Windows Modules Installer Worker Güvenli mi?

Windows PC’nizdeki birçok sistem işleminden biri olarak, windows modules installer worker, Windows’un çalışma biçiminde kritik bir rol oynar. Henüz bilmiyor olabilirsiniz, ancak bu işlem Windows Update hizmetinin doğru çalıştığından emin olmanıza yardımcı olur. Tıpkı ntoskrnl.exe ve diğerleri gibi , onu durduramaz veya devre dışı bırakamazsınız.

Bu, windows modules installer worker nedir? işleminin tam olarak ne yaptığına ve güvenli olup olmadığına, özellikle de Görev Yöneticisi’nde yüksek CPU kullanımıyla görüyorsanız, ilgilenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Size yardımcı olmak için, işte bu önemli süreç hakkında bilmeniz gerekenler ve sorunlar ortaya çıktığında nasıl giderileceği de dahil.

Windows Modules Installer Worker Nedir?

Windows modules installer worker (tiworker.exe) işlem PC’nizi güncel tutar Windows Update hizmetinin bir parçasıdır. Windows Update, bilgisayarınızda güncellemeleri tararken, indirirken ve yüklerken, windows modules installer worker işlemi çalışıyor olacaktır.

Hizmet, bir güncellemeden sonra Windows başlatıldığında ve bilgisayarınızın güncelleme sonrası yapılandırmasını tamamladığında da arka planda çalışacaktır. İşlem çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmadan çalışacağından (güncellemeleri manuel olarak yüklemediğiniz sürece) çoğu zaman tiworker.exe’ye fazla dikkat etmeniz gerekmez.

Windows Update’in bir Windows bileşeni olarak ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, Windows Modules Installer Worker işleminin güvenli olduğunu söylemek doğru olur. Çalışıyorsa işlemi sonlandırmaya çalışmak veya herhangi bir şekilde müdahale etmek, bozuk Windows güncellemelerine neden olabilecek sorunlara neden olabilir .

Tiworker.exe dahil Windows 10’da Windows Update hizmetini devre dışı bırakmak mümkün değildir. Bunu yapmaya çalışırsanız, diğer Windows işlemlerini bozmak veya en kötü durumda bilgisayarınızın çalışmasını durdurmak gibi istenmeyen yan etkileri olabilir

Windows Modules installer Worker Kasması Sorunu Nedir?

Csrss.exe gibi diğer sistem işlemlerinden farklı olarak , Windows Modules Installer Worker işleminden yüksek CPU kullanımı beklemeniz gerekebileceğini söylemek doğru olur. Windows Update hizmeti, özellikle büyük bir güncelleme yüklenirken çok fazla sistem kaynağı kullanacaktır.

Bu kaçınılmazdır, ancak PC’niz üzerindeki etkisi mevcut sistem kaynaklarınıza bağlı olacaktır. Bir Windows güncellemesi kuruluyorsa, çalışan diğer uygulamaların kapatılması ve işlemin tamamlanmasına izin verilmesi tavsiye edilebilir. Bu, PC’nizdeki taleplerin daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Tiworker.exe yalnızca güncellemeler hazırlanırken veya yüklenirken Windows tarafından kullanıldığından, CPU, RAM veya disk kullanımıyla ilgili sorunları Windows Update hizmetine kadar izlemeyi bekleyebilirsiniz.

Windows güncellemeyi bitirdiğinde, Windows Modülleri Yükleyici İşçisi işlemi normale dönmeli veya tekrar gerekene kadar tamamen durmalıdır. Başlamazsa, sorunu denemek ve çözmek için Windows Update sorunlarını gidermeniz gerekir.

Windows Update Sorunlarını Giderme

Windows Update’te sorunlar olduğunda, Windows Modules Installer Worker işleminin Görev Yöneticisi’nde baskı altında olduğunu göreceksiniz. Bu durumda, Windows Ayarları menüsünden Windows Update’in mevcut durumunu kontrol edebilir (ve daha fazla sorun giderebilirsiniz) . 

  1. Windows Update’in mevcut durumunu kontrol etmek için, Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Ayarlar seçeneğini seçin . Bu, Windows Ayarları menüsünü açacaktır .
  1. Windows Ayarları seçin Güncelleme & Güvenlik> Windows Update . Herhangi bir güncelleme işlemdeyse (veya bir güncelleme güncellenmediyse), bunlar Güncelleme Durumu bölümünde listelenecektir . Güncelleme geçmişini görüntüle seçeneğini seçerek önceki güncellemelerin durumunu kontrol edebilirsiniz .
  1. Güncellemeler başarısız olduysa (veya yüklenmeyeceklerse), sorunu araştırmak için Windows Sorun Giderici’yi kullanabilirsiniz. In Windows Ayarları menüsünden seçin Güncelle & Security> giderilir> Ek sorun gidericiler erişmek için Sorun Giderici menüsüne.
  1. Gelen Ek sorun gidericiler menüsünden seçin Windows Update seçerek (bağlanan Windows Modül Yükleyicisi İşçi işlemi dahil) Windows Update hizmetini giderme başlamak için seçenek Çalıştır sorun giderici onaylayın için düğmeye.
  1. Ayrı bir Tanılama Sorun Giderme Sihirbazı penceresi açılır ve Windows Sorun Giderici, sorunlar için Windows Update’i otomatik olarak tarar ve kontrol eder. Herhangi birini tespit ederse, bunları otomatik olarak düzeltmeye çalışır veya bunları düzeltmek için atabileceğiniz sonraki adımlar hakkında sizi bilgilendirir.
  1. Windows Update hakkında ayrıntılı bilgi görüntülemek istiyorsanız , işlem tamamlandıktan sonra Ayrıntılı bilgileri görüntüle seçeneğini seçebilirsiniz . Bu size tamamladığı kontrollerin bir dökümünü vererek hizmetle ilgili olası sorunları tespit etmenize olanak tanır.

Windows Modules installer Worker Kapatma

Bazı durumlarda, kötü amaçlı yazılım, tiworker.exe gibi sistem işlem dosyaları gibi davranarak Windows kurulumunuzu ele geçirmeye çalışır. Bu, Windows 10’da yeterince nadir görülen bir durum olsa da yine de olabilir, bu nedenle sisteminize virüs bulaşmışsa, hasarı önlemek için çok geç olana kadar orijinal olmayan işlemlerin çalıştığını fark etmeyebilirsiniz.

Yüksek CPU kullanımına sahip Windows Modülleri Yükleyici İşçisi işlemini görürseniz ve Windows Update’in çalışmadığından eminseniz (arka planda bile olsa), bu durum orijinal olmayan bir sistem işleminden kaynaklanıyor olabilir. Neyse ki, bilgisayarınızda çalışan tiworker.exe hizmetinin orijinal olup olmadığını kontrol etmek çok kolaydır.

  1. Bunu yapmak için Windows Görev Yöneticisini açmanız gerekir . Bunu yapmak için görev çubuğuna sağ tıklayın, ardından Görev Yöneticisi seçeneğini seçin .
  1. Gelen Görev Yöneticisi penceresinde açmak Süreçler sekmesini ve göz için Windows Modül Yükleyicisi Çalışan (veya tiworker.exe içinde Detaylar sekmesi yerine). İşlemi sağ tıklayın, ardından Dosya konumunu aç seçeneğini seçin.
  1. Bu, Windows Dosya Gezgini’ni tiworker.exe dosyasının çalıştığı konuma açacaktır . Dosya orijinal bir sistem işlemiyse, bu, dosyayı C: \ Windows \ WinSxS dizinindeki bir alt klasörde bulur .

Windows Dosya Gezgini başka bir konumda açılırsa, bilgisayarınızda çalışan işlemin orijinal Windows Güncelleme işlemi olma ihtimali düşüktür. Böyle bir durumda, Windows Defender veya üçüncü taraf kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanarak bir virüsten koruma taraması planlamanız gerekir .

Hileli Windows İşlemlerine Karşı Koruma

windows modules installer worker işlemi, zaman zaman Windows Görev Yöneticisi’nde göreceğiniz birçok önemli, orijinal sistem işleminden yalnızca biridir. Yourphone.exe gibi temel işlemlerden sistem çekirdeğine kadar tüm sistemi bir araya getiren çarklar gibi davrandıkları için Windows bunlar olmadan çalışamaz .

Elbette, bilgisayarınızda bir sistem işlemi gibi davranan hileli bir hizmet bulursanız , en kısa zamanda bir kötü amaçlı yazılım taramasını durdurmanız ve çalıştırmanız gerekir . Nadiren de olsa kötü amaçlı yazılımlar, sistem işlemlerini ekleyerek veya değiştirerek kendisini gizleyebilir ve gösterecektir. Her şey başarısız olursa, çözmek için Windows’u silmeniz ve yeniden yüklemeniz gerekebilir .

Yorum Gönderin