iPhone iOS Fotoğraflara Şifre Koyma – Programsız

iPhone’un Fotoğraflar uygulamasında fotoğrafları ve videoları gizlemenin yerel bir yolu vardır. Gizlemek istediğiniz fotoğrafı seçin, Paylaş simgesine dokunun ve “Gizle” seçeneğini seçin. Ancak, bu tam bir koruma değildir. Onları yalnızca ‘Anlar’ ve “Albümler” den gizler. Yeni “Gizli” albümüne giderek gizli fotoğraflarınızı veya videolarınızı herkes görebilir.

Neyse ki, sadece tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı tamamen gizlemekle kalmayıp aynı zamanda Touch veya Face ID’nizle şifre korumalı gizli bir numara var. Üçüncü taraf uygulaması gerekmez. Tek yapmanız gereken Notes uygulamasına tüm özel fotoğraflarınızı ve videolarınızı aktarmak, notu parola ile korumak için kilit özelliğini kullanmak ve ardından Fotoğraflar uygulamasına geri dönmek ve Notes’a içe aktardığınız tüm medyayı silmek. İşte adım adım kılavuz.

iPhone iOS Fotoğraflara Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Başlamak için Notlar uygulamasını açın ve yeni bir not oluşturmak için uygulamanın sağ alt köşesinde yeni bir not düğmesine dokunarak. Şüphe uyandırmayan jenerik bir isim verin. Ve sağ üst köşedeki Bitti’ye dokunun .

yeni bir not oluştur

Şimdi, uygulamanın alt şeridindeki Kamera düğmesine dokunun ve açılır listeden “Fotoğraf veya Video Seç” i seçin .

nota fotoğraf ekle

Kamera rulosunu açar ve iPhone galerinizden gizlemek istediğiniz tüm resim ve videoları seçebilirsiniz . Tüm öğeleri seçtikten sonra, sağ üst köşedeki Ekle düğmesine dokunun .

Şimdi, devam etmeli ve notayı Touch ID ve Face ID ile kilitlemeliyiz. Sağ üst köşedeki köfte menü düğmesine dokunun .

nota fotoğraf ekle

Paylaşım Sayfasından büyük mor Kilit düğmesine dokunun . Notlarınız için daha önce hiç şifre ayarlamadıysanız sizden bir şifre oluşturmanız istenir. Şifre, iPhone şifrenizden farklı olabilir, bu da fotoğraflarınızı kilitlemek için güvenli bir şekilde yeni bir şifre oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Parolayı girin, doğrulayın ve bir ipucu ekleyin. Bundan sonra , kilit kurulumunu tamamlamak için sağ üstteki Bitti’ye dokunun .

kilit şifresi oluştur

Notu kilitlemek için üstteki köfte menü düğmesinin yanındaki yeni görünen kilit düğmesine dokunun . Notu her görüntülemek istediğinizde, doğru şifreyi girmeniz veya Touch ID / Face ID’nizi kullanmanız gerekir.

not şimdi kilitlendi

Notunuzu tekrar ziyaret ettiğinizde, bu kilit ekranını aşağıda solda gösterildiği gibi gösterir. Notunuzun kilidini açmak için Notu Görüntüle düğmesine dokunup Face ID / Touch ID ile kimlik doğrulaması yapmanız yeterlidir .

kilitli notu görüntüle

Fotoğrafları Silmeyi Unutma

Notlar uygulamasında özel medyayı gizleyerek orijinal medyayı Fotoğraflar uygulamalarından silmez. Bu nedenle, fotoğraf ve videoları Fotoğraflar uygulamanızdan ve hatta çöp kutusundan silmeyi unutmayın. Bunu yapmak için Fotoğraflar uygulamasını açmanız ve ‘Not’ uygulamasında gizlediğiniz tüm fotoğrafları seçmeniz yeterlidir. Ekranın sağ alt kısmındaki Çöp Kutusuna dokunun ve Öğeleri Sil’i seçin.

fotoğrafları film rulosundan sil

iPhone, silinen fotoğrafların bir kopyasını önümüzdeki otuz gün boyunca ‘Çöp Kutusunda’ tutar ve bundan sonra kalıcı olarak kaldırır. Fotoğrafları, Albümler bölümünü aşağı kaydırarak ve “Son Silinenler” e hafifçe vurarak manuel olarak silebilirsiniz . Fotoğraflarınızı kalıcı olarak silmek için sol alt köşedeki Tümünü Sil düğmesine dokunun .

fotoğrafları geri dönüşüm kutusundan sil

Son Olarak

Bu, fotoğraflarınızı iPhone’da gizlemenin ve Touch ID / Face ID ile korumanın hızlı bir yoluydu. En etkili yöntem değildir, ancak fotoğraflarınızı herkesin gizli klasöre giderek erişebileceği Fotoğraflar uygulamasında gizlemekten daha iyidir. Alternatif olarak, Klasör Kilidi gibi ücretsiz üçüncü taraf uygulamaları kullanabilirsiniz , notlar uygulamasına benzer şekilde çalışır – yani özel fotoğrafları ve videoları şifre ile korur, ancak çok daha uygundur. Yine de, ortamı Fotoğraflar uygulamasından silmeniz gerekir.

Aşağıdaki yorumlarda herhangi bir düşünce ve yorumunuz varsa bize bildirin

Yorum Yap