iPhone 4013 Hatası – Nasıl Düzeltilir?

Mac’iniz veya PC’niz bir iPhone’u geri yüklerken iletişim sorunlarıyla karşılaşırsa iphone 4013 hatası verir . Bu, başlangıç ​​ekranının ötesine geçmeyi reddeden veya her zaman doğrudan kurtarma moduna geçen bir iOS cihazınız olduğunda ciddi bir sorundur .

iPhone 4013 hatası , bir donanım hatasını gösterebilir. Ancak, bu sonuca varmadan önce yolunuza devam edebileceğiniz birkaç düzeltme var. Bir iPad’i geri yüklemeye çalışırken benzer bir hata almaya devam ederseniz de yardımcı olmalıdırlar.

iphone 4013 Hatası ek olarak, aşağıdaki öneriler 9, 4005 ve 4014 hata kodları için de geçerlidir. Bu hatalar yakından ilişkilidir ve genellikle aynı nedenden dolayı ortaya çıkar.

MacOS, Windows ve iTunes’u güncelleyin

MacOS, Windows ve iTunes’u güncellemek, bilgisayarınızın iPhone veya iPad’inizi başarıyla geri yüklemesini engelleyen yazılımla ilgili bilinen kusurların düzeltilmesine yardımcı olabilir. 

Mac – macOS veya iTunes’u güncelleyin

MacOS Catalina’dan başlayarak, Mac’iniz iPhone’unuza bağlanmak için Finder’ı kullanır . Program işletim sisteminde pişirildiğinden, Finder’ın en güncel örneğini almak için macOS’un kendisini güncellemeniz gerekir. Mac’iniz için en son güncellemeleri yüklemek için Apple menüsü > Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme’ye gidin .

Mac’iniz iTunes kullanan eski bir macOS sürümünü çalıştırıyorsa, Mac App Store’u açın, Güncellemeler sekmesine geçin ve ardından iTunes için bekleyen tüm güncellemeleri yükleyin .

PC – iTunes ve Windows’u güncelleyin

Windows’ta PC’niz iPhone’unuzla iletişim kurmak için iTunes’u kullanır. Programı güncellemek için iTunes’da Yardım menüsünü açın ve ardından Güncellemeleri Kontrol Et seçeneğini seçin.

İTunes’un Microsoft Store sürümünü kullanıyorsanız, Windows Microsoft Store uygulamalarını otomatik olarak güncellediğinden bu seçeneği görmezsiniz. Otomatik güncellemelerin devre dışı bırakılması durumunda, Microsoft Store’u açın , Diğer menüsünden İndirilenler ve Güncellemeler’i seçin ve ardından iTunes için bekleyen tüm güncellemeleri yükleyin . 

iTunes bir yana, Windows’u güncellemek de iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için Başlat menüsü > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme’ye gidin .

İPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorla 

Bir iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak (veya donanımdan sıfırlamak) ve ardından cihazı geri yüklemeye çalışmak, iPhone 4013 hatasını önlemenize yardımcı olabilir. Ancak, iPhone modelleri arasında süreç farklıdır. Aynı şey iPad için de geçerli.

iPhone 8 Serisi ve Daha Yeni / Ana Ekran Düğmesiz iPad’ler

Sesi Aç düğmesine basın ve bırakın . Hemen Sesi Kıs düğmesine basın ve bırakın . Ardından, Yan / Üst düğmesini basılı tutun .

İPhone veya iPad yeniden başladığında ve Apple logosu ekranda göründüğünde, Yan / Üst düğmeyi bırakın .

Yalnızca iPhone 7 Serisi

Sesi Kısma düğmesini ve Yan düğmeyi aynı anda basılı tutun . İPhone’unuz yeniden başlarken, ekranda Apple logosunu görür görmez her iki düğmeyi de bırakın .

iPhone 6s Serisi ve Önceki / Ana Düğmeli iPad’ler

Ana Sayfa düğmesini ve Yan / Üst düğmesini basılı tutun . Ekranda Apple logosunu gördüğünüzde iki düğmeyi de bırakın.

Kurtarma Moduna Girin

Bilgisayarınız yeniden başlatmaya zorlamadan sonra iPhone’unuzu veya iPad’inizi algılamazsa, kurtarma moduna elle girmeniz gerekir. 

Cihazı bilgisayarınıza bağlayarak başlayın. Ardından, yeniden başlatmaya zorlamak için gereken düğmeye basma işlemlerini gerçekleştirin. Ancak, Apple logosunu gördüğünüzde tuttuğunuz düğmeyi (veya düğmeleri) bırakmayın. Kısa süre sonra kurtarma moduna gireceksiniz. Daha sonra cihazı geri yüklemeyi seçebilirsiniz.

Geri Yüklemeden Önce Güncelle

İPhone veya iPad’inizi güncellemeyi denediniz mi? Kurtarma moduna girdikten sonra, bunu yapmak için Finder veya iTunes’da Güncelle seçeneğini kullanın . 

Güncelleme prosedürü sırasında 4013 hatasını görmezseniz, cihazı geri yükleyerek devam edin.

Doğrudan Takın

İPhone veya iPad’inizi Mac’inize veya PC’nize bağlamak için bir USB hub kullanıyor musunuz? Doğrudan bilgisayarın kendisindeki bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin. Zaten öyleyse, bunun yerine başka bir USB bağlantı noktasına geçin.

Anahtar Kabloları

Kablolar bozulabilir ve her türlü bağlantı sorununa neden olabilir. Hala iPhone 4013 hata mesajını almaya devam ediyorsanız, kabloları, tercihen başka bir iOS veya iPadOS aygıtından birine değiştirmeyi deneyin. MFi onaylı olmadığı sürece üçüncü taraf bir kablo kullanmaktan kaçının .

Başka Bir Bilgisayar Kullanın

iPhone 4013 hatası, bilgisayarınızla ilgili temel bir sorunun sonucu olabilir. Elinizde başka bir Mac veya PC varsa, iPhone veya iPad’inizi geri yüklemek için onu kullanmayı deneyin. Bunu yapmadan önce macOS, Windows ve iTunes’u güncellemeyi unutmayın.

DFU Modunu Kullanarak Geri Yükle

Hala 4013 hatası almaya devam ediyorsanız, iPhone’unuzu geri yüklemek için DFU (Aygıt Ürün Yazılımı Yükseltmesi) modunu kullanın. Standart kurtarma moduna benzer şekilde çalışır ancak ciddi sorunları olan cihazların geri yüklenmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, DFU moduna girmek için tuş kombinasyonu oldukça karmaşık olabilir ve birkaç deneme gerektirebilir. Başlamadan önce iPhone veya iPad’inizi bilgisayarınıza bağladığınızdan emin olun.

iPhone 8 Serisi ve Daha Yeni / Ana Ekran Düğmesiz iPad’ler

Sesi Aç düğmesine basın ve bırakın . Hemen Sesi Kıs düğmesine basın ve bırakın . Ardından, Yan / Üst Düğmeyi basılı tutun . 

Ekran kapanır kapanmaz, Sesi Kısma düğmesini ( Yan düğmeyle birlikte) 5 saniye basılı tutmaya başlayın . Ardından, Yan düğmeyi bırakın , ancak Sesi Kıs düğmesine basmaya devam edin . 

DFU moduna girdiğinizde, iPhone veya iPad’deki ekran boş kalmaya devam edecek, ancak aygıt Finder’da veya iTunes’da kurtarma modunda görünecektir. Daha sonra Sesi Kısma düğmesini bırakabilirsiniz .

Yalnızca iPhone 7 Serisi

Sesi Kısma ve Yan düğmelerine 8 saniye boyunca basılı tutun . Ardından, Yan düğmeyi bırakın, ancak Sesi Kıs düğmesini basılı tutun . 

DFU moduna girdiğinizde, Finder veya iTunes’da kurtarma modu ekranını göreceksiniz. İPhone ekranı boş kalmaya devam edecek. Daha sonra her iki düğmeyi de bırakabilirsiniz.

iPhone 6s Serisi ve Önceki / Ana Düğmeli iPad’ler

Hem Ana Sayfa hem de Yan / Üst düğmelerini 8 saniye basılı tutun . Ardından, Ana Sayfa  düğmesini  bırakın ,  ancak  Yan / Üst  düğmesini basılı tutmaya devam edin .

DFU moduna girdiğinizde, Finder veya iTunes’da kurtarma modu ekranını göreceksiniz. İPhone veya iPad’inizdeki ekran boş kalacaktır. Daha sonra her iki düğmeyi de bırakabilirsiniz.

DFU Modundan Çıkılıyor

DFU modundan çıkmak istiyorsanız iPhone veya iPad modeliniz için yeniden başlatmaya zorlama düğmesi kombinasyonunu kullanın.

Randevu Alın

Yukarıdaki düzeltmeler yardımcı olmadıysa, büyük olasılıkla iPhone veya iPad’inizle ilgili donanımla ilgili bir soruna bakıyorsunuzdur. Yana Açmak veya düzeltme şey içeride tehlikeli uygun teçhizat ve eğitim olmadan, en iyi seçenek Apple Yetkili Servis Sağlayıcı yakın Genius cihazınızı almaktır.

Yorum Gönderin