iOS 14 Yeni Kamera ve Fotoğraf Çekim Özellikleri

Ana ekrandaki widget’lar ve varsayılan tarayıcı ve posta uygulamalarını değiştirme yeteneği dahil olmak üzere iOS 14’te bazı büyük değişiklikler var . Apple ayrıca mükemmel Kamera uygulamasını da geliştirdi. Nelerin değiştiğine ve yeni özelliklerin nasıl kullanılacağına bir göz atıyoruz.

En Çok Özellik Son Çıkan iPhone’lerde

Kamera uygulamasında bulacağınız en büyük iyileştirmelerden biri, ham performansıdır. Apple, saniyede dört çekim yapabilme özelliğiyle yüzde 90’a kadar daha hızlı olduğunu iddia ediyor. İPhone 11’inizin ilk soğuk çekimi yapma süresi yüzde 25 arttı ve portre çekimi yüzde 15 hız artışı kazandı.

Ancak Apple, bu iyileştirmelerin çoğunu iPhone 11 (ve 11 Pro), XR ve XS gibi daha yeni cihazlarla sınırladı. Kamera uygulamasını test ettikten ve bir iPhone X ve iPhone 11’de Ayarlar arasında gezindikten sonra, ilki iOS 13’te neredeyse hiç gelişmedi.

Bu değişikliklerin çoğu muhtemelen daha yeni cihazlarda bulunan yeni işlemcilere bağlıdır. 

Odaklanma ve Pozlamayı Kolaylaştırma

Odağı ve pozlamayı kilitlemek iPhone’da zor bir deneyimdir. Öncelikle odaklanmak istediğiniz alana dokunup basılı tutmanız gerekir. Ardından, sahnedeki ışık miktarını artırmak veya azaltmak için pozlama kaydırıcısını yukarı veya aşağı hareket ettirirsiniz. Bu, genellikle hatalara neden olan bir sabır egzersizidir.

Kamera uygulamasındaki iOS 14 iyileştirmeleri, pozlamaya ince ayar yapmayı ve bir sahnede ne kadar ışık olacağını ayarlamayı çok daha kolay hale getiriyor. Bunu yapmak için, Kamera uygulamasını açın ve ekranın üst kısmındaki yukarı bakan oka dokunun. Görünen menüde, Poz Telafisi kadranını ortaya çıkarmak için Artı / Eksi işareti (+/-) simgesine dokunun.

Sahnenizdeki ışık miktarını artırmak veya azaltmak için kadran üzerinde sola veya sağa kaydırın. Ayrıca, pozlama ayarlarınızı kaybetmeden odağı kontrol etmek için ekranın herhangi bir yerine dokunabilirsiniz. Bir pozlama değeri ayarladığınızda iPhone, Kamera uygulamasını bir sonraki açışınıza kadar bunu hatırlayacaktır.

Exposure Compensation (Poz Telafisi) kullanırken, sol üstte, sahnenin altında mı (ölçer sola eğiliyorsa) veya aşırı pozlanmış mı (ölçüm cihazı sağa eğiliyorsa) gösteren bir ışık ölçer görürsünüz. Poz Telafisinin yalnızca mevcut sahnede ince ayar yaptığını unutmayın – bu tamamen manuel bir kontrol değildir.

Vizöre dokunup basılı tutarak pozlamayı kilitlemediğiniz sürece Kamera uygulaması ışık koşullarına uyum sağlamaya devam edecektir. Bunu yaparak ve ardından parmaklarınızı görünen küçük kutuyu yukarı ve aşağı kaydırarak bir sahne üzerinde çok daha fazla kontrole sahip oluyorsunuz.

Çok Daha Hızlı Çekim

Seri fotoğraf çekmenin en hızlı yolu Seri Çekim modudur. Bunu yapmak için Deklanşör düğmesine dokunup basılı tutmanız yeterlidir. İşiniz bittiğinde tüm fotoğrafları inceleyebilir ve iyi olanları saklayabilirsiniz. İOS 14’te, Deklanşör düğmesine art arda dokunarak da hızlı bir şekilde fotoğraf çekebilirsiniz.

İOS 13’te bu, iPhone çekimden sonra her fotoğrafı işlediği için tutukluk ile sonuçlanır. Ayarlar> Kamera’ya gidin ve ardından “Daha Hızlı Çekime Öncelik Ver” seçeneğini açın. Ardından iPhone’unuz, her çekimde gerçekleştirilen işlem miktarını azaltarak hızın görüntü kalitesine göre öncelikli olmasını sağlayacaktır.

Deklanşöre öncelik verilen iOS 14, aynasız veya dijital SLR fotoğraf makinelerinden farklı olmayan daha doğal bir çekim deneyimi sunuyor. Ayrıca uzun seri çekim telaşları yaşamayacaksınız, bunun yerine sıralamak için tek tek fotoğraflarınız olacak.

Bu özellik iPhone XS, XR, 11 ve 11 Pro’da çalışır.

Yansıtılmış Selfie – iPhone ile Selfie Çekimlerini Aynalama

Android, selfieleri her zaman ters yansıtır. Şimdi (nihayet), iPhone da öyle. İOS 13 ve önceki sürümlerde, iOS fotoğrafları otomatik olarak yansıtır, böylece metin görüntüleyiciye geriye doğru görünmez.

Vizörde gördüğünüz bir özçekimin özdeş “yansıtılmış” versiyonunu kaydetmeyi tercih ediyorsanız, Ayarlar> Kamera altında “Ön Kamerayı Yansıt” seçeneğini açın.

Bu özellik iPhone XS, XR ve sonraki modellerde mevcuttur.

Gece Modunda İyileştirmeler

Gece modu artık çekim sırasında cihazınızı sabit tutmanıza yardımcı olacak kılavuzlar içeriyor. Kamerayı olabildiğince hareketsiz tutarak, Gece modu daha net bir görüntü çeker. Size yardımcı olmak için, ekranda iki artı işareti belirir (tıpkı aşağıya bakan bir fotoğraf çektiğinizde görünenlere çok benzer).

Mümkün olan en iyi çekimi yapmak için bu artı işaretlerini hizalı tutun. Sallanırsanız ve hizaları bozulursa, biraz daha iyi bir sonuç için bunları yeniden hizalayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, iPhone’unuzu Gece modunda çekim yaparken bir tripoda yerleştirin.

Gece modu yalnızca iPhone 11 ve sonraki modellerinde kullanılabilir.

QuickTake Artık iPhone XR ve XS’de

QuickTake, Apple’ın sürekli dönen video işlevselliğidir. Kameranız varsayılan Fotoğraf modunda olsa bile hızlı bir şekilde video çekmeye başlamanızı sağlar. Bu, Fotoğraftan Videoya geçmek zorunda kalmanın neden olduğu gecikmeyi azaltır.

Bu özellik daha önce iPhone 11 veya daha iyisi ile sınırlıydı, ancak iOS 14 özelliği geriye dönük olarak iPhone XR ve XS’e ekliyor. Kamera uygulamasını başlatmanız ve ardından Sesi Açma veya Deklanşör düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. Kaydı kilitlemek için Deklanşör düğmesini basılı tutun ve ardından sağa kaydırın.

QuickTake Yerine Seri Çekim İçin Sesi Yükseltme Kullanın

Varsayılan olarak, Kamera uygulamasındayken Sesi Aç düğmesine basmak bir QuickTake videosu başlatır. Daha eski cihazlarda, Sesi Açma düğmesi normal bir fotoğraf çeker.

Şimdi, daha yeni bir iPhone’unuz varsa, Sesi Aç düğmesini basılı tuttuğunuzda QuickTake’i veya Burst’u etkinleştirmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Burst’u etkinleştirmek için, Ayarlar> Kamera altındaki “Seri Çekim İçin Sesi Açma” seçeneğini açmanız yeterlidir.

Bir QuickTake videosu başlatmak için Sesi Kısma düğmesini basılı tutun. Bu ayar iPhone XR, XS ve sonraki cihazları etkiler.

Yeni Kamera Ayarları Menüsü

Daha önce kamera ayarlarının değiştirilmesi, ekranın üst kısmındaki küçük simgelere dokunmayı gerektiriyordu. iOS 14, tüm bu tercihleri ​​yeni Poz Telafisi kontrollerinin yanında tek bir menüye yerleştirdi.

Bir iPhone XR ve XS veya sonraki bir modeliniz varsa, bu ayarlara ekranın üst kısmındaki aşağı bakan oka dokunarak erişebilirsiniz.

Eski cihazlar aynı arayüze sahipken, Apple’ın bu değişikliği neden yalnızca son iki iPhone nesliyle sınırladığı açık değil. Belki gelecek yıl, iPhone X sahipleri!

Daha Fazla Fotoğrafçılık İyileştirmesi Gelecek mi?

İPhone 11’in halefi bu yıl ertelendi. Normalde Apple, iOS 14 güncellemesiyle birlikte yeni telefonu duyuracak ve olaydan yaklaşık bir hafta sonra piyasaya çıkacaktı.

Bu yılki iPhone etkinliğinin Ekim ayında gerçekleşmesi bekleniyor, bu nedenle bu yılki modellerde yapılacak iyileştirmeleri duymak için uzun süre beklememiz gerekmeyecek. Apple’ın bu sefer tüm lenslere Gece modunu tanıtması güzel olurdu.

Yorum Gönderin