iPhone 12 5G Nasıl Açılır veya Kapatılır

iPhone 12 modellerindeki 5G modu süper hızlı internet hızı sağlar, ancak aynı zamanda pilinizi yorar ve veri kotanızı tüketebilir. Neyse ki Apple, ağ hızını ve pil ömrünü dengelemek için bir ‘Akıllı Veri Modu’ içeriyor. Ayrıca, tercihlerinize göre ayarı manuel olarak da yönetebilirsiniz. iPhone 12 serisinde 5G açma nasıl yapılır size göstereyim.

iPhone 12 Varsayılan 5G Ayarları

Varsayılan olarak, iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro ve 12 Pro Max’te Otomatik 5G modu etkindir. Ayar, veri planınıza göre pil ömrü ve veri kullanımı için optimize edilmiştir.

Akıllı Veri Modu olarak adlandırılan bu, mevcut ağ ve kullanım ihtiyaçlarına göre otomatik olarak 5G ve LTE arasında geçiş yapacaktır . Apple için oldukça akıllıca olsa da, 5G henüz her yerde hazır değil.

Bu nedenle, hem suyu hem de verileri kaydetmek için 5G ayarlarını manuel olarak değiştirmek isteyebilirsiniz.

iPhone 12  5G Açma veya Kapatma Nasıl Yapılır?

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın ve Hücresel / Mobil Veri üzerine dokunun.
 2. Burada Hücresel Veri Seçenekleri’ni ve ardından Ses ve Veri’yi seçin .
  (Çift SIM için: Ayarlar → Hücresel / Mobil Veri ve seçeneklerini değiştirmek istediğiniz numarayı seçin → Ses ve Veri)
 3. Şimdi, seçim yapabileceğiniz üç seçeneğiniz var.
 • 5G Otomatik : Varsayılan olarak, Akıllı Veri modunu etkinleştirir ve zayıf ağda pil ömründen tasarruf etmek için otomatik olarak LTE’ye geçer.
 • 5G Açık : Bu seçeneği seçtiğinizde, 5G’yi istediğiniz zaman kullanabilirsiniz, bu da pil ömrünü kısaltabilir.
 • LTE : 5G’yi tamamen kapatmak istiyorsanız, LTE’yi seçin, yalnızca LTE ağını kullanacaktır.

Sınırlı 5G kullanılabilirliği olan bir bölgedeyseniz, LTE seçeneği pil tasarrufu için daha iyidir. Pil en önemli endişeniz değilse ve hıza ihtiyacınız varsa, 5G doğru seçenek olabilir.

5G Hücresel Veri Modu Seçenekleri

 1. Ayarlar uygulaması → Hücresel → Hücresel Veri Seçenekleri’nde.
 2. Veri Moduna dokunun ve bu üç mevcut seçenekten birini seçin:
 • 5G’de Daha Fazla Veriye İzin Verin : Uygulamalar ve sistem görevleri, gelişmiş bir kalite ve tanım için daha fazla hücresel veri tüketir.
 • Standart : Genellikle hücreselde varsayılan mod. Standart kalite ayarlarına, otomatik güncellemelere ve arka plan görevlerine izin verir.
 • Düşük Veri Modu : Arka plan görevlerini sınırlandırarak ve otomatik güncellemeleri duraklatarak Wi-Fi ve hücresel ağda veri kullanımını azaltır.

Sınırsız veri planınız varsa, özellikle ilk seçenek varsayılan ayar olabilir. Öyleyse, iPhone 12 piliniz çok hızlı tükeniyorsa veri modunu kontrol edin , çünkü bu suçlu olabilir.

Veri Dolaşımını AÇMA / KAPATMA

5G dolaşım desteği oldukça sınırlıdır ve Veri Dolaşımı açıksa cihazınız LTE ağlarına geçebilir. Ayarı uygun şekilde etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

Ayarlar → Hücresel → Hücresel Veri Seçenekleri → Veri Dolaşımını Aç / Kapat.

Artık iPhone 12’de 5G ayarlarının nasıl yönetileceğini anladığımıza göre, Apple’ın ağı belirtmek için kullandığı 5G simgelerini okuyup anlamanın zamanı geldi.

W h üstündeki iPhone durum çubuğunda 5G Simgeler nelerdir?

Taşıyıcılara bağlı olarak, 5G, alt 6Ghz, orta ila yüksek spektrumlu veya mmWave’in farklı sürümlerini kullanıyor olabilirsiniz. Apple, mevcut ayarı durum çubuğunda göstermek için üç simge kullanır.

 • 5G: Bu, operatörünüz aracılığıyla daha düşük bir 5G ağı spektrumunun mevcut olduğunu gösterir.
 • 5G +: 5G’nin daha yüksek frekanslı versiyonu, operatörünüz aracılığıyla kullanılabilir.
 • 5G UW: mmWave ve diğer yüksek frekanslı 5G bağlantıları mevcut olduğunda görüntülenir.
5G Simgeleri iPhone Durum Çubuğunda görülebilir

5G kapsama alanı altındaysanız ve 5G hücresel plan etkinleştirildiğinde, bu durum çubuğu simgeleri desteklenir. Ayardan bağımsız olarak, 5G’nin Otomatik, Açık veya LTE’ye çevrilmiş olup olmadığı.

Son Olarak

iPhone 12 serisi, size dünya çapında geniş kapsama alanı sağlayan 20 adede kadar 5G ve 32 LTE bandına sahiptir.  Ancak dünya henüz tam olarak hazır değil ve her yerde 5G alamayacaksınız.

Bu nedenle, 5G ve durum çubuğu simgelerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu manuel ayarlar, veri ve pil tasarrufu sağlarken en iyi deneyimi sağlamak için çok kullanışlı olacaktır.

Yorum Gönderin