Sanal Gerçeklik (VR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Herkesin Arttırılmış gerçeklik VR’nin ( sanal gerçeklik ) ne olduğu hakkında bir fikri vardır , ancak kuzeni AR ( artırılmış gerçeklik ) çok daha az ünlüdür. Yine de, AR’nin gelecekte VR’den çok daha yaygın bir teknoloji olacağı muhtemeldir.

Peki, AR nedir ve artırılmış gerçeklik nasıl çalışır? Bu soruların her ikisini de sizin için şimdi cevaplayacağız.

AR, VR ve MR Karşılaştırıldı

Artırılmış gerçeklik, teknoloji ailesindeki bir teknolojidir. Sanal gerçeklik ve karma gerçeklik, şimdi “XR” veya genişletilmiş gerçeklik olarak bilinir . Genişletilmiş gerçeklik, tamamen sanal dünyalardan gerçek ve sanal arasındaki tam entegrasyona kadar, gerçeklik değiştiren teknolojilerin tüm yelpazesini ifade eder. Spektrumdaki bu üç nokta arasındaki ayrım çizgisi net bir şekilde kesilmez, ancak temel tanımlar böyle bir şeye gider:

  • Sanal gerçeklik sizi sanal bir dünyaya tamamen kaptırır, gördüklerinizi ve duyduklarınızı değiştirir
  • Artırılmış gerçeklik, dijital bilgileri gerçek hayatta gördükleriniz üzerine bindirir
  • Karma gerçeklik, dijital sesleri ve görüntüleri gerçek dünyayla tamamen bütünleştirir.

AR ve MR arasındaki bölme çizgisi, hepsinin en iyisi. Örneğin, bir arabada veya bir motosiklet kaskının içinde bir ekran görüntüsü, teknik olarak artırılmış gerçeklik olarak nitelendirilir. Sonra tekrar, bugünlerde artırılmış gerçeklik olarak etiketlenmiş olanların çoğu aslında spektrumun karışık gerçeklik bölümünde. Bu nedenle, bu makalede, karışık gerçekliği tartışmanın bir parçası olarak dahil edeceğiz.

İşaretçi tabanlı, İşaretsiz ve Konum tabanlı AR

Artırılmış gerçeklik uygulamaları genellikle dış dünyayı algılamanın bir yolunu gerektirir, böylece görsel ve ses oluşturmak için bir referans noktası vardır. Buna üç yaklaşım vardır:

  • İşaretçi tabanlı AR, gerçek dünyada önceden tanımlanmış bir nesne kullanır ve AR içeriğini onunla eşler
  • Markerless AR, gerçek dünyadaki keyfi nesneleri bağlantı noktaları olarak kullanabilir veya sabitlenmesi gerekmez.
  • Konum tabanlı AR, kullanıcının bir hayvanat bahçesi veya müzedeki çeşitli konumlar gibi belirli bir yerde olmasıyla tetiklenir

Birçok erken AR deneyi markere ihtiyaç duyar. Örneğin, The Eye of Judgement gibi oyunlar kağıt oyun kartlarına hayat vermek için Playstation 3’e bağlı bir kamera kullandı. Kitaplarda film afişleri veya QR kodları gibi nesnelerle işaretçi AR’yi de görürsünüz.

AR / MR teknolojisindeki gerçek ilerleme, kendi daha ayrıntılı tartışmalarını hak eden markasız yöntemlerden kaynaklanmaktadır.

AR ve MR İzleme Teknolojileri

Bir bilgisayar sistemine, oda gibi bir alanın doğru, gerçek zamanlı bir haritasını verirseniz, o alana eşlenmiş grafikler oluşturabilirsiniz. Bu sanal nesnelerin gerçek dünyada varmış gibi görünmesini sağlamak.

İlk başta, geliştiricilerin işaretsiz artırılmış gerçeklik idealine ulaşmaya çalışmasının ana yolu, sofistike sensörleri akıllı telefonlar gibi cihazlara entegre etmekti. Bunlar, nesneleri ve yüzeyleri tarayan lazer sistemleri, stereoskopik kameralar, kızılötesi sensörler, sonar ve daha fazlasını içerir. 

Asus Zenfone AR

Bu yaklaşımın dikkate değer bir örneği Google’ın Proje Tango’ydu. Birkaç telefon ve tablete giden artırılmış gerçeklik donanım platformu. Tango gibi projelerde geliştirilen teknolojiler bugün kullandığımız AR için çok önemliydi, ancak bu özel cihazların maliyeti ve karmaşıklığı onların ölümü oldu. Ancak, Apple bilgisayarların bununla bir ilgisi olabilir .

Mobil AR ve MR Teknolojisi

Google Tango üzerinde çalışırken Apple, ARkit şeklinde bir bomba attı . Mevcut iPhone ve iPad’lerde standart kameralardan başka bir şey kullanmadan, işaretsiz, kalıcı artırılmış ve karışık gerçeklik deneyimleri oluşturabilen bir yazılım platformu .

Gelişmiş makine görme algoritmaları sayesinde iOS uygulama geliştiricileri, AR işlevselliğini yazılımlarına kolayca oluşturabilir. Bu, Tango Projesi’nin özel donanım yaklaşımını bir gecede etkin bir şekilde geçersiz kıldı.

Google , Android uygulama geliştiricilerinin ARKit kullanarak iOS’ta yapabildikleriyle aynı şeyi yapmasına izin veren ARCore API ile yanıt verdi. Bu programcı kaynaklarının her ikisi de mobil artırılmış gerçekliğin ana akıma girmesi için istikrarlı ve güvenilir bir temel oluşturmuştur. Bu, hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için çıtayı düşürdü.

AR ve MR Donanım Ürünleri

ARKit ve ARCore’un her ikisi de neredeyse tüm modern akıllı telefonlarda kaliteli AR’yi mümkün kılsa da, bu özel artırılmış veya karışık gerçeklik donanımının öldüğü anlamına gelmez. 

Her şeyden önce, telefonlar AR’yi daha iyi hale getiren sensörlerle geliyor. Apple’ın en yeni iPad Pro modelleri bir LiDAR sensörüne sahiptir. Bu, robotların ve kendi kendini süren otomobillerin kullandığı aynı 3D algılama teknolojisidir. Muhtemelen gelecekteki iPhone’lar teknolojinin bu yeni minyatür versiyonunu da alacak.

Sihirli Sıçrama

Bazı sanal gerçeklik kulaklıkları artık izleme ve karma gerçeklik uygulamaları için kafaya monte edilmiş kameralar kullanıyor. Windows Mixed Reality kulaklıklar bu amaç için açıkça tasarlanmıştır. Apple’dan bir AR kulaklığın sürekli söylentileri de var, sözde ARKit geliştirmelerinin, LiDAR teknolojisinin ve birçok AR uzman şirketinin satın alınmasının nihai hedefi.

Ayrıca, çok gecikmeli Magic Leap ve Microsoft Hololens gibi zaten var olan üst düzey AR kulaklıklarımız da var . Bununla birlikte, bu etkileyici cihazların bir fiyat etiketi vardır, burada ne kadar olduğunu sormanız gerekiyorsa, muhtemelen çok fazladır. Şimdilik, bu kulaklıklar işletme ve eğitim bağlamlarına yöneliktir. Bununla birlikte, tıpkı üst düzey VR’de olduğu gibi tüketici sınıfı sürümlerin de piyasaya çıkacağından emin olabilirsiniz.

Hemen Deneyebileceğiniz Harika Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Artırılmış ve karma gerçeklik hakkında gerçekten harika olan şey, sadece bunu okumak zorunda olmamanızdır. Okuyucularımızın çoğunun bir akıllı telefon veya tablete erişimi vardır, bu da ilgili uygulama mağazalarınıza gidip hemen deneyebileceğiniz anlamına gelir!

İster bir iPhone ister Android cihazında olun, önce Pokemon Go’yu denemenizi öneririz . Pokemon formülündeki bu bağımlılık yapıcı gerçek dünyada yürüyüş yapmayı ve daha sonra yakalamanız gereken vahşi pokemon ile karşılaşmanızı sağlar. Bu sevimli yaratıklar, artırılmış gerçeklik kullanılarak gerçek dünya dünyasına yansıtılır. Yani mekanınızda varmış gibi hissediyorlar.

Ikea Place , gözlediğiniz İkea mobilyalarının gerçekten evinizde nasıl görüneceğini görmenizi sağlayan temiz bir uygulamadır. AR gerçekten yararlı bir uygulama!

İOS’ta MeasureKit hızlı gerçek dünyada nesnelerin boyutlarını belirlemek sağlayan ücretli bir AR aracıdır. Android üzerinde ücretsiz benzer bir araç, Tedbir , alabilirsiniz . Her iki durumda da, artık bir şeyleri tahmin etmeye gerek yok!

Hayatını Artır!

Artırılmış gerçekliğin geleceği düşündüğümüzden çok daha önemli olabilir. Başa takılan AR cihazları yeterince küçülürse ve yeterli kalitede görüntüler üretebilirlerse, var olan diğer tüm ekran türlerinin yerini alabilirler. Kişisel AR gözlüğünüzün duvara sanal bir TV yansıtabildiği için televizyonlara veya bilgisayar monitörlerine artık ihtiyaç duyulmadığı bir dünya düşünün.

Uzun vadede, artırılmış gerçeklik teknolojisi evinizi dekore etme veya şirketlerin dünyaya reklam panoları veya diğer fiziksel görsel materyalleri koyma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Uygun fiyatlı, gelişmiş AR teknolojisine sahip bir dünya, bugün bildiğimiz dünyadan çok farklı görünebilir!

Yorum Gönderin