iPhone Telefonum Çok Yavaş Şarj Oluyor – Kesin ÇÖZÜM

Yani iPhone telefonum normalden çok daha yavaş şarj olduğunu fark ettiniz, ancak tam sebebini bulamadınız mı? Pekala, bu pek nadir birşey değil, sorunun nedeni şarj cihazında veya kabloda yatıyor. Ancak başka faktörler de olabilir. Burada, sorunu saptamanıza ve çözmenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz oluşturdum. Başlayalım.

iPhone Şarj Yavaş Doluyor – Çözümü

1. Kablo ve Şarj Cihazı doğru şekilde takılı mı

Birden fazla kez başıma geldi, bu nedenle tüm bağlantıların doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Şarj tuğlasının duvar prizine doğru şekilde takıldığından ve anahtarın AÇIK olduğundan emin olun. Ayrıca, kablonun tuğlaya tam olarak yerleştirildiğinden ve lightning bağlantı noktasının iPhone’a sıkıca takıldığından emin olun. iPhone’un sağ üst köşesinde sabit bir şarj simgesi görmelisiniz. Her şey doğru bir şekilde bağlanmışsa ve yine de iPhone’unuz yavaş şarj oluyorsa sonraki adıma geçin.

2. Apple Yetkili Şarj Cihazı mı

İnternette iddia edilen güç çıkışını sunamayan çok sayıda şarj cihazı bulunmaktadır. Bu nedenle, kutuyla birlikte gelen orijinal bir Apple Şarj Cihazınız veya MFi (Made for iPhone) sertifikalı bir aksesuarınız olup olmadığını kontrol edin. Uygun bir şarj cihazınız varsa ve yine de iPhone’unuzu daha yavaş şarj ediyorsa, bir sonraki senaryoyu çözelim.

3. Şarj Cihazı yeterince güçlü mü?

İPhone ile birlikte gelen standart 5W şarj cihazı 1000mA veya 1A akım verir ve bir iPhone Xs Max’i tam olarak şarj etmek yaklaşık 3 saat sürer. Daha yüksek watt (maksimum sınır 20W) şarj cihazı iPhone’unuzu çok daha hızlı şarj eder. Şarj cihazınız 5W şarj sunmuyorsa, en az 5W çıkış sunabilen başka bir şarj cihazı deneyin veya daha da iyisi, Hepsiburada’dan 20W şarj cihazı satın alın veya bir iPad’iniz varsa , iPhone’unuzu şarj etmek için iPad şarj cihazını kullanın . Bu, iPhone’unuza zarar vermez, ancak oldukça hızlı şarj eder.

İşte şarj cihazlarının çalıştığı birkaç değer;

  • 5W: 5V & 1000mA veya 1A
  • 10W: 5V & 2000mA veya 2A
  • 15W: 5V ve 3000mA veya 3A

Şarj cihazınız yukarıdaki değerlere benzer değerlere sahipse ve yine de düzgün şekilde şarj olmuyorsa bir sonraki adıma geçin.

4. Lightning konektöründe Karbon birikmesi olup olmadığını kontrol edin

Sürekli kullanımda, yıldırım konektörü 4. veya 5. pimde düzensiz akım iletimi ile sonuçlanan ve yavaş şarja yol açabilen bir korozyon tabakası oluşturur. Kablonun yıldırım konektörünü kontrol edin ve siyah kalıntı varsa, metal pim görünmeye başlayana kadar alkol ve bazı Q uçları ile temizleyin. Pimi temizlediyseniz ve yine de iPhone yavaş şarj oluyorsa sonraki adıma geçin.

5. Lightning uçlarında kalıntı ve tüy olup olmadığını kontrol edin

İPhone’daki şimşek bağlantı noktası, bağlantı noktasında içeriye takılıp iPhone’unuzu şarj ederken kesintilere neden olabilecek istenmeyen kalıntıları, parçaları ve parçaları toplayabilir. Göz atmak için bağlantı noktasının içine biraz ışık tutun ve biraz kir veya kalıntı görürseniz, parçaları çıkarmak için bir iğne veya Qtip kullanın. İPhone’unuzu tekrar şarj etmeyi deneyin ve şarj hızının normale dönüp dönmediğine bakın. Değilse, sonraki adıma geçin.

6. iPhone’u kablosuz olarak şarj ediyor musunuz?

Kablosuz şarj, doğal olarak kablolu şarjdan daha yavaştır ve bobinler düzgün hizalanmazsa sorun daha da kötüleşir. iPhone 12, kablosuz şarj cihazını mükemmel bir şekilde hizalamak için manyetik bir halka ile birlikte gelir. Ancak, MagSafe olmayan daha eski bir iPhone’unuz (iPhone 8 veya daha yenisi) varsa, şarj hızlarını iyileştirmek için iPhone’u şarj pedinin tam ortasına yerleştirmeyi deneyin.

7. Pil Sağlığını Kontrol Edin

Pil, bir akıllı telefondaki sarf malzemesidir ve zamanla azalır. Bir pil kullanım ömrünün sonuna gelmişse, şarj tutmayı bırakabilir ve şarj olması uzun zaman alabilir. Pil sağlığını görmek için iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin ve Pil Ayarları’na gidin . Sağlık istatistiklerini görmek için Pil Sağlığı bölümüne dokunun .

Aşağıda gösterildiği gibi Maksimum Kapasitenin yanında bir yüzde göreceksiniz. İPhone’unuz bir uyarı gösteriyorsa, yavaş şarj olmasının nedeni bu olabilir. Pil sağlığı normalse, sonraki adıma geçin.

8. Pil İçin Optimize Edilmiş Şarjı Devre Dışı Bırakın

Bu, iPhone’unuzun ücretin kendisini sınırladığı en nadir durumdur. İOS 13’te sunulan optimize edilmiş pil şarjı, pil ömrü lehine şarjı optimize etme davranışınızdan öğrenir. Örneğin, iPhone’unuzu gece takıp sabah çekerseniz, iPhone iPhone’u bütün gece% 50’de tutar ve siz uyanmadan yalnızca bir saat önce iPhone’u tam olarak şarj eder.

İPhone’unuz optimize edilmiş şarj modunda olabilir ve bu yüzden hızlı bir şekilde şarj olmuyor çünkü iPhone’u bir süre kullanmanız gerekmediğine inanıyor. Bu özelliği kapatmak için optimize edilmiş pil şarjını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı> Optimize edilmiş pil şarjını devre dışı bırak> Yarına Kadar Kapat seçeneğine gidin .

Son olarak

Umarım bu adımlar bu sorunu çözmeye yardımcı olur. Sorunun tam olarak nerede yattığını anlamak zor olabilir, ancak iPhone’un yavaş şarj olmasına yol açabilecek tüm olası senaryoları listeledim. Hala sorun oluyorsa, Apple ile iletişime geçmelisiniz ve sorunun ne olduğunu tam olarak inceleyebilirler. 

Yorum Gönderin