iPhone veya iPad’de Hızlıca Not Almanın 4 Yolu

iPhone veya iPad’inizde sıklıkla bir notu hızlı bir şekilde not etmeniz gerekir mi? Bu dört ipucunu kullanarak, Ana ekranınızdaki Notlar uygulamasını aramanıza gerek kalmadan not eklemek kolaydır. İşte böyle.

Widget Kullanarak Not Ekleme

Today View ekranınıza ekleyebileceğiniz özel bir widget kullanarak notu hızlı bir şekilde not almak kolaydır . Notlar widget’ını eklemek için, Ana ekranınızın ilk sayfasında soldan sağa kaydırarak Bugün Görünümünüzü ziyaret edin. En alttaki “Düzenle” düğmesine dokunun. Ardından widget listesinde “Notlar” ı bulun ve eklemek için üzerine dokunun.

Widget’larınızı düzenlerken, hızlıca kolayca erişilebilmesi için Notlar widget’ını Bugün Görünümü listenizin üstüne taşıyabilirsiniz. Notlar widget’ı etkinleştirildikten sonra, genişletmek için üzerine dokunun, ardından istediğiniz zaman yeni bir not oluşturmak için “Oluştur” düğmesine (üzerinde kalem bulunan bir kağıt tablası gibi görünür) dokunun.

İPhone'da Notlar widget'ını kullanma

Siri Kullanarak Not Ekleme

Yalnızca sesinizi kullanarak hızlı bir şekilde not almak istiyorsanız, Siri’den yardım istemek kolaydır.

Yan düğmenizi (veya eski cihazlarda Ana Sayfa düğmesini) basılı tutarak Siri’yi başlatın veya  ayarladıysanız “Hey Siri” deyin . Sonra “Not al” deyin. Siri ne söylemesini istediğini soracak. Notta ne istersen yüksek sesle konuş, not otomatik olarak Notlar uygulamasına yeni bir not olarak eklenir.

Siri'den iPhone'da not oluşturmasını isteme

İLGİLİ: iPhone Bilinmeyen Özellikleri

Paylaş Düğmesini Kullanarak Not Ekleme

Bazı uygulamalarda “Paylaş” düğmesini kullanarak not eklemek de kolaydır. (Paylaş düğmesi bir ok yukarı bakacak şekilde kare gibi görünür.)

Örneğin, Web’e Safari ile göz atıyorsanız ve görüntülemekte olduğunuz siteye göre bir not oluşturmak istiyorsanız, “Paylaş” düğmesine dokunun. Uygulamalar listesinde “Notlar” simgesini bulun ve dokunun. Bağlantıyı kaydetmeden önce yazılı bir not ekleme şansınız olacak.

Notu Notlar uygulamasında daha sonra okursanız, oluşturduğunuz notta büyük bir bağlantı görürsünüz. Safari’deki web sitesine anında gitmek için dokunun.

Safari'den iPhone'daki bir notla bağlantı paylaşma

Denetim Merkezini Kullanarak Not Ekleme

Ayarlar’ı kullanarak, Denetim Merkezi içindeki Notlar’a yalnızca yeni bir not oluşturmanız gerektiğinde hızlıca kaydırılabilecek bir kısayol ekleyebilirsiniz .

Kısayolu eklemek için Ayarlar’ı başlatın ve Denetim Merkezi> Denetimleri Özelleştir’i ziyaret edin, ardından “Notlar” kısayolunu bulun ve Denetim Merkezi “Dahil Et” listenize ekleyin. Kontrol Merkezi’ni bir sonraki başlatışınızda, kurşun kalemli bir not defteri gibi görünen simgeye dokunmanız yeterlidir ve not almak için doğrudan Notlar uygulamasına yönlendirilirsiniz.

İOS'ta Kontrol Merkezi'ndeki notlar kısayolu

Bonus: Kilit Ekranında Apple Pencil’ı Kullanarak Not Alın (yalnızca iPad)

Bir Apple Pencil’ınız ve onu destekleyen bir iPad modeliniz varsa , Kilit ekranından iPad’inizle iPad’inize dokunarak anında notlar alabilirsiniz . Nasıl çalışacağını yapılandırmak için “Ayarlar” ı açın ve kilit ekranından Notlar> Notlara Erişim’i ziyaret edin, ardından bir seçenek belirleyin. Bu özellik etkinleştirildiğinde, kilit ekranından oluşturduğunuz tüm notlar otomatik olarak Notlara kaydedilir. Çok kullanışlı!

İPad ve Apple Pencil ile Anında Not Alın

Yorum Yap