Windows 10 Lisansını Yeni Bir Bilgisayara Aktarma

Bilgisayarınızı yenisi ile değiştirmek heyecan verici. Kutuyu açıp o yeni bilgisayar kokusunu yudumlamaktan daha iyi bir şey olamaz. Yeni bilgisayarınızı kurmak sonraki şeydir ve Windows 10 lisansınızı yeni bilgisayarınıza aktarmak bunun hayati bir parçasıdır.

Öyleyse, bir Windows 10 lisansını yeni bir bilgisayara nasıl aktaracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10 Lisansını Yeni Bir Bilgisayara Aktarabilir misiniz?

Windows 10 lisansınızı yeni bir bilgisayara aktarmak harika bir fikir. Sonuçta, yeni bir lisansa ihtiyacınız yoksa yeni bilgisayarınızın maliyetini düşük tutar. Ancak aktarımı yapıp yapamayacağınız, kullandığınız Windows 10 lisansının türüne bağlıdır.

Üç ana Windows 10 lisans türü vardır:

  • OEM: Orijinal Ekipman Üreticisi lisansları, satın aldığınız donanıma önceden yüklenmiş olarak gelir ve aygıttaki anakarta bağlanır
  • Perakende: Çevrimiçi bir perakende lisansı satın alırsınız ve lisansı farklı bilgisayarlar arasında aktarabilirsiniz
  • Birim: Microsoft, işletmeler, üniversiteler veya hükümetler gibi büyük kuruluşlara toplu lisanslar verir ve tek bir lisans anahtarının çok sayıda yüklemeyi etkinleştirmesine izin verir

Windows 10 lisansları sistem donanımına bağlıdır. Özellikle anakart. Bir Windows OEM veya toplu lisansı yeni bir bilgisayara (örneğin farklı bir ana kartla) aktarmaya çalışırsanız, Windows lisans kontrol sistemi yeni donanımı reddeder.

Oysa bir Windows 10 perakende lisansınız varsa, farklı bir ana karta sahip farklı bir bilgisayara geçiş yapabilirsiniz .

Ayrıca anlaşılması gereken önemli bir şey, sabit sürücünüzü bir OEM veya toplu lisans ile yükseltebileceğinizdir. Sabit sürücünüzü daha büyük veya daha hızlı bir değişim için değiştirmek, Windows 10 lisanslama kuralları kapsamında kesinlikle iyidir.

Ayrıca, anakartlarını yükselten ve OEM lisanslarını kullanmaya devam eden kullanıcıların örnekleri vardır, bu da durumu biraz kafa karıştırıcı hale getirir (bu konuda daha fazla bilgi için okumaya devam edin!)

Hangi Windows 10 Lisans Türüne Sahip Olduğunuzu Kontrol Etme

Büyük olasılıkla bir OEM veya perakende Windows 10 lisansınız var. Windows 10 lisansınızı başka bir bilgisayara aktarmaya çalışmadan önce, mümkün olup olmadığını kontrol edin.

Tip istemi komutunu Başlat Menüsü arama çubuğuna ve Komut İstemi uygulamayı açın. Şimdi aşağıdaki komutu girin:

slmgr -dli

Windows Komut Dosyası Ana Bilgisayarı penceresinin görünmesi için kısa bir süre bekleyin. Açıklamanın yanında Windows 10 lisans türünü göreceksiniz. Perakende, OEM veya birim gibi hangi lisans türüne sahip olduğunuzu açıkça belirtecektir.

Windows 10 lisansınızı yeni bir bilgisayara aktarmanın iki yolu vardır: bir ürün anahtarı girmek veya Microsoft hesabınızı kullanmak.

Microsoft Hesabınızı Kullanarak Windows Lisansı Nasıl Aktarılır

Windows 10 lisansınızı Microsoft hesabınıza bağlayabilirsiniz. Lisansınızı Microsoft hesabınıza bağladıktan sonra, Windows’u yeniden yükledikten sonra ürün anahtarınızı tekrar girmeniz gerekmez. Bunun yerine, yeni Windows 10 kurulumunda Microsoft hesabınızda oturum açarsınız ve lisansınızı otomatik olarak doğrular.

Windows 10 lisansınızın ve Microsoft hesabınızın bağlantılı olup olmadığını öğrenmek için Windows Key + I tuşlarına basın , Sistem> Hakkında’ya gidin , ardından Ürün anahtarını değiştir’i seçin veya Windows sürümünüzü yükseltin .

Yukarıdaki resimdeki ile aynı mesajı görüyorsanız, hesabınız ve lisansınız bağlanmıştır. Bu, yeni bilgisayarınızda Microsoft hesabınızda oturum açabileceğiniz ve bir ürün anahtarı girmeden lisansı doğrulayabileceğiniz anlamına gelir.

Windows 10 Lisansınız ve Microsoft Hesabınız Nasıl Bağlanır

Mesajı görmüyorsanız, hesabınızı bağlamak için bu adımları takip edebilirsiniz . Windows Key + I tuşlarına basın , ardından Güncellemeler ve Güvenlik> Etkinleştirme’ye gidin . Bir Microsoft hesabı ekle’nin altında Hesap ekle’yi seçin .

E-posta adresinizi ve parolanızı kullanarak Microsoft hesabınızda oturum açın. Bundan sonra, Microsoft hesap ayrıntılarınızı kullanarak Windows’ta oturum açmanız gerekir (ancak lisansınızı aktardıktan sonra yerel bir hesaba geri dönebilirsiniz ).

Oturum açtıktan sonra Microsoft, Windows 10 lisansınızı ve Microsoft hesabınızı bağlayacaktır. Click u ve artık bağlantıyı doğrulayan ileti göreceksiniz.

Windows Lisans Aktarımını tamamlayın

Lisans ve hesap bağlantısını onayladıktan sonra, yeni bilgisayarınızda Microsoft hesabınızda oturum açabilirsiniz. Microsoft, lisansı hesabınız aracılığıyla doğrular ve aktarım tamamlanır.

Microsoft Hesabını Bir OEM Lisansına Bağlama

Windows 10 OEM lisansınız tek bir donanım parçasında anakarta bağlanırken, yukarıdaki yöntemi kullanarak Windows lisansını aktarmayı deneyebilirsiniz. İşlem aynıdır, ancak aşağıdaki hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz:

Sayfanın altından Sorun Gider’i seçin ve ardından yakın zamanda bu cihazda donanım değiştirdim . Daha sonra Microsoft hesabınızda oturum açmanız ve kullandığınız cihazı tanımlamanız gerekir.

Lütfen bunun her OEM Windows 10 lisansı için çalışmayabileceğini unutmayın , çünkü Microsoft, yalnızca bir kurulum için OEM lisansı kullanabileceğinizi açıkça belirtmektedir. Bu lisans aktarımı, temel olarak bir sabit sürücüyü veya SSD’yi yeni bir Windows 10 yüklemesi yerine Windows yüklemesi bozulmadan yeni bir bilgisayara taşıdığınızda işe yarıyor gibi görünüyor.

Ürün Anahtarını Kullanarak Windows 10 Yeni Bilgisayara Taşıma

İkinci seçenek, denenmiş ve test edilmiş seçenektir. Çevrimiçi olarak satın alınan bir Windows 10 lisans ürün anahtarınız var. Windows 10 ürün anahtarınızı girebileceğiniz iki nokta vardır, bunlardan ilki Windows 10 yükleme işlemi sırasında:

Alternatif olarak, Windows 10 yüklemesinin bitmesini bekleyebilir ve ardından Ayarlar paneline anahtarınızı girebilirsiniz. Windows Tuşu + I tuşlarına basın , ardından Güncellemeler ve Güvenlik> Etkinleştirme’ye gidin, ardından Bir ürün anahtarı girin .

Windows 10 ürün anahtarınızı girin, ardından İleri’ye basın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Windows 10 Lisansınızı Aktarabilirsiniz

Windows 10 lisansını yeni bir bilgisayara aktarmak için iki ana yöntemi gördünüz. Ayrıca, artık Windows 10 lisans türleri arasındaki farkı ve bunları yeni donanıma geçirmeye çalıştığınızda belirli lisansların neden çalışmadığını biliyorsunuz.

Temiz bir Windows 10 kurulumunu tercih ederseniz, bir Windows 10 USB boot kurulumu nasıl oluşturulacağını kontrol ettiğinizden emin olun .

Yorum Gönderin