MacOS Big Sur’da Pil Yüzdesi Gösterme – Nasıl Yapılır?

MacBook’lar olağanüstü pil ömrü sunar ve genellikle tek bir şarjla tüm gün boyunca orta ila yoğun kullanıma izin verir. Yine de, yoğun görevler ve optimize edilmemiş uygulamalar pili hızlı bir şekilde tüketebileceğinden, kalan şarj miktarına ilişkin düzenli bilgileri ekranda tutmak önemlidir . macOS Big Sur, bunu kolayca yapmanıza izin vermez, hadi nasıl yapacağınıza hemen bakalım.

MacOS Catalina’dan yeni yükselttiyseniz, Mac’in menü çubuğundaki eksik pil yüzdesi göstergesini hemen fark etmişsinizdir. Tanıdık bir pil simgesi var, ancak bu doğru bir resim sağlamıyor ve çoğu zaman sizi yanlış yönlendirebilir. 

MacOS Big Sur’da Pil Yüzdesini Göster

Menü çubuğundan pil yüzdesi göstergesini kaldırmanıza rağmen, macOS Big Sur kalan şarjı yüzde cinsinden kontrol etmenizi sağlar. Pil Durumu menüsünü getirmek için pil simgesini seçin, ilk satırda bilgileri göreceksiniz. Yine de her zaman tekrarlamak isteyeceğiniz bir şey değil.

Neyse ki, yine de Mac’in menü çubuğunda bir yüzde göstergesine geri dönebilirsiniz. MacOS Catalina ve önceki sürümlerinde, Pil Durumu menüsünde, özelliği kolayca etkinleştirip devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan bir Yüzde Göster geçiş düğmesi bulunuyordu. Ancak macOS Big Sur, onu Sistem Tercihleri ​​bölmesinin derinliklerine gömdü.

MacOS Big Sur’da menü çubuğunda pil yüzdesinin nasıl gösterileceği aşağıda açıklanmıştır.

1. Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri’ni seçin .

2. Dock & Menu Bar etiketli seçeneği seçin .

3. Kaydırma sola kenar çubuğunda aşağı ve seçmek Pil .

4. Yüzdeyi Göster’in yanındaki kutuyu işaretleyin .

Pil yüzdesi göstergesi, Mac’in menü çubuğundaki pil simgesinin hemen solunda görünmelidir. 

Menü çubuğuna pil ile ilgili daha fazla ayrıntı eklemenize yardımcı olabilecek üçüncü taraf uygulamaları vardır – aşağıda bir listeyi daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

MacOS Big Sur’da Pille İlgili Diğer Eklemeler ve Değişiklikler

macOS Big Sur , Bluetooth, Wi-Fi ve Rahatsız Etmeyin gibi seçenekleri bir arada gruplandıran iPhone benzeri bir Kontrol Merkezi ile birlikte gelir . Bu, menü çubuğundaki karmaşayı azaltmaya yardımcı olur. 

İsterseniz pil simgesini ve yüzde göstergesini Kontrol Merkezine ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Sistem Tercihleri > Dock ve Menü Çubuğu > Pil içindeki Kontrol Merkezinde Göster seçeneğini işaretleyin . Bunları menü çubuğundan kaldırmak için Menü Çubuğunda Göster seçeneğinin işaretini de kaldırabilirsiniz.

Ek olarak, macOS Big Sur , Catalina’daki Enerji Tasarrufu tercihlerini ortadan kaldırır ve bunun yerine özel bir Pil bölmesiyle birlikte gelir ; Pil Durumu menüsünden Pil Tercihleri’ni seçerek bunu görüntüleyebilirsiniz . Yine iPhone’a benzer şekilde son 24 saat ve 10 gün için pille ilgili kullanım istatistikleri sağlar.

Pil tercihleri ​​bölmesindeki Pil , Güç Adaptörü ve Zamanlama yan sekmeleri arasında geçiş yaparak eski Enerji Tasarrufu ayarlarına da (Uyku, Güç Uyku, vb.) Erişebilirsiniz.

Pil Yüzdesini ve Kalan Süreyi Gösteren Uygulamalar

Üçüncü taraf pil uygulamaları, macOS Big Sur’daki menü çubuğunda yalnızca pil yüzdesini göstermekle kalmaz, aynı zamanda pille ilgili daha fazla bilgiye de hızlı erişim sağlayabilir. Daha yakından bakmayı hak eden bu tür üç program şunlardır:

  • Hindistan Cevizi Pilleri
  • Pil Doktoru
  • Basit Pil Monitörü

Not: Bu uygulamalardan herhangi birine gitmeye karar verirseniz, Mac’in menü çubuğunda fazladan dağınıklığı önlemek için her zaman stok pil simgesini ve yüzde göstergesini devre dışı bırakabilirsiniz.

hindistan cevizi

coconutBattery, bir MacBook’un pilinin durumu hakkında birçok fikir verir. Döngü sayısını, sağlık durumunu, sıcaklığı, tam şarj ve tasarım kapasitelerini, üretim tarihini vb. Görüntüler. Mac’inize bir iPhone veya iPad bağlayın; iOS Aygıt sekmesine geçerek de benzer ayrıntılar elde edebilirsiniz .

Ek olarak, coconutBattery’yi menü çubuğunun kendisine yapıştırabilirsiniz. CoconutBattery aç Tercihler için, anahtarı Genel sekmesi, ve yanındaki kutuyu işaretleyin Menü Çubuğunun arka plan ve gösteri bilgilerinde Run coconutBattery .

Varsayılan olarak, cococutBattery menü çubuğuna bir yüzde göstergesi ekler. Bunun yerine, ilgili parametreleri Format alanına ekleyerek kalan süreyi, şarj döngülerini, watt kullanımını vb. Görüntülemesini sağlayabilirsiniz – yanındaki simge bunların bir listesini gösterir.

Ayrıca, yüzde göstergesinin yanında bir pil simgesinin görünmesini istiyorsanız (veya göstermek için yapılandırdığınız başka herhangi bir şey) , Şarj simgesini göster’i seçin .

Menü çubuğuna coconutBattery ekledikten sonra, menü formatında ek pil bilgilerini (kalan süre, sıcaklık, döngü sayısı vb.) Görüntülemek için bunu seçebilirsiniz.

Pil Doktoru

Battery Medic, doğrudan Mac’in menü çubuğunda başlar ve varsayılan olarak renkli bir pil simgesi ve bir yüzde göstergesi görüntüler. Simgeyi seçin ve kalan süre, pil sağlığı, şarj döngüleri vb. Gibi birçok ek bilgiyi görüntüleyebilirsiniz. 

İsterseniz, kalan pil süresini menü çubuğunun kendisine ekleyebilirsiniz. Battery Medic menüsünü açın, Preferences’ı seçin ve Show Battery Time’ın yanındaki kutuyu işaretleyin . 

Ek olarak, Düşük pil bildirimi ve Tam pil bildirimi altındaki kaydırıcıları kullanarak pilin şarj seviyesi bir üst veya alt eşiğe ulaştığında bildirim almayı seçebilirsiniz .

Basit Pil Monitörü

Adından da anlaşılacağı gibi Simple Battery Monitor, coconutBattery ve Battery Medic’e kıyasla çok daha basittir. Bir pil durumu simgesi, bir yüzde göstergesi ve MacBook’unuzun menü çubuğunda kalan süreyi görüntüler. Şarj döngülerinin sayısına hızlı bir göz atmak için de seçebilirsiniz, ama hepsi bu.

Özelleştirme söz konusu olduğunda , Basit Pil Monitörünün Ayarlar alt menüsündeki Yüzde Göster düğmesini kullanarak yüzde göstergesini devre dışı bırakmayı veya etkinleştirmeyi seçebilirsiniz .

Doğruluk Önemlidir, Apple

Görsel olarak macOS Big Sur, öncekilerden daha tutarlı ve daha az dağınıktır. Yine de Apple, pil yüzdesi göstergesini kaldırarak çok ileri gitti. Ama yeni öğrendiğin gibi, onu geri almak için fazla bir şey yapmana gerek yok. Bununla birlikte, coconutBattery veya Battery Medic gibi bir uygulamayla pille ilgili daha fazla bilgiye erişebilmek , Mac’inizin pil ömrünü uzatmaya yatırım yapıyorsanız, gitmenin yoludur .

Yorum Gönderin