İPad’de Sanatçılar İçin En İyi 8 Uygulama

Gittikçe daha fazla sanatçı, iPad’in güzel dijital sanat eserleri yaratma gücünün farkına vardıkça , iPad çizim, boyama ve uygulama tasarımı pazarı önemli ölçüde büyüdü. Dışarıda sanatçılar için pek çok uygulama var ve en iyisini bulmak için bunları gözden geçirmek zor olabilir.

İster dijital sanat için iPad’i alan profesyonel bir sanatçı olun, ister kullanımı kolay uygulamalar arayan bir acemi olun, size uygun bir program bulabileceksiniz. Aşağıdaki uygulamalar, tüm sanat türleri için App Store’daki en iyilerden bazılarıdır. 

İllüstratörler, vektör sanatçılar ve grafik tasarımcıların tümü kullanabilecekleri iPad uygulamalarını bulabilir. Ve Apple Pencil ile sanat yaratmak hiç bu kadar kolay ve daha iyi hissettirmemiş. 

1. Procreate

Bu, iPad sanatçılarının iyi bir sebeple yemin ettiği en popüler çizim ve boyama uygulamasıdır. Boyamayı kolay ve eğlenceli hale getiren birçok araç ve yeteneklere sahiptir. 

Procreate’te halihazırda 190 varsayılan fırça vardır , ancak kendi fırçalarınızı ihtiyaçlarınıza göre özelleştirme olanağına da sahipsiniz. Karmaşık dijital sanat eserleri oluşturmak için katmanlar halinde de çalışabilirsiniz. Parçanızı bitirdikten sonra, Procreate onu birden çok farklı biçime aktarmayı kolaylaştırır. 

Procreate’in bir diğer harika özelliği, içinde animasyonlar oluşturabilmenizdir. Kısa animasyonlu parçalar yapmak için mükemmeldir ve çalışmanızı yaparken önizleme yapabilirsiniz. 

Ayrıca, Procreate yalnızca 9,99 $ ‘dır. Böyle bir fiyat için, uygulamaya dahil olan tüm profesyonel araçlarla, kesinlikle maliyetine değer. 

2. Adobe Fresco

Adobe ürünlerini kullanmaktan hoşlanıyorsanız, şirket yakın zamanda kendi iPad çizim uygulamasını yayınladı. Adobe’nin masaüstü sanat uygulamalarındaki başarısıyla, iPad kullanıcılarının yararlanabileceği bir şey üretmek istediler. 

Adobe, Illustrator ve Sketch’i de yayınlamış olsa da (aşağıda bunlarla ilgili daha fazlası), Fresco, özelliklerde Procreate’e benzer daha profesyonel sanat eserleri yaratmak için oluşturuldu. Sanatçılar için bu uygulamanın satış noktalarından biri, boyama yaparken geleneksel fırçaların fiziğini taklit eden Canlı fırçalardır. Fırça kitaplığı da büyüktür ve 1.800’den fazla fırça mevcuttur. 

Adobe’nin Creative Cloud’una zaten aşina iseniz, Fresco buna bağlanır, böylece tüm çalışmalarınızı kaydedebilir ve eklentilere erişebilirsiniz. Bu uygulamanın maliyeti aylık 9,99’dur.

3. Adobe Photoshop

Adobe’nin yakın zamanda iPad için sunduğu bir başka uygulama da Photoshop. Bunu masaüstünüzde çizim veya resim düzenleme için kullanmaktan keyif aldıysanız, tablet formatında kullanmanın da aynı derecede kolay olduğunu göreceksiniz. 

İPad’in photoshop uygulaması, masaüstü sürümünde bulunan bazı özellikleri içermez, ancak değişiklikler çok büyük değildir. Adobe ayrıca yavaş yavaş iPad uygulamasına daha fazla özellik getiriyor. Photoshop yüksek kalitesiyle tanınır ve birçok sanatçı bunu çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olarak görür. 

Daha önce Photoshop kullanmadıysanız ancak kullanmakla ilgileniyorsanız, bu uygulama Photoshop’u nasıl kullanacağınızı öğrenmek için harika bir uygulamadır. Gezinmesi kolaydır, böylece oluştururken veya tasarlarken özelliklerle oynayabilirsiniz.

4. Concepts

Bu uygulama, profesyonel eskizler ve sanatçılar için oluşturuldu, mimarlar veya tasarımcılar için mükemmel. Sonsuz bir tuval sağlar, yani alan hakkında endişelenmeden kalbinizin içeriğine göre eskiz yapabilirsiniz.

Ayrıca, bir illüstratörden çok bir grafik tasarımcısıysanız çok önemli olan vektör çizim yetenekleri sağlar. Düz çizgiler ve geometrik şekiller oluşturmaya yönelik özelliklere sahip çok sayıda hassas araç da mevcuttur. 

Concepts’in en iyi yanı, kullanımının ücretsiz olması ve uygulamanın keyfini çıkardığını ve özelliklerini genişletmek istediğini fark edersen bazı uygulama içi satın alımların mevcut olmasıdır. 

5. Adobe Photoshop Sketch

Geleneksel sanatçılara yönelik bir başka harika Adobe uygulaması da Photoshop Sketch. Bu, grafik tasarım veya vektör çalışması yerine illüstrasyon yapma eğiliminde olanlar için daha fazla. 

Bu bir Adobe uygulaması olduğu için, Creative Cloud’a da bağlı, bu da size dilerseniz halihazırda mevcut olan 24 fırçadan daha fazla fırça indirme olanağı sağlar. Dinamik parçalar oluşturmak için birden çok katman da kullanabilirsiniz. 

Bu uygulamada Adobe Fresco’dan daha az özellik vardır, ancak çok sayıda araca ihtiyacınız yoksa veya istemiyorsanız eskiz veya daha geleneksel sanat eserleri yapmak için harikadır. 

6. Affinity Designer

Her şeyden çok vektör grafikleri oluşturmaya çalışıyorsanız, Affinity Designer, iPad’inizde olmasını istediğiniz uygulamadır. Köşe ve eğri düzenleme ve geometrik şekil tasarımı gibi hayal edebileceğiniz her şeyi yapmak için tonlarca özellikle bu tür işler için özel olarak oluşturulmuştur. 

Ayrıca Apple Pencil ile iyi bir şekilde eşleşerek deneyimi daha da sorunsuz hale getiriyor. Son derece duyarlı ve hızlıdır, bir tasarım uygulamasında ihtiyacınız olan neredeyse her şey. App Store’da 20 $ ‘dan fiyat açısından biraz daha yüksek, ancak birçoğu olağanüstü profesyonel sanat ve tasarım çalışmaları yaratmak için bu fiyata değdiğini iddia ediyor. 

7. Pixaki 3

Son zamanlarda piksel sanatında bir yeniden canlanma oldu ve iPad’de bu tür bir sanat yaratmak istiyorsanız, Pixaki ile tamamen mümkün. Ayrıntılı piksel resimlerini kolayca oluşturabilmeniz için birden çok katman seçeneği sunar.

Pixaki ayrıca animasyonlar oluşturmanıza izin verir ve bunları bir GIF olarak dışa aktarabilirsiniz, bu da diğer projeler için paylaşmayı ve kullanmayı kolaylaştırır. Profesyonel piksel sanatçıları için tasarlandığı için App Store’da 24,99 ABD doları maliyeti vardır, ancak sağladığı tüm araçlarla bu fiyata değer. 

8. Autodesk Sketchbook

Harika bir ücretsiz çizim uygulaması arıyorsanız, Autodesk tonlarca araç ve özelliği kullanımınıza sunacaktır. Birden fazla farklı fırça tipine ve Procreate’e benzer bir çizim arayüzüne sahiptir ve siz çizim sırasında size engel olmaz.

Kesin olmak istiyorsanız çok perspektifli ızgara çizgilerinin yanı sıra, çizim yaparken size yardımcı olacak şekiller gibi diğer birçok araç sunar. Uygulamanın nasıl çalıştığını öğrenmek biraz zaman alabilir, ancak bir süre kullandıktan sonra çabucak alışacaksınız. 

Uygulama önceden ücretli bir uygulamaydı, ancak şimdi App Store’da ücretsiz olarak edinebilirsiniz. 

Yorum Gönderin