Microsoft 365 nedir? Ne işe Yarar?

Microsoft 365, abonelik tabanlı bir bulut hizmetleri  paketidir.  Eskiden  Office 365 olarak biliniyordu , ancak artık yalnızca temel Office işlevselliğinden çok daha fazlasını içeriyor ve yeniden markalaşma yolunda görünüyor. 

Tüm bilgi işlem dünyası, lisansları doğrudan satmak yerine hızla SaaS’a (bir hizmet olarak yazılım) ve yazılım abonelik modellerine doğru ilerliyor. Microsoft 365, her iki geliştirmenin bir karışımıdır. Daha önce karşılaşmadıysanız, biraz bilgi işlem kültürü şoku olarak gelebilir. Öyleyse tüm bu şüpheleri bir kenara bırakalım ve Microsoft 365’in tam olarak ne olduğunu açıklayalım.  

Bir Bulut Şimdi Ne Olacak?

“Bulut”, tüm dünyadaki veri merkezlerinde çalışan bilgisayarları ifade eder. Gmail veya Drive gibi bir hizmet kullanıyorsanız, bulutu kullanıyorsunuz demektir. Bulut tabanlı hizmetlere internet üzerinden erişiyoruz. Örneğin, DropBox klasörünüze bir dosya kopyaladığınızda, bu bilgi veri merkezindeki bir bilgisayara gönderilir ve daha sonra sizin için saklanır.

Bulut tabanlı yazılım ile canavar bir bilgisayara ihtiyacınız yok. Ağır kaldırmanın çoğu uzaktaki bilgisayar tarafından yapılır. İhtiyacınız olan tek şey çalışan bir internet bağlantısıdır. Bu, yerel bilgisayarınızın hiçbir şey yapmadığı anlamına gelmez!

Hizmetin bazı yönleri yerel olarak çalışır ve diğerleri uzak makinede çalışır. Google Dokümanlar gibi bulut uygulamalarıyla, internet kapalıyken çalışmaya devam etmek bile mümkündür, bağlantı yeniden kurulduğunda her şey senkronize olur.

Microsoft 365 Nasıl Çalışır?

Microsoft 365’i kullanmak için yapmanız gereken tek şey, bir Microsoft Hesabınız yoksa bir Microsoft Hesabına kaydolmak ve ardından aylık ücreti ödemek. Aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz çeşitli planlar vardır.

Kaydolduktan sonra, bulut hizmetlerine internete bağlı herhangi bir tarayıcıdan erişebilirsiniz. Microsoft 365 ayrıca bilgisayarınıza indirebileceğiniz ve çevrimdışı olarak kullanabileceğiniz yazılımları da içerir. Teklife daha detaylı bakalım.

Microsoft 365: Ne Alırsınız?

Microsoft, farklı hedef kitlelere yönelik farklı 365 paketleri sunuyor. İşte üç seviye:

 • Ev kullanıcıları
 • İş kullanıcıları
 • Kurumsal müşteriler

Sadece ilk iki tür plana odaklanacağız, çünkü bunu okuyan büyük bir şirketin yöneticisi iseniz, bir teklif için Microsoft’u aramanız daha iyi olur.

En ucuz seçenek Microsoft 365 Bireysel’dir. Bu, ev katmanının sunduğu tüm uygulamaları ve hizmetleri içeren tek kullanıcılı bir aboneliktir.

Böylece Word , Excel , PowerPoint , OneNote , Outlook , Access ve Publisher’a sahip olacaksınız . Listedeki son ikisi yalnızca PC’de mevcuttur. Bunlardan bahsetmişken, Android ve iOS’ta Office mobil uygulamalarının tam sürümlerinin kilidini de açacaksınız . Genellikle bu uygulamalar, yalnızca ödeme yapan bir abone değilseniz belgeleri açmanıza ve görüntülemenize izin verir.

Microsoft 365 Fiyat?

Microsoft 365 söz konusu olduğunda çeşitli fiyatlandırma seçenekleri vardır. Yalnızca ev ve küçük işletme kullanıcıları için genel fiyatlandırmaya bakacağız. Eğitim ve kurumsal fiyatlandırma, doğrudan Microsoft ile pazarlık yapmanız gereken bir şeydir.

Ayrıca, belirli bir fiyatlandırma hakkında konuşmadan önce, Microsoft 365’e zaten ücretsiz erişiminiz olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Birçok şirket, çalışanlarına Microsoft 365 veren bir site lisansına sahiptir. Bu ayrıca kişisel makinenizde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Yakın zamanda yeni bir bilgisayar satın aldıysanız veya almayı planlıyorsanız, Microsoft 365’e birkaç aydan bir yıla kadar erişim hakkınız da olabilir.

Normal yolla ödeme yapmak zorunda olanlar için iki ana seçenek var. Aylık olarak nispeten daha yüksek bir ücretle ödeyebilir veya yıllık olarak satın alabilirsiniz. Yıllık planlar, abone olduğunuz her yıl için size etkili bir şekilde iki ay ücretsiz verir. Yani bu büyük bir fark değil.

Ev kullanıcıları aşağıdaki seçeneklere sahiptir:

 • Microsoft 365 Bireysel – aylık 6,99 ABD doları veya yıllık 69,99 ABD doları tutarında tek kullanıcı aboneliği
 • Microsoft 365 Ailesi – Ayda 9,99 ABD doları veya yıllık 99,99 ABD doları tutarında 6 kullanıcılı lisans aboneliği

Gördüğünüz gibi, sadece 2 kişilik bir evde olsanız bile, aile planı en iyi değeri sunar. Microsoft, kullanıcı alt hesaplarını ayırmada iyi bir iş çıkardı. Ana hesap iyi durumda olduğu sürece, herkes birincil kullanıcıyla aynı deneyime sahip olacaktır.

İşletme abonelikleri biraz daha çeşitlidir:

 • Business Basic, bulut hizmetlerini ve yalnızca Word, Excel ve PowerPoint’in web ve mobil sürümlerini, kullanıcı başına aylık 5,00 ABD Doları karşılığında içerir. Yıllık ödenir.
 • İş standardı, Word, Outlook, Excel, PowerPoint, Publisher ve Access’in masaüstü sürümlerini kullanıcı başına aylık 12,50 ABD Doları karşılığında ekler. Yıllık ödenir.
 • Business Premium, standart olarak her şeyi ve ayrıca kullanıcı başına aylık 20,00 ABD doları karşılığında gelişmiş güvenlik özelliklerini içerir. Yıllık ödenir.
 • Microsoft 365 Uygulamaları, kullanıcı başına aylık 8,25 ABD doları karşılığında yalnızca OneDrive’a ve premium masaüstü uygulamalarına sahiptir. Yıllık ödenir.

Yalnızca uygulamalara yönelik iş aboneliğinin yanı sıra, buradaki ana değer Teams , Exchange ve Sharepoint hizmetleridir. Bu uygulamalar, iş arkadaşlarınızla kolay işbirliği yapmanızı sağlar. Microsoft 365’in ev sürümü, 60 dakikalık sabit hat aramalarını ücretsiz olarak içeren Skype’ı içermesine rağmen.

Yine de Microsoft Office Satın Alabilir miyim?

Evet! Microsoft hala tek seferlik Office satın alma olanağı sunmaktadır. Bu, bulut hizmetlerinin hiçbirini içermez. Ayrıca yalnızca üç uygulama elde edersiniz: Word, Excel ve Powerpoint. Bunlar ayrıca, abonelik modeliyle edindiğiniz 365 bulut özellikleri içermeyen uygulamaların klasik sürümleridir. 

Bu uygulamalar yalnızca tek bir bilgisayarda da kullanılabilir, bu nedenle birden fazla bilgisayar için tek seferlik fiyatı tekrar tekrar ödemeniz gerekir. Çoğu insanın, hatta öğrencilerin bile bu yoldan gitmesini önermiyoruz. Özellikle öğrenci odaklı dizüstü bilgisayarlar bir veya iki yıllık ücretsiz Microsoft 365 ile birlikte gelebildiğinden.

Microsoft 365’in Başlıca Avantajları Nelerdir?

Öyleyse neden tek seferlik Microsoft Office satın almak yerine Microsoft 365’i alasınız? İşte ana faydalar:

 • Her zaman dahil olan Microsoft Uygulamalarının en son sürümüne sahip olursunuz
 • Büyük miktarda bulut depolama alanı elde edersiniz
 • Mobil Office uygulamalarının tam sürümlerinin kilidini açın
 • İş arkadaşlarınızla işbirliği ve iletişim çok daha kolay
 • Herhangi bir bilgisayarda oturum açabilir ve kaldığınız yerden çalışmaya başlayabilirsiniz

Bugünlerde çok az insan bir balonda çalışıyor ve bu da bu yeni bulut tabanlı teklifi, kullanıcıların çoğu için en mantıklı seçenek haline getiriyor.

Microsoft 365’i Kimler Almalı?

Aylık bir ücret ödemekte sorun yoksa, hemen hemen herkesin Microsoft 365 aboneliğinden memnun olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aile planını düşündüğünüzde bu özellikle iyi bir değerdir; bu, beş bağımsız kullanıcının her birinin bilgisayarlarını tüm Office paketiyle yüklemesine ve kendi terabaytlık bulut depolama alanlarına erişmesine olanak tanır.

Ana uyarı, kalıcılık için bu ilişkide olmanızdır. Hizmete ihtiyacınız olduğu sürece ücreti ödeyeceksiniz. İnternet erişimi olmayan bir bilgisayarda verimlilik uygulamalarına sahip olmak istiyorsanız, bir defaya mahsus satın alma seçeneği için bir dava açılabilir. Ancak, bu tür kullanıcılar için paranızı kurtarmanızı ve birçok ücretsiz Microsoft Office Alternatiflerinden birini seçmenizi öneririz .

Yorum Gönderin