VHS Nedir?

Artık akış hizmetleri, eğlence tüketiminin standart yolu haline geldiğine göre, fiziksel medya günleri çoktan geride kaldı. Filmlerle dolu rafların tümü, parlak yeni yayın cihazlarıyla değiştirildi.

Bu yeni bir fenomen değil. Tıpkı bu cihazların DVD’lerin ve Blu-Ray’lerin yerini alması gibi, DVD’ler de VHS kasetinin yerini aldı. Bu ev filmi formatı o kadar eski hale geldi ki, VHS teriminin ne anlama geldiğini bile bilmiyor ya da hatırlamıyor olabilirsiniz. Veya VHS kasetlerinin ilk sırada nasıl ortaya çıktığını. 

“VHS” Ne Anlama Geliyor?

VHS, Video Ev Sistemi anlamına gelir. VHS kasetinin ana satış noktası, televizyon izleyicilerinin evde bu kasetlere program kaydetmesine izin vermesiydi. Biçim, ABD’de JVC şirketi tarafından 1977’de yayınlandı ve ilk olarak 1976’da Japonya’da piyasaya sürüldü. 

O zamanlar, Sony tarafından oluşturulan Betamax adlı başka bir ev video formatı, çoğu ev videosu tüketiminin ön safındaydı. Ancak VHS astronomik olarak büyüdü ve 1980’de VHS formatı Kuzey Amerika’daki ev video pazarının% 60’ından fazlasını kontrol etti. 

Betamax ve VHS arasındaki, ikincisinin popülerlik kazanmasına yardımcı olan çekişme noktaları, kayıt süresinin yanı sıra VHS tabanlı VCR’lerin (video kaset kaydediciler) daha düşük maliyetiydi. Bu, tüketicilerin tam uzunlukta filmleri ve daha fazla TV bölümünü tek bir kasete kaydetmesine olanak tanıdı; bu, Betamax’a göre çok çekici bir özellikti ve o anda yalnızca bir saat kadar kayıt yapabiliyordu. 

VHS Teyp Nasıl Çalışır? 

JVC, VHS formatını diğer birçok şirkete lisansladıktan sonra, çoğu VHS oynatıcıları yapmaya başladı. Bu nedenle, bu kadar çok farklı VCR modeli bulabilirsiniz. Birçoğu markaya ve piyasaya sürüldüklerine bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir, ancak hepsi genel olarak aynı şekilde çalıştı. Öyleyse, VHS kasetinin ve VCR’nin arkasındaki, kaçınılmaz olarak pazardaki hakimiyetine yol açan teknoloji neydi?  

Video ilk önce, kasanın içindeki iki makaranın etrafına sarılan 800 fit uzunluğunda, yarım inç genişliğinde manyetik bant üzerine kaydedilecekti. Kasetin içinde, video kasetini kenara doğru hareket ettiren, yaylı bir kapıyla örtülmüş olan ve böylece düzenli kullanımla mahvolmayan bazı silindirler vardır. 

Bir VCR içine yerleştirildiğinde, makine bandı kullanmak için bu kapıyı açar. Kasette ne olduğunu okumak ve TV’ye sinyal göndermek için sarmal taramayı kullanarak bandı oynatma kafası üzerinde hareket ettirmek için motorlu bir mekanizma kullanır. TV daha sonra bu bilgileri video ve ses olarak görüntüler. 

VHS ve VCR, tüketici tercihinin en üstünde uzun süre kalmıştır. DVD formatının yükselişi nedeniyle 1997’de aşamalı olarak kaldırılana kadar format 20 yıldan fazla sürdü. 

VHS Kasetinin Düşüşü

Haziran 2003’te, ABD’deki DVD kiralama sayısı ilk kez 900.000 ile VHS kiralamalarını geride bıraktı. O zamandan beri, VHS formatının popülaritesindeki düşüş sabitti. 

Bundan kısa bir süre sonra, birçok perakende mağazası VCR satışını durdurdu. Sadece mağaza raflarında stoklanmış DVD oynatıcıları ve DVD filmleri bulmanız an meselesiydi. Bu, artık geçmişin kalıntısı olan Blockbuster gibi ev videosu kiralama mağazalarını içeriyordu. 

DVD-VHS savaşı, her iki formatı da destekleyen bazı kombinasyon video oynatıcılarının ortaya çıkmasına neden oldu. 2000’lerin ortalarında VHS gelirini kaybetmesine rağmen, 94 milyondan fazla Amerikalı hala bir tür VHS oynatıcıya sahipti. Ancak yavaş yavaş, DVD ve rakibi Blu-Ray tercih edilen format haline geldi. 

Ardından, akış hizmetleri daha sonra filmleri ve TV şovlarını izlemeyi daha kolay ve daha uygun fiyatlı hale getirdiğinde, VHS daha da öteye götürüldü. Aynısı DVD’lerde de oldu ve video kiralama mağazaları iflas etmeye başladı. Fiziksel medya artık tercih edilmiyordu. 

VHS ve Modern Formatlar Arasındaki Farklar

VHS kasetlere sahip olmak bile buna değer mi? Eğlence deneyiminizde ne aradığınıza bağlıdır. 

VHS ve dijital formatlar arasındaki en belirgin fark kalitedir. DVD’lerde, Blu-Ray’lerde ve akış cihazlarında, bir VHS’den sıkabileceğinizden daha iyi video kalitesini kolayca elde edebilirsiniz. Yine de, bazıları için, formatın ürettiği gürültülü ve grenli resmin nostaljik bir çekiciliği var. 

Bugünlerde VHS’nin ucuzluğunu kesinlikle tartışabilirsiniz. Çok eski hale geldiğinden, insanlar VCR’lerinden neredeyse sıfıra kurtuluyorlar ve VHS kasetlerini kuruş karşılığında ya da tamamen ücretsiz bulabilirsiniz. 

Video meraklıları için, VHS kasetleri, filmlerin, şovların ve programların neredeyse ücretsiz bir altın madenidir, özellikle de dijital formata asla geçmemiş olan belirsiz olanlar. Ayrıca, birkaç haftada bir başlıkları arasında geçiş yapan akış hizmetlerinin aksine, favorilerinize her zaman istediğiniz zaman sahip olacaksınız. 

VHS ve Ötesi

VHS’yi ve her yaştan insanın akınına uğrayan video mağazasına hafta sonu gezileri hakkında her şeyi unutmuş olabilirsiniz. O zamanlar, kiralamak veya satın almak için bir veya iki film seçmeniz gerekiyordu çünkü bu en uygun fiyatlı seçimdi.

Bugünlerde, küçük aylık ücretler karşılığında parmaklarımızın ucunda bulunan yüzlerce başlık ile seçim yapmakta zorlanıyoruz. Artık ortalama bir Amerikalının en az üç farklı akış hizmetine aboneliği olduğu ve günde yaklaşık sekiz saat içerik akışı sağladığına göre, yüzlerce akış platformu sunan bu cihazlardan seçim yapabileceğiniz tonlarca cihaz var . Bazen bunaltıcı gelebilir.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere Netflix veya Hulu’da sonuçsuz bir şekilde gezinirken izleyecek bir şey bulmaya çalıştığınızda, bildiğimiz haliyle ev videosunun mütevazı başlangıçlarını hatırlamak faydalı olabilir. 

Yorum Gönderin