Playstation 4 ün ps5 ten Ne Farkı Var?

Playstation konsolunun en yeni sürümü yakında piyasaya sürülmeye hazır olduğunda, yükseltmeye değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. 

PS5’in ortaya çıkışı, tüm sistemin büyük bir revizyonu olduğunu ve PS4’e kıyasla çok daha gelişmiş bir deneyim olacağını gösteriyor. PS5’te büyük performans yükseltmeleri var ve kullanıcı arayüzünden kontrolörlere kadar her şey tam dönüşümlere uğradı. 

PS5’i elde etme konusunda gerçekten avantajlıysanız, aşağıda PS4 ve PS5 arasında bekleyebileceğiniz tüm önemli farklılıkları okuyabilir ve bilinçli bir karar verebilirsiniz. 

Playstation 5 Almalımıyım? Depolama ve Bellek

PS5, sistemin oyununuzu ekranda 8 GB GDDR5 kullanan PS4 ve PS4 Pro’dan daha iyi hale getirmesine olanak tanıyan 16 GB GDDR6 RAM kullanacak. 

PS5’in donanımının bir başka özelliği, PS4’ün 500 GB HDD kullandığı 825 GB SSD veya PS4 Pro ile 1 TB HDD kullanacağıdır. PS5’teki bu SSD’ye geçiş, veri okumada bir avantaj sağlayacak ve çok daha hızlı ve daha verimli bir oyun deneyimine yol açacak. 

Bu aynı zamanda aşırı hızlı yükleme sürelerine yol açacaktır. PS5 oyun verilerine saniyede 5GB hızında erişebilir. Buna karşılık, PS4 20 saniye içinde sadece 1 GB yükleyebilir. 

CPU ve GPU

PS5, PS4’ten kesinlikle daha güçlü. PS4’ün GPU’su 1.8 TFLOPS veya teraflopta çalışırken, PS5 10.28’deydi ve bu da onu ciddi bir yükseltme yaptı. Bunun nedeni PS5’in 2,23 GHz hızında çalışan 36 işlem birimidir, PS4’ün 800 MHz’de çalışan 13 CU’su vardır. PS4 Pro, 4.2 TFLOPS ile çalışan PS4’ten daha güçlüdür, ancak genel olarak PS5, önceki sistemlerden tamamen farklı bir seviyededir. 

Bu yüksek hızla birlikte, PS5 değişken frekansa izin verir, bu da GPU’nun gerektirmediği takdirde hızın düşeceği anlamına gelir. Ancak PS4’te bu yetenek yoktu. Bu, PS5’in gücünün çok daha verimli kullanılmasına ve daha iyi bir grafik performansına izin verir. 

Video çözünürlüğü

PS5’in sahip olduğu grafik gücü miktarı, içerdiği çözünürlük çıkışı için gereklidir. 4K çözünürlüğü ve hatta 8K’yı bile destekliyor , ancak bu özellik muhtemelen birkaç yıl boyunca mevcut olmayacak. Buna karşılık, PS4’ün çözünürlüğü 1080p’de çıkıyor ve PS4 Pro da 4K’yı destekliyor. 

PS5, muhtemelen 8K desteği olduğu düşünülen bir HDMI 2.1 bağlantı noktasıyla donatılmıştır, ancak bu teknoloji, tüketiciye hazır ve gerçekçi olmak için başlangıç ​​aşamasındadır. O zamana kadar, bu bağlantı noktaları geriye dönük olarak uyumlu olduğundan bir HDMI 2.0 kullanabilirsiniz. 

PS5’in gerçek çözünürlük yeteneklerinin bir süre gerçekleştirilememesi talihsiz bir durumdur, ancak o zamana kadar 4K’da güçlü çözünürlük çıkışının tadını çıkarabilirsiniz. 

Mevcut Oyunlar

Zaten çok sayıda PS4 oyununuz varsa, PS5’in geriye dönük olarak uyumlu olduğunu bilmek rahatlayabilir, yani yeni konsolda neredeyse tüm PS4 oyunlarını oynayabilirsiniz. 

Sony ayrıca PS5’in kendi özel oyunlarına sahip olacağını doğruladı , bazıları daha önce Horizon: Forbidden West, Spider Man Miles Morales, Resident Evil 8 ve daha fazlasını içeriyor.

Yakında çıkacak olan ve Cyberpunk 2077 gibi PS4 ve PS5 için de mevcut olacak bazı oyunlar olacak. Bu yüzden PS5’i satın almaya karar verirseniz, PS4 oyunlarınızın bu sistemle modası geçmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. . PS3, PS4 veya PS1 oyunları PS5’te uyumlu olmayacaktır, ancak PS4’e benzer şekilde, eski nesil oyunlar için dijital oyunlar bir olasılık olabilir.

PS4 gibi, PS5 de VR teknolojisini destekleyerek VR oyunları oynamanıza izin verir . 

PS4 Vs PS5 Denetleyici Farklılıkları

Bu konsollardaki en büyük farklılıklardan biri, DualShock 4 denetleyicilerinden DualSense’e geçiştir. Kesinlikle farklı bir tarzda, ancak PS4 denetleyicisinde bir dizi iyileştirme de sağlıyor. 

DualSense denetleyicisi önceki DualShock’tan önemli ölçüde daha büyük, ancak bunun nedeni Sony’nin içine eklediği ekstra teknolojidir. PS5 denetleyicisi, oyun içi eylemlere dayalı olarak sadece standart gürlemenizden daha çeşitli duygular yaratmak için dokunsal geribildirime sahiptir. 

Bu yeni denetleyici, PS4’lerin aksine bir mikrofon da içeriyor. Özelliklerde yapılan bir diğer değişiklik, Dualshock 4’teki Paylaş düğmesinin yerini alan DualSense’in Oluştur düğmesidir . Bu düğmenin işlevi henüz tam olarak açıklanmamıştır, ancak büyük olasılıkla Paylaş düğmesine benzer olacaktır.

Sony, bloglarında “Create ile, oyuncuların dünyayla paylaşmak için epik oyun içeriği oluşturmaları veya sadece kendileri için eğlenmeleri için bir kez daha yeni yollara öncülük ettiğimizi” belirtti .

Konsol Çeşitleri

PS5 aslında iki farklı biçimde sunulacak: Biri disk okuyuculu ve sadece dijital oyun biçimlerine izin veren ve disksiz PS5 Digital Edition. PS4, lansman zamanında yalnızca bir modelde mevcuttu.

Daha sonra PS4’ün çalışmasında, PS4 Pro ve PS4 Slim olan farklı modeller üretildi. Bunlar kesinlikle PS4 için iyileştirmelerdir, ancak teknik yeteneklere göre, PS5 hala onları geride bırakmaktadır. 

PS5 fiyat etiketi hakkında endişeleniyorsanız, PS5 Digital Edition, disk sürücüsünü çıkarmayı düşünüyor olabilir. Bu iki konsol arasındaki diğer farklılıklar hakkında henüz çok şey bilinmiyor, ancak Dijital Sürümün paradan tasarruf etmesini ve aynı performans ve grafik gücünü almasını tercih etmek güvenli bir bahis olabilir.  

Yorum Gönderin