ın da yeniden tasarlandığını söylüyor.

Stok Hava uygulaması şiddetli hava olayları için bildirimler alıyor ve hava koşullarında da yaklaşan değişiklikleri gösterecektir.

Son olarak

İşte burada. İOS 14’te çok daha fazlası var, ancak bunlar bu yıl mobil işletim sistemine gelen en heyecan verici yeni unsurlardan sadece bazıları. Apple şu anda yazılımı geliştiricilerle beta test ediyor (Temmuz ayında halka açık bir beta geliyor) ve şirket yazılımı sonbaharda halka başlatacak.

İOS 14 hakkında heyecanlı mısınız?

Yorum Yap