Windows 10 PC için en iyi ücretsiz WebP Görüntüleyici yazılımı

WebP , Google tarafından geliştirilmiş, JPEG ve PNG biçimlerinden nispeten daha küçük boyutta olan ve küçük boyutta daha kaliteli görüntüler veren bir görüntü biçimidir. Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox vb. Gibi birçok modern tarayıcı WebP resimlerini görüntülemenize izin verirken, WebP resimlerini görüntülemek için daha fazla özellik sağlayan bazı ücretsiz WebP resim görüntüleme yazılımları da mevcuttur. Bu gönderi, Windows 10 için bu tür ücretsiz WebP resim görüntüleme yazılımını kapsar.

Windows 10 için ücretsiz WebP Görüntüleyici yazılımı

Bu WebP resim görüntüleme yazılımı ayrıca JPEG , PNG , BMP , TIFF vb. Gibi diğer birçok resim biçimini de destekler .

  1. lightGallery
  2. FastPreview
  3. Paint.NET
  4. XnView MP
  5. FastStone Resim Görüntüleyici.

Bu yazılımları tek tek kontrol edelim.

1] lightGallery

lightGallery, Windows 10 için açık kaynaklı bir WebP görüntüleyici yazılımıdır. Arayüz dağınıklık içermez ve üst kısımda mevcut seçenekleri kullanmak için yalnızca bir menü çubuğu vardır. Bu yazılımla birlikte gelen benzersiz özellik, hareketli WebP görüntülerini de oynatabilmesidir .

Bu yazılımı bu bağlantıyı kullanarak indirin ve Dosya menüsünü kullanarak WebP görüntüleri ekleyin . Ayrıca resim eklemek için sürükle bırak özelliğini de destekler . Kullanıcılara kolaylık sağlamak için, eklenen görüntülerin küçük resimleri arayüzünün alt kısmında görülebilir. Küçük resimleri görmek istemiyorsanız, Küçük Resim menüsünü kullanarak gizleyebilirsiniz .

Ayrıca , sonraki görüntüleri otomatik olarak gösteren bir otomatik oynatma veya slayt gösterisi seçeneği ile birlikte gelir . Otomatik oynatma hızı , Görünüm menüsü altındaki Hız seçeneği kullanılarak ms cinsinden de ayarlanabilir . Sonraki görüntüleri açmak, küçük resim önizleme boyutunu değiştirmek, otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak, vb. İçin görünüm modu veya stil ayarlama gibi kullanabileceğiniz başka özellikler de vardır.

2] FastPreview

FastPreview, WebP ve diğer birçok görüntü formatını destekleyen başka bir açık kaynaklı resim görüntüleyicidir. Bu WebP görüntüleyicide sevdiğim şey, arayüzünde menü, kenar çubuğu veya başka seçenek olmaması. Yalnızca görüntüyü gösterir, başka hiçbir şey göstermez. Bir başka ilginç özellik de, görüntüyü otomatik olarak en uygun görünüm modunda açmasıdır. Sağ tıklama bağlam menüsünü kullanarak bir resmi tam boyutlu veya serbest boyut modunda da açabilirsiniz.

Bu WebP görüntüleyici yazılımının birkaç başka ilginç özelliği vardır. Bir görüntünün sağ tıklama menüsünde görüntü önizlemesini gösterir. Ayrıca, bir görüntünün Özellikler penceresinin içine , o görüntünün EXIF verilerini gösteren kendi FP sekmesini yerleştirir . Ayrıca, bu sekmeyi kullanarak tüm EXIF ​​bilgilerini kopyalayabilirsiniz. İndirme bağlantısı burada .

3] Paint.NET

Bir WebP görüntüsünü açmak için , Dosya menüsündeki  seçeneğini kullanın . WebP görüntüsü göründüğünde, sağ alt köşede bulunan kaydırıcıyı kullanarak yakınlaştırıp uzaklaştırabilir, bu görüntüye birden çok katman eklemek için Katmanlar menüsünü kullanabilir , üst menüyü kullanarak bulanıklık, parazit, deforme edebilir ve efektler oluşturabilir, Görüntü yeniden boyutlandırma, döndürme, kırpma ve WebP görüntüsünü çevirme vb. için menü. Farklı menülerde bulunan seçeneklerle oynayın. Görüntüyü düzenledikten sonra, WebP görüntüsünü aynı veya desteklenen başka bir biçimde kaydetmek için Dosya menüsündeki Farklı Kaydet seçeneğini kullanın .

4] XnView MP

XnView MP bir resim düzenleyicidir ve onu eğitim veya kişisel kullanım için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz . Bu yazılımın birçok özelliği vardır. Sen için kullanabilirsiniz yakalama ekran , görüntülerin oyun slayt, görüntüleri karşılaştırmak uygulayarak filtreler ve efektler, kırpma görüntüleri, rotate, düzenleme görüntüleri kontrast, parlaklık ve daha ayarlayın. Çok sayıda özellik listesi arasında, WebP görüntülerini görüntülemek de mümkündür.

WebP görüntülerini açmak için gezinme bölmesini kullanın. WebP resimlerini içeren bir klasör seçin ve bu resimlerin küçük resimleri sizin tarafınızdan görülecektir. Bundan sonra bir görüntü seçin ve görüntüleyebilirsiniz. WebP resmi göründüğünde, yakınlaştırabilir ( % 1600’e kadar ), bu resmi kopyalayabilir, başka bir klasöre taşıyabilir, silebilir, yeniden adlandırabilir, vb. Bu tür seçenekleri kullanmak için bir resmi sağ tıklamanız yeterlidir. Bunun dışında, görüntü ayrıntılarını, EXIF verilerini ve histogramı gösteren sol kenar çubuğunu da görüntüleyebilirsiniz .

5] FastStone Resim Görüntüleyici

FastStone Image Viewer bir resim düzenleyici, düzenleyici, resim filigranı ve dönüştürücü yazılımıdır. Ayrıca eğitim veya kişisel kullanım için ücretsiz olarak mevcuttur . XnView MP gibi, bunu görüntülere efektler eklemek, görüntüleri kırpmak, yeniden boyutlandırmak ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Kırmızı göz giderme , animasyonlu bir GIF oynatma, görüntülere kenarlık ekleme vb. Özellikler de mevcuttur. Bunun da ötesinde, WebP resimlerini görüntüleyebilir ve bu resimler için tüm bu özellikleri kullanabilirsiniz.

Bir WebP görüntü klasörü seçmek için gezinme bölmesini kullanın . Klasör seçildiğinde, küçük resimler görünür. Şimdi, bir WebP görüntüsünü görüntülemek için, görüntünün küçük resmine çift tıklayın. Tam ekran görünüm modunda açacaktır. WebP görüntülerini görüntülemeye ek olarak, slayt gösterisi oynatmak, taşımak, görüntüyü bir klasöre kopyalamak, görüntüyü yeniden adlandırmak ve görüntü özelliklerini görüntülemek için bir WebP görüntüsüne sağ tıklayabilirsiniz.

Bu yazılım ayrıca toplu görüntü yeniden adlandırma ve toplu görüntü dönüştürücü özellikleriyle birlikte gelir. Bu zengin özelliklere sahip WebP görüntüleme yazılımı kesinlikle iyi bir seçenektir.

Yorum Gönderin