Proxy ve VPN arasındaki fark nedir?

Proxy ve VPN arasındaki fark nedir? Sanal Özel Ağ (VPN), trafiği yeniden yönlendirerek kullanıcı kimliklerini koruyan ve uzak bir bilgisayara bağlanmanıza yardımcı olan bir ağdır. Bir Proxy hakkında konuşursak, VPN ile aynı işi yapar. Ama bir fark var. Bu kılavuz, proxy ve VPN arasındaki farkı bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, VPN’nin neden Proxy’den daha güvenilir ve daha güçlü bir hizmet olduğunu açıklar, bu yüzden okumaya devam edin.

Proxy ve VPN arasındaki fark

vpn vs proxy

İleri teknoloji ve modern dijitalleşme ile internet artık hayatımızın her alanında büyük rol oynayan en önemli hizmetlerden biri haline geldi. Bu nedenle, neredeyse tüm büyük ve küçük işleri internet üzerinden yapıyoruz. Ancak günümüzde internetin çok sayıda kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı ile çevrili olduğumuz korkutucu bir yer gibi göründüğü de inkar edilemez. Dosyalara göz atarken veya indirirken her zaman cihazlara girmeye çalışırlar.

Bu meraklı şeylerden kaçınmak için, daha yüksek düzeyde gizlilik sağlayan bir VPN yazılımı veya Proxy hizmeti kullanıyoruz. Her iki hizmet de Internet Protokolü adresini çeşitli şekillerde gizleyerek internet hizmetlerine anonim olarak erişmenizi sağlar.

Soru?, proxy sunucuları ve VPN bağlantıları aynı işi yaparsa, neden bir birinden farklıdırlar . Temel olarak, farklılar ve benzerlikler burada sona eriyor.

Proxy Sunucusu nedir?

Proxy yazılımı, insanların İnternet sansürünün üstesinden gelmesini kolaylaştırır. Sizi internette anonim hale getirerek bağlantıları daha güvenli ve özel hale getirir.

Proxy sunucusu, bilgisayarınız ile erişmeye çalıştığınız sunucu arasında aracı görevi gören bir sunucudur. Bu durumda, web siteleri orijinal IP adresinizi algılayamaz ve başka herhangi bir yerden geliyor gibi görünür.

Örneğin, şu anda İstanbul’dasınız ve yalnızca ABD’de bulunan kişilerle sınırlı olan web sitesine erişmeniz gerektiğini varsayalım. Bu durumda, ABD’de bulunan bir proxy sunucusuna bağlanmanız gerekir. Bundan sonra, o web sitesine bağlanın. Bu şekilde, web tarayıcınızdan gelen trafik uzak bilgisayardan geliyor gibi görünür.

Proxy hizmeti, bölge kısıtlamalı veya engellenen web sitelerine ulaşmak için oldukça yeterlidir.Düşük güvenlikle ilgili görev için son derece güvenilirdir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, proxy sunucusu anonim ağ kimliğini kullanır, bu nedenle IP kısıtlamalarına dayanan basit içerik filtrelerini ve hizmetleri atlatır.

Daha açık bir şekilde ifade etmek için bir örnek verelim. Beş arkadaş olduğunuzu ve oyun sunucusunda oylamaya katıldığınız da günlük oyun içi teşvik bonusu aldığınız çevrimiçi bir oyun oynadığınızı varsayın. Ancak oyun politikasına göre, diğer oyuncu adlarının kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın yalnızca IP adresinizle oy kullanabilirsiniz. Neyse ki, beş arkadaşın hepsinin oylarına kolayca giriş yapabileceği ve oyun içi teşvik bonusu alabileceği bir proxy hizmeti var. Her kişinin web tarayıcısının başka bir IP adresinden kaynaklandığı anlaşılıyor olabilir.

Bu artı puanların yanı sıra, proxy sunucusunun bir dezavantajı da vardır. Proxy sunucusu, üst düzey görevler için çok güvenilir değildir. Her ne kadar IP adresini gizler ve İnternet trafiği için ortada bulunan sessiz bir adam olarak çalışır. Ancak, cihazınız ile proxy sunucusu arasındaki verileri şifrelemek için şifreleme korumasını desteklemez. Bu nedenle, yetkin ve deneyimli bir programcı hassas verileri taşıma sırasında hızlı bir şekilde engelleyebilir ve saklayabilir.

Proxy hizmeti temel olarak bir uygulamaya dayalı olarak yapılır. Proxy’ye bağlanırken tüm bilgisayarı yapılandıramayacağınız anlamına gelir.

Yaygın olarak kullanılan iki ana proxy türü vardır. Bu proxy sunucu protokolleri HTTP ve SOCKS’tir . HTTP Proxy, en eski ve en yaygın proxy sunucusudur. Şüpheli içeriği kolayca algılayabilmesi için temel olarak web tabanlı trafik için tasarlanmıştır. Bir HTTP proxy’sinin en ilginç yanı, SSL sertifikasını kullanarak şifreleme korumasına izin vermesi, SOCKS sunucusu ise şifreleme güvenliğini desteklememesidir.

VPN sunucusu nedir?

İnternette görünmez ya da anonim kalmak için bir VPN ya da Sanal Özel Ağ gereklidir. Cihazınızın gönderdiği tüm verileri şifreleyecek şekilde çalışır. Kimliğinizi çevrimiçi olarak gizler ve korur.

Sanal Özel Ağlar, Proxy sunucusuna biraz benzer, bununla birlikte internet etkinliğine ekstra bir gizlilik ve güvenlik katmanı sunar. VPN, yapılandırıldığı bilgisayarın tüm trafik bağlantısını kapladığı işletim sistemi düzeyinde çalışır. VPN, bilgisayarınızda çalışan ve tek bir web tarayıcısının çok ötesine uzanan her bir uygulamanın ağ trafiğini yakalar.

Ayrıca, VPN sunucusu, tüm işlemin son derece şifreli bir tünelden geçmesi nedeniyle internet ve bilgisayar arasındaki ağ trafiğini şifreler. İnternet servis sağlayıcılarından ve Intruder’ın meraklı gözlerinden internet aktivitesinde verilerin korunmasına % 100 güvence sağlar. Bu şekilde, her bir kullanıcının hassas ve özel bilgileri korunur.

Tüm bu avantajlı hizmetlere sahip olduğu için, VPN’i her türlü üst düzey ağ kullanımı için en ideal sunucu haline getirir. VPN, yüksek miktarda güvenlik sunmasına rağmen, yine de bazı dezavantajlarla birlikte gelir. VPN, proxy ile karşılaştırıldığında daha yavaş bir sunucudur ve şifrelenmiş bağlantı durumu nedeniyle böyle olur. Ayrıca, tam şifreleme korumasını kullanmak için VPN, proxy sunucuları ücretsizken genellikle ücretli bir sürümle birlikte gelir.

VPN ve Proxy karşılaştırması

Proxy ve VPN arasındaki gerçek fark, Proxy hizmetinin IP (Internet Protokolü) adresinizi gizlemenize izin vermesi ve tüm ağ bağlantılarını anonim olarak yeniden yönlendirmesidir. Bir VPN bağlantısının proxy üzerinden büyük faydaları vardır. Sadece IP’nizi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda bilgisayar ve sunucuları arasındaki ağa daha iyi şifreleme sağlar, böylece hiçbir snoop veya hacker cihazınıza zarar veremez.

Yorum Gönderin