iPhone, iPad ve iPod Touch için IPSW Dosyaları Nasıl İndirilir

IPSW, ürün yazılımını iPhone, iPad, iPod touch ve Apple TV’ye yüklemek için kullanılan bir dosya biçimidir. Cihazınızı eski sürüme geçirmek, yükseltmek ve varsayılan fabrika ayarlarına geri yüklemek için indirip kullanabilirsiniz. Örneğin, iOS 14 neredeyse burada. Beta sürümünü yüklediğinizi varsayalım. Ama çok pişman oldunuz ve geri dönmek istiyorsun ! Bu durumda da, iOS 13 IPSW Firmware dosyasını alıp yüklemeyi seçebilirsiniz.

Yeni IPSW dosyaları iTunes veya Finder’dan yayınlanır. Bir noktadan sonra Apple, eski iOS sürümlerini indirme yeteneğini durdurur. Bununla birlikte, birden fazla üçüncü taraf sitesi, IPSW dosyalarının eski ve hatta güncel sürümlerini indirmenize izin verir. Tüm bu süreç hakkında size daha çok bilgi verecez. Hadi başlıyalım.

eski sürüm veya yeni ipsw sürümleri indirme

iPhone, iPad ve iPod Touch için IPSW Dosyasını İndirmek İçin En İyi Siteler

 • Ardından, bir cihaz modeli seçin.
 • İmzalı IPSW’ler altındaki bir .ipsw dosyasına tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda İndir’e (3.97 GB) tıklayın.

Dosya indirme işlemi hemen başlayacaktır.

IPSW İndirmelerinin yanı sıra, diğer birçok site IPSW dosyaları için indirme bağlantıları sunar. Bunlardan bazıları.

iOS Ninja : Modern bir tasarıma sahiptir ve iPhone, iPad, iPod ve Apple TV için bellenim dosyalarını indirebilirsiniz. İşlem oldukça basittir. Tek yapmanız gereken bir cihaz kategorisi seçmek, uygun modeli seçmek ve IPSW dosyasının istenen sürümünü tıklamaktır. İndirme hemen başlar.

iClarified : Bu web sitesi IPSW dosyalarının çeşitli sürümlerini farklı şekilde gösterir. Uygun sürüm adı ve cihaza sahip uzun bir dosya listesi var. İstediğiniz dosyayı tıklarsanız, hemen indirmeye başlar. Arayüz, doğru sürümü kaydırmak ve bulmak için biraz angarya olabilir. Ancak genel olarak, en son iPhone SE 2020 sürümüyle bile güncellenen iOS ürün yazılımı yüklemeleri için mükemmel bir yerdir.

felixbruns.de : Retro yapmak istiyorsanız, burası sizin yeriniz. Son iki yıldır güncellenmedi. Ama yine de, iPhone X’e ve hatta klasik iPod’lara kadar firmware arıyorsanız, bu site size iyi şekilde hizmet edecektir.

ipsw Downloader : 2016’dan beri güncellenmedi, öyle görünüyor. Ancak yine de, burada eski Apple cihazları için gerekli ürün yazılımı dosyalarını bulacaksınız. Açılır menüden cihaz, model ve ürün yazılımı sürümünü seçebilirsiniz. Bundan sonra, dosyayı almak için İndir düğmesini ve ardından mavi indirme bağlantısını tıklayın.

İTunes veya Finder Kullanarak iOS Ürün Yazılımını İndirme

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, cihazınızı geri yükleme işlemi hemen başlayacaktır. Bu nedenle , iPhone’unuzu (her şeyi silecek) geri yüklemek istiyorsanız , bu yönteme geçin . Ancak, tek nedeniniz IPSW dosyasını indirmekse, lütfen üçüncü taraf bir web sitesi kullanın. Yine de, bu yönteme devam ederseniz → cihazınızı geri yükleyin → IPSW dosyasını uygun konumda bulabilirsiniz (adımlardan sonra belirtilir).

Burada gösterilen ekran görüntüleri ve adımlar Finder’a aittir. İTunes için adımlar neredeyse benzer.

 • İTunes’u Windows PC veya daha eski Mac bilgisayarlarda açın . MacOS Catalina’yu çalıştıran Mac’te Finder’ı açın .
 • İOS cihazınızı uygun bir kablo kullanarak bilgisayara bağlayın. Gerekirse güvenin.Not: iPhone’umu Bul’u kapatın iPhone’da Ayarlar uygulamasını açın → Apple Kimliği banner’ınıza üstten dokunun → Bul → iPhone’umu Bul → iPhone’umu Bul geçiş anahtarını kapatın → Apple Kimliği şifrenizi girin.
 • İTunes veya Finder’da cihazınızı seçin. Bunun için iTunes’daki cihaz logosuna tıklayın. Finder’da, onu Yerler’in altında sol Kenar Çubuğunda göreceksiniz.
 • İPhone’u Geri Yükle’yi tıklayın Apple sunucularıyla bağlantı kurmak bir dakika kadar sürebilir.
 • Ardından, ‘ Yazılımı geri yüklemeden önce iPhone’un [telefon adınız] ayarlarını yedeklemek ister misiniz? ‘. Yedekle veya Yedekleme’yi seçebilirsiniz .
 • Açılır mesajı okuyun ve Geri Yükle’yi tıklayın .
 • İleri’ye tıklayın .
 • Aşağıdaki şartlar ve koşulları kabul edin (eğer yaparsanız).
 • İndirme işlemi başlayacaktır. Durumu sol kenar çubuğunda iPhone adınızın yanında görebilirsiniz. İTunes’ta, görmek için sağ üstteki indirme okunu tıklayın. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınız geri yükleme işlemine başlayacaktır.

IPSW dosyasını burada bulabilirsiniz:

Mac’te:

 • iPhone: ~ / Kütüphane / iTunes / iPhone Yazılım Güncellemeleri
 • iPad: ~ / Kütüphane / iTunes / iPad Yazılım Güncellemeleri
 • iPod touch: ~ / Kütüphane / iTunes / iPod Yazılım Güncellemeleri

Windows 10, 8, 7’de

 • iPhone: C: \ Kullanıcılar \ [kullanıcı adınız] \ AppData \ Roaming \ Apple Computer \ iTunes \ iPhone Yazılım Güncellemeleri
 • iPad: C: \ Kullanıcılar \ [kullanıcı adınız] \ AppData \ Roaming \ Apple Computer \ iTunes \ iPad Yazılım Güncellemeleri
 • iPod touch: C: \ Kullanıcılar \ [kullanıcı adınız] \ AppData \ Roaming \ Apple Computer \ iTunes \ iPod Yazılım Güncellemeleri

IPSW Dosyası iOS Cihazınıza Nasıl Yüklenir

Otomatik olarak bellenimi indirir ve iTunes veya Finder kullanarak geri yüklerken dosyayı bağlı cihaza anında yüklemeye başlar . Ancak, IPSW dosyasını (üçüncü taraf sitelerinden indirilen) iOS veya iPadOS cihazınıza yüklemeye zorlayabilirsiniz.

 1. Bunun için iPhone, iPad veya iPod Touch cihazınızı Mac veya PC’ye bağlayın.
 2. Finder’ı veya iTunes’u uygun şekilde açın. Ardından, cihazınızı bulun.
 3. Şimdi Mac’te Option tuşunu basılı tutun ve ardından iPhone’u Geri Yükle’yi tıklayın İTunes’daki Windows’ta, Shift tuşunu basılı tutun ve ardından iPhone’u Geri Yükle düğmesine basın .
 4. Ardından, bağlı cihaza yüklemek istediğiniz indirilen IPSW dosyasını konumundan seçin . Restorasyon sürecini takip edin.

Oturumu kapatma…

Apple aygıtları için ürün yazılımı dosyalarını nasıl ve nereden indirebilirsiniz? Son olarak, nadir durumlarda, indirdikten sonra, IPSW dosyası tarayıcı tarafından otomatik olarak yeniden adlandırılabilir. Ancak sonunda .ipsw uzantısıyla yeniden adlandırabilirsiniz, böylece iTunes / Finder kullandığınızda bunu tanır.

Yorum Yap