iPhone Face ID Çalışmıyor Sorunu ve Tamiri

Apple’ın Face ID teknolojisi oldukça gelişmiş. Çoğunlukla, her koşulda, son derece düşük ışıkta bile çalışır. Bu, önceki iPhone’lar gibi bir şifreyi hatırlamak ve girmek zorunda kalmadan telefonunuza erişmenizi kolaylaştırır.

Bu noktada teknolojide bazı sınırlamalar da var, bu yüzden her zaman mükemmel şekilde çalışmyacaktır. Genellikle, Face ID iPhone çalışmıyor sorununu, düzeltmenin hızlı bir yolu vardır.

Ayarlarınızı Kontrol Edin

iPhone telefonda Face ID çalışmıyor ise ayarlarınız doğru olmayabilir. iPhone ayarlarınızda işlerin ters gidebileceği birkaç farklı alan olduğundan, bunu elemek için önce ayarları kontrol etmemiz lazım. 

ilgili makale :

 Ayarlar> Face id & Parola . Üst kısımda, iPhone’unuzun yüz kimliğini ne için kullanacağına ilişkin seçenekleri göreceksiniz. Bunlardan biri etkin değilse, o görev için Face ID’yi etkinleştirmek için anahtara dokunmanız yeterlidir. 

Ayrıca Dikkat seçeneğini de göreceksiniz . Bu açık olduğunda, kilidini açmak için iPhone’unuza bakmanız gerekecektir. Bu açıksa ve çalışmıyorsa, gözleriniz bir şekilde kameradan engelleniyor olabilir. Ayrıca , iPhone’unuzun herhangi bir nedenle görünümünüz büyük ölçüde değiştiğinde sizi tanımasını sağlayacak bir Alternatif Görünüm de ayarlayabilirsiniz . 

iPhone Face ID gerçekten çalışmıyor ve bozuk olduğuna karar vermeden önce bu ayarların doğru şekilde yapıldığından emin olun. Face ID ayarlarını görmüyorsanız iPhone modeliniz aslında özelliği desteklemiyor demektir.  Face id Destekleyen telefon modelleri aşağıdaki gibidir.

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X

iPhone Telefonun Sizi Görebileceğinden Emin Olun

Açık görünebilir, ancak bazen Face ID belirli koşullar altında düzgün çalışmayabilir. 

Örneğin, Face ID çalışması için aşağıya bakmanız veya telefonunuzu yukarıda tutmanız gerekir. Ayrıca iPhone kameranıza çok uzak veya çok yakın olmadığınızdan emin olun. iPhone’unuz düz bir yüzeye uzanıyorsa, yüzünüzü bu şekilde tanıyamaz. 

Ayrıca giyim eşyaları veya aksesuarlar gibi yüzünüzü hiçbir şeyin engellemediğinden emin olun. Özellikle Dikkat özelliği açıksa, iPhone’unuzun sizi tanıması için yüzünüzün yanı sıra gözünüzün de görünür olması gerekecektir.

Yüz Kimliğinizi Sıfırlayın

iPhone Face ID çalışmıyor sorununu tamamen sıfırlamak basit bir düzeltme olabilir. Yakın zamanda görünüşünüzün bazı yönlerini değiştirdiyseniz, sorunlara neden olan bu olabilir. Bunu yapmak için Ayarlar> Face ID ve Parola> Face ID’yi Sıfırla’ya geri dönün .

Buna dokunduktan sonra face id Ayarla’yı seçin . Face ID kurulum ekranına yönlendirildikten sonra Başlayın’a dokunun . iPhone’unuzun yüzünüzü analiz edip kaydedebilmesi için iPhone’unuzun kamerasına yüzünüzü göstermeniz ve onu tam bir daire içinde hareket ettirmeniz istenir.

Bitirdiğinizde, çalıştığından emin olmak için Face ID’yi kullanmayı tekrar deneyin. 

Güncellemeleri kontrol et 

Face ID’nin düzgün çalışması için iPhone’unuzun güncellenmesi gerekebilir. Güncelleme yapmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidebilirsiniz . 

Bir güncelleme varsa, iPhone’unuzu nasıl güncelleyebileceğinizle ilgili bir durum görürsünüz. Güncellemek isterseniz İndir ve Kur’a dokunun . 

Bir güncelleme varsa, yüklemenin Face ID sorunlarınızı çözmesi çok muhtemeldir. Bu yüzden bunu kontrol ettiğinizden emin olun. 

iPhone Ekran Koruyucunuzu Çıkarın

Bu daha geçen gün başıma gelen bir şeydi. iphone 11 xs max Telefonumun ekranını koruması için taktırdığım, koruma filmi düzgün şekilde takılmadığından. Face id düzgün şekilde çalışmıyordu, ekran korumasını çıkarınca her şey düzeldi.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Bazen hatalardan kurtulmak için telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterli olacaktır. Burada iki seçenek vardır, ya normal şekilde yeniden başlatma ya da donanımdan yeniden başlatma. 

İlk olarak, Gücü Kapat kaydırıcısını görene kadar iPhone’unuzun sağ tarafındaki güç düğmesini basılı tutarak normal şekilde yeniden başlatmayı deneyin . Kaydırdıktan sonra, ekranınız tamamen kapanana kadar yaklaşık 10-20 saniye bekleyin. Ardından iPhone’unuz tekrar açılana kadar güç düğmenizi basılı tutun. 

Bu işe yaramazsa, yeniden başlatmanız da mümkündür . Bunu, sesi açma düğmesine basıp bırakarak, ardından sesi kısarak ve ardından güç düğmesini basılı tutarak yapın. Kapat kaydırıcısı göründüğünde, onu yok sayın ve Apple logosunu görene kadar güç düğmesini basılı tutmaya devam edin. Ardından iPhone’unuz otomatik olarak yeniden başlamalıdır. 

Ya Bunların Hiçbiri Çalışmazsa?

Her şeyi denemiş gibi görünüyorsunuz ve Face ID’niz hala çalışmıyorsa, muhtemelen bozuktur. Muhtemelen gerçekten çözemeyeceğiniz bir donanım sorunu vardır. Eğer son zamanlarda iPhone düştü   yada yanlışlıkla su ile yoğun bir şekilde temas ettiyse, bu arıza için makul neden olabilir. 

Ön kameranızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yüz kimliğinin çalışmamasına neden olan, üzerini örttüğünü göremediğiniz bir şey olabilir. Değilse, muhtemelen dahili bir şeydir. Bu noktada yapabileceğiniz birkaç şey var. 

iPhone’unuzda fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemek isteyeceksiniz. Bundan önce, iPhone verilerinizin yakın zamanda yedeklendiğinden emin olun . Ardından Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e gidin . Yedekledikten Sonra Sil’i seçerseniz, buradan da yedekleme yapabileceksiniz . Zaten bir yedekleme yaptıysanız, Şimdi Sil’i seçin . 

Parolanızı girin ve ardından iPhone’u Sil’i seçin . iPhone’unuzun tamamen sıfırlanması biraz zaman alacak ve bir kez bir kez Face ID’nizi tekrar kurabilirsiniz. Umarım bu noktada tekrar işe yarayacaktır. 

Değilse, diğer seçeneğiniz onu bir Apple mağazasına götürmektir. Düzeltemezlerse, bunu yapabilmeleri için Apple’a göndermeleri gerekir. 

iPhone Face ID Düzelttikten Sonra

Bu sorun giderme seçeneklerinden biri işe yaradıysa, o andan itibaren Face ID nasıl çalıştığına bir göz attığınızdan emin olun. Başka sorunların ortaya çıkmasını önlemek için iPhone’unuzu düzenli olarak güncellediğinizden emin olun. 

Ayrıca, telefonunuza iyi davrandığınızdan ve ona dikkat ettiğinizden emin olun, böylece yanlışlıkla düşürmez veya sıvı ile yoğun temas etmez ise. Bu bakım, Face ID’nizin ve diğer iPhone özelliklerinin olabildiğince uzun süre dayanmasını sağlamada uzun bir yol kat edecektir. 

Yorum Gönderin