OLED mi MicroLED mi? Hangisini Almasınız?

Değerli paranız için rekabet halinde olan birçok farklı görüntüleme teknolojisi vardır. Bugün yeni bir televizyon satın almak isteyenler bir LCD (likit kristal ekran) veya OLED (organik ışık yayan diyot) televizyon satın alma seçeneğine sahiptir . 

Yeterince basit, değil mi? O zaman birçok alt teknolojiden birine de karar vermelisiniz. Genellikle gizemli pazarlama jargonunun arkasına gizlenir. Bu kafa karıştırıcı pazar alanında, yakında MicroLED ekranlar biçiminde üçüncü bir ekran teknolojisi yarışmacımız olacak. 

OLED TV’ler genellikle LCD televizyonlara kıyasla daha üstün (ve daha pahalı) bir seçenek olsa da, MicroLED ekranlar hemen köşede. MicroLED TV’leri beklemeli veya bunun yerine bir OLED ekranda tetiği çekmeli misiniz? Bu soruyu olabildiğince açık bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

LCD Standardı

Hem OLED hem de MicroLED teknolojileri, standart LCD teknolojisini geliştirme girişimleridir. LCD paneller hala düz panel ekranların çoğunu oluşturmaktadır. Modern LCD ekranlar, ilk HD TV’lere ve bilgisayar monitörlerine göre büyük bir hızla ilerlemiştir. Çok az bulanık, parlak ve harika fotoğraflar üretiyorlar. Ne yazık ki LCD teknolojisinin, görüntü kalitesini, ekran kalınlığını ve ekran performansını her zaman sınırlayan evrensel bir kusuru vardır.

Bu kusur, arka ışığa güvenmektir. LCD panellerin kendisi ışık yaymaz. Bu yüzden ekrandaki görüntüyü gerçekten görebilmek için içinden bir ışık tutmanız gerekir. Buradaki en büyük sorun, arka ışıkların gerçek siyahları imkansız hale getirmesidir. Bir LCD’deki her piksel siyah gösterecek şekilde ayarlanmışsa, gerçekte elde ettiğiniz şey bir çeşit gri gölgedir.

Bu, çeşitli şekillerde ele alınmıştır. Modern LCD ekranlar, panelin arkasına bir dizi LED ışığı yerleştiren ve ekran bölgelerinin bağımsız olarak karartılmasına olanak tanıyan yerel karartma olarak bilinen bir yöntem kullanır. 

Yine de LCD teknolojisindeki tüm iyileştirmelere rağmen, zayıf görüş açıları, yavaş tepki süreleri, renk üretimi sorunları ve giriş gecikmesinden muzdariptirler. En büyük satış noktaları fiyattır. Bugün çok makul bir fiyata mükemmel görüntü kalitesine sahip büyük bir 4K LCD panel satın alabilirsiniz. Ancak, LCD teknolojisinin mümkün olanın sınırlarına ulaştığı anlaşılıyor. Bu da bizi OLED’lere getiriyor.

OLED Nedir?

OLED’ler, LCD ekranların hemen hemen her temel eleştirisine hitap ediyor. Bir OLED’deki piksellerin her biri kendi ışığını üretebilir. Bu, bir arka ışığa ihtiyacınız olmadığı ve mükemmel, mürekkep gibi siyahlar görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir. OLED’ler, delicesine düşük kalınlıklarda da yapılabilir. Neredeyse her açıdan görüntülenebilirler, ışık hızında tepki sürelerine sahiptirler ve çarpıcı renk, kontrast ve parlaklık sunarlar.

OLED kesinlikle kağıt üzerinde mükemmel bir görüntüleme teknolojisi gibi görünüyor, ancak OLED’lerin kendi sorunları var. En ciddi sorun dayanıklılıktır. OLED’lerdeki organik resim öğelerinin bazıları, LCD’lere kıyasla nispeten kısa bir ömre sahiptir. Üstelik OLED’ler görüntü tutulmasına karşı hassastır. Bazen “yanma” olarak anılır. 

LG OLED55CXPUA 55″ CX 4K OLED

Aynı zamanda yayıcı bir teknoloji olan plazma TV’lerin de bu sorundan muzdarip olduğunu hatırlayabilirsiniz. Görüntü veya görüntünün bazı kısımları uzun süre değişmediğinde, hayalet bir görüntü etrafa yapışabilir. Ağ logolarını veya video oyunu HUD öğelerini düşünün.

Resmin bu kısımları değişmediğinden, bu pikseller onları koruyabilir. Modern OLED ekranlarda, bunun olma olasılığını azaltmak için yerleşik düzeltmeler vardır, ancak bu, teknolojinin doğasında bulunan bir sorundur.

MicroLED Nedir?

MicroLED teknolojisini ilk kez 2018’de, Samsung Tüketici Elektroniği Fuarı’nda 146 inçlik devasa bir ekran sergilediğinde pratik uygulamada gördük. Bu ekran izleyicileri büyüledi ve o zamandan beri MicroLED teknolojisinin tüketici ürünlerine ne zaman ulaşacağını görmeyi bekliyorduk.

MicroLED’ler, her pikseli oluşturmak için minyatür LED’ler kullanır. OLED ekranlarla aynı avantajları paylaşırlar. Yani, kendi ışıklarını yayarlar, gerçek siyahları gösterebilir ve hızlı tepki süreleri sunabilirler. Bununla birlikte, OLED resim öğelerinin organik doğası, onları nispeten kararsız hale getirir. Zamanla bozulmaya maruz kalırlar ve yukarıda belirtildiği gibi görüntü tutulmasına karşı hassastırlar. MicroLED’lerin bu sorunları yoktur.

Samsung’un MicroLED Duvarı

MicroLED ekranlar ayrıca daha küçük alt panellerden de oluşturulabilir ve bu da gelecek için ilginç olanaklar sunar. Özellikle, tek bir LCD veya OLED panel olarak oluşturulması imkansız olan gerçekten büyük ekranlar söz konusu olduğunda.

OLED Vs MicroLED’in Artıları ve Eksileri

Hem OLED hem de MicroLED kartları masaya koyduk, bu yüzden şimdi her teknolojinin artılarını ve eksilerini birbiriyle karşılaştırma zamanı. OLED ile başlayarak, MicroLED ile karşılaştırıldığında temel güçler şunlardır:

  • Olgun bir üretim süreci.
  • Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda model.
  • Son teknoloji LCD TV’lere kıyasla hızla düşen fiyatlar.

MicroLED avantaj listesinde, aşağıdaki artı noktaları sabitleyebiliriz:

  • Daha uzun ömür ve görüntü kalitesi.
  • Zaman içinde bozulma olmadan istikrarlı performans.
  • Modüler alt panellerden yapılan büyük ekran potansiyeli.

Her iki teknolojinin de zayıf yönleri vardır, OLED’ler söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken en önemli olanlar şunlardır:

  • Renkleri aşırı doygunlaştırma ve görüntü tutulmasından muzdarip olma eğilimi
  • Zamanla organik bozulma, parlaklığı ve rengi etkiler.

MicroLED ekranlar için de birkaç ciddi sorun vardır:

  • Yakın gelecekte piyasaya sürülecek olan birinci nesil ekranlarda kesinlikle çılgın fiyatlandırma.
  • Şimdilik, OLED’e göre görüntü kalitesi avantajları marjinaldir, en azından her iki ekran da yeni olduğunda.

OLED ve MicroLED teknolojisi arasındaki rekabetin kızışmak üzere olduğu açık, ancak bu sizin için ne anlama geliyor? MicroLED’i beklemeli misiniz?

MicroLED’i Beklemelisiniz?

Yazma sırasında, MicroLED’i beklemeniz gerekip gerekmediğinin cevabı hayırdır. En azından televizyon gibi büyük ekranlar söz konusu olduğunda. MicroLED, OLED teknolojisinin sadece birkaç yıl önceki aşamasına benzer bir aşamadadır. Üretmek hala çok pahalı ve üreticiler üretim maliyetlerini nasıl azaltacaklarını öğreniyor. 

OLED’lerde olduğu gibi, teknolojiyi ilk olarak telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda göreceğiz. İPad Pro gibi premium tabletler , büyük olasılıkla herkesin çıkıp satın alabileceği ilk örneklerdir.

Şu anda, düz ekran televizyonlar söz konusu olduğunda, OLED kendi kendine geliyor. Üst düzey bir LCD’den giriş seviyesi OLED’e geçiş o kadar büyük olmadığında nihayet yeterince ucuzlar. OLED’lerin LCD ekranlara kıyasla önemli ölçüde daha iyi görüntü özellikleri göz önüne alındığında, bunları şu anda tavsiye etmek çok zor değil. Yaşam süresi ve görüntü tutma söz konusu olduğunda mevcut zayıflıklarının farkında olduğunuz sürece.

LCD teknolojisini unutmamak da önemlidir. Hem OLED hem de MicroLED teknolojisine yanıt olarak LCD TV’lerin fiyatları keskin bir şekilde düşüyor. Sadece bu da değil, LCD teknolojisiyle hala yapılacak ilerlemeler var. Örneğin, Samsung’un QLED teknolojisi , OLED’in siyah seviyelerine ve performansına daha düşük bir fiyata yaklaşmaya çalışıyor. Her kişi, bugün olduğu gibi üç teknolojiyi de tartmalıdır.

Yorum Gönderin