WhatsApp güncellemesi, fotoğrafları ve videoları otomatik olarak silme seçeneği

  • WhatsApp uzmanları WABetaInfo, iddia edilen özelliği yeni bir raporda detaylandırdı
  • Yeni ‘Süresi Dolan Medya’ seçeneği, medyanın bir sohbette görüntülendikten sonra kaybolmasını sağlar
  • Alıcıların medyayı silinmeden önce görmek için tek bir şansı olacak

WhatsApp‘ın, kullanıcılara bir resmi, videoyu veya GIF’i bir kez gördükten sonra otomatik olarak silme seçeneği sunan yeni özellik üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Yaklaşan ‘Süresi Dolan Medya’ özelliği, bağımsız WhatsApp uzmanları WABetaInfo tarafından keşfedildi.  

WABetaInfo, kullanıcıların medyayı göndermeden önce mesaj kutusunun yanındaki bir düğmeye dokunarak özelliği açabileceklerini söylüyor. 

Alıcılar görüntüyü, videoyu veya GIF’i gördükten sonra sohbetten çıktıktan sonra, orada olduğuna dair herhangi bir kanıt bırakmadan sonsuza kadar kaybolur. 

Ancak, alıcıları telefonlarını fotoğrafları otomatik olarak kamera rulosuna kaydedecek şekilde ayarladıysa güncelleme kullanıcıları utançtan kurtarmayabilir.  

Expiring Media’nın şu anda ‘geliştirilme aşamasında’ olan ve bir yayın tarihi olmayan Android için WhatsApp beta sürüm 2.20.2011’e ulaşacağı iddia ediliyor. 

WABetaInfo, geçen ay WhatsApp’ın bir haftalık sabit bir sürenin ardından kendi kendini silecek mesajlar sunmaya çalıştığını bildirdi. 

WhatsApp, MailOnline’a her iki özellik ile ilgili ‘spekülasyon’ hakkında yorum yapmayacağını söyledi. 

WABetaInfo’nun ekran görüntüsü, WhatsApp mesajlaşma arayüzünün altını gösterir. 
Kullanıcıların özelliği etkinleştirmek için ‘Altyazı ekle’ seçeneğinin solundaki düğmeye basabilecekleri iddia ediliyor. 
Bu düğme açıkken gönderilen medya, alıcı onu bir kez görüp sohbetten çıktıktan sonra, herhangi bir kanıt bırakmadan otomatik olarak kaybolur.

WhatsApp sadece 2.20.201.1 için sürüm yetiştirme, Google Play Beta Programı aracılığıyla yeni bir güncelleme sundu,’ dedi  WABetaInfo .

“Kullanıcı, süresi dolan bir medyayı (resimler, videolar ve GIF’ler) göndermeye karar verdiğinde, sohbetten çıktıktan sonra alıcının telefonundaki medya kaybolacaktır.”  

Etkinleştirildiğinde, WhatsApp kullanıcılarına , mesaj kutusunun yanındaki yeni bir Süresi Dolan Medya düğmesine dokunarak süresi dolan medyayı gönderme seçeneği verilir  . 

WABetaInfo, “Düğmeye dokunduktan sonra, özellik seçilen medya için etkinleştirilecektir” diyor.   

Görüntü gönderildikten sonra, alıcı görüntüledikten ve sohbetten çıktıktan sonra ‘tamamen kaybolur’, ancak sohbetten çıkmadan önce bir uyarı mesajı alırlar. 

Tüm görüntü, video veya GIF’ler kendilerini otomatik olarak silmez – yalnızca Süresi Dolan Medya düğmesi açıkken gönderilmiş olanlar otomatik olarak silinmez. 

Genellikle, WhatsApp kullanıcıları mesajlarını sildiğinde, ‘bu mesaj silindi’ yazan bir kutu ile değiştirilir.

Bunun aksine, WABetaInfo böyle bir kutu olmadan, silinen medyanın ‘yeni özelliğin bir parçası olarak sohbetten gerçekten kaybolacağını’ söylüyor. 

Genel olarak WhatsApp kullanıcıları, akıllı telefonlarındaki kamera rulosuna gönderilen fotoğrafları kaydetme seçeneğine sahiptir. 

WABetaInfo, bu gibi kaydedilmiş fotoğrafların, özellik açıksa alıcının film rulosundan nasıl silineceğini ele almadı.   

Rapor, Expiring Media’nın, ayrıntılı olmasa da, kullanıcıların ‘görüntünün sona ereceğini kolayca anlamalarına yardımcı olmak için’ konuşmada farklı bir şekilde görüneceğini ‘ekledi.

WABetaInfo tarafından yapılan ekran görüntüsünün, WhatsApp kullanıcılarına mesajlarını bir hafta sonra kaybolma seçeneği veren, süresi dolan mesajlar özelliğini gösterdiği iddia ediliyor.

Facebook’un sahip olduğu sohbet platformunun bir sözcüsü, MailOnline’a raporun ‘yorum yapmadığımız WABetaInfo kaynaklı hikayelerden bir diğeri’ olduğunu söyledi. 

Bununla birlikte, mesajların ve medyanın yalnızca geçici olarak görünmesini sağlama yeteneğinin, Facebook’un sahip olduğu sohbet platformunun Snapchat’i taklit edebilmesinin başka bir yolu olduğu düşünülüyor. 

Ağustos ayında, WABetaInfo potansiyel bir ‘ Süresi Dolan Mesajlar’ özelliğini ayrıntılı olarak açıkladı ; bu, görünüşe göre kullanıcıların mesajları yedi gün sonra kendilerini silmelerini sağlayacak. 

‘Süresi dolan mesajlar, gelecekte WhatsApp’ta bulunabilecek en büyük mesajlardan biridir’ dedi. 

“[WhatsApp] dahili olarak üzerinde çalışıyor ve bir hata düzeltme süreciyle özelliği iyileştiriyor.”

Herhangi bir kullanıcı sohbetlerde süresi dolan mesajları açıp kapatabilirken, gruplarda yalnızca grup yöneticileri seçeneği açıp kapatabilir. 

Rapor, özellik devre dışı bırakıldığında gönderilen ve alınan mesajların etkilenmeyeceğini söyledi.

Süresi dolan mesajlar uçtan uca şifrelenmeye devam edecek, yani gönderen ve alıcı dışında kimse tarafından okunamayacak. 

Facebook tarafından 2014 yılında yaklaşık 19 milyar dolara satın alınan WhatsApp, WhatsApp kullanılarak gönderilen her özel mesajın varsayılan olarak uçtan uca şifreleme ile güvence altına alındığını söyledi.

Bu, mesajların içeriğini gönderen ve alıcı dışında kimsenin güvenliğini ve görmesini sağlayan ‘kırılmaz bir dijital kilit’ gibi davranır. 

WhatsApp Şubat ayında, iki milyar insanın şu anda mesajlaşma hizmetini kullandığını ortaya çıkardı – dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası.

Platform , kullanıcı gizliliğine ve şifrelenmiş mesajlara olan bağlılığını yineleyerek etkileyici kilometre taşını kutladı .
  

Yorum Gönderin