Windows 10’un Paket Yöneticisi, “Winget” Kullanımı

Microsoft’un yeni Windows Paket Yöneticisi, tek bir komut çalıştırarak uygulamaların yüklenmesini kolaylaştırır. İşte yeni “winget” komutunu nasıl deneyeceğiniz ve bu Linux tarzı paket yöneticisinin Windows 10’un geleceği için neden bu kadar heyecan verici olduğu.

Windows Paket Yöneticisi nedir?

Paket yöneticileri Linux’ta yaygındır. Web’deki bir uygulamayı bulmak, bir yükleyici indirmek ve bir sihirbazı tıklamak yerine, bir uygulamayı adına göre aramak ve yüklemek için hızlı bir komut çalıştırabilirsiniz.

Örneğin, Microsoft PowerToys kurmak için bir terminal penceresi açabilir ve ” winget install powertoys“ çalıştırabilirsiniz . Komut, sizden ek girdi olmadan yazılımı otomatik olarak bulur, indirir ve kurar. Sadece bu kadar kolay.

Microsoft, kendi yazılım deposunu barındırıyor ve diğer kuruluşlar ve bireyler kendi depolarını barındırabilirler. Özellikle geliştiriciler ve sistem yöneticileri için Linux’ta verimliliği artıran çok önemli bir özellik.

Şu anda, bu araç geliştiriciler için tasarlanmıştır, ancak Microsoft veya üçüncü taraf geliştiriciler bir gün hızlı bir şekilde uygulamaları bulan ve yükleyecek kolay bir grafik aracı oluşturabilir. Windows Mağazası gibi olabilir – ancak insanların kullandığı Windows masaüstü uygulamalarının tüm evrenine erişimle. Başka bir deyişle, Chocolatey gibi , ancak Windows’da yerleşik.

Windows Paket Yöneticisi’nin nasıl çalıştığı ve Microsoft’un Windows’ta paket yönetimi geleceği konusundaki vizyonu hakkında daha fazla bilgi için Microsoft’un Windows Paket Yöneticisi Önizleme duyurusunu ve resmi Windows Paket Yöneticisi belgelerini okuyun .

Windows Paket Yöneticisi, GitHub’da da kullanılabilen açık kaynaklı bir projedir .

Windows Paket Yöneticisi Nasıl Yüklenir

19 Mayıs 2020’den itibaren Windows Paket Yöneticisi önizleme formunda kullanılabilir. Bir gün doğrudan Windows 10 için gelecekteki bir güncellemeye entegre edilecektir.

O zamana kadar, bunu elde etmenin birkaç yolu vardır:

  • Windows 10 Insider derlemesini yükleyin , Windows Paket Yöneticisi Insider Programına kaydolun ve Microsoft Store’dan App Installer paketi için bir güncelleştirme yükleyin . Windows Paket Yöneticisi’nin yayımlandıkları anda otomatik güncelleştirmeler alacaksınız, ancak Windows 10’un kararsız bir sürümünü çalıştırmanız gerekiyor.
  •  GitHub’dan Windows Paket Yöneticisi .appxbundle dosyasını indirin . Dosyayı çift tıklayıp “Güncelle” yi tıklayarak yükleyin. Gelecekteki güncellemeleri aynı indirme sayfasından manuel olarak yüklemeniz gerekecek, ancak Windows 10’un kararsız bir sürümünü çalıştırmanız gerekmeyecek.

Gelecekte, bunların hiçbiri gerekli olmayacak ve winget, Windows 10’un tüm kararlı sürümlerine yerleştirilecektir. Mayıs 2020’den itibaren, Microsoft test ettiği ve hataları çözdüğü için önizleme formundadır.

Windows Paket Yöneticisi winget Nasıl Kullanılır

Kaçabilirsiniz wingetWindows PowerShell veya klasik Komut İstemi çevre birinden. Henüz yapmadıysanız , yeni Windows Terminalini yüklemenizi öneririz .

Komut satırından, wingetaracın nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için komutu çalıştırın .

Winget komutu için seçenekler

Bir uygulamayı aramak için, “name” yerine bir arama ifadesi koyarak aşağıdaki komutu çalıştırın:

winget search program adı
Winget ile uygulama arama

Bir uygulama yüklemek için, “name” yerine uygulamanın adını yazarak aşağıdaki komutu çalıştırın:

winget install  program adı
VLC'yi Windows Paket Yöneticisi ile Yükleme

Bir uygulama hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için, “name” yerine uygulamanın adını veya arama ifadesini koyarak aşağıdaki komutu çalıştırın:

winget show program adı
Winget show komutu

Kullanılabilir uygulamaların tam listesini görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

winget install

İlk sürümünde, winget depoları çok çeşitli popüler masaüstü uygulamaları ile doludur. Yaygın Windows masaüstü uygulamalarından geliştirici araçlarına kadar her şeyi bulacaksınız. Listede Google Chrome, Mozilla Firefox, Zoom, Steam, VLC medya oynatıcı, Spotify, Windows Terminali, Visual Studio Code, Ruby, Microsoft PowerToys ve daha pek çok şey var.

Winget'in kullanılabilir uygulamalarının bir listesini görüntüleme

Kaynakları yönetmek için çalıştırın winget source. Bir komut listesi göreceksiniz. Örneğin, geçerli kaynakları görüntülemek için şunu çalıştırın:

winget source list

Winget’in ilk sürümünde, yalnızca Microsoft tarafından çalıştırılan yerleşik winget kaynağı var https://winget.azureedge.net/cache. Gelecekte, ile üçüncü taraf kaynakları ekleyebilirsiniz winget source add.

Winget'teki kaynakların listesini görüntüleme

Winget’in yerleşik komutlarından birini geçirerek nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz -?. Örneğin, winget ile kullanabileceğiniz çeşitli seçenekleri görmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

winget search -?

Microsoft gelecekte Windows Paket Yöneticisi’ne kesinlikle ek özellikler ekleyecek ve yalnızca daha güçlü hale gelecektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TeknoViral spami azaltmak için Akismet kullanıyor. Detaylı Bilgi için.