Mac Safari için Reklam Engelleme

Mac’te, üçüncü taraf reklam engelleme uzantıları (veya içerik engelleyici), Safari de zaten dahili olarak bulunan izleme önleme özelliklerini tamamlayabilir . Ayrıca, rahatsız edici reklamları engelleyerek dikkat dağıtıcı olmayan bir gezinme deneyimi sağlamaya yardımcı olabilirler. Ancak, iyi bir Safari reklam engelleyici bulmak oldukça zor olabilir.

Safari 13’ten başlayarak Apple, reklam engelleme uzantılarının çalışma şeklini değiştirdi. Artık aktif bir rol oynamazlar, bunun yerine tarayıcının reklamları ve izleyicileri tek başına engellemek için kullandığı ‘kuralları’ sağlarlar.

Güvenlik açısından bakıldığında, bu idealdir çünkü reklam engelleyiciler tarama etkinliğinizi göremez. Ancak daha önce olduğu gibi çok yönlü değiller. 

Sorunları daha da kötüleştirmek için, Mac App Store’daki çoğu güncel reklam engelleyici ön ödeme gerektirir veya kabul edilemez olan temel reklam engelleme özellikleri için uygulama içi satın alımlarla gelir. 

Mac App Store’u taradıktan ve bir düzineden fazla safari reklam engelleyiciyi test ettikten sonra, sonunda açık kaynaklı ve kullanımı tamamen ücretsiz olan üç Safari reklam engelleme uzantısının bir listesini bulduk. 

Can You Block It ve AdBlock Tester gibi sitelerde iyi performans gösterdiler ve normal kullanım sırasında neredeyse tüm reklamları engellediler. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Desteklediğiniz Siteleri Safari Reklam Engelleme Beyaz Listeye Ekleyin

Bir Safari reklam engelleme programı kullanmaya karar verirseniz, lütfen bizim gibi yararlı bulduğunuz web sitelerini beyaz listeye ekleyin. Reklamlarla uğraşmak çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Ama aynı zamanda ışıkları açık tutmamıza da yardımcı oluyorlar. Reklamları tarama deneyiminize müdahale edecek şekilde görüntülememek için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

1.  Ghostery Lite

Adından da anlaşılacağı gibi, Ghostery Lite hafif bir reklam engelleme programıdır. Ama aynı zamanda makul ölçüde özelleştirilebilir. Yeni başlayanlar için, uzantı bir yerine üç ayrı filtre listesi ile birlikte gelir ve Safari’ye reklamları ve izleyicileri engellemek için tipik bir reklam engelleyiciden daha fazla kural sağlar.

Safari adres çubuğunun sağ tarafından getirebileceğiniz Ghostery Lite menüsü, bir sitenin ne kadar hızlı yüklendiğini ortaya koyuyor. İsterseniz , uzantı oyunda olmadan hız farkını kontrol etmek için Duraklat simgesini seçebilir ve sekmeyi yeniden yükleyebilirsiniz.

reklam engellemede beyaz listeye almak için

Ghostery menüsünde ayrıca , görüntülemekte olduğunuz herhangi bir web sitesini hemen beyaz listeye almak için seçebileceğiniz bir Güven Sitesi düğmesi bulunur. Ayrıca, iki reklam engelleme ayarı modu arasında geçiş yapmanıza olanak tanır: Varsayılan Koruma ve Özel Koruma . 

Varsayılan Koruma ayarı, sitelerin bozulmasına neden olmadan çoğu reklamı ve izleyiciyi engelleyen standart bir kurallar kümesi kullanır. Öte yandan Özel Koruma ayarı, safari reklam engelleme istediğiniz tam reklam türlerini belirlemenize olanak tanır. 

hangi tür reklamları engellemek sizin elinizde

Ghostery Lite kontrol panelini açıp ( Ghostery Lite menüsünde üç noktayı seçin) ve Ayarlar sekmesine geçerek Özel Koruma ayarlarını yönetebilirsiniz . Örneğin, sosyal medya ile ilgili içeriği olduğu gibi bırakıp diğer her şeyi engellemeyi seçebilirsiniz. 

Beyaz listenizi yönetmek istiyorsanız Güvenilir Siteler sekmesine geçin . Daha sonra web sitelerini doğrudan ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

2. Safari için AdGuard

Safari için AdGuard, bir dizi özelleştirme seçeneğiyle geleneksel bir reklam engelleme uzantısına biraz benzer şekilde çalışır. Ayrıca, her biri reklamlar, site izleyiciler, sosyal medya vb. Gibi belirli reklam türlerini hedefleyen altı ayrı filtre içerir. 

Bu, Ghostery Lite ile karşılaştırıldığında filtre sayısının iki katından fazla, ancak uzantıyı test ederken engellenen reklamların sayısında büyük bir fark görmemiş olsak da.

Safari reklam engelleme araç çubuğundaki AdGuard menüsü , Bu web sitesinde etkinleştirildi kutusunun işaretini kaldırarak web sitelerini kolayca beyaz listeye eklemenizi sağlar . Ayrıca, bir öğeyi Engelle etiketli bir seçenek de sağlar . Onu seçin ve bir sitedeki herhangi bir öğeyi seçebilirsiniz (bir reklam olmasa bile) ve uzantı bunun için otomatik olarak özel bir kural oluşturacaktır. Bu şekilde, bir sitede sizi rahatsız eden her şeyi engellersiniz! 

AdGuard Ayarları bölmesi, uzantıyı özelleştirmenize olanak tanır. AdGuard menüsündeki Ayarlar simgesini seçerek buna ulaşabilirsiniz. Genel sekmesi ederken, bu tür bildirimleri ve güncelleme aralıkları gibi çeşitli yönleriyle kontrol sağlar Filtreler sekmesi Adguard kullanımlar birden fazla filtre listeleri geçiş yapmalarına olanak tanır.

Beyaz listeyi ve özel site kurallarını yönetmek için sırasıyla İzin Verme Listesi ve Kullanıcı Kuralları sekmelerini de kullanabilirsiniz . Eğer aşina değilseniz CSS veya HTML , ayrıca Adguard en eleman seçici dayanmadan kendi kurallarını girebilirsiniz.

AdGuard, tasarım gereği arka planda çalışır, bu nedenle Mac’in menü çubuğunda bir AdGuard simgesi görürsünüz. Uzantıyı kapatmak, filtre listelerinde yapılan güncellemeleri kontrol etmek veya AdGuard Ayarları bölmesine hızlı bir şekilde gitmek için kullanabilirsiniz.

3. Safari Reklam Engelleme Ka-Blok!

Kurup unutabileceğiniz basit bir Safari reklam engelleme programı istiyorsanız, Ka-Block!

işi iyi yapmalı. Kurun ve gitmekte fayda var! İlerlemek için menüler veya uzatma menüleri yoktur. Ka-Block bile! uzatma penceresi devasa bir açılış ekranıdır.

Ghostery Lite ve Safari için AdGuard ile karşılaştırıldığında, Ka-Block! reklamları engellemede iyi bir iş çıkardı. Ancak, içeri girecek garip bir başlık reklamı veya açılır pencere bulduk. Ka-Block! yalnızca bir filtre listesi içerir, bu da muhtemelen nedenini açıklamak için yeterlidir.

Ka-Block! yerleşik bir beyaz listeyle gelmez, ancak bunun yerine Safari dahili reklam Engelleyici istisna listesini kullanabilirsiniz. Bir web sitesini dışlamak istediğinizde , Safari araç çubuğundaki Web Sitesi Tercihleri simgesini seçin ve Reklam engelleyiciyi etkinleştir’in yanındaki kutunun işaretini kaldırın .

Safari reklam Engelleyici istisnaları listesini yönetmek istiyorsanız , menü çubuğunda Safari’yi seçin, Tercihler’i seçin , Web Siteleri sekmesine geçin ve Reklam Engelleyicileri seçin .

Seçiminizi Yapın

Yukarıdaki Safari reklam engelleme programlarının her biri kendine özgü bir özelliğe sahiptir. Yeterli düzeyde özelleştirme tercih ediyorsanız, Safari için AdGuard’ı seçin, Ka-Block! saf rahatlık için veya her ikisinin dengesini istiyorsanız Ghostery Lite. Seçiminiz ne olursa olsun, çevrimiçi gezinirken birçok can sıkıcı reklamdan kaçınabilmelisiniz.

Yorum Gönderin