Microsoft, Flash Player desteğini kaldırdı


Microsoft bugün, Adobe Flash Player’ı şirketin tarayıcılarından ve işletim sistemlerinden nasıl kaldırmayı planladığını açıkladı. Flash bileşenlerini tamamen Windows’ta kaldırmak isteyen yöneticiler, bunu Sonbahar 2020’den itibaren yapabilir.

Adobe, 2017’de şirketin Flash Player’ını Aralık 2020’de kullanımdan kaldıracağını duyurdu. Şirket, program için güncellemeleri yayınlamayı bırakacak ve oynatıcıyı dağıtmayı bırakacaktı.

Flash, İnternet’in ayrılmaz bir parçasıydı, ancak teknolojideki gelişmeler bunu değiştirdi ve Flash’ı az çok modası geçmiş hale getirdi. Bazı siteler bugün hala kullanıyor olsa da, Flash artık ilk günlerinde olduğu kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Mozilla, Google veya Microsoft gibi tarayıcı üreticileri, ürünlerinde Flash’ı kullanımdan kaldırma planlarını duyurdu.

Adobe, 31 Aralık 2020’de Haziran 2020’de Flash’ın kullanımdan kaldırıldığını onayladı. Şirket, desteğin sona ermesinden sonra Flash indirmelerini sitesinden kaldıracak ve destek tarihinden sonra Flash içeriğinin ödeyende çalışmasının engelleneceğini açıkladı.

Microsoft, tarayıcı ürünleri Internet Explorer, Microsoft Edge Legacy ve yeni Microsoft Edge‘de Adobe Flash’ın kaldırılmasına yönelik planlarını açıkladı.

Şirket, şirketin aylık Salı Yaması kapsamında Aralık 2020’de Adobe Flash için son bir güncelleme yayınlayacak. Adobe Flash güncellemeleri Aralık 2020’den sonra artık yayınlanmayacak ve Ocak 2021’den itibaren Adobe Flash Player “varsayılan olarak devre dışı bırakılacak ve Haziran 2020 Flash Player güncellemesinden daha eski tüm sürümler (KB4561600’e bakın) otomatik olarak engellenecektir.

Adobe Flash ile ilgili Flash indirmeleri ve kaynakları artık Microsoft tarafından barındırılmayacaktır.

Artık Flash’a ihtiyaç duymayan Windows yöneticileri ve kullanıcıları, Flash’ı işletim sisteminden bir bileşen olarak kalıcı olarak kaldırmak için Microsoft Güncelleme Kataloğu’ndan “Adobe Flash Player’ın Kaldırılması için Güncelleme” başlıklı bir güncellemeyi 2020 Sonbaharında indirebilecekler. Microsoft, güncellemenin kalıcı olduğunu ve kaldırılamayacağını açıkça belirtmektedir.

Güncelleme, daha sonraki bir zamanda Windows Update ve WSUS aracılığıyla cihazlara gönderilecek ve ilk başta isteğe bağlı hale getirilecektir. Microsoft’a göre güncellemenin durumu birkaç ay sonra önerilen olarak değiştirilecektir.

Yaz 2021’den itibaren, tüm “Adobe Flash Player’ın davranışını özellikle yöneten API’ler, grup ilkeleri ve kullanıcı arayüzleri” Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge’den (eski) kaldırılacaktır; bu, Windows 10 için toplu güncellemeler, Internet Explorer 11 için toplu güncelleştirme, Windows 8.1, Windows Server 2021 ve Windows Embedded 8 Standard için aylık toplama güncellemeleri aracılığıyla yapılacaktır.

Adobe Flash Player’ın Kaldırılmasına İlişkin Güncelleme, bu noktada kümülatif işletim sistemi güncellemelerinin bir parçası olarak dahil edilecektir. Flash’ın güncelleme kullanılarak kaldırılmasının, o noktada hala sağlanmışsa, Google Chrome gibi tarayıcılarda kullanılan Flash ile arayüz oluşturmayacağına dikkat edilmelidir. Flash desteğini Flash içeren üçüncü taraf tarayıcılardan kaldırmak için güncellemelerin yüklenmesi gerekir.

Aralık 2020’den sonra Flash desteğine ihtiyaç duyan kurumsal müşteriler Adobe ile iletişime geçebilir. Şirket, Aralık 2020’den sonra dahili ortamlarda Flash içeriğini çalıştırma seçenekleri de dahil olmak üzere mevcut seçenekler hakkında bilgi sağlar.

Yorum Gönderin